Zielony Operator

Posadziliśmy kolejny hektar lasu

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
14 kwietnia 2023
Posadziliśmy kolejny hektar lasu

Na Podlasiu rośnie kolejny hektar bioróżnorodnego Lasu Na Zawsze. Posadzili go finaliści eko-rywalizacji - akcji dla naszych pracowników, popularyzującej nawyki ograniczające własny ślad węglowy. Las będzie rósł z intencją zrównoważenia emisji czerwcowego wydarzenia Perspektywy Women In Tech Summit, którego partnerem jest Orange Polska.

Jak zachęcić pracowników do zmiany nawyków dla planety? Najlepiej edukując i aktywizując ich do działania. Taki cel przyświecał eko-rywalizacji „Im dalej las tym lepiej”. Przez 9 tygodni, 11 drużyn podejmowało tematyczne eko-wyzwania, publikując na wewnętrznej platformie własne i drużynowe osiągnięcia

Tematyka zadań była różnorodna i koncentrowała się wokół ograniczania własnego śladu węglowego i emisji związanych z naszym cyfrowymi i dietetycznymi nawykami oraz transportem. Drużyny były zasilane wiedzą ekspercką, dzieliły się swoimi praktykami z innymi, a także zbierały telefony, które trafiły do recyklingu. Zwycięskie drużyny zaprosiliśmy do wspólnego posadzenia lasu.

Efekt - 1400  posadzonych drzew w miejscowości Brzozowo-Chrzczony, w miejscu wyciętego przez właściciela lasu. Teraz będą rosły tam liściaste gatunki takie jak : lipa, dąb szypułkowy, grab, klon, jarząb, grusza, głóg, topola, bardziej odporne na zmiany klimatu np. susze.

Chronimy dojrzałe dęby i graby

Lasy sadzimy z Fundacją Las Na Zawsze, która rozszerzyła działalność chroniąc także dojrzałe lasy.  Skąd idea? Chodzi o to by ochronić to, co mamy w naturze najcenniejszego i zachować dojrzałe ekosystemy, liściaste skarby pełne różnorodnego życia. Ochroną będą obejmowane istniejące, dojrzałe lasy, w których nie będzie prowadzona żadna działalność gospodarcza. Mają pozostać naturalnymi zbiorowiskami leśnymi, w których wszelkie procesy przyrodnicze będą przebiegać zgodnie z prawami natury, bez ingerencji ze strony człowieka. Więcej można przeczytać tutaj.

W Orange gorąco kibicujemy tej idei i ją wspieramy. Dzięki akcji m.in. świątecznej kartki do klientów biznesowych oraz zakupu eko-akcesoriów, chronimy już ponad hektar pięknego lasu w Woli Zadybskiej. Znajdziemy w nim dęby, osiki, brzozy, z rzadka sosny, ale przeważają 30-40 letnie graby, najtwardsze drzewa w Polsce.

Nasza droga do neutralności

Sadzenie i ochrona lasów to nasze działania uzupełniające. Nie zapominamy o najważniejszych źródłach emisji gazów cieplarnianych (energia), skupiając wysiłki za ich redukowanie. Na koniec 2022 roku nasze emisje własne zredukowaliśmy o 38% w porównaniu do 2015 roku. Do 2025 roku ma to być już -65%. Kluczowe działania Orange dotyczą dalszej optymalizacji zużycia energii oraz przechodzenia na jej źródła odnawialne. W 2040 roku osiągniemy neutralność klimatyczną netto: dla emisji własnych i całości tzw. łańcucha wartości.


Oferta

W Orange na kartę 2500 GB za darmo

Beata Giska Beata Giska
12 kwietnia 2023
W Orange na kartę 2500 GB za darmo

Na użytkowników Orange na kartę czeka bonus i to naprawdę duży. Sprawdźcie, jak zgarnąć aż 2500 gigabajtów i na czym polega nowa akcja. U nas promocje się sumują!

12 kwietnia uruchomiliśmy promocję 2400 GB za darmo przez rok dla wszystkich klientów, mających aktywną cykliczną usługę: Rozmowy, SMS-y, MMS-y bez limitu + pakiet GB + 5G pass - w wersji za 35 zł lub za 39 zł miesięcznie.

Mogą oni otrzymać 12 paczek po 200 GB każda, które włączają się po aktywacji usługi, a także po każdorazowym odnawianiu jej w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, rejestrując się w Mój Orange można odebrać 100 gigabajtów i razem mieć ich aż 2500.

Jak skorzystać z promocji?

KROK 1: zarejestrować się w promocji za pomocą:

  • SMS-a o treści 2400 GB na numer 811 (bezpłatny) lub w aplikacji Mój Orange.

KROK 2: Włączyć usługę: Rozmowy, SMS-y, MMS-y bez limitu + pakiet GB na 31 dni (cykliczna). Usługę w wersji za 35 zł z pakietem 17,5 GB można łatwo aktywować jednym z trzech sposobów:

  • SMS-em o treści AKT35 CYKL pod numer 630,
  • kodem USSD *101*2*35#,
  • w aplikacji Mój Orange.

Pierwsza paczka 200 GB zostanie przyznana od razu, a kolejne przy odnowieniu się usługi.

Jeżeli użytkownik ma już aktywną usługę i wyśle SMS-a rejestracyjnego do promocji (czyli inna kolejność kroków niż opisane powyżej), to pierwsza paczka 200 GB zostanie przyznana przy najbliższym odnowieniu usługi.

2500 GB to suma GB z 2 promocji:

  • nowej promocji 2400 GB za darmo przez rok (12 x 200GB) oraz
  • istniejącej promocji 100 GB na 31 dni za rejestrację konta Mój Orange

Można skorzystać z obu usług - skumulować swoje dodatkowe gigabajty i cieszyć się nimi przez cały rok. Przyda się to na nadchodzące wakacje i na każdą okazję.

Promocja trwa do 30 września 2023 roku (do tej daty można ją uruchomić). Szczegóły znajdują się w regulaminie, a o ofercie na karcie można przeczytać na orange.pl.


Rozrywka

FIFA 23 – czy to ostatnia gra z serii?

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
11 kwietnia 2023
FIFA 23 – czy to ostatnia gra z serii?

FIFA skradła moje serce. Chociaż nie jestem wielkim fanem piłki nożnej, gra umila mi wieczory. Nie wyobrażam sobie zakończenia dnia bez meczu. To idealny sposób na wyciszenie i wyrzucenie z siebie resztek emocji. Niestety odsłona o numerze 23 będzie ostatnią tego typu produkcją. Nowe nie będą już tak wyglądać. EA zakończyło współpracę ze międzynarodową federacją piłkarską. 

Dla niewtajemniczonych - FIFA to seria popularnych symulatorów piłki nożnej wydawana od 1993 roku przez EA Sports. Pierwsze gry były proste i nie oferowały dużo opcji. Z czasem zaczęły się rozwijać i wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Przykładowo EA zaimplementowało do gry tryb kariery i multiplayer online. Każda kolejna edycja przyciąga miliony fanów piłki nożnej z całego świata.

EA Sports i FIFA mają długą i owocną współpracę. Federacja udzieliła EA Sports licencji na tworzenie oficjalnych gier piłkarskich. Dzięki temu fani mogą cieszyć się grą z ulubionymi drużynami i piłkarzami na wirtualnych boiskach. W 1997 roku obie strony podpisały umowę na tworzenie oficjalnych gier Mistrzostw Świata. Od tego czasu EA Sports wydaje grę związaną z danymi mistrzostwom. EA Sports i FIFA kontynuują swoją współpracę w celu rozwijania nowych trybów i funkcjonalności w grze.

Nadchodzi jednak czas zmian. Współpraca zmierza ku końcowi.

Czy powstanie nowa FIFA?

fifa 23 hypermotion 2

W 2022 roku EA Sports poinformował, że FIFA 23 będzie ostatnią odsłoną tworzoną i wydawaną przez zespół Electronic Arts. Drogi federacji piłkarskiej oraz twórcy gier rozeszły się. Czy to oznacza, że to koniec gier spod szyldu FIFA i już nigdy nie zagramy w tę uwielbianą przez miliony produkcję? Nie do końca. Nowa FIFA ujrzy światło dzienne, ale raczej nie w tym roku. Federacja piłkarska musi znaleźć nowego producenta oraz zbudować ją od podstaw. Wraz z zakończeniem współpracy z EA Sports, FIFA utraciła dostęp do wszelkich znanych nam do tej pory mechanik, silników i doświadczenia wypracowanego przez obeznany w temacie zespół. Nowa będzie budowana od nowa, a na to potrzeba czasu. Gianni Infantino, prezes światowej federacji, potwierdził, że w tym roku nie wyjdzie nowa gra z serii FIFA. Na kolejną odsłonę musimy więc poczekać do 2024 roku.

A co na to samo EA? Gra produkowana przez dotychczasowego wydawcę ujrzy światło dzienne, ale pod nowym szyldem. Projekt nosi nazwę EA Sports FC.

Za co pokochaliśmy FIFĘ

fifa 23 tryb menadzerski

Wraz z redaktorem Michałem Rosiakiem zjedliśmy zęby na wspólnej rywalizacji. Ta gra mocno zacisnęła więzy między dwoma kumplami z redakcji. Mimo różnic pokoleniowych, przy FIFA 22/23 mogliśmy porozmawiać o tym, co nas trapi. Jednocześnie mogliśmy wyrzucić emocje takie jak frustracja na gałki analogowe, ewentualnie rzucić padem.

Dla mnie nie jest to już zwykły symulator piłki nożnej, a produkcja z wieloma trybami gry takimi jak VOLTA. Tu można eksperymentować z piłką nożną. Gra na małych boiskach? Rozgrywka bez bramkarzy? Jest. Nie mam bladego pojęcia, jak będzie to wyglądać w EA Sports FC, ale jeżeli ujrzymy tryb VOLTA, czy Ultimate Team, to raczej pozostanę przy produkcji od "elektroników". Nie ukrywam, że boje się nowości od studiów, które nie mają większego doświadczenia z przejętymi markami. Z drugiej strony wszystkich zaskoczyła jakość Hogwart's Legacy, więc kto wie? Może FIFA od nowego studia okaże się również pozytywnym zaskoczeniem?

Jako, że ten tekst będzie redagował Rosiu i to z nim spędziłem przy tej grze najwięcej czasu to zostawiam mu tu miejsce na parę zdań, aby sam wypowiedział się na temat magii FIFA.

O ile grając sam wolę serię Madden NFL, FIFA jest nieodłącznym elementem wspólnego spędzania czasu, gdy wpada do mnie Bartek, bądź nadchodzi weekend z moimi starszymi synami. Gra w FIFA to dla mnie aktywność społeczna, element budowania pełnej pozytywnych (chyba, że rzucę padem; to było o mnie, ale to dlatego, że analog się zacinał, serio!) emocji, poczucia wspólnoty. Czegoś, co Amerykanie nazywają "bragging rights", czyli w wolnym tłumaczeniu: "prawa do wywyższania się". Powinniście widzieć Bartka przy bardzo rzadkich porażkach ze mną. Nazwisko zobowiązuje, nie cierpi przegrywać, więc wykorzystuję te sytuacje, jak tylko mogę.

Giga za gole

Nie jestem fanem piłki nożnej. Po prostu lubię grać w gry, które mnie odprężają. Jeżeli jednak nie przepadasz za grami, ale obserwujesz wszelkie piłkarskie ligi to mam dla Ciebie wartą uwagi informację. Obserwuj nasz blog, ponieważ informujemy tu o najciekawszych promocjach, z których warto skorzystać. Jedną z nich jest akcja "Giga za Gole". Po meczach piłkarskiej reprezentacji Polski, klienci usług mobilnych Orange Polska mogą otrzymać darmowe gigabajty do wykorzystania w swoim planie internetowym. Po więcej informacji wysyłam Cię do wpisów omawiających ten temat.

Jeżeli natomiast chcesz kupić FIFA 23, możesz to zrobić w sklepie Microsoft za pomocą funkcji "Płać z Orange".

Komentarze

Scroll to Top