Zielony Operator

Rozmowy o odpowiedzialności za planetę

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
26 maja 2023
Rozmowy o odpowiedzialności za planetę

Jeśli lubicie słuchać podcastów mam dla Was dwie polecajki, z których dowiecie się jak operator telekomunikacyjny może dbać o środowisko i klimat. Rozmowy powstały w ramach cyklu „Technoterapia”, we współpracy z Gazeta.pl.

Co warto zrobić, aby zmniejszyć emisje CO2? Jaka energia jest najbardziej zielona? Po co wydłużać życie urządzeniom elektronicznym? O tym dowiecie się z rozmów z Olgą Złotnicką naszą dyrektorką wykonawczą ds. transformacji i efektywności oraz Jackiem Hutyrą - oficerem klimatycznym Orange Polska. Podcasty powstały przy okazji Dnia Ziemi, ale nic a nic nie straciły ze swojej aktualności. Gorąco polecam.

Podcast Olgi: Kupujesz smartfon, dostajesz stukilogramowy worek. Ekspertka tłumaczy, co powinno być w środku | Technologie na Next Gazeta

Podcast  Jacka: Neutralność klimatyczna i zmniejszenie śladu węglowego. Jak dbać o planetę? "Wyjeżdżasz? Wyłącz" [PODCAST] | Technologie na Next Gazeta


Odpowiedzialny biznes

Dziesięć lat lekcji w szkole i na boisku

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
26 maja 2023
Dziesięć lat lekcji w szkole i na boisku

Wolontariuszem został z potrzeby chwili. Tak się wciągnął, że właśnie mija mu 10 lat pomagania. Przeprowadził setki lekcji jak bezpiecznie korzystać z internetu i oszczędzać energię. Szkoły to dla niego za mało, uczył nawet… w klubie piłkarskim. 

Jacek Selenta w Orange zajmuje się fakturowaniem i rozliczaniem. Mieszka w Ksawerowie koło Łodzi. Do wolontariatu zmobilizował go młodszy syn. - Kiedy poszedł do szkoły podstawowej postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę i wsparcie Fundacji Orange by przeprowadzić dzieciom zajęcia z bezpiecznego internetu. Efekt był taki, że robię to do dzisiaj - wspomina.       

Dobry i zły internet

Nie zatrzymamy postępu technologicznego, który niesie ze sobą dużo dobrego, ale też wiele zagrożeń. - To banał, ale w cyfrowym świecie edukacja jest podstawą. Praktyczne każdy młody człowiek ma smartfon, korzysta z internetu i niestety spotyka się z cyberprzemocą - tłumaczy. Dlatego trzeba tłumaczyć im jak radzić sobie z hejtem czy internetowymi oszustami. Sami się tego nie nauczą, chociaż w gimnazjum spotykałem osoby z ogromną wiedzą informatyczną.

Niektórzy uczniowie i uczennice potrafią otworzyć się i opowiedzieć mi o swoich historiach. Pewnie łatwiej to zrobić przed kimś obcym niż nauczycielem. - Pamiętam dziewczynę, która mierzyła się z rówieśniczym hejtem i po lekcji poprosiła mnie o pomoc. Sprawę przekazałem nauczycielce i psychologowi. Dowiedziałem się potem, że zmieniła szkołę. Niestety takie sytuacje nie są pojedyncze.

Z piłkarzami o bezpieczeństwie

Jacek był zapraszany do wielu łódzkich szkół. Ale nie tylko. Poprowadził też zajęcia z bezpiecznego internetu w klubie piłkarskim. Nagrodami dla najaktywniejszych były piłki. - Taka praca wolontariusza. Była taka potrzeba to ogarnąłem - śmieje się.

Fundacja Orange przygotowała też zajęcia „Strażnicy energii”, w których uczymy najmłodsze dzieci jak zmieniać nawyki i oszczędzać energię elektryczną. - To ciekawa, interaktywna lekcja z wieloma przykładami do naśladowania. Pośrednio skorzystają na tym również rodzice. Energia jest coraz droższa. Warto wiedzieć jak wykorzystywać ją racjonalnie.

Majsterkowanie się przydaje

Jacek łapie balans pracując w ogrodzie i majsterkując. Ta druga pasja przydała się, kiedy pomagał adaptować dla naszych przyjaciół z Ukrainy budynek Orange Polska przy ul. Okoniowej. Prowadzi go teraz Fundacja im. Leny Grochowskiej. Przez kilka wieczorów montował meble, urządzał pokoje i wspólne przestrzenie. 

- W ośrodku jestem prawie każdego tygodnia. Doglądamy czy możemy jeszcze w czymś pomóc - informuje. - Najwięcej czasu staramy się poświęcać dzieciom. Zorganizowaliśmy im wycieczkę do łódzkiej Mediateki MEMO i specjalną akcję świąteczną, wykorzystując granty od Fundacji Orange. Teraz przygotowujemy kolejną wycieczkę, tym razem do Orientarium. Chcemy by dzieci i ich rodzice czuli się w Polsce jak w domu.


Oferta

Kupuj na żywo z Orange – Honor

Marta Krajewska Marta Krajewska
25 maja 2023
Kupuj na żywo z Orange – Honor

Już dzisiaj o godz. 19:00 zapraszam Was na kolejny odcinek "Kupuj na żywo z Orange". Porozmawiamy o dostępnych wyłącznie w Orange smartfonach: Honor Magic5 Lite 5G i Honor 70 5G. Zadaj pytanie, kup wymarzony smartfon i otrzymaj prezent.

Już za niecałe sześć godzin razem z Kamilem Grabowskim, trenerem marki Honor pokażemy Wam smartfony i porozmawiamy o ich możliwościach. Podczas transmisji na żywo odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.

To nie wszystko! Honor Magic5 Lite 5G i Honor 70 5G zakupicie z prezentem w postaci bonu Sodexo o wartości 300 zł!

Bądźcie z nami o godz. 19:00 na orange.pl i na https://www.orange.pl/zobacz/kupuj-na-zywo Jak zwykle postaramy się, żeby było lekko, ciekawie i zabawnie.

Do zobaczenia!

Scroll to Top