;

Zielony Operator

Rewolucyjne perowskity (2)

Hania Jaworska-Orthwein

27 sierpnia 2021

Rewolucyjne perowskity
2

Odkąd usłyszałam o rozwiązaniu polskiej wynalazczyni z nadzieją myślę o losie naszej planety w kontekście zapotrzebowania na energię. Perowskity to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne, pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie wszędzie.

Na żaglach i oknach

Wynalazczynią technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest polska fizyczka Olga Malinkiewicz – założycielka firmy Saule Technologies. Technologia wynaleziona przez nią daje nadzieję na tanią zieloną energię i transformację energetyczną wielu branż. Ze względu na unikalne właściwości ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szansy się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Mogą zasilić drony i urządzenia IoT. Ogniwa perowskitowe z łatwością zasilą urządzenia, które nie wymagają dużo energii: czujniki, ładowarki, światła awaryjne. Duży potencjał ogniw perowskitowych rysuje się także dla elektromobilności – ogniwa perowskitowe mogą zasilić nowoczesne wiaty do ładowania samochodów, rowerów, hulajnóg. Zastosowania można by wymieniać w nieskończoność.

Pilotażowa instalacja

W maju br. we Wrocławiu firma Saule Technologies, która jest częścią Grupy Kapitałowej Columbus Energy – uruchomiła pierwszą linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. W Lublinie właśnie powstała pierwsza instalacja paneli słonecznych na bazie perowskitów. Pilotażowa instalacja na fasadzie budynku firmy Aliplast ma formę żaluzji fotowoltaicznych – łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi o powierzchni 32 mkw. Dzięki temu chronią budynek przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a jednocześnie wytwarzają energię ze światła słonecznego. To pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Wynalazek polskiej fizyk można „nakleić” na dowolną powierzchnię, tak jak to zostało zrobione w Lublinie. Ale firma Saule Technologies prezentowała już ogniwa wielkości telefonu komórkowego, które służą do ładowania smartfona.

Przyjazna środowisku produkcja

Ogniwa perowskitowe są ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne. Perowskit jest surowcem naturalnym, ale Saule Technologies tworzy go syntetycznie, co pozwoli na osiągniecie większej efektywności. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zastosowanie druku. Firma spędziła dużo czasu, by mieć odpowiednią głowice i tusze pochłaniające światło oraz przewodzące prąd elektryczny. Dzięki temu, że panele można wydrukować są nie tylko tanie, ale także ich produkcja jest przyjazna środowisku.

Wytwarzanie ogniw perowskitowych nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji oraz możliwość zastosowania podłoży o różnych powierzchniach np.folii czy tekstyliów. Ogniwa perowskitowe – w porównaniu do krzemowych – to niższy dług energetyczny, ale także mniejsze emisje z transportu. Ogniwa perowskitowe są lekkie i zajmują mniejszą przestrzeń. Zastosowanie ich na szeroką skalę może doprowadzić do zmniejszenia liczby produkowanych akumulatorów i baterii, szkodliwych dla środowiska w fazie produkcji oraz utylizacji.

Słoneczne obroże dla żubrów

Przykładem nietypowego zastosowania perowskitów są obroże telemetryczne GPS dla żubrów, które służą do monitoringu życia zwierząt w naturalnym środowisku. To efekt współpracy firmy Saule Technologies z organizacją WWF. Zwierzęta żyją na terenie gospodarstwa łowieckiego Styr w obwodzie lwowskim. Obroże są zasilane perowskitowymi ogniwami słonecznymi dzięki czemu wyeliminowano konieczność użycia baterii. Nie muszę nikogo przekonywać, że złapanie żubrów, aby wymienić baterię jest kłopotliwe i kosztowne. Zastosowanie ogniw słonecznych to eliminuje – urządzenie może działać przez całą długość życia żubra, a niezbędną energię daje słońce.

 

Udostępnij: Rewolucyjne perowskity
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 11:04 30-08-2021
  Ciekaww Byle nie skonczylo się jak z grafenem.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:28 30-08-2021
  Trzymamy kciuki za projekt.
  Odpowiedz

;

Oferta

Dodatkowa karta SIM także dla członków Flex Rodziny (16)

Kasia Barys

26 sierpnia 2021

Dodatkowa karta SIM także dla członków Flex Rodziny
16

Użytkownicy Orange Flex, który posiadają numery w ramach Flex Rodziny mogą od teraz skorzystać z dodatkowej karty SIM. To ważna aktualizacja aplikacji, która umożliwia korzystanie z tego samego numeru na drugim urządzeniu np. na smartwatchu, tablecie, modemie czy telefonie.

Z dodatkowej karty SIM korzysta 20% użytkowników Orange Flex. Ciekawostką jest fakt, że 33 % urządzeń, w których jest dodatkowa karta SIM, to urządzenia obsługujące technologię eSIM.

Na czym polega Flex Rodzina?

Użytkownicy posiadający konto Flex dla Ciebie lub Flex dla Firm mogą utworzyć swoją Rodzinę w Orange Flex. Jak to działa? Przez aplikację wystarczy dodać do swojego konta numery bliskich, znajomych czy współpracowników i wybrać im plany. Można w ten sposób łatwo kontrolować wydatki, zarządzać płatnościami całej Rodziny z jednego miejsca – własnego smartfona. Flex Rodzina sprawdza się też w przypadku numeru telefonu dla seniora, którego kontem może bez problemu zarządzać inny członek rodziny. Obecnie 16 % użytkowników Flexa to członkowie oferty rodzinnej.

Więcej szczegółów dotyczących oferty rodzinnej w Orange Flex: https://flex.orange.pl/oferta/rodzina

Udostępnij: Dodatkowa karta SIM także dla członków Flex Rodziny
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Cesja 14:16 26-08-2021
  Prosimy o cesję we Flex!!!
  Odpowiedz
 • komentarz
  f0ku5 15:00 26-08-2021
  A kiedy w końcu 5G we wszystkich planach...?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 16:02 26-08-2021
   Póki co nie mamy takich planów. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    f0ku5 18:27 26-08-2021
    To bardzo, ale to bardzo dziwna decyzja Panie Rzeczniku. Wszystkie sieci już pod tym kątem są od Was lepsze.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 14:25 30-08-2021
     Zawsze możesz wybrać 5G w ofercie na kartę :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      f0ku5 18:26 30-08-2021
      Nie mogę :)
      Odpowiedz
   • komentarz
    Robert 14:03 27-08-2021
    Czyli nie nadążacie pod tym względem za konkurencją. Proszę pamiętać kto nie idzie do przodu ten się cofa.
    Odpowiedz
 • komentarz
  daro33 17:59 26-08-2021
  Kiedy będzie możliwa migracja z flex do orange
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia Barys 13:51 27-08-2021
   Jest to na naszej liście usprawnień i planujemy udostępnienie takiej możliwości w niedalekiej przyszłości.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr 22:35 31-08-2021
    W niedalekiej przyszłości za jakieś dwa, trzy lata.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Iphoneski 19:35 26-08-2021
  A zasięg 5G zamierzają państwo jakkolwiek rozbudowywać, czy czekamy 100 lat na nowe pasma? Wszystkie sieci mają już około 2500+ stacji, a Orange 1700. Wiadomo, że to obecne 5G to trochę udawane 5G, ale skoro już coś zaczęliście to może wypada pójść w to dalej albo oficjalnie poinformować, że to był błąd i dalej nie idziemy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 09:12 27-08-2021
   Tak zamierzamy rozbudowywać zasięg, ale kluczowe dla rozwoju 5G będzie rozdysponowanie docelowych częstotliwości. Mamy nadzieję, że stanie się to możliwie szybko. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Xyzi 12:07 27-08-2021
  A kiedy w końcu będzie możliwość dodania numeru który jest już we flex do flex rodzina beż konieczności przenoszenia do innej sieci?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:35 30-08-2021
  Korzystasz z oferty Orange na kartę? Już dziś łap prezent na nowy rok szkolny od #OrangeTeam. Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich i 5 GB na 5 dni za darmo Napisz SZKOLA i wyślij SMS pod nr 364. Masz czas do 5 września, ale po co zwlekać.
  Odpowiedz
 • komentarz
  JS 09:29 11-09-2021
  Kiedy wprowadzicie wspólny pakiet internetowy w Rodzinie? Bez konieczności przekazywania GB...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 20:33 01-12-2021
  Kilka waznych pytan: 1. Kiedy bedzie mozna zmienic numer glowny we Flex Rodzina? 2. Kiedy bedzie mozliwosc dodania drugiej karty dodatkowej eSIM lub zwykly SIM?
  Odpowiedz

;

Oferta

Nie tylko odkurzacz Lenovo taniej w Ofercie Tygodnia (1)

Kasia Barys

26 sierpnia 2021

Nie tylko odkurzacz Lenovo taniej w Ofercie Tygodnia
1

Oferta Tygodnia w Orange to świetne urządzenia w obniżonej cenie. Do 1 września włącznie obowiązuje niższa cena m.in. na odkurzacz Lenovo. W ofercie bez abonamentu jest teraz tańszy o 200 zł, zapłacicie po 79 zł przez 20 miesięcy. Można go kupić także w abonamencie, wtedy jest tańszy o 120 zł.

Odkurzacz Lenovo T1S potrafi czyścić zarówno na sucho, jak i mokro. Ma podwójne szczotki i dwa mopy do wyboru. Dotrze, tam gdzie trzeba, dzięki precyzyjnemu laserowemu skanowaniu. Czujnik antykolizyjny sprawi, że robot nie będzie się obijał o meble, ani nie spadnie ze schodów. Po skończonej pracy sam wróci do bazy i zacznie się ładować.

Ze smartfonów w ofercie tygodnia mamy dla Was Samsung Galaxy A32 5G 64 GB. W abonamencie będzie tańszy o 96 zł (24 raty) a w opcji bez abonamentu zapłacicie o 100 zł mniej. To telefon w przystępnej cenie, który ma innowacyjne rozwiązania i obsługuje sieć 5G. Wyposażony jest w duży, czytelny ekran o rozdzielczości HD+, posiada ma poczwórny aparat, który sprawdzi się w każdych warunkach i dobierze najlepsze ustawienia.

Udostępnij: Nie tylko odkurzacz Lenovo taniej w Ofercie Tygodnia
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:23 30-08-2021
  Taki odkurzacz to fajne rozwiązanie. Jak wykończę swojego Zelmera to kupię takie cudo ;p
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej