;

Odpowiedzialny biznes

Piszemy Raport Zintegrowany 2018 (8)

Monika Kulik

8 marca 2019

Piszemy Raport Zintegrowany 2018
8

Jak co roku zapraszamy Was do dyskusji nad naszym Raportem Rocznym.

Trochę historii

Orange Polska raportuje dane niefinansowe od ponad 11 lat. Pierwszy nasz Raport Społeczny, jeszcze dla Telekomunikacji Polskiej, powstał w 2006 roku (dane za 2005 r.). Już wtedy przygotowaliśmy raport według międzynarodowego standardu Raportowania GRI (Global Reporting Initative). Od trzech lat publikujemy raport zintegrowany i taki raport opublikujemy również za rok 2018.
Nasze poprzednie raporty znajdziecie na stronie www.orange.pl/odpowiedzialny-biznes-raporty-csr.

Dlaczego raportujemy dane niefinansowe?

Publikacja danych niefinansowych, czy to w formie oświadczenia, czy oddzielnego dokumentu, to nie tylko proces wydawniczy. To przede wszystkim proces przyjrzenia się organizacji pod kątem wpływu na otoczenie, identyfikacji najważniejszych wyzwań społecznych i określenie na ich podstawie celów, określenie mierników działań w wybranych aspektach, monitorowanie tych wskaźników, aby można było nimi zarządzać. Dobry raport to nie tylko pokazanie stanu obecnego, ale przede wszystkim sposobu realizacji wyzwań społecznych stojących przed firmą, prezentacja metody osiągania celów społecznych i stanu ich realizacji.

Dlaczego raport zintegrowany?

Raport zintegrowany oznacza, że dane finansowe i niefinansowe – społeczne, środowiskowe, znajdują się w jednym wspólnym dokumencie. Takie ujęcie pozwala nam w kompleksowy sposób opowiedzieć o firmie, kim jesteśmy i co robimy. Centralnym punktem raportu jest tzw. łańcuch wartości który pokazuje, w jakim otoczeniu działamy, z jakich kapitałów czerpiemy zasoby, jak wygląda nasz model biznesowy, strategia i wyniki.

Raport zintegrowany 2017- wersja on- line i PDF.

Dialog

Chcielibyśmy zaprosić Was do dyskusji nad zawartością naszego Raportu.

 

Udostępnij: Piszemy Raport Zintegrowany 2018
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Krzysiek 14:10 08-03-2019
    Kim jesteśmy? Przyszłość (wyzwania i scenariusze). Rozwój pozycji rynkowej (inwestycje, innowacje). Bezpieczne usługi (dla otoczenia, klienta). Wpływ na lokalnej otoczenie. Zarządzanie organizacją (głównie łańcuch dostaw). Standard działania.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Monika Kulik 11:26 11-03-2019
      Dziękuję Krzysiek, zagadnienia do uwzględnienia.
      Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 13:44 10-03-2019
    Moniko co tutaj dyskutować - jesteś profesjonalistką w tworzeniu takich raportów i nikt tego lepiej nie zrobi niż Ty :) My to małe rybki jesteśmy przy Tobie.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Monika Kulik 11:27 11-03-2019
      Paclo_ck - chodzi o to, żeby w tym profesjonalnym opisie uzgadniać Wasze i innych interesariuszy oczekiwania. Dlatego co roku pytamy ....
      Odpowiedz
      • komentarz
        pablo_ck 15:22 11-03-2019
        Rozumiem Cię Moniko, w wolnej chwili postaram się przysiąść nad tematem.
        Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 18:24 11-03-2019
    Ciekawe kto robił takie raporty decydujące o pozbyciu się EmiTela z Grupy Kapitałowej... Spółki, która cały czas przynosi same zyski!..
    Odpowiedz
  • komentarz
    Paula 14:43 24-04-2019
    Kiedy pojawi się raport w języku polskim?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Monika Kulik 15:06 24-04-2019
      Raport w języku polskim planujemy opublikować w maju.
      Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Czy hejt to poważny problem wśród nastolatków? Znamy wyniki badań (1)

Bartłomiej Kuczyński

8 marca 2019

Czy hejt to poważny problem wśród nastolatków? Znamy wyniki badań
1

Mowa nienawiści, agresja, hejt – to częste problemy, na które napotykamy w sieci. Na ile są powszechne? Czy naprawdę jest tego tak dużo, jak nam się wydaje? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w badaniach EU Kids online.

