Sieć

Podłącz modem i dekoder do światłowodu. Szybko i samodzielnie

Kinga Galon Kinga Galon
14 lutego 2025
Podłącz modem i dekoder do światłowodu. Szybko i samodzielnie

Na początku roku uruchomiliśmy możliwość samodzielnego podłączania domowych urządzeń do światłowodu. Chodzi o modemy Funbox i dekodery Orange TV. Dzięki temu w wielu przypadkach wizyta technika nie jest konieczna. Znacznie skraca się też czas od podpisania umowy na usługę światłowodową do jej startu. Rekordzista zrobił to poniżej godziny!

Samodzielna instalacja możliwa jest dzięki tzw. technologii Plug&Play, z której korzystają domowe urządzenia światłowodowe od Orange. Po podłączeniu samodzielnie się konfigurują zgodnie z ustawieniami dla konkretnej usługi. Przykładowo na Funboxie będzie prędkość łącza internetowego, którą przy podpisywaniu umowy wybrał klient.

Oczywiście, żeby „samoobsługa” była możliwa, w naszym mieszkaniu czy domu musi być gotowe do użycia gniazdko światłowodowe. W nowym budownictwie często są już standardem. Zdarza się, że wynajmujemy lub kupujemy mieszkanie po kimś, kto korzystał ze światłowodu i wtedy również mamy już takie gniazdko. Jeśli ten warunek jest spełniony, klient otrzymuje SMS-a z informacją, że może podłączyć urządzenia i instrukcją, jak to prawidłowo zrobić. Dla Funboxa 6.0 dostępna jest także specjalna aplikacja, która wykorzystuje elementy rozszerzonej rzeczywistości i krok po kroku przeprowadza przez podłączenie. Za pomocą aparatu smartfona możemy "fotografować" kable, a aplikacja podpowie nam gdzie powinny być podłączone. Nie trzeba jej pobierać ani instalować. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i aplikacja uruchomi się na smartfonie. 

Korzystanie z instrukcji nie musi być wcale konieczne, bo podłączenie jest intuicyjne. Potwierdził to klient, który pobił rekord w najkrótszym czasie do uruchomienia usługi. Zapytany o wrażenia powiedział, że nie skorzystał z pomocy technicznej, ani nawet instruktażowych materiałów wspierających, a podłączenie było dla niego łatwe i szybkie. Da się? Da się!  

Technik do zadań specjalnych

Jeśli jednak zdarzy się, że w domu lub mieszkaniu nie mamy gniazdka światłowodowego, nie obędzie się bez wizyty technika. Przyjdzie i je zainstaluje. Przypomnę, że to kiedy pojawi się technik i jaki jest status zgłoszenia można sprawdzać na bieżąco przez usługę „Gdzie jest technik”.

Możliwa jest także sytuacja, w której co prawda mamy gniazdko w domu, ale konieczne jest wykonanie jakiejś dodatkowej pracy technicznej poza lokalem klienta np. w portach światłowodowych. Po wykonaniu tych prac, wysyłamy SMS-a jak ten powyżej z potwierdzeniem gotowości. Reszta w rękach uzytkownika.

Na ten moment opcja samodzielnego podłączenia urządzeń dostępna jest po kupieniu usługi w salonie Orange, przez infolinię lub u przedstawiciela handlowego. W planach na pierwszą połowę roku mamy rozszerzenie dostępności tej opcji również na zamówienia realizowane przez stronę internetową.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak to wszystko wygląda w praktyce zapraszam do filmu o samodzielnej instalacji urządzeń do światłowodu.


Oferta

Walentynkowe niespodzianki w Orange Flex

Kasia Barys Kasia Barys
14 lutego 2025
Walentynkowe niespodzianki w Orange Flex

Koniecznie zajrzyjcie dziś do aplikacji Orange Flex. W sekcji Odkryj czekają na Was dwa prezenty: GB od serca i miłosny akcent graficzny.

Prezenty chodzą parami. Do końca dnia możecie pobrać dwa kody na darmowe 14 GB, ważne przez 7 dni - dla siebie i drugiej połówki. A jeśli chcecie poczuć klimat walentynek, dodatkowo ustawcie sobie miłosny motyw w aplikacji. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w Mój profil > Wygląd i wybrać grafikę. Można też dotknąć kafelek w sekcji Odkryj i od razu przeniesiecie się do wyboru motywu. Przy okazji polecamy ustawić sobie jakieś czułe powitanie.

A może walentynkowe kino

Przypominam, że cały czas działa promocja Seans za dyszkę z Orange Flex w Cinema City, w której możecie mieć bilety za 10 zł. Kody znajdziecie w aplikacji, w Klubie Flex. Akurat są dwie ciekawe premiery: Kapitan Ameryka: nowy wspaniały świat i Bridget Jones: szalejąc za facetem.


Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć – jak rozpoznać phishing

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 lutego 2025
(nie)Bezpieczna Sieć – jak rozpoznać phishing

"Phishing tu, phishing tam - ale w zasadzie o co w ogóle chodzi z tym phishingiem? Skąd mam wiedzieć, który mail jest dobry, czy który SMS jest zły?". Idę o zakład, że wielu z Was przynajmniej raz zadało sobie takie pytanie. Jestem gotów na nie odpowiedzieć, krótko i zwięźle. Macie wolną minutę?

Co można zmieścić w minutę? Choćby 5 przykładów po czym rozpoznać treści phishingowe. Krótko, bazując na sytuacjach, które faktycznie miały miejsce. Prezentując Wam coś, co każde z Was może kiedyś dostać.

Phishing, czyli socjotechnika

W dzisiejszych czasach - o czym regularnie piszę, tu i na stronach CERT Orange Polska - sieciowy oszust musi być dobrym psychologiem. Twórców złośliwego oprogramowania jest tak wielu, że podaż przewyższa popyt! A kluczem jest przekonanie ofiary, by to w naszego SMS-a kliknął. By to mail od nas przekonał go, że musi błyskawicznie podjąć decyzję. Jak mawiał Król Julian głosem Jarosława Boberka:

Szybko, szybko - zanim do nas dotrze, że to bez sensu!

Czy można tego uniknąć? Jak rozpoznać ryzyko? Obejrzyj poniższy film. A potem przekaż linka do niego każdemu, kto w Twojej opinii mógłby się dać oszukać. To tylko minuta oglądania, a może Cię ustrzec przed niewyobrażalnymi stratami.

Scroll to Top