Do Miasteczka Orange wróciły warszawskie rowery Veturilo, które są idealne do poruszania się w przestrzeni miejskiej i co ważniejsze pozwalają oszczędzać środowisko. To też dobra informacja dla tych, którzy zamiast swojego roweru wolą korzystać z wygodnego, miejskiego systemu publicznego.
Choć dziś pracujemy głównie zdalnie, to powrót do biur zbliża się. Wtedy dodatkowy środek transportu dla wielu na pewno będzie zaletą. Nowa stacja zlokalizowana jest blisko głównego wejścia do budynku. W razie potrzeby będzie można ją rozbudować o dodatkowe stojaki na rowery. Powrót stacji rowerowej wynikał z potrzeb zgłaszanych przez pracowników. Jazda rowerem łączy się również z czasem wolnym - właśnie powstaje klub, w ramach którego pracownicy będą jeździć na wspólne wycieczki.
Przyjazny dla zdrowia i klimatu
Zalety roweru wszyscy znamy. Jest szybki, dobry dla zdrowia i klimatu. Oczywiście warunkiem koniecznym powszechnego korzystania jest poczucie bezpieczeństwa na drodze oraz przystosowana, przyjazna infrastruktura, czyli ścieżki rowerowe. A tych mamy w miastach coraz więcej. W ostatnim czasie zyskuje również inny argument - wybór roweru, jako środka transportu jest skutecznym sposobem na redukcję emisji CO2 i innych szkodliwych substancji w powietrzu.
Nawet niewielkie zmiany w nawykach transportowych mieszkańców mogą w istotny sposób zmniejszyć ślad węglowy. Wybierając raz dziennie rower zamiast samochodu, zmniejszamy średnią emisję CO2 na osobę aż o 67 proc. Jeśli taki sam odsetek populacji raz dziennie zamiast samochodu wybrałby podróż środkiem komunikacji publicznej, wówczas indywidualne emisje dwutlenku węgla związane z transportem zmniejszyłyby się o 19 proc. To wnioski z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Jeśli 10 proc. populacji zastąpiłaby raz dziennie podróż samochodem podróżą rowerem, emisje CO2 związane z transportem spadłyby o ok. 10 proc., a w przypadku zamiany transportu publicznego na rower o 3% - szacują badacze. Badanie pokazuje też, że zamiana samochodu na rower przez jedną osobę powoduje zmniejszenie śladu węglowego o 3,2 kg na dzień, a jazda rowerem jest o 30 razy mniej emisyjna, niż jazda samochodem spalinowym i ok. 10 razy mniej emisyjna, niż elektrycznym.
Zrównoważony transport w Orange
W Orange nasze biura staramy się tak lokalizować, aby wpisywały się w strukturę transportu miejskiego. To ułatwia pracownikom drogę do pracy i pozwala ograniczać emisje wynikające z podróży. Chcemy także redukować emisje wynikające z naszego transportu np. ograniczając podróże służbowe na rzecz korzystania z tele- i wideokonferencji oraz promując transport współdzielony wśród pracowników - carpooling i carsharing.
Rowerzystom zapewniamy wygodną infrastrukturę, która wspiera dojazdy do pracy na dwóch kółkach. Konsekwentnie zmniejszamy liczbę samochodów służbowych, a od tego roku część naszej floty samochodów wymieniamy na niskoemisyjne samochody hybrydowe. Firmową wypożyczalnię doposażamy samochodami elektrycznymi, o czym pisałam tutaj.
Warszawski Rower Publiczny
Veturilo to jeden z największych systemów rowerów miejskich w Europie. Jako alternatywny środek transportu, umożliwiający szybkie poruszanie się po mieście, jest świetnym uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Warszawie. Rowerzyści Veturilo w Warszawie mają do dyspozycji 300 stacji i ponad 4 500 rowerów, a do tego kilkadziesiąt stacji i kilkaset rowerów ufundowanych przez partnerów prywatnych takich jak np. Orange.
Wypożyczenie roweru jest proste. Należy zarejestrować się akceptując warunki korzystania i wpłacić opłatę 10 zł inicjalnej, by już za chwilę można korzystać z rowerów miejskich 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Rower pożyczamy i zwracamy za pomocą terminala zlokalizowanego na stacji, ale da się jeszcze prościej, czyli za pomocą aplikacji w telefonie. Mapę stacji w Warszawie można znaleźć tutaj.
Komentarze
To może dla zachęty dla pracowników którzy zostawią auta przed domem to….rowerki za free. Ja kocham rower, swoją pasją „zaraziłem” swojego syba i razem jeżdzimy już na wycieczki 🙂
OdpowiedzCzym skorupka za młodu nasiąknie, super!
OdpowiedzMoja rodzina również bardzo lubi wycieczki rowerowe, a ja latem staram się poruszać jak najwięcej na 2 kółkach. Zdrowo dla mnie i dla klimatu.
To może dla zachęty dla pracowników którzy zostawią auta przed domem to….rowerki za free. Ja kocham rower, swoją pasją „zaraziłem” swojego syba i razem jeżdzimy już na wycieczki 🙂
OdpowiedzCzym skorupka za młodu nasiąknie, super!
OdpowiedzMoja rodzina również bardzo lubi wycieczki rowerowe, a ja latem staram się poruszać jak najwięcej na 2 kółkach. Zdrowo dla mnie i dla klimatu.