Raport z pełnymi wynikami został ogłoszony wczoraj w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Jacek Pyżalski, merytoryczny kierownik badań omówił część wyników. Nasza fundacja jest partnerem przedsięwzięcia. Pozwólcie, że przytoczę niektóre fakty.

Kiedy czytamy komentarze na dużych portalach czy w mediach społecznościowych, możemy ulec wrażeniu, że hejtu jest tak dużo, że rozsiewanie negatywnych treści to zajęcie większości internautów. A szczególnie młodych ludzi. Czy tak jest naprawdę? Badacze przepytali w sumie 1249 osób z 90 szkół. Przyjrzyjmy się liczbom:

  • 4,6% to sprawcy tradycyjnej przemocy raz w tygodniu lub częściej,
  • 5,1% to sprawcy przemocy online (tzw. cyberbullyingu) raz w tygodniu lub częściej.

Odsetek agresywnych w realu i w przestrzeni wirtualnej jest podobny. Co z tego wynika? Jak podkreślał prof. Jacek Pyżalski, internet nie jest źródłem problemu, tylko środowiskiem występowania agresji. Zobaczmy, jak to wygląda w przypadku agresji skierowanej przeciwko szczególnym grupom, mniejszościom, czyli mowy nienawiści?

  • 5,9% to sprawcy mowy nienawiści
  • 8,7% badanych doświadczyło jej osobiście
  • co 3 nastolatek natrafił na mowę nienawiści przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku.

W grupie, która przyznaje się do mowy nienawiści, większość osób ma za sobą zaledwie kilka takich wpisów. Ci, którzy publikują je codziennie lub prawie codziennie to margines. Problem nie jest więc powszechny, co nie znaczy, że jest nieważny. W czasach analogowych przemoc ograniczała się do wąskiego grona, czasem zaledwie dwóch osób. Obecnie każdy negatywny wpis, komentarz, każde prześmiewcze zdjęcie może rozlać się w oceanie internetu. Wszyscy tego doświadczamy, ale najmocniej dotyka to nastolatków.

Co możemy zrobić? Jest wiele metod wsparcia atakowanych – zarówno online, jak i offline. Każdy świadek hejtu ma do wyboru jedną z trzech dróg:

  • sprzeciwić się negatywnym głosom,
  • nic nie zrobić,
  • przyklasnąć im, udostępnić czy zalajkować negatywny komentarz.

Trzecia droga to oczywiście przyłączanie się do atakujących i dawanie im pożywki. Ale wielu z nas bez złych zamiarów pozostaje biernymi. Po prostu nie zajmujemy się tymi sprawami. Wyłączamy artykuł, pod którym widzimy morze jadu. Warto jednak czasem zabrać pozytywny głos, sprzeciwić się krzywdzącym komentarzom. Czy wesprzeć niesłusznie atakowanych. Pokażmy wyraźnie, że internetowe trolle i hejterzy to mniejszość! A mamy na to dowód w postaci naszych badań: np. ci, którzy celowo szukali nienawistnych komentarzy, to tylko 8,7% badanych.

Jeśli chcecie pokazać swój sprzeciw wobec hejtu, poświęćcie kilka sekund i weźcie udział w naszej sondzie. Wejdźcie na stronę www.jestnaswiecej.pl i opowiedzcie się, czy jesteście za czy przeciw hejtowi?

Pełen raport jest dostępny na stronie Fundacji Orange. Badania były przeprowadzone w 2018 roku na reprezentatywnej grupie dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat, 1249 uczniach z 90 szkół. Kwestionariusz był wspólny dla wszystkich europejskich krajów biorących udział w badaniach. Polska część badań EU Kids Online 2018 została zrealizowana przez zespół badawczy pod kierunkiem prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr hab. Jacka Pyżalskiego wraz z mgr Aldoną Zdrodowską (Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy), dr Katarzyną Abramczuk (OPI PIB) oraz dr. Łukaszem Tomczykiem (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) w partnerstwie z Fundacją Orange. Jest to druga edycja EU Kids online w Polsce, pierwszą przeprowadzono w 2010.

 

 

 

Udostępnij: Czy hejt to poważny problem wśród nastolatków? Znamy wyniki badań
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 20:01 08-03-2019
    Bardzo ciekawe dane. Super raport.
    Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Aktualizacja: Ataki na routery D-Link DWR-921 (9)

Michał Rosiak

7 marca 2019

Aktualizacja: Ataki na routery D-Link DWR-921
9

Przestępcy nie próżnują. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o zmasowanych atakach na urządzenia Internetu Rzeczy, korzystające z kart SIM. Wtedy też informowaliśmy o modelach szczególnie zagrożonych urządzeń, stanowczo zalecając wymianę przynajmniej jednego z nich.

Router D-Link DWR-921 z kartą LTE, bo to o nim mowa, został ogłoszony przez producenta jako urządzenie w statusie End-Of-Life, tj. nie przewidziane do poprawek bezpieczeństwa (i innych). Producent wypuścił dodatkową łatkę bezpieczeństwa dla urządzenia, dostępną na stronie produktu (na dole, w części „Wsparcie techniczne” należy wybrać odpowiedni model routera). Począwszy od październikowych ataków w sieci nasi koledzy od nadużyć przystosowali swoje systemu do wykrywania podejrzanych aktywności, związanych z SMSami.

Tym razem „fraudowcy” poinformowali CERT Orange Polska o kolejnych próbach wykorzystania podatnych urządzeń do wysyłki SMSów. Przestępcy zmienili sposób ataku – zamiast wysyłki wielu SMSów zagranicznych i zarabianiu na terminowaniu ruchu, wykorzystują urządzenia do wysyłania wiadomości Premium. Za ich pośrednictwem wykupują np. kody dostępowe do usług subskrypcyjnych, by następnie sprzedawać je online.

Szczegółowa analiza wykazała, że znacząca większość urządzeń, które usiłowali wykorzystać przestępcy, to właśnie D-Link DWR-921. I o ile w tym przypadku dzięki mechanizmom ostrzeżeń złych ludzi udało się ubiec, zwracamy Waszą uwagę (aktualizacja po kontakcie ze strony producenta):

Jeśli macie router D-Link DWR-921 revision A lub B, zainstalujcie łatę bezpieczeństwa; docelowo warto się zastanowić nad wymianą urządzenia, ze względu na jego status End of Life; urządzenia rev. C1 i C3 są obecnie w sprzedaży i wg. deklaracji producenta nie jest możliwe wykorzystanie w nich opisanej podatności

A na dowolnym urządzeniu z kartą SIM, zablokuj możliwość wysyłania SMSów Premium, lub – jeśli ich nie potrzebujesz – jakichkolwiek SMSów i nawiązywania połączeń głosowych.

Udostępnij: Aktualizacja: Ataki na routery D-Link DWR-921
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 20:05 07-03-2019
    Czego to ludzie nie wymyślą....czeka nas najprawdopodobniej bardzo niebezpieczna przyszłość. Czasem zastanawiam się czy nie lepiej oszczędności życia trzymać w słoiku w piwnicy ;p
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 20:44 07-03-2019
      I TYLKO w złocie, a nie w żadnych innych "walutach" ;)
      Odpowiedz
  • komentarz
    D-Link Polska 11:10 08-03-2019
    Szanowny Panie, korzystając z okazji, chcielibyśmy poinformować wszystkich użytkowników urządzeń DWR-921, iż dla wersji sprzętowych A1 oraz B1, które zostały wycofane ze sprzedaży zostały wydane aktualizacje uniemożliwiające wykorzystanie opisanych luk bezpieczeństwa. Problem nie dotyczy wersji sprzętowej C3, która jest dostępna aktualnie w sprzedaży. Wszystkie aktualizacje oprogramowania dostępne są na stronie producenta dlink.com. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o sprostowanie wpisu, który zawiera informacje nieprawdziwe. Otóż produkt DWR-921 jest dostępny w sprzedaży i jest objęty wsparciem technicznym D-Link w całym okresie życia produktu + 5 lat po zakończeniu produkcji. D-Link Polska
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 12:39 08-03-2019
      Panowie, Raduje to moje serce, pisząc tekst bazowałem na informacji z https://www.digitaltrends.com/computing/despite-serious-security-flaws-d-link-may-never-patch-some-of-its-routers/, cytowanej również na stronie CERT Orange Polska (https://cert.orange.pl/aktualnosci/kamera-nabija-rachunek-za-smsy). Wyszedłem ze słusznego myślę założenia, że urządzenia EOL nie przestają być urządzeniami EOL. Tekst odpowiednio zmodyfikuję. Dodatkowo - jeśli to możliwe - chcielibyśmy przetestować DWR-921 z nowym softem w naszym laboratorium w celu potwierdzenia załatania luki. W takiej sytuacji prosilibyśmy o kontakt na adres cert.opl@orange.com.
      Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 17:39 08-03-2019
      Szanowne D-Link Polska! Skoro już tutaj zaglądacie to spytam, jak skorzystać z waszego modemu DWM-156 dla Windows 10? Możecie się ustosunkować do poniższych rad? https://grylewicz.pl/modem-d-link-dwm-156-problem-instalacja-windows-10/ Może wy opiszecie w sposób łopatologiczny co i jak, krok po kroku? :/
      Odpowiedz
  • komentarz
    Maciej 11:04 12-03-2019
    Tak, wszyscy na około sprzedają, bo ten router występuje w 4 wersjach hardware’owych: A1, B1, C1 i C3. Status EoL mają wersje A1 oraz B1 i tylko te wersje są narażone na ataki opisane w artykule jeśli mają zainstalowany firmware z 2015 r. Na stronie producenta jest dostępna aktualizacja firmware, która naprawia opisywane dziury w oprogramowaniu A1 i B1.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Cerber 19:39 13-03-2019
      Właśnie padłem ofiarą takiego oszustwa na routerze DWR-921 H/W Ver: C1 V1.01 wykorzystywana karta jest z PLUS GSM na abonament. (Mój przypadek to naciągnięte 1700 zł) Złożyłem reklamacje ponieważ po uruchomieniu usługi internetu telefonicznie zgłosiłem prośbę o zablokowanie wszelkich możliwych opcji które mogłyby mnie narazić na straty materialne spowodowane właśnie opisanymi tutaj sytuacjami - uważałem, że jestem bezpieczny bo dopełniłem moim zdaniem wszelkich formalności. Niestety zawiodłem się na zapewnieniach operatora, że mogę spać spokojnie. Czekam.
      Odpowiedz
  • komentarz
    Felek 19:47 16-03-2019
    A ja mam pytanie, ktoś wysłał z mojego routera DWR 921 sieć Plus obraźliwy komentarz. Policja doszła że zarejestrowany jest na mnie i na tym temat stanął czy możliwe jest namierzenie jakie i czyje urządzenie z niego korzystał( wyslalo ten komentarz?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Michał Rosiak 11:50 18-03-2019
      Obawiam się, że namierzenie faktycznego sprawcy jest niemożliwe. Podatność, gdzie da się wykryć sprawcę, nie miałaby sensu.
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej