;

Oh My H@ck 2023 – wyjątkowo treściwie (1)

Michał Rosiak

7 grudnia 2023

Oh My H@ck 2023 – wyjątkowo treściwie
1

Tak jak staram się nie przepuścić żadnej ciekawej bezpieczniackiej konferencji, tak dopiero w tym roku, po czterech latach od inauguracji, trafiłem w końcu na Oh My H@ck. Bezdyskusyjnie – było warto!

Jeśli dobrze pamiętam, to główną przyczyną mojej nieobecności na wcześniejszych edycjach był fakt, iż odbywały się one – co jest rzadko spotykaną sytuacją – w weekendy. Co do merytoryki to nigdy nie miałem wątpliwości, że będzie świetnie. Gdy bowiem połączymy patronat Zaufanej Trzeciej Strony i Adama Haertle z nieodłącznie kojarzoną od kilkunastu lat z organizacją świetnych konferencji Proideą – może być tylko doskonale. Na szczęście w tym roku kwiat krajowego cyberbezpieczeństwa zaproszono do sal konferencyjnych PGE Narodowego w trakcie tygodnia pracy.

Jak zostać uznanym dietetykiem

Wiecie, czym jest reportaż uczestniczący, zwany również wcieleniówką? To materiał, w którym dziennikarz dołącza do opisywanej grupy osób, czy to obserwując ich pracę oficjalnie jako żurnalista, czy też nieoficjalnie. Przykładem mogą być chociaż znakomite książki Pawła Kapusty, od których ciężko się oderwać.

Wyobraźcie sobie zatem zaskoczenie sali, gdy pierwszy prezentujący w ścieżce „Main”, Piotrek Zarzycki, z którym mam przyjemność i zaszczyt pracować w zespole CERT Orange Polska, przedstawił wyniki wcieleniowego… researchu. Przebadać bowiem wszystkie komentarze w serwisie Znany Lekarz to jedno, ale… zrobić uprawnienia dietetyka, by móc zgodnie z regulaminem założyć tak konto i sprawdzić bezpośrednio, czy możliwe jest kupowanie komentarzy, to już wyższy poziom trollingu tzn. badania. Fakt zaś, że takie uprawnienia można uzyskać w cztery dni, mogę Wam tylko pozostawić do przemyśleń własnych. Pomijając jednak śmieszkowanie, badania Piotrka i współpraca z analizowanym serwisem to wzór tego typu aktywności. Krótko podsumowując – obie strony współpracują w kierunku wspólnego celu, czyli wykluczenia fałszywych komentarzy w serwisie. Korzystamy na tym wszyscy, bowiem w będącym jednym z efektów tych prac serwisie… Znany Ściemniacz każdy może sprawdzić, jak duże jest prawdopodobieństwo, że lekarz, którego usługami jest zainteresowany, kupował komentarze.

Oh My H@ck, czyli dużo treści, mało czasu

Jedynym chyba problem tegorocznego Oh My H@ck był fakt, iż organizatorzy przeznaczyli na konferencję zaledwie jeden dzień, dzieląc tematy na aż sześć ścieżek! W efekcie jeśli ktoś przemyślał sprawę wcześniej, chodził głównie na wykłady „Live only”, do pozostałych bowiem uczestnicy mają dostęp w formie nagrań. Ja niestety sprawy nie przemyślałem, więc ominęła mi zajmująca dwa 45-minutowe sloty prezentacja chłopaków z Dragon Sectora o tym co producent pociągów potrafi robić, żeby… Dobra, nie będę więcej pisał, bo sprawa jest mocno śliska. Poczytajcie o co chodzi na Zaufanej, mocno polecam!

Zajrzałem za to do Łukasza Siewierskiego, który ciekawie opowiadał o tym, jak radzić sobie z dezinformacją w sieci. Zachęcał też, by konsekwentnie tłumaczyć i próbować edukować nawet osoby, które cechuje odporność na przyswajanie merytorycznych argumentów.

Wpadłem też jak zawsze do Adamów: Lange, który do spółki z Agatą Ślusarek kolejny raz zaglądał specjalnie dla nas w głąb cyberprzestępczych kampanii i Haertle, który – wyjątkowo emocjonalnie, jak na siebie – wyjaśniał, czemu zła rada, dotycząca cyberbezpieczeństwa, kierowana do zwykła internautów, może być nawet gorsza, niż jej brak.

Uważaj, co wysyłasz do VirusTotala

Kilka rzeczy zanotowałem też na prezentacji Filipa Marczewskiego z NASK, opowiadającego o tym, jakie rzeczy ludzie potrafią wrzucać na VirusTotal (a do których mają dostęp posiadacze płatnych kont…). Jak myślicie, skąd się biorą phishingi z prawdziwą korespondencją? Cóż – odruchowe wrzucanie na VT wszystkiego co wydaje się choć trochę podejrzane, bez cienia refleksji… Chyba nie sądzicie, że przy kupowaniu konta na VirusTotal pojawia się checkbox „Czy jesteś oszustem?”. Przez pewien czas do VT trafiały też informacje o przelewach BLIK z jednego z banków na nr telefonu, z dedykowanym linkiem. Takim, który mógł kliknąć każdy, wpisać swój numer telefonu i odebrać (niekoniecznie swoje) pieniądze. Na wniosek Filipa właśnie ten bank nie pozwala już na takie przelewy.

W końcówce konferencji odwiedziłem jeszcze kolegów z zespołu. Irek Tarnowski zaglądał za kulisy prowadzonych przez GRU grup APT (dodając niepostrzeżenie do ciekawostek elementy edukacyjne). Na koniec zaś Grzesiek Zembrowski i Michał Łopacki (to ich widzicie na zdjęciu) opowiadali o zwyczajach żywieniowych phishingowych domen, czyli uchylali kotary za którą pracuje nasza CyberTarcza. W skrócie – jest dobrze. Jednak wciąż niemało domen, tych blokowanych na szczeblu krajowym, trafia na cenzurowane już po tym, gdy ktoś na nie wejdzie.

Do zobaczenia na Oh My H@ck za rok

Przechodząc między sesjami usłyszałem grupkę osób, wieszczących, że:

Za rok to Oh My H@ck potrwa godzinę. Ale będzie mieć sześćdziesiąt tracków…

Mimo wszystko mam nadzieję, że tak nie będzie, a zainteresowanie konferencją spowodują, że za rok spotkamy się na dwa dni. Mnie na pewno tam nie zabraknie. Tegoroczna konferencja była tak gęsta od merytoryki, że aż łyżka stała. Nie żałuję ani minuty.

Udostępnij: Oh My H@ck 2023 – wyjątkowo treściwie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:16 07-12-2023
  Super 💪💪💪
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Zmierzamy w kierunku empatii (2)

Ewa Wróbel

6 grudnia 2023

Zmierzamy w kierunku empatii
2

Za nami pierwsze Forum Fundacji Orange – wydarzenie dla uczestników i uczestniczek naszych programów. „Piękny czas, dobre emocje, siła spotkań z drugim człowiekiem i zasiane słowa, które skłaniają do refleksji”. Tak oceniają je osoby, które gościliśmy. Empatia, dobre samopoczucie, współpraca jako główne przesłania. O czym jeszcze rozmawialiśmy? I dlaczego to ważne dla edukacji? Oto relacja z wydarzenia.

W empatii siła! ,,To ważne, by bardziej słuchać niż mówić, nie oceniać i zmieniać swoje zamiary pod wpływem tego, czego dowiemy się o drugiej osobie i o stanie, w którym jest”. Tak o empatii do siebie i innych mówiła Natalia de Barbaro w czasie naszego Forum.

Wtórowali jej inni prelegenci i prelegentki (na grafice poniżej), którzy przeprowadzili blisko 30 warsztatów dla nauczycielek i nauczycieli, liderek i liderów Pracowni Orange, wolontariuszek i wolontariuszy – z którymi pracujemy na co dzień i dla których zorganizowaliśmy to spotkanie.

I chociaż tematem przewodnim naszego spotkania była empatia, bo to ona jest podstawa do budowania wartościowych relacji, dobrej współpracy i mądrej edukacji, to rozmawialiśmy także o tym, jak ważne są kompetencje społeczne w funkcjonowaniu w społeczeństwie informacyjno-cyfrowym oraz krytyczne myślenie w czasach ogromu informacji i rozwoju sztucznej inteligencji. Cieszymy się, że mogliśmy przyjrzeć się takim tematom, jak: empatyczne przywództwo, samoregulacja – emocjonalna, poznawcza, społeczna oraz sprawdzić, jak świadomie zarządzać własną energią.

Forum Fundacji Orange było wyjątkową okazją do pięknych, wspólnych przeżyć, wymiany doświadczeń, a także ważnych dyskusji czy refleksji na temat dzisiejszego świata, roli emocji – u dzieci młodzieży, również o nas – dorosłych i o naszym dobrostanie. Cieszymy się z tego i dziękujemy za ten wspólny czas i za dzielenie się Waszą energią.

Zobaczcie filmik, a w nim relację z wydarzenia.

Udostępnij: Zmierzamy w kierunku empatii
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:11 06-12-2023
  ♥️♥️♥️
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Wróbel 09:24 07-12-2023
   💪💪💪
   Odpowiedz

;

Oferta

Świąteczne prezenty w Telewizji od Orange (2)

Beata Giska

6 grudnia 2023

Świąteczne prezenty w Telewizji od Orange
2

Poczuj magię świątecznej rozrywki, oglądając najlepsze bajki, filmy, seriale i programy tematyczne w Telewizji od Orange. Od 6 grudnia do 22 stycznia 39 kanałów tv będzie odkodowanych dla klientów Pakietu Optymalnego oraz Orange Love Standard w technologii kablowej (IPTV). Dodatkowo, w ramach Orange VOD, od 6 grudnia do 7 stycznia dostępnych będzie aż 40 hitów w niższych cenach.

To będzie czas pełen telewizyjnej magii – przebojowe animacje, wspaniałe filmy w gwiazdorskich obsadach, emocjonujące programy sportowe, porywające seriale czy doskonała muzyka. To wszystko można znaleźć w ramach oferty świątecznej Telewizji od Orange.

Odkodowany Pakiet Komfortowy

Od 6 grudnia do 22 stycznia klienci Pakietu Optymalnego oraz Orange Love Standard w technologii kablowej (IPTV) zyskają dostęp, bez dodatkowych opłat, do 39 kanałów tv z Pakietu Komfortowego. Polecamy m.in. takie stacje, jak:

 • Dla uwielbiających filmy i seriale, o których wszyscy mówią: FX Comedy (kanał dostępny na pozycji 237), Romance TV (244), Epic Drama (246),
 • Dla najmłodszych widzów: BBC CBeebies (560), Top Kids (570), Nicktoons (574),
 • Dla wszystkich, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę: Nat Geo Wild (456), Animal Planet (454), STUDIOMED TV (354), Discovery Historia (450), Polsat Viasat History (460), History 2 (462),
 • Dla fanów sportowych emocji: FightBox (127), Extreme Sports (124),
 • Dla ceniących najnowsze przeboje, jak i kultowe utwory muzyczne: MTV Hits (673), Mixtape (688).

40 filmów w niższych cenach w Orange VOD

W święta nie zabraknie największych kinowych przebojów tego roku i ostatnich lat. W Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange i w aplikacji Orange TV Go od 6 grudnia do 7 stycznia można obejrzeć aż 40 filmów familijnych, komedii oraz produkcji fantastycznych w niższych cenach. Szykuje się dobra zabawa, mnóstwo wzruszeń, magii i humoru. Polecamy m.in.:

 • „Asterix i Obelix: Imperium smoka” – najnowsza opowieść o słynnych Galach, którzy nieustannie opierają się siłom Cezara. Tym razem Asterix i Obelix wyruszają na Daleki Wschód i rozprawią się z wrogami w swoim… rozbrajającym stylu.
 • „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film” – pełen przygód, humoru i fantastycznych piosenek pełnometrażowy hit o nieśmiałej nastolatce przemienionej w superbohaterkę.
 • „Kot w butach: Ostatnie życzenie” – rozbrajająca humorem i niezwykle wzruszająca bajka o nieustraszonym, puszystym i trochę lekkomyślnym mruczku, który musi zrobić wszystko, aby znaleźć mityczne „ostatnie życzenie” i przywrócić swoje 9 kocich żyć.
 • „Minionki: Wejście Gru”- piąta część filmu o przygodach małych, żółtych stworków i ich liderze Gru. Tym razem przekonamy się, dlaczego 12-letni chłopiec chciał przejąć władzę nad światem.
 •  „Wielki zielony krokodyl domowy” – okraszona doskonałym humorem opowieść o niezwykłej przyjaźni małego chłopca oraz… krokodyla, który uwielbia długie kąpiele w wannie, dobre jedzenie i śpiewanie.
 • „Mumie” – bez owijania w bandaże – to pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji bajka o trzech egipskich mumiach, które muszą przedostać się do świata ludzi, aby odzyskać skradziony, bezcenny pierścień.
 •  „Bumblebee” – zabawna, pełna genialnych efektów specjalnych opowieść o najsympatyczniejszym i najbardziej krnąbrnym Autobocie, znanym z serii „Transformers”.
 • „Serce dębu” – pełen pięknych zdjęć i muzyki, widowiskowy film dokumentalny, w którym, w rolach głównych zagrały m.in.: wiewiórki, mrówki oraz myszy polne.

Więcej Telewizji od Orange – pełną ofertę i pakiety z kanałami znajdziecie tutaj.

Udostępnij: Świąteczne prezenty w Telewizji od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:12 06-12-2023
  Super 💪
  Odpowiedz
  • komentarz
   luk 08:03 07-12-2023
   Super by było jakby każdy klient coś dostał nie tylko ci co mają podstawowy pakiet tv ale i ci co mają np Ekstra wtedy jakieś inne kanały z innych pakietów dla tej grupy. A tak żadna to promocja i prezent.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej