Odpowiedzialny biznes

Pycha kontra pokora

Michał Rosiak Michał Rosiak
15 stycznia 2011
Pycha kontra pokora

- Chcesz wiedzieć, czym jest prawdziwa adrenalina? To stań w bramce, a Karol rzuci ci karnego - zaproponował mi 7,5 roku temu, podczas zgrupowania przed mistrzostwami świata w Portugalii, ówczesny skrzydłowy reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych, Piotr Obrusiewicz. Z propozycji "Lolka" rzecz jasna nie skorzystałem (może dzięki temu mogę teraz pisać :) ), bowiem Karol Bielecki - bo to o nim mowa - już wtedy słynął z niewiarygodnie potężnego rzutu. Bramkarz reprezentacji Słowacji Martin Pramuk nie miał w piątek wyjścia - musiał bronić, a Bielecki w drugiej połowie zupełnie odebrał mu chęć do życia...

Choć inauguracja szczypiorniackiego mundialu (ciekawe, czy Czytelnicy Bloga Sportowego wiedzą dlaczego piłkę ręczną w Polsce nazywamy szczypiorniakiem?) wypadła dla biało-czerwonych na plus, to nerwów przysporzyli nam co niemiara. To nie jest już wzbudzająca sensację w sportowym świecie drużyna, która w 2007 roku, szokując nawet rodaków, doszła do finału mistrzostw świata w Niemczech, by tam ostatecznie ulec gospodarzom. Swoją drogą ówczesne półfinałowe spotkanie Polaków z Danią, wygrane po dwóch dogrywkach (!) to dla mnie jeden z najważniejszych meczów w historii naszego sportu, a wielu Polaków – w tym oczywiście ja – omal nie dostało przed telewizorami wielokrotnych ataków serca.

Teraz jesteśmy w ścisłym gronie faworytów i już w pierwszym meczu Słowacy udowodnili, że żaden rywal nie zostawi podopiecznym Bogdana Wenty nawet odrobiny marginesu na błędy. I zastanawiam się tylko, po nienajlepszych pierwszych 40 minutach Polaków, ile jest w nich pychy, a ile pokory... Historia pokazuje, że gdy gracze z Orłem na piersi zapowiadali - tak jak teraz, iż jadą na wielką imprezę po medal (nie daj Boże złoty!) zazwyczaj kończyło się na... słowach. Ja jednak od początku mocno wierzę w charyzmę "Wentyla" i olbrzymi szacunek, którym szkoleniowiec cieszy się u swoich zawodników. A także w to, że wraz z wiarą w siebie, potrafi wtłoczyć w ich serca również niezbędną odrobinę pokory. Jedno jest pewne - żadna siła nie oderwie mnie sprzed telewizora, gdy Polacy będą wybiegać na parkiet i liczę, że stanie się tak również 30 stycznia, podczas meczów o medale szwedzkiego mundialu. Bo w to, że Wenta wyciągnął już wnioski ze słowackiej "rozgrzewki" i odpowiednio przekazał je swoich graczom, akurat nie wątpię.

PS: A Sławek Szmal jest bogiem piłki ręcznej! Był nim już za czasów Warszawianki i na szczęście tak mu zostało.


Oferta

Zaprojektuj obudowę dla swojego LG

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
14 stycznia 2011
Zaprojektuj obudowę dla swojego LG

Lubie oglądać telefony osób, które kupują wymienne obudowy lub inne odjechane ozdoby. Wtedy nie giną w masie takich samych szarych i czarnych urządzeń. Dlatego amatorom decydowania o wyglądzie własnego telefonu polecam LG T310 w Orange, do którego można samemu zaprojektować tylną obudowę. Wystarczy wprowadzić kod z ulotki (znajdziecie go w pudełku z aparatem) na stronie www.t310customise.com Możecie dać własne zdjęcie lub wziąć zaproponowaną grafikę. Gotowy projekt zostanie Wam odesłany w maksymalnie dwa tygodnie, na adres podany podczas rejestracji. Dla pierwszych 1750 osób usługa jest nieodpłatna. Normalnie kosztuje sporo kasy, więc jest dobra okazja zaoszczędzić i mieć coś bardzo indywidualnego.

LG customise


Odpowiedzialny biznes

Mashable Awards rozdane

Tomasz Sulewski Tomasz Sulewski
14 stycznia 2011
Mashable Awards rozdane

Jeden z najważniejszych portali branżowych, Mashable, przyznał przed kilkoma dniami swoje doroczne nagrody dla najlepszych stron internetowych i rozwiązań komunikacyjnych. Tak jak w poprzednich edycjach o wynikach decydowały preferencje czytelników serwisu. Do współzawodnictwa zgłoszonych zostało 1,3 mln (tak, nie pomyliłem się) rozwiązań. W ostatecznej fazie w każdej kategorii wybierano spośród 5 propozycji. Wyniki tego głosowania są ciekawe i choć niektóre produkty nie są zupełnie znane nad Wisłą, to warto się im przyglądać bliżej.

Za najbardziej kreatywną kampanię przeprowadzoną przy użyciu mediów społecznościowych uznano Stand up for WWE, której zasadniczym celem było poprawienie wizerunku wrestlingu jako sportu na świecie. No i faktycznie - widać, że jest to działanie nieźle przemyślane.

W kategorii "Najlepsze wykorzystanie API" zwyciężył Qwitter Client, czyli serwis pozwalający niewidomym na dostęp do Twittera. Moim zdaniem hit, ułatwiający życie odbiorcom. Podobnie zresztą jak serwis EuRail.com, laureat w kategorii "Najlepsza obsługa klienta bazująca na social media". EuRail pozwala obywatelom spoza Unii Europejskiej wygodnie planować podróże i kupować bilety (co samo w sobie nie jest aż tak znowu odkrywcze, ale przez fakt zebrania różnorakich informacji w jednym miejscu i dobre połączenie obsługi z Twitterem i Facebookiem może być poręczne). Nie wiem co prawda, czy autorzy tego portalu biorą odpowiedzialność za ewentualne zmiany w wyprawowych planach związane z podróżą PKP.

Nie dziwi obecność na liście nagrodzonych FourSquare'a ("Najlepszy serwis geolokalizacyjny"). Rok 2010 był faktycznie udanym dla nich czasem, a wiele wskazuje na to, że obecny będzie jeszcze lepszy. Z bardziej rozpowszechnionych u nas produktów w zestawieniu znalazły się jeszcze: Twitter ("Przełom w projektowaniu stron internetowych" - jak dla mnie trochę na wyrost) oraz Android ("Najlepsza platforma mobilna"). Jeśli jesteście zainteresowani także innymi kategoriami (np. "Marka, którą należy obserwować") zajrzyjcie na stronę z prezentacją zwycięzców.

A jakie - Waszym zdaniem - usługi lub produkty wyróżniły się w ubiegłym roku pozytywnie w Polsce?

Scroll to Top