Bezpieczeństwo

Podejrzany skrócony link? Sprawdź go!

Michał Rosiak Michał Rosiak
31 sierpnia 2011
Podejrzany skrócony link? Sprawdź go!

Niemal dokładnie rok temu na łamach Bloga Technologicznego rozważaliśmy, czy korzystanie z witryn skracających długie odnośniki potencjalnie naraża na bezpieczeństwo dane, zgromadzone na naszym komputerze. Z uwagi na to, że sieciowi przestępcy coraz częściej ukrywają w ten sposób strony ze złośliwym oprogramowaniem powstał serwis, który może im te plany trochę pokrzyżować...

Roli serwisów typu tnij.org, bit.ly, tiny.cc, czy tinyurl.com nie sposób nie docenić. Przy rosnącej w postępie logarytmicznym ilości contentu w internecie dzięki skróceniu linków możemy je łatwiej zapamiętać, przesłać za pomocą komunikatora, czy SMSa. Niestety tego typu rozwiązania nie posiadają wyłącznie zalet – skrócenie linka oznacza przecież, że maskujemy jego faktyczne brzmienie. Wystarczy więc przekonać użytkownika do kliknięcia (a nie jest to wielki problem, o czym świadczy notorycznie rozpleniający się na Facebooku spam) i już mamy kolejnego rozsiewnika spamu (w najlepszym dla internauty przypadku), bądź nawet kolejnego użytkownika okradzionego z danych autoryzacyjnych do systemów bankowości elektronicznej.

Jeśli macie jakieś podejrzenia do skróconego URLa, możecie go sprawdzić – oczywiście za darmo – choćby tutaj, albo tutaj. Niektóre z tych aplikacji nie tylko rozwiną podany przez Was adres do jego pełnej wersji, ale też m.in. poinformują, czy witryna jest wpisana na czarną listę spamujących, bądź rozsyłających malware i przeskanują ją pod kątem największych potencjalnych zagrożeń. Działanie możecie sprawdzić na linku http://tinyurl.com/tpcert, prowadzącym do strony TP CERT, naszej jednostki szybkiego reagowania na incydenty bezpieczeństwa w sieci TP.


Oferta

Kumulacja, czyli zmiany w okresach ważności środków na koncie

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
31 sierpnia 2011
Kumulacja, czyli zmiany w okresach ważności środków na koncie

Pisaliście wiele o Waszych oczekiwaniach odnośnie zmian w naszej ofercie na kartę. Najczęściej podnosiliście kwestię okresu ważności środków na koncie. Mamy nadzieję zatem, że ucieszy Was wprowadzenie do naszej oferty nowej usługi. Startujemy z kumulacją, czyli prostym sumowaniem się okresów ważności środków. Aby skorzystać z usługi, kod ze zdrapki należy wysłać bezpłatnym SMS-em pod numer 80400. W praktyce wygląda to tak, że za 2 doładowania kwotą 50 zł otrzymamy 6 miesięcy ważności środków. Szczegóły znajdziecie tutaj.


Odpowiedzialny biznes

Dziękuję i do zobaczenia! :)

Bartlomiej Roch Bartlomiej Roch
31 sierpnia 2011
Dziękuję i do zobaczenia! :)

Drodzy blogerzy, dziś odchodzę z pracy. Oczywiście nie bez żalu, z dużym bagażem doświadczeń i chyba jeszcze większym wspomnień, szczególnie związanych z ludźmi, którzy w naszej firmie pracują (czytaj też: koleżanki i koledzy z redakcji bloga) i tymi, z którymi dane było mi współpracować na zewnątrz czyli również z Wami! To jednak  4,5 roku przepracowane w Grupie TP-Orange, w różnych strukturach od Departamentu PR, Sponsoringu do Biura Zarządu choć właściwie od 2007 robiłem cały czas to samo, czyli zajmowałem się odpowiedzialnym biznesem i różnorodnością.

Moim nowym pracodawcą będzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od września zostaję zastępcą dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Przez kilka następnych lat jako polski dyplomata zajmował się będę promocją polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych,  co jak wiecie z wpisów na blogu równie mnie interesuje jak CSR i Diversity. A dla ciekawych, moje nowe biuro znajduje się wysoko wysoko w budynku na końcu tego filmiku :):

Na pewno żałuję, że nie będę już uczestniczył w kilku wydarzeniach tej jesieni w Polsce i już spieszę wam o nich dać znać. Koniecznie jeżeli będziecie mieli okazję je zobaczcie: Przemiany Festiwal (CN Kopernik), który startuje w ten czwartek w Warszawie; Pokolenie przemiany, nowa sztuka z Indii (Zachęta Warszawa), Cafe Bar Pauliny Ołowskiej (MN w Krakowie) obydwa wernisaże w ten piątek; Europejski Kongres Kultury rozpoczynajacy się 8 września we Wrocławiu;  Warszawa w budowie (MSN w Warszawie) i Kara Walker (CSW ZUj w Warszawie) w październiku; Goshka Macuga (Zachęta Warszawa) w listopadzie. Może jako współpracujący z nimi blogerzy będziecie mieli ochotę napisać coś o tych wydarzeniach?

Pozdrawiam Was serdecznie, dziękuję za wszystkie wpisy i dyskusje i mówię Wam „do zobaczenia”. Z blogiem zostaję dalej w kontakcie, bo będę od czasu do czasu pisał relacje z Nowego Jorku. I to nie tylko o nowinkach technologicznych :). Dawajcie znać co was mogłoby interesować. Do usłyszenia, wasz korespondent „wolontariusz” z USA (tu wielki ukłon dla Moniki, z którą na co dzień pracowałem, a która wolontariat w naszej grupie rozwijała – przyznaję, że sam się przed nim trochę dotąd „migałem”…).

Scroll to Top