Bezpieczeństwo

Prywatność ceną bezpieczeństwa?

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 marca 2014
Prywatność ceną bezpieczeństwa?

Boicie się płacić kartami? Nosicie je w specjalnych futerałach z folii aluminiowej i obsesyjnie codziennie sprawdzacie, czy aby Wasz plastik nie pojechał sobie bez Waszej wiedzy do Argentyny, dalekiej Rosji, czy w inne równie atrakcyjne turystycznie regiony? Klonowanie kart płatniczych spędza sen z powiek wielu osobom - niektórzy te bezsenne noce wykorzystują do zastanawiani się nad sposobami poradzenia sobie z tym problemem.

Na jeden z nich wpadł MasterCard do spółki z zajmującą się technologiami mobilnymi firmą Syniverse. Według Departamentu Sprawiedliwości USA w 2012 roku na całym świecie w efekcie fraudów, związanych z kartami płatniczymi przestępcy wzbogacili się o ponad 5,5 miliarda dolarów, więc jest o co walczyć. Na czym polega rozwiązanie, które zostało już pilotażowo wdrożone dla niewielkiej grupy klientów? Otóż w momencie transakcji system odpytuje macierzystą sieć komórkową użytkownika o fizyczne położenie przyporządkowanego do usługi telefonu komórkowego. Jeśli okaże się, że znajdują się zbyt daleko od siebie - transakcja nie będzie możliwa. Firmy nie pochwaliły się dokładniejszymi szczegółami rozwiązania, ale zakładam, że w jego docelowej wersji będzie można ustawić, czy mechanizm alarmowy ma się uruchomić jeśli położenie telefonu i karty będzie się różnić o 10, 50, 100, czy 1000 kilometrów. W końcu nie można przesadzić, bo wtedy pozostawienie telefonu w domu oznaczałoby, że z zakupów nici :)

Jak Wam się podoba ten pomysł? Czy bylibyście w stanie zrezygnować z pewnej części prywatności za cenę większego bezpieczeństwa dla Waszych pieniędzy? Ja bym to poważnie rozważył, bo czego bym nie zrobił, to akurat dane, dotyczące położenia mojego smartfona, i tak będą się gdzieś wysyłać. Jedyną radą byłoby niekorzystanie z mobilnych technologii, ale tego już nie potrafię.


Rozrywka

Limp Bizkit na OWF 2014

Aleksandra Urbańska Aleksandra Urbańska
11 marca 2014
Limp Bizkit na OWF 2014

Limp Bizkit - jedna z najbardziej energetyzujących grup w nurcie rapcore i nu metal przyjeżdza do Polski by zagrać 15 czerwca podczas OWF 2014. Pomysł na  zespół urodził się w umysłach Freda Dursta (wokal), Sama Riversa (bas) oraz jego kuzyna Johna Otto (perkusja). Ich muzyka to fuzja metalu, punk-rocka i hip-hopu, dzięki któremu zdobyli miano jednego z najbardziej eklektycznych zespołów przełomu wieków. - Wszystko jest tu nu, od ciągłego mieszania gatunków po prezentację sceniczną i brzmienie studyjne. W dodatku nagradzane! Nie tylko Grammy - powiedział Piotr Metz, Rzecznik Orange Warsaw Festival.

Znacie tych panów? Przyjdziecie zrobić hałas podczas ich występu?


Odpowiedzialny biznes

Piszemy Raport CSR – cz.3

Monika Kulik Monika Kulik
11 marca 2014
Piszemy Raport CSR – cz.3

Po pierwsze dziękuję za Wasz udział w wybieraniu tematów do pierwszego rozdziału Raportu Społecznego, w którym przedstawiamy firmę. Znajdą się tu podstawowe dane o Orange Polska, nasza oferta, strategia w kontekście wyzwań społecznych i ekologicznych, kwestie dotyczące etyki.

Zwróciliście uwagę, że warto pokazać zarówno rys historyczny, jak i naszą wizję przyszłości i rozwoju firmy. Podkreślacie i słusznie – rolę dialogu w wypracowywaniu naszych projektów – jak najbardziej – opiszemy nasz sposób komunikacji i współpracy z interesariuszami.

W tym rozdziale powinno znaleźć się też miejsce na opisanie Fundacji Orange i programów oraz roli, jaką nowe technologie odgrywają w realizacji programów społecznych. Ciekawi Was też nasze miejsce w Grupie Orange – choć przyznam, że trudno będzie przedstawić podobieństwa i różnice między nami "Orangami" – to pewnie temat na inną opowieść, ale podstawowe informacje znajdą się w Raporcie.

Tymczasem zabieramy się do kolejnej części, którą poświęcimy tematowi integracji cyfrowej. To jeden z 4 priorytetów strategii społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Dla nas to ważne, bo chcemy, aby każdy mógł korzystać z możliwości cyfrowego świata, niezależnie od umiejętności, miejsca zamieszkania, wieku czy sprawności.

Szczypior – wspomniał już o Pracowniach Orange – jak najbardziej, to jeden z projektów, które warto tu opisać. Oprócz tego kwestie takie jak dostępność usług dla osób z niepełnosprawnościami, edukacja seniorów w zakresie nowych technologii, czy program wsparcia dla bibliotek.

Jakie tematy w tym obszarze interesują Was najbardziej?

d22f1abaf5ebea22b19b9d1f2d00a1a8651

P.S. Nagrody w tym tygodniu wędrują do szczypiora i tosh - proszę Was o kontakt na odpowiedzialny.biznes@orange.com.

Scroll to Top