;

Sieć

Ruszają testy sieci 5G w Lublinie (12)

Kinga Gora

1 września 2023

Ruszają testy sieci 5G w Lublinie
12

Od dziś zaczynamy testy sieci 5G na docelowych częstotliwościach w centrum Lublina. Mogą z niej skorzystać wszyscy użytkownicy Orange i nju mobile. To czas wypróbowania sieci w rzeczywistych warunkach i okazja do sprawdzenia możliwości w paśmie 3,4-3,8 GHz, na które właśnie odbywa się aukcja. A możliwości są imponujące – spodziewamy się znacznego wzrostu pojemności sieci i prędkości ponad 1 Gb/s.

Testowanie nowych technologii to standardowa procedura. Gdy architektura sieci jest gotowa i po uzyskaniu stosownych pozwoleń UKE, możemy sprawdzić jak konkretna technologia zachowa się w praktyce. To też moment na tzw. parametryzację sieci. Dzięki niej wiemy jak najlepiej ją wykorzystać.  

Lubelskie testy odbędą się od 1 września do 15 października. Wykorzystamy do nich 9 stacji bazowych w okolicach Starego Miasta. Już teraz na budynkach i masztach w centrum miasta wypatrzeć można niewielkie moduły radiowe sieci 5G. Niewielkie, ale tylko rozmiarami, bo pod kątem technologii przewyższają poprzednie, większe urządzenia.

Mapa zasięgu sieci 5G w Lublinie

5G na docelowych częstotliwościach

No to jak to jest, przecież już mamy 5G, a dopiero zaczynamy testy? O co chodzi? Rzeczywiście, już od 2021 roku użytkownicy naszej sieci mogą korzystać z 5G, ale w technologii DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Pozwala ona dynamiczne współdzielić dane pasmo przez dwie technologie: 4G i 5G, w zależności od potrzeb użytkowników. DSS działa w pasmie częstotliwości przeznaczonym dla sieci LTE2100. Teraz, podczas testów korzystać będziemy z docelowych częstotliwości pod 5G, czyli z pasma C (3,4-3,8 GHz). Testowy kanał ma szerokość 100 MHz. To więcej niż suma szerokości wszystkich kanałów, które wykorzystujemy na LTE. A to da nam wielokrotnie wyższą, niespotykaną do tej pory pojemność sieci.  

W modułach 5G korzystamy z technologii Massive MIMO, która pozwala zwielokrotnić zasoby radiowe. Do tej pory korzystaliśmy głównie z MIMO 2×2 oraz MIMO 4×4. Natomiast moduł radiowy 5G pracuje w konfiguracji 32T32R co oznacza, że wykorzystuje 32 anteny nadawcze i 32 anteny odbiorcze. Pozwala to na zwielokrotnienie liczbę strumieni MIMO oraz wykorzystanie funkcjonalności Multi-User MIMO. Dzięki niej będziemy mogli obsłużyć wielu użytkowników w tym samym czasie i na tym samym kanale o ile będą od siebie odpowiednio odseparowani. W planach mamy także moduły 64T64R. To dopiero będzie szaleństwo.

Moduł radiowy sieci 5G – najmniejsze urządzenie widoczne na maszcie po prawej stronie

Prędkość ponad 1 Gb/s

Wykorzystanie docelowych częstotliwości dla 5G da nam bardzo dużą prędkość przesyłania danych. Taką, której nie byliśmy w stanie osiągnąć do tej pory w sieci mobilnej. Przewidujemy, że osiągnie nawet ponad 1 Gb/s. W testach najprawdopodobniej zobaczycie ok. 700-800 Mb/s, co wynika z ograniczeń ogólnodostępnych serwerów speedtestowych. Z kolei przy wysyłaniu danych w 5G osiągnęliśmy 160 Mb/s. To kilkukrotnie więcej niż w przypadku sieci LTE. Dla 4G wynik uznawany za bardzo dobry to ok. 20-50 Mb/s.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcielibyśmy pobrać film, który waży 5 GB, to przy dobrych parametrach LTE potrwa to ok. 2 minut. W 5G na docelowych częstotliwościach – ok. 30 sekund. Jest znacznie szybciej i bardziej komfortowo. Poza prędkością rośnie też pojemność sieci. Dzięki temu swobodniej skorzystamy z internetu nawet w bardzo zatłoczonych miejscach, jak stadiony podczas meczów czy koncerty. 5G to koniec „czekania na sieć”, gdy wysyłamy filmik z koncertu.

Przypomnę, żeby skorzystać z 5G trzeba mieć kartę SIM i telefon, które ją obsługują oraz ofertę Orange lub nju mobile, która obejmuje 5G. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z 5G w technologii DSS być może konieczne będzie włączenie tej sieci ustawieniach trybu pracy sieci. W zależności od telefonu, przy zasięgu pojawić może się ikona 5G.

Mamy tu kogoś z Lublina? Jeśli będziecie korzystać z sieci 5G w czasie testów, dajcie znać jak wrażenia.

Udostępnij: Ruszają testy sieci 5G w Lublinie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Tomek 14:35 01-09-2023
  Extra! Stacje te podpięte są radioliniami czy światłowodami? Jest lista telefonów która działa z 5G SA (nie mam pewności czy jeżeli działa 5G NSA to czy zadziała też SA - ale to inne częstotliwości)?
  Odpowiedz
  • komentarz
   kjkn 12:47 04-09-2023
   Warto użyć strony https://cacombos.com/ Tam po wpisaniu modelu telefonu pojawią się pasma SA obsługiwane przez modem telefonu. Oczywiście obsługa przez hardware nie oznacza obsługi przez software, więc trzeba przynajmniej sprawdzać czy telefon będzie dostawał aktualizacje kiedy sieci 5G SA będą bardziej popularne na świecie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  impetiginisatio 19:35 01-09-2023
  mogliby Panstwo na czas testow wylaczyc userom zuzycie data - tak aby te testy w danym Cell ID nie zuzywaly dostepnego netu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  IeFHC233 00:22 02-09-2023
  Czy jest szansa że wschodnia część węglina południowego będzie miała zasięg? Nawet jeśli nie to i tak kupię 5g passa za 5 zł w Orange na kartę bo ma zasięg do mojej nowej szkoły
  Odpowiedz
  • komentarz
   Mike 10:02 04-09-2023
   @IeFHC233 Węglin Południowy ma ogromne problemy z zasięgiem Orange nawet w HSPA. Na ulicy Gęsiej i w okolicach w budynkach nie ma ma zasięgu LTE, na zewnątrz łapie tylko-tylko. Podobnie wygląda duża część Czubów na południu wąwozu Rury, stojąc na parkingu osiedlowym jest szansa na LTE gdy podniesie się telefon ponad głowę, po wejściu do samochodu można liczyć co najwyżej na HSPA, natomiast po wejściu do bloku na klatce schodowej jest zero (!) jakiegokolwiek zasięgu, nie ma nawet 2G, rozmowy są przerywane. W mieszkaniach w pobliżu okien można się spodziewać co najwyżej 3G, i gdyby nie WiFi Calling to w ogóle nie dałoby się tam korzystać z usług mobilnych Orange. Nie działają nawet przenośne terminale do płatności kartą u kurierów czy dostawców jedzenia, które pracują bodaj na GPRS.
   Odpowiedz
 • komentarz
  XMEN 22:33 02-09-2023
  W Indiach robia testy na 26GHz zdaje się. Kiedy u nas mmWave?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 11:04 04-09-2023
  Super, do Kielc już nie tak daleko 😜
  Odpowiedz
 • komentarz
  FTM 23:02 12-09-2023
  WIELKIE DZIĘKI za uruchomienie kodów USSD po LTE! Jesteście wielcy :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Jk 09:49 19-09-2023
   Na jakim telefonie działają kody ussd po lte w Orange?
   Odpowiedz
 • komentarz
  seba 19:09 28-09-2023
  Dziś testowałem i powiem szczerze - jestem w szoku,,, DL 773, UL 136... i to jest w końcu 5G.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Seba 21:25 28-09-2023
  Dziś testowałem, super prawdziwe 5g 723DL i 123UL. Oby tak już na stałe..
  Odpowiedz
 • komentarz
  Malech 21:13 29-09-2023
  https://www.youtube.com/watch?v=8_NPWW_d-JQ
  Odpowiedz

;

Oferta

W nju wracają 3 miesiące za 0 zł na start (1)

Beata Giska

31 sierpnia 2023

W nju wracają 3 miesiące za 0 zł na start
1

W nju ponownie uruchamiamy naszą najlepszą promocję. Przenoszący numer otrzymają teraz 3 miesiące abonamentu za 0 zł. Warto, bo po co przepłacać.

Wakacje się kończą – to dobry moment, jeśli szukacie zmian i chcecie przenieść do nas swój numer. Prócz pierwszych miesięcy w gratisie otrzymacie konkurencyjne ceny przez cały czas.

Promocja obejmuje oferty na abonament:

 • solo (19 zł, 29 zł , 39 zł, 49 zł);
 • w parze (29+9 zł, 39+9 zł, 49+9 zł);
 • w trio (29+19+9 zł, 39+19+9 zł, 49+19+9 zł);
 • dokupowanych numerów dodatkowych za 9 zł i 19 zł do wcześniej posiadanych ofert solo lub w parze.

Jak skorzystać z 3×0 zł na start

W promocji można wziąć udział raz, kupując maksymalnie trzy numery. Można je nabyć od razu w ofercie trio lub w trzech różnych zamówieniach np. najpierw kupując nju podstawowy, po tygodniu nju dodatkowy 9 zł, a po 3 tygodniach nju dodatkowy 19 zł.

To dobry pomysł, by zaopatrzyć całą rodzinę lub paczkę znajomych w startery. Jeśli wszyscy jesteście u jednego operatora, macie więcej korzyści i oszczędzacie.

Promocja trwa do odwołania. Regulamin akcji dostępny jest tutaj. Więcej o samym nju znajdziecie na tej stronie. Pipik poleca!

Udostępnij: W nju wracają 3 miesiące za 0 zł na start
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:15 01-09-2023
  I super 💪 Ja mam swojego OFnK i zostanę z nim na wieki. Szkoda mi tylko mojego POPa, z którym byłbym lada co 20 lal.
  Odpowiedz

;

Oferta

Premiera Honor Magic Vs w Orange (1)

Beata Giska

31 sierpnia 2023

Premiera Honor Magic Vs w Orange
1

Od dziś mamy dla Was kolejną nowość marki Honor. Tym razem to innowacyjny i intrygujący rozkładany model Magic Vs. Na pierwszych klientów czeka prezent.

Smartfony Honor podbijają polski rynek, a nowe modele pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wszystkie produkty tej marki znajdziecie tylko w Orange.

Honor VS to designerski smartfon, który za sprawą swojego rozkładanego ekranu, przyjmuje kształt kompaktowego tabletu. Można na nim komfortowo oglądać filmy, grać – ciesząc się lepszą jakością i dużym ekranem. Nie potrzeba podstawek, by móc oprzeć sprzęt, wygodnie rozmawiać czy nagrywać filmiki.

Jeśli chodzi o parametry techniczne – głównymi atutami są wytrzymała bateria, bardzo pojemna pamięć, świetny aparat i ruchomy, duży, składany ekran. Telefon obsługuje karty SIM nano i eSIM. Posiada system operacyjny MagicOS 7.1 (Android 13). Smartfony znajdziecie na naszej stronie, możecie też go sprawdzić w salonach Orange.

Z okazji premiery Honora Vs przygotowaliśmy dla Was niespodzianki. Możecie go kupić w atrakcyjnej cenie, otrzymując w prezencie etui ochronne. Liczba modeli jest ograniczona. Warto się pospieszyć.

Udostępnij: Premiera Honor Magic Vs w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:11 01-09-2023
  Kiedyś tak myślałem o tym jak zachęcić klientów do nowych urządzeń, np składanych smartfonów. Kupując auto możemy wykonać jazdę testową, wypożyczyć ów auto na kilka godzin. A gdyby podobna usługę wprowadzić w segmencie smartfonów. Żeby móc np na 3-7 dni móc wypożyczyć interesujący nas model telefonu na "test"?? Ja bym chętnie z takiej usługi skorzystał.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej