Odpowiedzialny biznes

Porozmawiajmy o kompetencjach przyszłości

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
19 października 2022
Porozmawiajmy o kompetencjach przyszłości

Czym są kompetencje przyszłości? Komu potrzebne są najbardziej i jak wspierać ludzi w ich nabywaniu? Zapraszam Was na streaming live z konferencji, na której postaramy się odpowiedzieć na te pytania w gronie cenionych ekspertów i ekspertek. Zapowiemy też nowy projekt Fundacji Orange. Bądźcie z nami w środę, 19 października o 11.00.

Kompetencje wczoraj i dziś

Każdy okres w historii ma narzędzia i wynalazki, które ułatwiają ludziom życie, ale wymagają też od nich nabywania nowych umiejętności. Kiedyś: ogień, łuk, pismo, kołowrotek, kolej, druk… A dziś: internet, smartfon, sztuczna inteligencja. Wszystkie powodują, że ludzie muszą się uczyć nowych rzeczy.

Sporo się mówi o konieczności kształtowania umiejętności cyfrowych, technologicznych, aby sprawnie obsługiwać te wszystkie niesamowite urządzenia, których dostarcza nam dzisiejsza epoka cyfrowa. I owszem, warto sprawnie, pewnie, bezpiecznie i bezproblemowo poruszać się w świecie technologii. Ale wszystko to nabiera większej wartości, jeśli mamy także kompetencje społeczne.

Umiejętność współpracy, komunikacji, inteligencja emocjonalna czy przedsiębiorczość są dziś na wagę złota. Jeśli ktoś umie programować, ale nie potrafi współpracować z ludźmi, prezentować swoich pomysłów na forum, pozyskiwać pomysłów na rozwiązywanie problemów z grupą, to może być mu trudniej w pełni korzystać ze swoich zasobów i specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo, dziś liczą się też: krytyczne myślenie, kreatywność, strategie uczenia się, czy adaptacji do zmian.

Kompetencje przyszłości

Dlatego bardziej niż o umiejętnościach cyfrowych, warto dziś mówić szerzej - o kompetencjach przyszłości. Te cyfrowe pozostają oczywiście ich istotnym elementem, ale po prostu nie jedynym.

Kompetencje przyszłości – wbrew swojej nazwie – potrzebne są już dziś. Potrzebne są do aktywizacji i zwiększania swoich szans na polu społecznym, obywatelskim i zawodowym także (a może szczególnie).

Tymczasem jest wiele grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do ich rozwoju lub są zagrożone wykluczeniem. Bywa, że jest to wyzwanie nie do przejścia. I to dla nich warto konstruować programy społeczne i edukacyjne, kursy, warsztaty i mądre zachęty do działania.

Dołącz na konferencję online

O tym wszystkim porozmawiamy na dzisiejszej konferencji, którą organizuje Fundacja Orange. Kamil Śliwowski, trener kompetencji cyfrowych i moderator debaty, która odbędzie się w czasie tego wydarzenia, nadał jej – piękny dla mnie – tytuł: „Kompetencje do dobrego życia”. Ujęła mnie ta nazwa, bo pokazuje, że nowoczesne kompetencje nie są potrzebne dlatego, że jakiś „straszny” rynek pracy stawia nam wymagania, że trzeba odnosić sukcesy, zdobywać laury i być geniuszem. Ale po prostu mieć dobre życie i umieć o siebie zadbać. Blisko mi do takiego myślenia.

Zapraszam więc Was serdecznie na streaming z tej konferencji. Startujemy już dziś, w środę, 19 października o 11.00.

Kogo posłuchacie? We wspomnianej debacie udział wezmą Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy, Ewa Janus-Khouri, dyrektor Zarządzająca Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, Aleksandra Pierścińska z Fundacji Stocznia oraz Tomasz Bratek, Zastępca Prezydenta M.St.Warszawy, doświadczony w tworzeniu programów edukacji pozaformalnej.

Gościem specjalnym, który da prezentację na temat idei future literacy będzie Kacper Nosarzewski, futurolog, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Wydarzenie poprowadzi Justyna Suchecka, popularna dziennikarka edukacyjna i autorka książek.

Wisienka na torcie

Oczywiście głos zabiorą też przedstawicielki i przedstawiciele naszej Fundacji Orange, którzy zapowiedzą nowy projekt. Nie będę zdradzać szczegółów – po prostu bądźcie z nami w środę o 11.00 i sprawdźcie, co przygotowaliśmy.

Transmisja po polsku dostępna jest na profilu Facebook Fundacji.

Dodatkowa transmisja po angielsku: na stronie Fundacji.


Rozrywka

Wystartował sezon na mega produkcje

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
17 października 2022
Wystartował sezon na mega produkcje

Jesień to czas premier najciekawszych i wysokobudżetowych gier. Pojawią się Dragon Ball:The Breakers, Gotham Knights, God of War: Ragnarok, Goat Simulator 3 i Company of Heroes 3. Spodziewajcie się super zabawy!

Pamiętam czas, w którym zakochałem się grach. To jesień 2011 roku, czyli najlepsza pora roku by zostać nałogowym graczem. Wtedy w dwa miesiące światło dzienne ujrzały jedne z najlepszych gier, dostępnych do tej pory na rynku. Mam na myśli Uncharted 3, Battlefield 3, Call of Duty Modern
Warfare 3, Batman: Arkham City czy legendarny Skyrim. Czy tegoroczny kalendarz premier rzuci nas na kolana. Sprawdźmy.

Dragon Ball: The Breakers

dragon ball breakers

Zapowiada się ciekawie i można poczuć powrót do dzieciństwa. Dragon Ball: The Breakers to świeże podejście do prezentacji tej serii. Do tej pory graliśmy w bijatyki i ewentualnie RPG. Tym razem gracz może wczuć się w "cywila", który obserwuje wydarzenia ze świata "DB" z boku. Można powiedzieć, że "The Breakers" to połączenie survival horroru z bijatyką. Z jednej strony uciekasz przed „kosmicznym” wrogiem, z drugiej chcesz unicestwić otoczenie. Wcielasz się w łowcę i zwierzynę, tyle że z jednym
haczykiem. Łowca potrafi strzelać laserami z rąk, latać i pstryknięciem palca zniszczyć górę wielkości Rys. Premiera była 14 października.

Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei

uncharted legacy pemiery gier jesien

Ahoj przygodo! Trzecia część Uncharted była to moja pierwszą grą na Playstation 3. To był dobry wybór. Spędziłem w niej dziesiątki godzin i przeżyłem niesamowite doświadczenia, jako poszukiwacz
skarbów - Nathan Drake. Posiadacze komputerów osobistych również będą mogli poczuć nutkę wrażeń płynących z pościgów samochodowych, pięknych scen akcji, ukrywania się za osłonami i skakania po ruinach legendarnych miejsc typu Libertaria. Kolekcja Uncharted: Dziedzictwo
zadebiutuje na PC 19 października. Wtedy będziecie mogli sprawdzić czwartą część serii wraz z dodatkami.

Gotham Knights

gotham knights premiery gier jesien

W 2011 roku mogliśmy ograć przygody Batmana w dzielnicy Gotham opanowanej przez bandziorów. Już 25 października ponownie odwiedzimy rodzinne tereny gacka, ale z jedną różnicą - wcielimy się w członków Bat-rodziny. Ważnym elementem gier ze świata DC była walka. Studio Rocksteady doprowadziło arcadeowy styl potyczek do takiego poziomu, że cała branża się nimi inspirowała. Tym razem bójki będą jeszcze ciekawsze, bo zobaczymy je z perspektywy kilku postaci. Wcielicie się w poruszającą się z gracją Bat-girl, brutalnie zaatakujecie bandziorów, jako Redhood, albo wykorzystacie doświadczenie Nightwinga by prowadzić śledztwa. Patrząc na trailery mam wrażenie, że gra ma szansę na dorównanie Arkham City.

God of War: Ragnarok

god of war ragnarok premiery gier jesien

To kolejna odsłona przygód Kratosa - greckiego boga wojny, który zniszczył cały Olimp. Tym razem obrał sobie za cel obalenie mitycznego świata nordyckiego. Na jego drodze stanie nie kto inny jak Thor. Na szczęście Kratosowi będzie towarzyszył jego syn - Loki. God of War: Ragnarok jest
brutalnym widowiskiem. Po kolejnej odsłonie możemy spodziewać się podobnych wrażeń. Akcji z perspektywy trzeciej osoby, wysokiej jakości cinematici, rozwoju postaci, mitycznych narzędzi walki a do tego wciągająca fabuła nawiązująca do nordyckiego folkloru. Jeśli nie możecie doczekać się 9 listopada i tego epickiego widowiska - warto sprawdzić poprzednią część. Kontynuacja to będzie tylko więcej i lepiej.

Goat Simulator 3, Company of Heroes 3

goat simulator 3

W obie, kultowe serie nie grałem zbyt dużo. Goat Simulator znany jest z irracjonalnych sytuacji np. wcielania się w… kozę. Na szczęście to tylko pozory. Zwierzak jest z innego świata. Potrafi taranować ciężarówki, skakać w kosmos, odprawiać czarne msze i często się psuć. Liczba absurdalnych
interakcji jakie możesz popełnić w tej grze jest ogromna, a w trzeciej części będzie tego jeszcze więcej. Boję się pomyśleć na jakie „chore” pomysły wpadli producenci. Jestem jednak pewny, że będzie to miła odskocznia od powagi i patosu jakimi emanują nas inne pozycje z tej listy np.:

Company of Heroes 3, które ma premierę tego samego dnia - 17 listopada. Jeśli jesteście pasjonatami historii powinniście znaleźć tam wiele dla siebie. Akcja Company Of Heroes 3 toczy się w północnej Afryki podczas II Wojny Światowej. Tym razem w nikogo się nie wcielacie, bo to gra strategiczna. Zarządzacie wojskiem, jego zapotrzebowaniem oraz jednostkami i obserwujecie akcję z perspektywy rzutu izometrycznego.

Więcej premier

Przedstawiłem Wam, moim zdaniem najciekawsze, zbliżające się premiery. Jest ich oczywiście znacznie więcej. Dla mnie była to trochę sentymentalna podróż do przeszłości, ale dla Was końcówka 2022 może wyglądać zupełnie inaczej. W 2011 roku większość informacji zdobywałem z gazet.
Internet nie była jeszcze tak rozwinięty jak dziś. A Waszym zdaniem jaka gra prezentuje się najciekawiej? Może macie inne typy? Zachęcam do ich przedstawienia.


Oferta

Październikowe nowości w Orange Flex

Kasia Barys Kasia Barys
17 października 2022
Październikowe nowości w Orange Flex

Mamy dla Was dwie nowości w aplikacji Orange Flex - nowe pakiety roamingowe i możliwość dostawy zamówienia poprzez paczkomaty InPost. Jak zawsze to wygodne i szybkie rozwiązania.  

Zacznijmy od zmian w ofercie roamingowej. Udostępniliśmy nowe warianty pakietów danych do kupienia w ramach Strefy UE. Od teraz możliwe będzie aktywowanie paczek 1, 3, 5 lub 10 GB. Wszystkie w atrakcyjnych cenach.

Druga nowość dotyczy Sklepu Flex, czyli aplikacyjnej strefy zakupowej. Do tej pory jedyną opcją dostawy była przesyłka kurierska. Teraz dołączyliśmy możliwość dostawy zamówienia paczkomatami InPost. To wygoda dla użytkownika i rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku. Dlatego zachęcamy do wyboru tej opcji dostawy. Paczka powinna dotrzeć w 2-3 dni robocze. Cena dostawy przez paczkomat to 10 zł, a kurierem 14 zł.

Przypominamy, że w październiku w Sklepie Flex w "Okazji Miesiąca" można kupić smartfony Samsung A33 5G i Samsung Galaxy A13 z duzym rabatem. Wystarczy wygenerować kod, który obniży cenę wybranego telefonu o 18%.

Scroll to Top