Bezpieczeństwo

Nowy sposób na botnety?

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
17 maja 2011
Nowy sposób na botnety?

Miliony sprzeniewierzonych dolarów, niezliczone ilości haseł i danych, wysłanych w ramach ataków Denial of Service. Botnety, bo o nich mowa,nie są może całym złem internetu, ale wiele złego na pewno narobiły. W ostatnich dniach za jeden z nich zdecydowanie wzięła się amerykańska FBI. Decyzja sędzi Vanessy Byrant z sądu okręgowego w Connecticut, pozwalająca FBI na podmienienie serwerów Command&Control botnetu Coreflood i automatyczne przesłanie łączącym się z nimi zarażonym komputerom komendy wyłączającej złośliwe oprogramowanie, wzbudziła w USA niemałe kontrowersje. Naczelnym celem jest oczywiście odebranie botnetowi możliwości korzystania zarażonych komputerów.Obrońcy prywatności ripostują jednak, że podstawiając swoje komputery agencja de facto sama przejmuje stworzony przez przestępców botnet! Oczywiście strona rządowa zastrzega, iż gdy tylko zorientuje się, że przypadkiem (!) uzyskała dostęp do danych z zarażonych komputerów, natychmiast zostaną one skasowane – więc „federalni” na pewno nie zapukają do domów, w których „przypadkiem” wykryją np. nielegalne oprogramowanie. Notabene Amerykanie nie są pierwsi, bowiem w ubiegłym roku w podobny sposób w Holandii poradzono sobie z botnetem Bredolab, instalując na zarażonych komputerach program, który informował ich właścicieli o zarażeniu złośliwym oprogramowaniem i sugerował sposób na jego usunięcie. U nas wygląda to trochę inaczej, przede wszystkim nie budzi tak dużych wątpliwości natury etycznej. W sieci TP stosowany jest tzw. BGP Blackholing. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły technologiczne: adresy, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż są adresami serwerów C&C zarządzanych centralnie botnetów, są rozpoznawane i wrzucane do „czarnej dziury” (stąd angielska nazwa blackholing). W efekcie połączenie między nimi i komputerami w sieci TP (klienci Neostrady i innych usług dostępu do internetu, ok. 2 mln internautów) nie jest możliwe i nawet jeśli masz zarażony komputer, sieciowy przestępca nie będzie w stanie go kontrolować. Dodatkowo, w przypadku poważnych zagrożeń o szerokim zasięgu umieszczamy informacje w serwisie TP CERT, gdzie znajdują się również porady jak radzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem. Ostatecznie może nie jest tak spektakularnie, jak w USA, ale ważne, że efekt jest podobny :)


Rozrywka

Zobaczcie z nami 64. Festiwal Filmowy w Cannes

Bartlomiej Roch Bartlomiej Roch
17 maja 2011
Zobaczcie z nami 64. Festiwal Filmowy w Cannes

Nie wiem czy wiecie, ale Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cannes 2011 jest dostępny dla wszystkich na www.orange.pl.   Co to dokładnie znaczy? Są tam transmisje 24 godziny na dobę, macie też dostęp do informacji o filmach biorących udział w poszczególnych konkursach i zdjęć oraz materiałów wideo z każdego dnia festiwalu.

W Internecie transmisja z festiwalu jest dostępna w wersji anglojęzycznej, a w telewizji TP po angielsku i francusku. TV Festival de Cannes udostępnia dwa bloki informacyjne od 10.00 do 14.00 i od 18.30 do 22.00. Oprócz nich na żywo można było zobaczyć ceremonię otwarcia. Będzie też live z gali wręczenia nagród i zakończenia festiwalu, wywiady, konferencje prasowe, a także uroczyste przybycia ekip nominowanych filmów. Nie zabraknie licznych reportaży pokazujących kulisy festiwalu i prace jurorów.

A w tym tygodniu na dwa dni do Cannes pojadą z Polski zwycięzcy specjalnego konkursu na orange.pl. Gratulujemy! Dla tych, którym nie udało się wygrać wycieczki na festiwal więcej informacji mamy na caneńskim blogu Orange:  http://live.orange.com/.

No i na koniec gratka dla posiadających TV TP. W czasie trwania Festiwalu w usłudze wideo na życzenie wybrane filmy (nagrodzone lub nominowane w ubiegłych latach do nagród w Cannes) dostępne będą w promocyjnej cenie 6 zł!


Odpowiedzialny biznes

Loteria z biletami na EURO 2012

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
16 maja 2011
Loteria z biletami na EURO 2012

Kończymy promocję z tajemniczymi kodami, a już mamy dla Was kolejną świetną zabawę. Tym razem możecie zdobyć w loterii Orange towar mocno deficytowy i niezwykle atrakcyjny, czyli bilety na mecze EURO 2012. Przygotowaliśmy aż 472 vouchery, a ponadto piłki z logo turnieju (1416 sztuk) i telefony Samsung Galaxy S (12 sztuk). Aby wziąć udział w loterii powinniście np: podpisać umowę i aktywować nowy numer w dowolnej ofercie Orange (mobilnej i stacjonarnej); przedłużyć umowę w dowolnym planie taryfowym Orange, aktywować kartę pre-paid, doładować swoje konto pre-paid lub mix, kupić usługę nawigacji GPS lub Wirtualną Centralkę Orange albo kupić poprzez stronę www.2012orange.pl jedną z promowanych tam usług. Następnie rejestrujecie się wysyłając SMS-a pod bezpłatny numer 2012. Za każdy zakup otrzymacie losy, które wezmą udział w loterii. I potem już tylko czekacie, czy szczęscie się do Was uśmiechnie. Szczegółowe informacje i regulamin znajdziecie na www.2012orange.pl. Powodzenia.

Scroll to Top