Odpowiedzialny biznes

Pechowe szosy

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
06 lipca 2010
Pechowe szosy

Przez ostatni weekend peleton Tour de France jeździł po krajach Beneluksu. Podczas, gdy wszyscy sympatycy czekają na górskie odcinki w malowniczych Alpach i Pirenejach, wąskie uliczki holenderskich i belgijskich miast przyniosły niemałych wrażeń. Oczywiście, chodzi o liczne wypadki, które dla kolarzy wcale nie są przyjemne. Inna sprawa, smutna lecz prawdziwa, dla obserwatora. Emocje, adrenalina. Kwestie, które przyciągają do ekranów. Już dawno nie zdarzyło się, by na ostatnim kilometrze (tak było w Brukseli) doszło do tylu kraks niemalże naraz.

Chyba Belgia jest pechowa dla kolumny peletonu. W 2007 roku, na 3. etapie, kończącym się w Gandawie również doszło do wypadku.

Na część upadków złożyła się, według kolarzy, niekorzystna pogoda. To z tego powodu doszło nawet do protestu. Pytanie, czy słusznego? Przecież warunki są dla wszystkich takie same. Kto ryzykuje, ten może dużo zyskać. Taką sytuację (podczas wypadków z powodu mokrej, śliskiej, peleton podzielił się na liczne grupki z liderami ) wykorzystał Sylvain Chavanel, wygrywając w Spa. I chwała mu za to! Jedzie się do końca, do ostatniego metra etapu.

Peleton wjechał dopiero Francji i przed nim płaskie odcinki. Jednak już odpadło kilku znaczących kolarzy, choćby Frank Schleck. A co będzie dalej? Pierwsze etapy pokazały, że chyba nudy nie będzie.


Oferta

Wybrane abonamenty 20 zł tańsze

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
06 lipca 2010
Wybrane abonamenty 20 zł tańsze

Jutro ruszamy z promocją dwóch animalsowych ofert. W Pelikanie 225 obniżamy abonament z 79 zł do 59 zł na okres 12 miesięcy i dajemy dedykowany telefon Samsung Monte S5620 za 1 zł w abo lub 49 zł w mixie. Podobnie w Panterze 300 gdzie abonament również spada o 20 zł, z 99 zł do 79 zł przez 12 miesięcy, a dedykowanym telefonem jest Nokia 5230 za 1 zł w abo lub 49 zł w mixie. Oczywiście w ramach ofert klient dostaje standardowe benefity, jak w tabeli poniżej. Szczegóły promocji od jutra na www.orange.pl

Pelikan w Orange 225 Pantera w Orange 300
5000 SMS-ów do Orange 1 GB na połączenia z Internetem
225 minut do wszystkich wymiennych na 450 SMS-ów 300 minut do wszystkich
nielimitowany dostęp do wybranych portali społecznościowych 29 gr za minutę rozmowy do wszystkich poza abonamentem

 


Odpowiedzialny biznes

Nasz człowiek w Afryce

Monika Kulik Monika Kulik
06 lipca 2010
Nasz człowiek w Afryce

Karol Mituta, ekspert IT z Orange Labs jako wolontariusz wyjechał 5 lipca do Nairobi w Kenii, gdzie przez 3 miesiące będzie w slumsach uczył przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych i dzieci korzystania z komputerów i internetu. Udało mi się porozmawiać z nim tuż przed wyjazdem.

Jak zaczęła się twoja przygoda z Afryką?

Zacząłem od uczestnictwa w wolontariacie misyjnym Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Brałem udział w spotkaniach, na których poznawaliśmy różne kultury, wolontariat misyjny, przechodziliśmy szkolenia i poznawaliśmy kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. W tym czasie prowadziłem również lokalną działalność wolontariacką – pomagałem np. w organizacji miesięcznego pobytu dzieci ulicy

z Ugandy w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jak to się stało, że jedziesz do Kenii?

Przez przypadek, mój kolega przesłał mi e-mail z informacją, że Fundacja Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia poszukuje wolontariusza z doświadczeniem informatycznym. Wysłałem CV i list motywacyjny. Umówiliśmy się na jedno, potem na drugie spotkanie i postanowiliśmy, że będziemy współpracować. Razem doprecyzowaliśmy projekt i wystąpiliśmy o dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Otrzymaliśmy grant. Potem tylko bilet, szczepionki, szkolenia, przygotowanie materiałów i już 5-go lipca wylot do Nairobi.

Co będziesz tam robił?

Będę pracował dwóch slumsach: Kibera i Kwawangware - prowadził serię szkoleń informatycznych dla różnych grup wiekowych, począwszy od dzieci (nauka podstaw obsługi komputera), poprzez młodzież zaangażowaną społecznie (nauka korzystania z programów z pakietu Office, wykorzystywania zasobów Internetu, tworzenie prostych stron internetowych), aż do liderów społecznych (wykorzystanie zasobów Internetu, sposoby komunikacji, edukacji i reklamy projektów i inicjatyw społecznych poprzez Internet). Dodatkowo będę się zajmował zbieraniem wymagań i opracowaniem koncepcji platformy internetowej dla edukacji, komunikacji i promocji inicjatyw lokalnych w slumsach Nairobi.

Życzymy powodzenia i czekamy na relację z Kenii.

Scroll to Top