;

Odpowiedzialny biznes

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości (2)

Bartłomiej Kuczyński

26 czerwca 2020

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości
2

Bulkowo, Strzegom, Łękawica, Zakrzówek, oraz Gubin – to pięć niewielkich miejscowości, w których działają Pracownie Orange. A teraz, każda z nich zyska Makerspace – przestrzeń do majsterkowania z nowymi technologiami. Liderzy wybrali urządzenia, które najbardziej odpowiadają potrzebom ich społeczności: jedni zdecydowali się na drukarki 3d i plotery laserowe, inni na pracownię elektroniczno-laserową, jeszcze inni – na druk 3d i elektronikę.

Wspólnym mianownikiem Makerspace’ów jest projektowanie i majsterkowanie z technologiami w tle.

Doświadczenia Fundacji Orange z FabLab powered by Orange pokazują, że warsztaty z nowymi technologiami pozwalają stworzyć naprawdę niezwykłe rzeczy. Chcieliśmy dać lokalnym społecznościom podobne doświadczenie. Najlepiej opowie o tym charyzmatyczna liderka z Bulkowa – Natalia Maćkiewicz. Specjalnie dla Was przeprowadziłem z nią rozmowę. Zachęcam do lektury!

Jesteś dyrektorką biblioteki. Skąd pomysł, by poza tradycyjnymi zajęciami dla dzieci uruchomić miejsce do majsterkowania?

Natalia Maćkiewicz: Obserwując trendy i działalność współczesnych bibliotek w Polsce i na świecie, możemy zauważyć, że ich działalność od lat to już nie tylko wypożyczanie książek i spotkania autorskie. Można zobaczyć ogrom nowych kierunków i rozwiązań dla bibliotek. To trochę wygląda tak, że biblioteka jest odzwierciedleniem pracy, hobby i serca włożonych przez pracujących w niej bibliotekarzy.

W Bulkowie bardzo wyraźnie widać Twoje liczne pasje.

Dzięki temu, że cztery lata temu zostałam dyrektorką w Bulkowie mogłam zacząć realizować swoją własną wizję biblioteki, która na dobre zaczęła się spełniać dzięki Pracowni Orange. Nowe technologie w szczególności skradły moje serce. Jesteśmy obecnie najlepiej wyposażonym w roboty miejscem w powiecie. Dzięki realizacji projektów proponowanych przez Fundację Orange,. które łączą m.in. naukę nowych technologii, promocję książki popularnonaukowej i roboty udało nam się  rozbudzić wśród dzieci i młodzieży ciekawość.  Stawiam mocno na multidziałania, które najlepiej angażują. Makerspace to była kwestia czasu. Kiedy dowiedziałam się o projekcie, bardzo się ucieszyłam, żałowałam jedynie, że nie mamy wystarczająco miejsca na ploter i laser. Ale za to mamy na początek pracownię elektroniczną i druku 3D. To nowość i dla mnie i dla naszej społeczności. Wierzę, że w tym kierunku i duchu DIY będziemy się dalej rozwijać.

fot. Alicja Szulc

Żeby uruchomić takie ciekawe przedsięwzięcia, na pewno potrzeba wiele energii. Jak Ty jako liderka pracowni rozwijasz się w projektach, które prowadzisz?

Odkąd pamiętam, zawsze stawiałam na samorozwój –  uczestniczenie w szkoleniach, wyjazdach, projektach. Przynosi mi to ogrom radości z poznanych osób i wiele nowych pomysłów, inspiracji.

Chociaż przyznaję, że ze względu na wrodzoną nieśmiałość na początku ciężko było mi się przełamać. Ale  z perspektywy czasu śmieję się z tego. To mnie zbudowało i teraz mogę „góry przenosić”. Mam taką zasadę, że angażuję się w coś albo na 1000 procent, albo wcale.  Lubię  podejmować nowe wyzwania, wchodzić w nowe projekty nawet jeśli np. muszę się  nauczyć się obsługi każdego z robotów, urządzeń czy aplikacji. Właśnie to przynosi mi frajdę, chociaż niektórym może się wydawać, że to takie dziecinne… Za każdym razem pisząc projekt, staram się, aby był innowacyjny dla naszej społeczności, dzięki temu rozwijam się i ja.

