;

Odpowiedzialny biznes

Pozytywny wpływ społeczny Orange (1)

Monika Kulik

27 czerwca 2023

Pozytywny wpływ społeczny Orange
1

W Akademii Leona Koźmińskiego odbyło się ogłoszenie Rankingu Odpowiedzialnych Firm i raportu Startupów Pozytywnego Wpływu. W obu braliśmy udział. W Rankingu – jako jedna z nagrodzonych firm, z kolei w Startupach Pozytywnego Wpływu, byliśmy partnerem.  

Ranking Odpowiedzialnych Firm ukazał się już siedemnasty raz. To rzetelny i miarodajny rating dojrzałości firm na drodze do zrównoważonego rozwoju. Ankieta złożona z 60 pytań zmienia się w wraz z rozwojem rynku i celów ESG. W tym roku pojawiły się nowe, dotyczące zarządzania bioróżnorodnością czy podejściem do oszczędności wody w łańcuchu dostaw. Miło nam, że po raz kolejny doceniono nasze zaangażowanie. Zostaliśmy liderem kategorii telekomunikacja, technologia, media i rozrywka, a w klasyfikacji ogólnej zajęliśmy 2. miejsce.

Organizatorem ROF jest Koźmiński Business Hub, a partnerem merytorycznym – Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Za przegląd przesłanych ankiet odpowiada Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego i Jarosław Horodecki, redaktor i wydawca.

Startupy pozytywnego wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm od 2018 roku towarzyszy ranking odpowiedzialnych startupów, a raczej Startupów  Pozytywnego Wpływu (SPW).

SPW to innowacyjna forma przedsiębiorczości nastawiona na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych czy ekologicznych jak np. dobra jakość edukacji, równość płci, czysta i dostępna energia. Dbałość o lepszą jakość życia ludzi i ochronę środowiska, które idą tu w parze z wysokim poziomem rzetelności organizacyjnej.

Nie jest to konkurs, do którego firmy czy organizacje zgłaszałyby się same. Co roku ludzie z różnych środowisk i profesji tzw. Panel Pozytywnych Postaci – szukają takich startupów. Kierują się informacjami dostępnymi publicznie, własnym doświadczeniem opiniami szeroko rozumianego otoczenia biznesowego i społecznego.

W tym roku wybraliśmy 25 startupów w 6 kategoriach: dostawcy pozytywnej zmiany, produkty dobre dla świata, społecznie pozytywne, usługi powszechne, dla wspólnego dobra i technologie pozytywne. Orange Polska został opiekunem tej ostatniej kategorii. Do tej pory nagrodziliśmy już ponad 140 startupów, które zmieniają świat na lepsze. A w bazie inspiracji jest ich ponad 800. Więcej możecie przeczytać w tegorocznym Raporcie.

I jeszcze mały smaczek na koniec. Wśród nagrodzonych przedsiębiorczyń w kategorii startupów pozytywnych społecznie była Ewa Hiller z Torby-Borby. Pierwszy swój prototyp ekologicznego wózka z napędem elektrycznym pomocnego dla starszych osób przy robieniu zakupów stworzyła w naszym FabLabie powered by Orange w ramach programu Maker Woman. To pokazuje, że warto inwestować w innowacyjne pomysły.

Udostępnij: Pozytywny wpływ społeczny Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:52 27-06-2023
  Monika gratulacje 💪
  Odpowiedz

;

Pad do gier sterował łodzią podwodną Titan. Czy to miało sens? (3)

Bartosz Graczyk

23 czerwca 2023

Pad do gier sterował łodzią podwodną Titan. Czy to miało sens?
3

Cały świat mówi o tragedii załogi łodzi podwodnej Titan. Temat jest niezwykle kontrowersyjny. Jedną z przyczyn jest konstrukcja machiny, która miała służyć do eksploracji atlantyckich głębin. Dokładniej okolic lokacji wraku Titanica. Maszyna była kontrolowana przez kapitana za pomocą panelu dotykowego oraz… kontrolera do gier produkcji firmy Logitech.

I właśnie w kwestii tego ostatniego komponentu naszły mnie przemyślenia. W całym internecie zawrzało od żartów na ten temat. Mnie zastosowanie takiego urządzenia nie dziwi. Dlaczego? Opowiem Wam o tym z perspektywy gracza, który śledzi ciekawostki z branży na bieżąco i o niejednym dziwnym zastosowaniu gamingowego osprzętu słyszał w ciągu minionych lat.

Dlaczego na Titanie użyto kontrolera Logitech F710?

Obserwuję sytuację na bieżąco od kilku dni. Biorąc pod uwagę wady konstrukcyjne machiny Titan oraz niedopracowania względem bezpieczeństwa na „pokładzie”, nieironicznie mam wrażenie, że kontroler do gry był najlepiej dopracowanym elementem konstrukcji…

Ś.p. Stockton Rush, właściciel odpowiedzialnej za całe przedsięwzięcie firmy OceanGate, w wywiadach opowiadał o roli kontrolera na pokładzie. Wiemy, w jaki sposób załoga używała pada Logitech F710. Kontroler został zmodyfikowany. Na gałki analogowe zamontowano specjalne, pionowe drążki, które miały ułatwić sterowanie łodzią podwodną. Co ciekawe, prawa gałka analogowa miała służyć do obrotów, a lewa do ustalenia kierunku. Warto zaznaczyć, że na pokładzie – na wypadek awarii – padów było kilka. Urządzenie podłączało się z aparaturą bezprzewodowo przy pomocy technologii Bluetooth. To nie była modyfikacja, bowiem fabrycznie urządzenie obsługuje ten standard i łączy się z konsolami, czy komputerami przy zasięgu nawet do 10 metrów. 

Kontrolery do gier to sprzęt uniwersalny

Pad titan kontroler Łódź podwodna

Poprzednie zdanie jest niezwykle ważne. Przy okazji oberwało się marce PlayStation. W mediach, jak i w oficjalnych wywiadach firmy, sprzęt  określono jako kontroler przeznaczony właśnie do tej konsoli. To stwierdzenie mija się z prawdą. Faktycznie – ułożenie przycisków na padzie odpowiada standardowemu kontrolerowi od PlayStation 3 (premiera F710 odbyła się w 2011 roku). Jest to jednak urządzenie uniwersalne, a oznaczenie bumperów jest akurat analogiczne względem standardów marki Xbox. 

Co ciekawe, omawiany produkt masowo znika ze sprzedaży, bowiem pojawiają się negatywne komentarze, tymczasem sprzęt (i firma) są Bogu ducha winni! Większość pochodzi od żartobliwych internautów, którzy wydają negatywne oceny, bowiem ich kontroler „doprowadził do implozji ich łodzi podwodnej”.  Mimo tego faktu, pojawiają się również pozytywne komentarze, szczególnie od posiadaczy F710. Nie brakuje wypowiedzi w stylu: „Hej! Mój kontroler jest taki dobry, że można nim kontrolować łódź podwodną”. 

Jak wcześniej wspomniałem – zastosowanie kontrolera w tego typu nietypowej konstrukcji wcale mnie nie dziwi. Od lat pady do gier służą w wojsku, czy do sterowania skomplikowanych urządzeń. Rozrywka ma ogromny wpływ na rozwój technologii. 

Pady do gier, służą nie tylko do gier – Titan nie jest jedynym przykładem

W jednym ze swoich tekstów na łamach bloga Orange wspominałem, że przy wyborze gadżetów dla gracza warto wybrać te, które mają zastosowanie uniwersalne. Mój pad od Xboxa służy mi na przykład również jako pilot od promptera w trakcie realizacji nagrań do mediów społecznościowych, czy do przełączania slajdów na wykładach, które prowadzę. 

W czasach liceum, na wycieczce szkolnej, gdy odwiedziłem wystawę związaną z robotyką, zespół studentów z Politechniki,skonstruował robota, który porozumiewał się z człowiekiem dzięki kontrolerowi ruchowemu Kinect. 

Takich zastosowań sprzętu dla graczy jest znacznie więcej. Bardzo ciekawym przykładem jest wykorzystanie kontrolerów od Xboxa przez amerykańską marynarkę.

Według portalu „The Verge”, US Navy używa ich do operowania peryskopami w okrętach podwodnych. Głównym z powodów wymiany starego osprzętu na ten przeznaczony dla graczy jest przystępność i łatwość obsługi! To nie dziwi – skoro nawet dzieci są w stanie grać na nich w proste gry, jak np: Fortnite. 

Gaming zakorzenia się nawet w militariach. Nie od dziś wojskowi są szkoleni na oprogramowaniu podobnym do gier komputerowych. Co służy do sterowania takim sotwarem? Biorąc pod uwagę tematykę tekstu, nie jest to trudna zagadka. 

Popularną praktyką jest również sterowanie bezzałogowymi dronami również przy pomocy gamepadów. Konstrukcja omawianego urządzenia jest po prostu uniwersalna i łatwa w użytku, a nawet specjalistyczne urządzenia – inspirowane tą ergonomią. Tak wygląda kontroler odpowiedzialny za prowadzenie ognia w brytyjskich czołgach Challenger 2. Czy czegoś Wam to nie przypomina?

Pad titan 1

Sprzęt dla graczy to nadal sprzęt

Sprzęt jest sprzętem, a to, że może mieć dodatkowe zastosowanie to nie wada, a zaleta. To gdzie i w jaki sposób użyjemy tych narzędzi zależy już od nas. Niektóre miejsca są bardziej wskazane, a niektóre są… łodziami podwodnymi, jak Titan. Na podstawie ostatnich wydarzeń, wiesz, że gdybyś miał tworzyć taką machinę, do sterowania nią możesz wykorzystać gamepada. Ergonomia, której elementem są gałki analogowe, została spopularyzowana na początku XXI wieku i do dziś jest po prostu bardzo wygodnym rozwiązaniem, które ma zastosowanie nie tylko w grach. Ułożenie przycisków jak i pewny chwyt robią robotę i jest to rodzaj akcesorium, które przez lata sprawdzało się na rynku użytkowym.

Udostępnij: Pad do gier sterował łodzią podwodną Titan. Czy to miało sens?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 20:10 23-06-2023
  Dziwie się że osoby tak bogate nie wiedząc na co przeznaczyć swoję pieniądze przeznaczyli na własną śmierć - przykre to jest to co się stało ale ja nigdy byl sie nie zdobył na takie cos.
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 17:55 24-06-2023
  "Czy to miało sens?" - a jaki sens miało mieć to pytanie??? Wypadek, jakich wiele w świecie! Sprzęty są zawodne i nie ważne kto/co/i jak zrobi - psują się promy kosmiczne i hulajnogi!... A takie rozpisywanie się, czyli rozbijanie jaja na atomy?... :P
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:52 27-06-2023
  W najbezpieczniejszym aucie na świecie też można zginąć. Szkoda ludzkich żyć. To największa strata.
  Odpowiedz

;

Oferta

Wakacje z Orange Flex. Słońce i morze darmowych GB (5)

Kasia Barys

23 czerwca 2023

Wakacje z Orange Flex. Słońce i morze darmowych GB
5

Urlop i wakacje mogą oznaczać większe zapotrzebowanie na GB. Dlatego Orange Flex przygotował specjalną ofertę, dzięki której nikomu nie zabraknie internetu – w Polsce i na zagranicznej wycieczce.

Letnie promocje w Orange Flex podzieliliśmy na dwa turnusy, aby każdy z Was mógł łatwo dopasować je do wakacyjnych planów. Pierwszy zaczyna się dziś i potrwa do 31 lipca. Drugi jest od 1 do 31 sierpnia. Aby skorzystać z oferty, wystarczy dołączyć do Klubu Flex w aplikacji.

Darmowe GB w Polsce i w UE

Podczas każdego z dwóch turnusów na użytkowników Orange Flex czeka 4 x 20 GB za 0 zł. Kody są ważne przez 30 dni i znajdziecie je w aplikacji. Dodatkowo na wyjazdy do krajów Unii Europejskiej można zyskać 2 x 2 GB za 0 zł działające w roamingu UE. Kody są aktywne przez 10 dni.

Weź UNLMTD pod namiot

Wakacje są dobrym czasem, by wypróbować usługę UNLMTD w Orange Flex, czyli nielimitowany internet, który nie zwalnia nawet jeśli zużywa się go naprawdę dużo. W standardowej ofercie mamy pakiety na 7 i 30 dni, ale na letnie urlopy i przedłużone weekendy przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego – 5 dni UNLMTD za 5 zł. To idealne rozwiązanie, jeśli np. chcecie być bliżej natury i nie możecie skorzystać z Wi-Fi. Usługa UNLMTD działa na terenie Polski.

Promocje na roaming poza UE

Jeśli planujecie urlop poza Unią Europejską, w aplikacji Orange Flex znajdziecie pakiety roamingowe do wybranych krajów w specjalnych cenach:

 • Turcja – 1 GB w roamingu za 30 zł,
 • Czarnogóra – 1 GB w roamingu za 15 zł,
 • Tajlandia – 1 GB w roamingu za 35 zł,
 • Izrael – 1 GB w roamingu za 25 zł,
 • Szwajcaria – 1 GB w roamingu za 20 zł,
 • Gruzja – 1 GB w roamingu za 70 zł,
 • Chiny – 1 GB w roamingu za 40 zł.

Kody są ważne przez 14 dni. Udanego wypoczynku z Orange Flex

Udostępnij: Wakacje z Orange Flex. Słońce i morze darmowych GB
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:49 23-06-2023
  Czekamy na info co dacie dla karciarzy 🤔
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 19:54 27-06-2023
   Czekamy, czekamy 😜
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 11:52 23-06-2023
  Ceny za 1GB internetu poza Unią Europejską to z kosmosu 🤔 niby to nie moja oferta ale drogo
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 23:50 31-07-2023
  31.07, 23:30 już nie ma możliwości aktywacji, a w regulaminie do 23:59. Lecicie w kulki.
  Odpowiedz
 • komentarz
  potencjalny użytkownik Flex 15:01 03-08-2023
  Kiedy w końcu SMS w Wifi Calling? :) Od "zawsze" na stronie Flex jest informacja, że "pracują nad tym". Kiedy zabezpieczenie zalogowania się do aplikacji i wymiany karty sim za pomocą klucza sprzętowego FIDO2?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej