Oferta

Prywatny APN – jak dzięki usłudze Orange możesz ochronić swoje firmowe smartfony?

Piotr Domański Piotr Domański
03 marca 2020
Prywatny APN – jak dzięki usłudze Orange możesz ochronić swoje firmowe smartfony?

Zaczniemy od truizmu: pracownicy korzystają ze służbowych komórek i smartfonów. Pewnie nieco mniej z Was wie, że z sieci komórkowej korzystają także kamery przemysłowe, terminale płatnicze, kasy fiskalne, czy samochody służbowe. A teraz zagadka: ile z tych urządzeń jest zabezpieczona?

Za mało. I hakerzy o tym wiedzą.

Jak pokazują dane cytowane przez World Economic Forum w Europie 25% ataków hakerskich celuje w urządzenia mobilne. Ilu z Was ma na telefonach numery klientów, partnerów biznesowych, kolegów z pracy? Dane tajne i wrażliwe przesyłane na maile z których na co dzień korzystacie? Ile samochodów służbowych posiada ważne dane o lokalizacji Waszych klientów (jeździcie tam przecież)? Czy kiedyś zastanawialiście się, co by się stało, gdyby te dane wyciekły, bo padlibyście ofiarą dobrze przeprowadzonego phishingu lub innego rodzaju ataku?

Firmowe urządzenia mobilne trzeba zabezpieczyć, na przykład dzięki usłudze Prywatny APN od Orange

Sporo pytań, których zwykle sobie nie zadajemy. Jednak gdy już zostały zadane warto zastanowić się nad rozwiązaniem. Na przykład Prywatnym APN w Orange. Umożliwia on szybką i bezpieczną komunikację różnych urządzeń mobilnych, korzystających z sieci komórkowej ze środowiskiem danych i aplikacji firmowych. Z usługi najczęściej korzystają klienci usług M2M (ang. Machine to Machine), IoT (ang. Internet of Things) oraz firmy potrzebujące mobilnego i bezpiecznego dostępu do sieci firmowej ze smartfonów, tabletów, czy laptopów.

Jak to działa? Dobrze pokazuje to ten schemat.

Schemat usługi Prywatny APN oraz Orange Network Security w Orange Polska

Prywatny APN to część przepisu, na ową „prywatną” sieć komórkową z tytułu. Jest odseparowany od internetu, a Wasz smartfon czy inne urządzenie komunikujące się poprzez sieć komórkową otrzymuje stały, prywatny adres IP co ułatwia identyfikację i upraszcza zdalne zarządzanie. Taki prywatny APN można podłączyć do centrum danych firmy szybkim łączem . Całość można dostosować zarówno dla firmy, która ma 30 telefonów i takiej, która ma ich 5000. O całej „armii” kamer przemysłowych i flocie samochodów nie wspominając.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Internetu Rzeczy, które dostarcza Orange przeczytajcie artykuł "Platforma „Live Objects” od Orange Polska – co to jest?"

Zabezpiecz swoje wyjście na świat dzięki Orange Network Security

Czasem w internecie trzeba pobuszować. Od tego jest usługa Orange Network Security, która chroni urządzenia i użytkowników mobilnych podczas połączeń do internetu. W podstawowej wersji to przede wszystkim firewall, możliwość kontroli aplikacji oraz kontrola dostępu do stron www. Wersja standardowa wykorzystuje wzmocnioną ochronę przed atakami, antywirus i oprogramowanie, które sprawi, że Wasze urządzenie mobilne nie stanie się częścią botnetu.

Brzmi jak fantastyka naukowa? Czy jednak słyszeliście, że największy atak DDoS w historii został przeprowadzony właśnie przez rozproszone po całym świecie kamery przemysłowe „zombie”. Ich właściciele nie zadbali o zabezpieczenia swoich urządzeń, takich samych jak zapewne wy wykorzystujecie w swojej firmie. Czy chcecie, być częścią takiego botnetu?

Czemu warto wybrać Prywatny APN w Orange i Orange Network Security

Dwóch biznesmenów czeka na pociąg korzystając ze smartfonów - grafika ilustracyjna

Podsumowując, dlaczego warto zwrócić uwagę na Prywatny APN w Orange i Orange Network Security? Możecie przy wsparciu Orange w scentralizować zarządzanie polityką bezpieczeństwa w firmie, a także mając wiele usług w jednym pakiecie zoptymalizować koszty.  Nie bez znaczenia jest pewność, że pracownicy wykorzystują w godzinach pracy internet we właściwych celach.

Kto i do czego wykorzystuje takie rozwiązania? Chociażby jedna z firm logistycznych, dzięki tym rozwiązaniom mają dostęp do sieci korporacyjnej oraz wybranych aplikacji – map i komunikatorów. Z kolei dostawca kas fiskalnych on-line stosuje prywatny APN, dzięki któremu mają dostęp do właściwych usług w chmurze publicznej, lecz nie do reszty internetu. Mówiąc szerzej – te usługi sprawdzają się w firmach, gdzie funkcjonuje dużo urządzeń mobilnych, czy czujników, które nie muszą mieć dostępu do pełnych zasobów internetu.

Prywatnie mam tylko jeden problem z usługami bezpieczeństwa. Gdy dobrze działają to ich nie widać. Zupełnie odwrotnie, niż w przypadku większości usług. Dlatego korzystając z tych usług co miesiąc dostaniecie raport. Pozwoli zrozumieć ile zagrożeń Was ominęło, a może nawet skłonić do zastanowienia nad ostatnim z pytań tego wpisu: co by się stało, gdyby Was one nie ominęły?

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 15:36 03-03-2020

Bardzo fajne rozwiązanie dla firm. Myslę że wiele przedsiębiorstw sięgnie po takie rozwiązanie.

Odpowiedz
Robert
Robert 18:26 15-03-2020

Mam nadzieję że panujący teraz koronawirus nie opóźni prac nad POPC2.

Odpowiedz

Sieć

Wiatr przegonił turystów z gór. Co na to Sieć#1?

Piotr Domański Piotr Domański
02 marca 2020
Wiatr przegonił turystów z gór. Co na to Sieć#1?

Tegoroczne ferie trudno zaliczyć do udanych. Częste wahania pogody, nie dawały szans na białe szaleństwo, na które pewnie utęsknieniem czekaliśmy od zeszłej zimy. Po raz kolejny nietypowe warunki przełożyły się na ruch w naszej sieci.

Pogoda zwariowała, ilość rozmów spadła

Warunki pogodowe były najbardziej kapryśne na przełomie stycznia i lutego. Nie powinno więc dziwić, że w okresie 27.01-9.02, gdy mieszkańcy Wielkopolski, Małopolski, Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Świętokrzyskiego  powinni być na feriach odnotowaliśmy znacząco mniej rozmów niż rok wcześniej. Spadek był duży bo nawet o 10-12%. W pozostałych tygodniach ferii ruch okazał się minimalnie mniejszy niż w ubiegłym roku. Z kolei przed feriami – w grudniu i w czasie Świąt – czas rozmów był nieco większy niż w 2018. Z kolei najwięcej rozmów w rejonach górskich, w okresie zimowym tradycyjnie przypada na Sylwestra i Nowy Rok, a najmniej – na Wigilię i Boże Narodzenie.

Zła pogoda nie ruszyła transferu danych

Sylwester i Nowy Rok to także dwa dni, w które transfer danych jest największy – 1 stycznia wszyscy nasi klienci w górach przesłali łącznie ponad 80 TB, natomiast 31 grudnia – blisko 72 TB. 1 stycznia ruch był o połowę większy niż w 2019, natomiast 31 grudnia – o 33% niż rok wcześniej. Równie dużo danych nasi klienci wysyłali 16 i 15 lutego, czyli w weekend dokładnie po środku ferii mazowieckich, dolnośląskich, opolskich i zachodniopomorskich. Każdego z tych dni, przez naszą sieć przechodziło około 73 TB. Podsumowując, transfer danych w tegoroczne ferie był w zależności od dnia wyższy od 4% do 81% niż rok wcześniej.

Najwięcej rozmów przechodziło przez stacje bazowe w Nowym Targu oraz Krynicy-Zdrój. Z drugiej strony – najwięcej danych przez stację w centrum Karpacza, a także w Zakopanem – na Gubałówce i Krupówkach. Co ciekawe – żaden z owych pracowitych zakopiańskich dni nie przypadł na Sylwestra ;-) Dużo bardziej sieć obciążona była w Boże Narodzenie i Wigilię.

Na feriach bawiliśmy się razem z Wami

Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegoroczne ferie zaprosiliśmy Was do wspólnej zabawy. Na naszym Instagramie mogliście wziąć udział w konkursie i wygrać świetne kamery GoPro. Wystarczyło wrzucić na swój profil na Instagramie zdjęcie niezbędnych rzeczy,  bez których nie wyobrażacie sobie wypadu w góry i oznaczyć odpowiednim hasztagiem. Poniżej prace, które wygrały! Dziękujemy za zaangażowanie i fantastyczne zdjęcia!

Komentarze


Oferta

Oskarowe „Boże Ciało” i „Le Mans ‘66”, oraz „Doktor Sen” w jakości 4K w marcu w Orange VOD

Kasia Barys Kasia Barys
28 lutego 2020
Oskarowe „Boże Ciało” i „Le Mans ‘66”, oraz „Doktor Sen” w jakości 4K w marcu w Orange VOD

Nominowana do Oscara polska produkcja „Boże Ciało” oraz nagrodzony Oskarem „Le Mans ‘66”,  a także horror na podstawie twórczości Stephena Kina - „Doktor Sen”  już w marcu w Orange VOD, usłudze dostępnej na dekoderze telewizyjnym Orange TV i w aplikacji Orange TV Go.

[KGVID]https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2020/02/VOD-III_x264.mp4[/KGVID]

Mocne kino

Od 2 marca najnowszy film Agnieszki Holland pt.: „Obywatel Jones”. To thriller polityczny, przedstawiający historię Garetha Jonesa - walijskiego dziennikarza, który odkrył przerażającą prawdę o reżimie Stalina i o ukrywanym przed światem Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Od 10 marca horror pt.: „Doktor Sen”, czyli kontynuację kultowego filmu pt.: „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Tym razem dorosły już Dan Torrence, w którego wcielił się Ewan McGregor, musi ochronić małą dziewczynkę przed demoniczną grupą „Prawdziwy węzeł”, której członkowie polują na dzieci obdarzone mocami.

Jeśli jesteś klientem Orange TV i posiadasz Dekoder Premium 4K (ICU 100) lub Dekoder 4K (IWU 200), to ten film możesz zobaczyć także w jakości 4K.

https://www.youtube.com/watch?v=utJJPSktJiw&t=99s

Od 11 marca Linda Hamilton i Arnold Schwarzenegger po latach ponownie łączą siły w walce z nowym modelem zabójczego Terminatora. W hicie „Terminator: Mroczne przeznaczenie” nie zabraknie efektownych pościgów, zaskakującej akcji i zabójczego humoru.

Oraz innowacyjny thriller pt.: „Bliźniak”, w którym główną rolę zagrał Will Smith. To wciągająca opowieść o elitarnym zabójcy, który musi zmierzyć się z nową wersją samego siebie. Czy bohater ma szansę w tym pojedynku?

Od 13 marca w ofercie Orange TV i Orange TV Go superprodukcja Rolanda Emmericha pt.: „Midway”.  To zrealizowana z rozmachem historia o jednej z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która odmieniła losy wojny na Pacyfiku. W hicie wystąpili m.in.: Woody Harrelson, Patrick Wilson i Aaron Eckhart.

Od 20 marca w Orange VOD komedia kryminalna pt.: „Na noże”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd światowego kina, m.in.: Daniel Craig, Chris Evans i Jamie Lee Curtis. Genialny detektyw musi rozwikłać zagadkę śmierci 85-letniego, słynnego autora powieści kryminalnych. Kto dopuścił się tej ohydnej zbrodni? Prawda zszokuje wszystkich.

Filmy nominowane do Oskara

Od 16 marca nominowany do Oscara polski hit pt.: „Boże Ciało”, w reżyserii Jana Komasy. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza w małej parafii. Czy to kłamstwo wyjdzie na jaw? W tej historii zachwyci Cię nie tylko niezwykle wciągająca i zaskakująca fabuła, ale także genialna rola Bartosza Bielenia.

Od 25 marca mistrzowska produkcja pt.: „Le Mans ‘66”, w której zagrali Christian Bale i Matt Damon. To prawdziwa historia amerykańskiego projektanta samochodów Carrolla Shelby’ego i brytyjskiego kierowcy Kena Milesa, którzy stworzyli rewolucyjny wyścigowy samochód dla Ford Motor Company i rzucili wyzwanie słynnym wyścigówkom Enzo Ferrari w prestiżowym dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji w 1966 roku. Film otrzymał tegorocznego Oskara za montaż i montaż dźwięku.

Dla dzieciaków

Od 4 marca Angelina Jolie powróci w roli Diaboliny, jednej z najsłynniejszych i najbardziej fascynujących postaci Disneya. W hicie „Czarownica 2” poznasz dale losy tytułowej bohaterki i jej córki chrzestnej - dorosłej już Aurory. W produkcji nie zabraknie wciągającej fabuły, genialnych efektów specjalnych i doskonałej gry aktorskiej.

Od 6 marca śmieszna animacja pt.: „Baranek Shaun. Farmageddon”. Niesforny baranek i jego kosmaci przyjaciele będą musieli pomóc przybyszce z innej planety wrócić do domu i pokonać złoczyńców z tajnej organizacji. Czy uda im się zapobiec Farmageddonowi?

Komentarze

Scroll to Top