Sieć

Podsumowujemy testy sieci 5G w Lublinie

Kinga Gora Kinga Gora
26 października 2023
Podsumowujemy testy sieci 5G w Lublinie

W ubiegłym tygodniu zakończyła się długo wyczekiwana aukcja na docelowe częstotliwości dla sieci 5G w zakresie 3,4-3,8 GHz. Pasmo podzielone na 4 bloki po 100 MHz trafiło do czterech operatorów. Orange korzystać będzie z bloku 3600 - 3700 MHz. Co dalej? Czekamy na decyzję rezerwacyjną, która uprawnia do korzystania z nowych częstotliwości. Przed nami duże inwestycje, rozwój sieci 5G, ale przede wszystkim znacząca poprawa jakości sieci i nieosiągalne do tej pory prędkości. Namiastkę tych możliwości mamy po testach sieci 5G w Lublinie. Czas je podsumować.

Przypomnę, że testy trwały od 1 września przez 6 tygodni. W tym czasie przeanalizowaliśmy ponad 100 parametrów sieciowych na 9 stacjach bazowych, z czego 7 umiejscowionych było na wspólnym obszarze. Głównym celem testów było rozciągnięcie zasięgu sieci 5G przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Dzięki temu sieć 5G miała objąć zasięgiem możliwie dużą liczbę użytkowników. 

Trochę techniki: nowe funkcje sieci 5G

Nowością w parametryzacji sieci 5G podczas lubelskich testów było optymalizowanie dupleksu przeznaczonego dla pasma C - TDD (Time Division Duplex). To funkcjonalność, która odpowiada za to w jaki sposób wykorzystuje się zakres częstotliwości do odbierania i nadawania sygnału radiowego. Dla innych częstotliwości wykorzystywanych przez Orange przeznaczony jest dupleks FDD (Frequency Division Duplex). W FDD dzieli się dostępny zakres częstotliwości na dwa równe pasma. Jedno wykorzystuje się do wysyłania sygnału radiowego ze stacji bazowej do urządzeń mobilnych, drugie – w przeciwnym kierunku – służy odbieraniu sygnałów wysyłanych np. z telefonów do stacji bazowej. Zazwyczaj to pasmo wykorzystujemy w mniejszym stopniu.

W przypadku TDD jest inaczej. Korzystamy z pełnego zakresu częstotliwości dla ruchu w obie strony. Nie ma więc podziału częstotliwości na odbieranie i pobieranie. Dzielimy za to czas: sygnał jest kolejno nadawany i odbierany przez stację bazową w pełnym zakresie częstotliwości, ale w innym momencie czasowym. Możemy więc w pełni wykorzystać zasoby na downlink i uplink, uwzględniając to, że znacznie więcej danych pobieramy niż wysyłamy. Poprawia to efektywność wykorzystania zasobów radiowych i przepływność, a więc końcową prędkość transmisji danych.

Sieć 5G, którą testowaliśmy w Lublinie, działa w architekturze NSA (non-stand alone). To jeden z dwóch głównych modeli wdrożenia i działania sieci 5G. NSA wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieci core’owej 4G LTE. Możemy powiedzieć, że sieć 5G NSA jest zintegrowana i współdziała z siecią 4G. Pozwala to na szybkie wdrożenie 5G przy wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury 4G.

90-procentowy wzrost prędkości po optymalizacji

Testy posłużyły nam do zweryfikowania możliwości optymalizacji sieci w rzeczywistych, miejskich warunkach. Wspomniane 100 parametrów sieciowych sprawdzaliśmy w różnych konfiguracjach tak, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Średnia prędkość transmisji danych dla pobierania wyniosła na początku testów 164 Mb/s. W wyniku optymalizacji odnotowaliśmy wzrost o 90%, osiągając stabilne 313 Mb/s i to przy rosnącej licznie użytkowników i zwiększającym się ruchu data. Podkreślę, że mowa o średniej prędkości. Maksymalna prędkość, którą uzyskaliśmy wyniosła ponad 1 Gb/s. Dla wysyłania danych, średnia prędkość po parametryzacji wzrosła o 35%. Mniejszy wzrost, porównując do pobierania, wynika z ograniczonych możliwości parametryzacji sieci przy uplinku danych. Maksymalna zmierzona prędkość wysyłania wyniosła ponad 140 Mb/s.

Sprawdzaliśmy także parametry CQI (Channel Quality Information) i CSSR (Call Setup Success Rate). CQI mówi o tym, jaka jest jakość sieci. Parametr ten mierzony jest przez urządzenia mobilne użytkowników. Im wyższy, tym lepiej. I tutaj również przetestowana parametryzacja pozwoliła na znaczącą poprawę CQI, a więc użytkownicy mieli lepsze warunki radiowe. Z kolei parametr CSSR, który informuje o skuteczności zestawiania połączeń wzrósł z początkowych 94-95% do 99%.

Pamiętajmy, że powyższe wyniki uzyskaliśmy w ograniczonym testowym wykorzystaniu, ale i tak dobitnie pokazują możliwości, jakie niesie ze sobą sieć 5G na nowych częstotliwościach.


Oferta

123 nagrody w Loterii Mój Orange

Beata Giska Beata Giska
25 października 2023
123 nagrody w Loterii Mój Orange

Ruszamy z kolejną niespodzianką dla użytkowników aplikacji Mój Orange. Tym razem to loteria z pulą aż 123 prezentów. Do wygrania topowe smartfony: iPhone 14 Pro, dwa Samsungi Galaxy S23 Ultra i 120 nagród pieniężnych o wartości 100 zł.

W konkursie mogą brać udział klienci indywidualni – zarówno korzystający z oferty na abonament, jak i na kartę. Wystarczy, że zarejestrują się w loterii poprzez aplikację Mój Orange, tzn.: podadzą adres e-mail, zaakceptują regulamin i potwierdzą, że mają ukończone 18 lat. Można wziąć udział tylko raz, a po zgłoszeniu w aplikacji otrzyma się komunikat potwierdzający rejestrację. Akcja trwa od dziś do 22 listopada.

Losowanie odbędzie się 29 listopada. Nagrodzeni użytkownicy zostaną indywidualnie poinformowani. Szczegóły dotyczące loterii i możliwości wzięcia w niej udziału znajdziecie w aplikacji Mój Orange w zakładce <Dla Ciebie>. Regulamin dostępny jest tutaj. Powodzenia.

Przypominam, że w aplikacji MO nie tylko można mieć wgląd do swojego konta i wygodnie opłacać rachunki, ale też korzystać z licznych bonusów. Co tydzień można odbierać prezenty w ramach akcji Środy z Mój Orange (m. in. dodatkowe GB, zniżki, usługi gratis). Jeśli jeszcze nie macie na swoim smartfonie – warto pobrać.


Odpowiedzialny biznes

Wyróżnienie specjalne dla Fundacji Orange

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
25 października 2023
Wyróżnienie specjalne dla Fundacji Orange

Na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbyła się gala finałowa IV edycji konkursu Acts of Leadership Award, który zorganizował zespół Leadership LAB. Nasza Fundacja odebrała wyróżnienie specjalne.

Wyróżnienie zostało przyznane m.in za wsparcie dzieci, młodzieży, ich otoczenia w dbaniu o dobrostan i kompetencje niezbędne do funkcjonowania w cyfrowym świecie oraz za edukację i wsparcie dla osób z Ukrainy. Docenione zostały także liczne działania naszej Fundacji związane z prawami dziecka w środowisku (nie tylko) cyfrowym. Jest nam niezmiernie miło. Wyróżnienie na gali odebrała Maja Gruszczyńska - Koordynatorka FabLabów, Szkoły Kodowania i programu MegaMisja dla Przedszkoli.

Choć myśl o takich laurach na co dzień nie towarzyszy naszej pracy, a skupiamy się po prostu na naszej społecznej misji, to jednak zawsze miły jest taki moment, kiedy nasze zaangażowanie jest zauważone i docenione. Bardzo za to dziękuję i gratuluję też wszystkim laureatom i laureatkom. – mówiła, odbierając nagrodę.

Dawać przykład

Projekt Leadership LAB to inicjatywa, której głównym celem jest stworzenie przyjaznego środowiska i umożliwienie rozwoju osobistego młodym liderom z pokolenia Milenialsów oraz pokolenia „Z”. W 2019 r. pomysł na projekt narodził się w Zespole Badawczym Przywództwa w Modelu Acts of Leadership, funkcjonującym przy Międzynarodowym Centrum Badań nad Przywództwem Uniwersytetu SWPS. Obecnie afiliowany jest przy Katedrze Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie.

Projekt ten składa się z trzech połączonych ze sobą modułów: rozwojowego, edukacyjnego i badawczego. W konkursie nagradzane są młode osoby i organizacje podejmujące działania społeczne, edukacyjne lub biznesowe, stanowiące dobry przykład dla innych.

Dziękujemy za zaufanie i piękne wyróżnienie

Scroll to Top