Na stronie biblioteki piszecie dużo nie tylko o nowościach wydawniczych, ale właśnie o programowaniu. Dlaczego według Ciebie to ważna umiejętność?

Programowanie to trzeci język świata, który pobija świat współczesnej edukacji. Staram się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom dzieci i organizujemy różne formy zajęć wg metody STEM (Science, Technology, Engineeiring, Mathematics) np. dotyczące nowoczesnych technik informatycznych związanych z nauką kodowania, robotyką. Organizujemy też zabawy z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

Jak wiemy, ciekawość to naturalna cecha dzieci, a naszym zdaniem jako edukatorów  jest ich czymś ją podsycać. Najatrakcyjniejszym sposobem na to jest użycie właściwych narzędzi przy odpowiednim wsparciu. Chcemy, aby dzieci zdobywały wiedzę i zrozumiały, jak działają programy urządzenia i roboty, np. m.in. z wykorzystaniem płytek micro:bit lub Scratcha. To przynosi im frajdę, a języka programowania uczą się poprzez zabawę.

Bulkowo zamieszkuje około 830 osób, a całą gminę ponad 5000 osób. Czym Pracownia i Makerspace są dla lokalnej społeczności?

Wizja funkcjonowania naszego Bibliospace’a jako miejsca łączącego nowe technologie i tradycję sprowadza się głównie do miejsca, które będzie  otwarte dla lokalnej społeczności. Realizując warsztaty, nie ważne czy prowadzę je z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi czy z seniorami, otrzymuję od nich ogrom energii, która zwiększa jeszcze bardziej mój zapał i napędza do działania.

Mamy w planach pokazy (np. podczas Dni Bulkowa, Święta Plonów) oraz dni otwarte. Chcemy nauczyć dzieci współpracy, kodowania, projektowania, nowych technologii i wspólnej zabawy. Ponadto – w naszym Makerspace – zasad lutowania i podstaw elektroniki, to będzie dla nich zupełna nowość i frajda. Wierzę, że wsparcie Fundacji Orange, podjęte partnerstwa i współpraca z Urzędem Gminy i OSP w Bulkowie przyczynią się do sukcesu wśród lokalnej społeczności naszej gminy.

fot. Alicja Szulc

 

Udostępnij: Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:28 29-06-2020
  Mega pozytywna kobieta. Gratulacje pasji i serca które Pani wkłada w swoją pracę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Natalia EM. 22:30 06-10-2020
   Bardzo mi miło, dziękuję.
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Komu fałszywą aplikację mobilną? (3)

Michał Rosiak

25 czerwca 2020

Komu fałszywą aplikację mobilną?
3

To w sumie był całkiem oczywisty krok. Kiedy specjaliści od cyberbezpieczeństwa (wyżej podpisanego włączając), wbijają nam na każdym kroku: „Nie ufaj dziwnym mailom!”, „Nie wchodź na dziwne strony!”, „Nie klikaj w linki w SMSach!”, „Używaj aplikacji mobilnych!” – to nic dziwnego, że coraz więcej z nas się ku rzeczonym aplikacjom mobilnym skłania. A tu – cóż, w to graj przestępcom, którzy… podsuwają nam aplikację mobilną. Swoją, rzecz jasna.

SMSy (nie) od Allegro i InPostu

I pewnie prędzej, czy później, lista firm, których marki przestępcy nadużywają przedłuży się o kolejne (update na samym dole). A to dlatego, że pomysł – to przestępcom trzeba przyznać – jest całkiem niegłupi. Zobaczcie jak to wygląda, na przykładzie scamu na jedną z wymienionych firm.

Zaczyna się od SMSa. W przypadku InPostu standardowego SMSa o umieszczeniu przesyłki w Paczkomacie. Z drobnym dodatkiem – sugestią „aktualizacji aplikacji”. Pomysł z aktualizacją jest niegłupi, bowiem tylko część (mam nadzieję, że mniejsza) użytkowników paczkomatów wciąż korzysta z SMSów, pozostałym ta metoda autoryzacji została ze względów bezpieczeństwa wyłączona, bowiem wybrali aplikację mobilną. Oni na „instalację aplikacji” się nie złapią, ale z aktualizacją może się udać…

Może, bo przy dokładniejszym przyjrzeniu się SMSowi, jest to intryga grubymi nićmi szyta. Nadawca to nie, jak przy poprzednich kampaniach, InPost, więc nowy SMS nie skolejkuje się z poprzednimi (a tak by było, gdyby przestępcy użyli nadpisu z nazwą firmy). Dodatkowo –

witryna inpost.ltd powinna nie tylko podnieść w naszym mózgu czerwoną flagę, a raczej obudzić ubraną w jaskrawy szkarłat orkiestrę dętą pokazującą maksimum swoich umiejętności.

Prawie jak Google Play

Jeśli klikniemy w ten link (zrobiłem to, żebyście Wy nie musieli – z maszyny wirtualnej, rzecz jasna) zobaczymy witrynę udającą całkiem sprytnie Sklep Play. Oczywiście z wyłączeniem adresu, no i wchodząc na nią na telefonie, nie zostaniemy przekierowani do aplikacji sklepu. Nie zapomnijmy też, że klikając w link do „instalacji” zostaniemy poproszeni o zgodę na instalację aplikacji… spoza Sklepu Play. Nie śmiejcie się – są ludzie, którzy dadzą się oszukać, nie każdy jest cyfrowo świadomy na odpowiednim poziomie.

A co jeśli zainstalujemy? Aplikacja – jak zakładam, tego nie testowałem – nie zadziała, ale na pewno zadziała trojan bankowy „Cerberus”.

On wykradnie nasze dane logowania do banku, a w następnym kroku nasze pieniądze.

Uważajmy, co czytamy, uważajmy, w co klikamy. Kilka minut więcej, poświęcone na ostrożność, może nam oszczędzić mnóstwo nerwów i zdrowia.

Update: W momencie pisania tego tekstu pojawiły się dwie nowe „aplikacje” – udające iPKO i Facebooka.

Nie ściągajcie NICZEGO spoza Google Play. W razie wątpliwości – piszcie do nas, na cert.opl@orange.com. Pomożemy, a jeśli faktycznie traficie na scam – Wy też pomożecie, innym internautom.

A po najświeższe bezpieczniackie newsy zaglądajcie na naszego Twittera.

Udostępnij: Komu fałszywą aplikację mobilną?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 18:10 25-06-2020
  Wszystkiego się chytają żeby tylko oszukać. Fajna notka :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:11 26-06-2020
  Dzięki Michale za kolejny fajny wpis. Świat cyfrowy staje się naprawdę niebezpieczny. Trzeba uważać na każdym kroku.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monia 20:39 29-06-2020
  Przydatne info. Chwila nieuwagi i się człowiek może nabrać...
  Odpowiedz

;

Oferta

Wakacje z Orange na kartę (18)

Kasia Barys

25 czerwca 2020

Wakacje z Orange na kartę
18

Już za chwilę długo oczekiwane wakacje. Po ciężkiej pracy i nauce, każdy zasługuje na odpoczynek. I nawet jeśli nie będą to dalekie podróże, warto być ze sobą w kontakcie. Dla klientów Orange na kartę  przygotowaliśmy prezent na start wakacji – „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet 5GB” do wykorzystania przez 5 dni. Zupełnie za darmo.

Aby skorzystać z promocji należy:

 • wysyłać bezpłatny SMS o treści WAKACJE pod nr 364
 • numer musi mieć możliwość wykonywania połączeń wychodzących
 • numer nie może mieć aktywnej usługi Bez limitu

Usługę można włączyć do 30 czerwca 2020. Po aktywacji przychodzi SMS z potwierdzeniem.

Klientom Orange na kartę życzymy nielimitowanych wrażeń! Udanych i bezpiecznych wakacji.

Regulamin promocji.

Udostępnij: Wakacje z Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:54 25-06-2020
  Promocja promocją ale szkoda tylko że wakacje tylko na 5 dni moglibyście to dać na całe wakacje wtedy oferta byłaby o wiele wiele lepsza i wakacje również ale cóż dalej oszczędzanie...Wasze oszczędzanie wychodzi bokiem :-(
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 12:28 25-06-2020
   Nie. W tym przypadku nie. Boli skarbonka i prawdopodobny koniec RWK natomiast ta promocja jest ok. Brak jedynie regulaminu a tam są zastrzeżenia kto z tej oferty skorzystać nie może. Ale za free to za free, choćby i na 5 dni.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jarek 13:13 25-06-2020
    Z promocji nie może skorzystać osoba, która posiada usługę Bez limitu (Rozmowy i SMS-y bez limitu + pakiet GB lub Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + Pakiet GB) oraz osoby korzystające z oferty Zawsze bez limitu.
    Odpowiedz
    • komentarz
     mike278 13:46 25-06-2020
     Ja to wiem, co nie zmienia faktu ze miło by było gdyby regulamin był podpięty pod post.
     Odpowiedz
 • komentarz
  bartsimpson 12:43 25-06-2020
  Faktycznie dziwna nazwa promocji, jak wakacje to przynajmniej do końca sierpnia promocja powinna obowiązywać, a jak do końca czerwca to koniec roku szkolnego.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zuzka 13:43 25-06-2020
   i ten niefart że regulamin który jest widoczny tylko dla wybrańców obowiązuje od 22 czerwca ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  forum 14:11 25-06-2020
  Proszę o link do regulaminu, gdyż go nie widzę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:15 28-06-2020
   Jest pod wpisem! :D Tutaj w razie czegoś... ;) https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/67174/717f31fd-e19f-43da-ad65-2b4fb55c3674
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:36 25-06-2020
  Aktywowane, dziękuję ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika 15:54 26-06-2020
  Dlaczego dostaję odpowiedź, że teść komunikatu jest nieprawidłowa?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 14:49 28-06-2020
   Może masz włączoną jedną z usług, które się wykluczają z tą promocją? :D
   Odpowiedz
 • komentarz
  JACEK 12:50 29-06-2020
  Oj tak gorąco promocja na wakacje 5 dni widać tną koszty
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 17:11 29-06-2020
  Mam pytanie z "innej beczki", posiadam taryfę Orange Free i czy ktoś się orientuje czy można zamienić GB na minuty ponieważ nie korzystam z internetu, a we wszystkich promocjach dają tylko GB. Wcześniej posiadałem tanyfę Orange Go niestety zlikwidowali tą taryfę, a pasowała mi ona idealnie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   sylwek 07:55 30-06-2020
   Same rozmowy znajdziesz w NJU na kartę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tomek 22:35 30-06-2020
    Ok, dzięki za informacje
    Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 19:54 01-07-2020
  Trochę kiepsko do konkurencji... Cóż, pozostanie wykorzystać środki i zmienić operatora po ponad 20 latach!... :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Lipa 20:39 01-07-2020
  Mam to włączone i dane pobierane są z pakietu głównego albo z innych bonusów, a nie tego bonusu z artykułu. Na tym bonusie dalej mam do wykorzystania 5GB. Lipa jak nic.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mz 19:16 02-07-2020
  Szkoda że promocja limitowana a życzą nielimitowanych wrażeń...
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej