W ponad 70 państwach obchodzimy dziś Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), w tym roku pod hasłem „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”. Grupa TP od dawna dba o bezpieczeństwo internautów. Fundacja Orange promuje i wspiera akcje, związane z bezpieczeństwem w sieci, skierowane do najmłodszych. O bezpieczeństwo klientów wszystkich usług internetowych Grupy TP, niezależnie od wieku :), dba natomiast Departament Zarządzania Bezpieczeństwem Systemów Teleinformatycznych.
Przewodnik „Bezpieczne Media” (dostępny również w salonach sprzedaży TP i Orange) został wyróżniony w konkursie, organizowanym przez PKPP Lewiatan, Deloitte i NSZZ Solidarność. To pozycja obowiązkowa dla rodziców, wprowadzających swoje dziecko w świat internetu (również telewizji oraz telefonii stacjonarnej i komórkowej). Mogą się tam dowiedzieć m.in., jak rozmawiać z młodym człowiekiem o wszelkich niebezpieczeństwach, czyhających w sieci, na co zwrócić jego szczególną uwagę, jak dobrać program, filtrujący niepożądane treści (tego typu program jest m.in. elementem dostępnego dla użytkowników Neostrady pakietu e-bezpieczeństwo). Serwis o podobnej tematyce, ale skierowany bezpośrednio do dzieci nosi nazwę Sieciaki.
Grupa TP zainicjowała też „Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie”, wspólnie z Fundacją „Dzieci Niczyje” szkoli gimnazjalistów z zasad bezpiecznego korzystania z sieci, a także partneruje wydarzeniom, dotyczącym bezpieczeństwa, m.in. Dniom Bezpiecznego Internetu. W tym roku Fundacja Orange jest głównym partnerem obchodów DBI w Polsce.
Nasz Departament natomiast utrudnia życie sieciowym przestępcom. Od ponad roku blokujemy dostęp do portu 25, najpopularniejszej drogi, z której korzysta oprogramowanie wysyłające spam. W przypadku sieci botnet, gdzie blokujemy zarówno porty, przez które komputery porozumiewają się z botnetami, jak znane adresy „centrów kontroli” przestępczych sieci. Współpracujemy na bieżąco w szerokim zakresie z zespołami reagowania na incydenty sieciowe z całego świata. Na stronie naszego TP CERT (Computer Emergency Response Team, prawo do używania tej nazwy mają wyłącznie zespoły spełniające bardzo wyśrubowane kryteria) dowiecie się m.in. jak sobie radzić z występującymi w sieci zagrożeniami, znajdziecie też szeroki wybór pomocnych w tym celu narzędzi. Nie zapominajmy też, że na tym blogu staramy się wskazywać Wam, w których miejscach zachowania użytkowników internetu niejednokrotnie nie mają zbyt wiele wspólnego z dbaniem o własne bezpieczeństwo.
Zatem spokojnego surfowania – nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu!