Zielony Operator

Oszczędzamy energię i redukujemy emisje w Orange

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
08 października 2021
Oszczędzamy energię i redukujemy emisje w Orange

Najlepsze projekty służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w polskiej gospodarce zostały po raz pierwszy wyróżnione w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych. Wśród laureatów znalazł się nasz program optymalizacji energii, który realizujemy od kilku lat.

Ranking jest częścią projektu „Zielony indeks”. Przedstawia najciekawsze, najbardziej pomysłowe i efektywne działania służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Inicjatorem projektu jest redakcja portalu WNP.PL

Efektywność energetyczna sieci

Energia elektryczna jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w telekomunikacji w Polsce, ze względu na silne uzależnienie polskiej energetyki od węgla. Wzrostowi popytu na usługi cyfrowe musi towarzyszyć poprawa efektywności energetycznej sektora ICT, choć nie jest on w czołówce największych źródeł emisji. Dlatego inwestując w rozbudowę sieci Orange Polska dbamy o jej efektywność energetyczną.

Jeśli chodzi o energię, w naszym dążeniu do neutralności klimatycznej w 2040, skupiamy się na dwóch wymiarach. Pierwszy to długoterminowe kontraktowanie energii ze źródeł odnawialnych. W 2021 roku ruszyły pierwsze farmy wiatrowe na potrzeby Orange Polska, a do 2025 roku minimum 60% energii zużywanej przez moją firmę będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Drugim elementem jest ograniczanie zużycia wykorzystywanej energii. Orange Polska wdrożył już blisko 200 takich inicjatyw. W latach 2014–2020 przyniosły one łączne oszczędności 713 GWh, co odpowiada ok. 10% redukcji całkowitego zużycia energii przez firmę. Przekłada się to jednocześnie na zmniejszenie emisji CO2 o 530 tys. ton.

Kluczowe elementy programu

Wszystkie działania realizujemy w ramach programu Energy Optimization Program (EOP), które podzieliliśmy 4 obszary:

 1. FIX Legacy Decommisioning to inicjatywy dotyczące starszych technologii stacjonarnych, czyli PSTN czy ATM. W ramach tych inicjatyw klienci przełączani są na nowsze i bardziej efektywne energetycznie technologie. Optymalizujemy też starsze urządzenia poprzez „zagęszczenie” dostępów dla klientów na kartach i wyłączenie nadmiarowych kart.
 2. Poprawa efektywności sieci RAN. To szereg działań zmniejszających zużycie energii w mobilnej radiowej sieci dostępowej, przy zachowaniu najlepszej jakości usług dla klientów. Co to oznacza w praktyce? W okresie niższej aktywności abonentów np. w nocy potrzebne są mniejsze zasoby radiowe do zapewnienia połączeń i transferu danych. Dlatego czasowo je wyłączamy zmniejszając zużycie energii w nocy o ok. 30%.
 3. Modernizacja środowiska technicznego. Chodzi o zapewnienie optymalnych warunków dla pracy urządzeń telekomunikacyjnych, przez systemy klimatyzacji, zasilania, ogrzewania itp. Największe oszczędności dotyczą systemów chłodzenia. Główne działania to wymiana klimatyzacji na efektywniejszą i doposażanie pomieszczeń w układy chłodzenia systemami wentylacji (tzw. Free Cooling). Już 3,5 tys. obiektów technicznych wyposażonych jest w takie systemy wentylacji.
 4. Big Data Energy. W tym przypadku dostępne dane energetyczne są pozyskiwane, przetwarzane i analizowane przy wykorzystaniu narzędzia Businnes Intelligence. Dzięki nim wykrywamy anomalie, optymalizujemy koszty i zużycie energii. Przykładem jest cykliczny, indywidualny dobór taryf energetycznych dla każdego obiektu znajdującego się w sieci Orange Polska.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 13:28 08-10-2021

Gratulacje za wyróżnienie.

Odpowiedz
  Hania
  Hania 15:30 08-10-2021

  Dziękuję!

  Odpowiedz

Oferta

Laptop Lenovo i smartfon Xiaomi taniej w Ofercie Tygodnia

Kasia Barys Kasia Barys
08 października 2021
Laptop Lenovo i smartfon Xiaomi taniej w Ofercie Tygodnia

Od dzisiaj do 13 października obowiązuje nowa oferta tygodnia, a w niej okazje, których nie można pominąć. Tym razem w atrakcyjnej cenie znaleźć można laptopa. Cena Lenovo Ideapad 3 z Planami 60 i 80 oraz z pakietami Orange Love Standard, Extra i Premium obniżona została nawet o 603 zł.

Oprócz laptopa można także kupić taniej smartfona. Xiaomi Mi 11 Lite 5G 6/128 GB jest tańszy o 168 zł z Planem 60 i Orange Love Standard.

Jeśli chodzi o ofertę bez abonamentu, obniżki w ramach oferty tygodnia przedstawiają się także ciekawie. Laptop można kupić taniej o 50 zł a Xiaomi Mi 11 Lite 5G 6/128 GB o 160 zł.

Wydajność na życzenie

Laptop Lenovo IdeaPad 3 (15, AMD) to laptop klasy podstawowej, który oferuje wystarczającą moc do wykonywania codziennych zadań. Procesor do urządzeń mobilnych do poziomu AMD Ryzen 7 4700U oraz dedykowana karta graficzna AMD Radeon™ ułatwiają pracę wielozadaniową, przyspieszają działanie i zapewniają świetne wrażenia podczas korzystania z funkcji rozrywkowych. Dzięki przemyślanym detalom, takim jak chroniąca prywatność fizyczna przesłona kamery, jest to świetny laptop do codziennych zastosowań.

Komentarze


Inne

Dlaczego warto pracować w Orange Polska

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
07 października 2021
Dlaczego warto pracować w Orange Polska

Data Scientist, Projektant UX czy Ekspert AI,  na tych stanowiskach związanych z najnowszymi technologiami można pracować w Orange Polska. Jakich kompetencji szukamy i co kryje się za tymi skomplikowanie brzmiącymi nazwami opowiadają nasi pracownicy w nowej kampanii pokazującej naszą firmę, jako dobre miejsce pracy.

W kampanii „Przełącz się na przyszłość” zobaczycie moje koleżanki i kolegów, którzy na co dzień mają do czynienia z technologiami: machine learning, sztuczna inteligencja, chmura czy Big Data. Wymyślają nowe rozwiązania, testują, programują i projektują.

Na kanale Orange Polska na YouTube możecie już obejrzeć pierwsze filmy z serii "Moja praca w 60 sekund", w których opowiadają o tym, czym się zajmują. W ten sposób potencjalni kandydaci do pracy mogą ocenić, czy to chcieliby robić w Orange. Kampanię będzie można też oglądać w serwisach LinkedIn i Facebook.

Przy okazji jeszcze raz zapraszam Was do obejrzenia mojej rozmowy z Jackiem Kowalskim, członkiem zarządu ds. Human Capital w Orange Polska, który opowiada jak rozumiemy kompetencje przyszłości i dlaczego Orange jest świetnym miejscem by robić karierę.

Komentarze

Scroll to Top