Czym są kompetencje przyszłości? Komu potrzebne są najbardziej i jak wspierać ludzi w ich nabywaniu? Zapraszam Was na streaming live z konferencji, na której postaramy się odpowiedzieć na te pytania w gronie cenionych ekspertów i ekspertek. Zapowiemy też nowy projekt Fundacji Orange. Bądźcie z nami w środę, 19 października o 11.00.
Kompetencje wczoraj i dziś
Każdy okres w historii ma narzędzia i wynalazki, które ułatwiają ludziom życie, ale wymagają też od nich nabywania nowych umiejętności. Kiedyś: ogień, łuk, pismo, kołowrotek, kolej, druk… A dziś: internet, smartfon, sztuczna inteligencja. Wszystkie powodują, że ludzie muszą się uczyć nowych rzeczy.
Sporo się mówi o konieczności kształtowania umiejętności cyfrowych, technologicznych, aby sprawnie obsługiwać te wszystkie niesamowite urządzenia, których dostarcza nam dzisiejsza epoka cyfrowa. I owszem, warto sprawnie, pewnie, bezpiecznie i bezproblemowo poruszać się w świecie technologii. Ale wszystko to nabiera większej wartości, jeśli mamy także kompetencje społeczne.
Umiejętność współpracy, komunikacji, inteligencja emocjonalna czy przedsiębiorczość są dziś na wagę złota. Jeśli ktoś umie programować, ale nie potrafi współpracować z ludźmi, prezentować swoich pomysłów na forum, pozyskiwać pomysłów na rozwiązywanie problemów z grupą, to może być mu trudniej w pełni korzystać ze swoich zasobów i specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo, dziś liczą się też: krytyczne myślenie, kreatywność, strategie uczenia się, czy adaptacji do zmian.
Kompetencje przyszłości
Dlatego bardziej niż o umiejętnościach cyfrowych, warto dziś mówić szerzej - o kompetencjach przyszłości. Te cyfrowe pozostają oczywiście ich istotnym elementem, ale po prostu nie jedynym.
Kompetencje przyszłości – wbrew swojej nazwie – potrzebne są już dziś. Potrzebne są do aktywizacji i zwiększania swoich szans na polu społecznym, obywatelskim i zawodowym także (a może szczególnie).
Tymczasem jest wiele grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do ich rozwoju lub są zagrożone wykluczeniem. Bywa, że jest to wyzwanie nie do przejścia. I to dla nich warto konstruować programy społeczne i edukacyjne, kursy, warsztaty i mądre zachęty do działania.
Dołącz na konferencję online
O tym wszystkim porozmawiamy na dzisiejszej konferencji, którą organizuje Fundacja Orange. Kamil Śliwowski, trener kompetencji cyfrowych i moderator debaty, która odbędzie się w czasie tego wydarzenia, nadał jej – piękny dla mnie – tytuł: „Kompetencje do dobrego życia”. Ujęła mnie ta nazwa, bo pokazuje, że nowoczesne kompetencje nie są potrzebne dlatego, że jakiś „straszny” rynek pracy stawia nam wymagania, że trzeba odnosić sukcesy, zdobywać laury i być geniuszem. Ale po prostu mieć dobre życie i umieć o siebie zadbać. Blisko mi do takiego myślenia.
Zapraszam więc Was serdecznie na streaming z tej konferencji. Startujemy już dziś, w środę, 19 października o 11.00.
Kogo posłuchacie? We wspomnianej debacie udział wezmą Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy, Ewa Janus-Khouri, dyrektor Zarządzająca Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, Aleksandra Pierścińska z Fundacji Stocznia oraz Tomasz Bratek, Zastępca Prezydenta M.St.Warszawy, doświadczony w tworzeniu programów edukacji pozaformalnej.
Gościem specjalnym, który da prezentację na temat idei future literacy będzie Kacper Nosarzewski, futurolog, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Wydarzenie poprowadzi Justyna Suchecka, popularna dziennikarka edukacyjna i autorka książek.
Wisienka na torcie
Oczywiście głos zabiorą też przedstawicielki i przedstawiciele naszej Fundacji Orange, którzy zapowiedzą nowy projekt. Nie będę zdradzać szczegółów – po prostu bądźcie z nami w środę o 11.00 i sprawdźcie, co przygotowaliśmy.
Transmisja po polsku dostępna jest na profilu Facebook Fundacji.
Dodatkowa transmisja po angielsku: na stronie Fundacji.