W miniony weekend ulice Warszawy już po raz trzeci stały się planszą gry miejskiej. Studenci Politechniki Warszawskiej krążąc po ulicach Woli, Ochoty i Śródmieścia szukali tajemniczych punktów, w których czekały na nich zadania. Rozgrywki wygrała drużyna "Wzory z pamięci". Orange Polska, podobnie jak w poprzednich latach, przygotowało zaplecze techniczne gry.
- W tym roku temat przewodni gry brzmiał „Oszukaj przeznaczenie, zmień bieg historii”. Uczestnicy przenosili się w czasie do Warszawy różnych epok. Część zadań dotyczyła Powstanie Warszawskiego, było trochę średniowiecza, trochę PRL – mówi Piotr Kusiak ze Stowarzyszenia Studentów BEST, organizatora zabawy.
Eksperci Orange Labs: Jacek, Dorota i Janek specjalnie na potrzeby gry stworzyli kilka rozwiązań wykorzystujących interfejsy programowania Telco 2.0, czyli API.
- Organizatorzy chcieli, aby drużyny o określonych godzinach dostawały SMSy podkręcające ducha rywalizacji. Wiadomości były wysyłane przez stworzony przez nas serwer do gry wykorzystujący interfejsy sieciowe Telco 2.0 - wyjaśnia Jacek Milewski, jeden z twórców rozwiązania.
Postępy drużyn obserwowali sędziowie rozmieszczeni w całym mieście. Punkty przyznawane przez nich za wykonanie kolejnych zadań trafiały do centralnego systemu z bazą danych. Aplikacja liczyła punkty, przechowywała je w bazie i prezentowała je na stronie internetowej.
Przez cały czas trwania gry organizatorzy mogli również obserwować drużyny na mapie miasta on-line. Uczestnicy byli widoczni dzięki starterom Orange, które po włożeniu do telefonów były lokalizowane w sieci komórkowej.
Podczas jednego z zadań, jak w klasycznym filmie akcji, w budce telefonicznej zlokalizowanej na trasie gry zaczynał dzwonić telefon. Jeśli uczestnicy byli w pobliżu i odebrali telefon, słyszeli nagrany komunikat zawierający dalsze wskazówki dotyczące gry.
- Wydzwanianie budki o losowych godzinach inicjowała nasza logika na podstawie scenariusza gry. Realizowała to za pomocą API Click2Announcement od Telco 2.0 – mówi Jacek.
Miasto Zagadek z roku na rok staje się coraz popularniejsze wśród studentów. W tym roku w zabawie wzięło udział 150 osób. Może gra miejska na dobre zagości w majowym studenckim kalendarzu?
Więcej informacji w serwisie: http://miastozagadek.pl/
Poprzednie edycje Miasta Zagadek na blogu orange: Superbohaterowie są w mieście i Miasto Zagadek