;

Odpowiedzialny biznes

Różnorodność jest ważna (1)

Monika Kulik

25 maja 2021

Różnorodność jest ważna
1

Maj to Miesiąc Różnorodności #EUDiversityMonth. To inicjatywa Komisji Europejskiej, której jako sygnatariusz Karty Różnorodności w Polsce chcemy być częścią.

Jak rozumiemy różnorodność

Różnorodność pracowników to dla nas wartość, która wspiera innowacyjność i efektywność miejsca pracy. Doceniamy różnorodność i uważamy, że umiejętne zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy stwarza nowe możliwości. Kluczowe znaczenie ma dla nas tworzenie kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym szacunku do różnic, które charakteryzują każdego z nas.

Różnorodność jest tematem ważnym dla pracowników – co pokazują nasze wewnętrzne badania. Jest też ważna dla organizacji, ponieważ przyczynia się do jej rozwoju, wpływa na jakość zarządzania i poziom innowacyjności.

Zarządzanie różnorodnością

W firmie przyjęliśmy Politykę Zarządzania Różnorodnością. Nasze główne cele w zakresie zarządzania różnorodnością to:

 • tworzenie środowiska pracy otwartego na różnorodne sposoby myślenia;
 • budowanie kultury organizacyjnej czerpiącej z różnorodności;
 • zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju;
 • wspieranie zaangażowania wszystkich pracowników;
 • podnoszenie jakości zarządzania ludźmi w firmie.

Za kluczowe wymiary różnorodności w Orange Polska przyjmujemy: płeć, wiek, kompetencje, wiedzę, doświadczenie i sposób myślenia, zdolności psychofizyczne – (nie)pełnosprawność oraz status rodzicielski. Pozostałe zdiagnozowane wymiary to: religia i światopogląd, lokalizacja miejsca pracy (centrala lub region), forma zatrudnienia oraz narodowość / pochodzenie etniczne.

W 2021 roku Orange Polska po raz kolejny przeszedł pozytywnie audyt w zakresie zarządzania różnorodnością i równością płci – Gender Equality European and International Standard.

Dialog z pracownikami

Wszystkie działania zawiązane z różnorodnością są przygotowywane i realizowane w dialogu z naszymi  pracownikami. Poprzez badania satysfakcji, spotkania, wywiady, zgłoszenia pomysłów – pytamy, jak rozumieją różnorodność, co jest dla nich ważne, jakie obszary rozwijać i jak.

Przeprowadziliśmy też specjalny dialog na temat różnorodności. Pytaliśmy o to, jakie aspekty różnorodności są ważne, czym powinniśmy się zająć jako pracodawca. Nasi rozmówcy wskazali nam kilka obszarów, na których się skupiliśmy – były to między innymi kwestie związane z równymi szansami kobiet i mężczyzn czy wsparcie pracowników z niepełnosprawnościami.

Płeć

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk ale też godzenia roli zawodowej i rodzinnej stworzyliśmy program Razem.One.

Program obejmuje 4 obszary:

 • Moc – wzmocnienie kobiet poprzez zwiększenie ich odwagi do podejmowania nowych wyzwań, budowanie pewności siebie oraz pomoc w powrocie na ścieżkę rozwoju i kariery po urodzeniu dziecka; pomoc w godzeniu roli zawodowej i prywatnej;
 • Świadomość – budowanie i wzmacnianie szerokiej świadomości roli kobiet w biznesie dla zwiększenia efektywności i budowania kultury organizacyjnej oraz istotności dla efektów biznesowych;
 • Ambicja – rozwój kariery i możliwości awansu na wyższe stanowiska poprzez zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich, liczby kandydatek na etapie rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz redukcja rozbieżności płacowych na równorzędnych stanowiskach;
 • Obecność – zwiększenie obecności w rolach decyzyjnych i strukturach technicznych.

W 2020 roku w programie Razem.One uruchomiliśmy nowe inicjatywy. Poprzez projekt Razem.Lokalnie i społeczność lokalnych ambasadorów zachęcamy kobiety do ubiegania się o stanowiska kierownicze.  Zapraszamy je do pracy w obszarach IT i działań na rzecz lokalnych społeczności. Inicjatywa ta daje szansę pracowniczkom i pracownikom z różnych lokalizacji na udział w spotkaniach inspiracyjnych oraz w działaniach rozwojowych tj. mentoring, coaching czy shadowing. Drugą praktyką z tego obszaru jest projekt „Włącz.One„. Poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną zachęcamy kobiety do rozwijania kariery w branży technologicznej.

Niepełnosprawność

„Zdrowie na tak” to program, którego celem jest budowanie otwartego i różnorodnego środowiska pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

W ramach programu stworzyliśmy specjalną ofertę dla pracownic i pracowników z niepełnosprawnościami, zawierającą wsparcie finansowe (pakiet adaptacyj­ny), pakiet dodatkowych usług medycznych, dodatkowe wyposażenie stanowiska pracy, możliwość uzyskania miejsca parkingowego na wewnętrznych parkingach. Na wstępnym etapie wdrażania programu współpraco­waliśmy z firmą świadczącą usługi konsultingu szkoleniowego w zakresie zarządzania różnorodnością. Przy ich wsparciu opracowane były programy szkoleń: dla menedżerów i osób rekrutujących. Ponadto współpra­cowaliśmy z organizacjami non profit: Fundacją Widzialni i Fundacją Integracja.

Program „Zdrowie na tak” ma na celu budowanie otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w szczególności dla pracowników z niepełnosprawnościami. Jest częścią programu #dbamyosiebie oraz „Polityki inwestycji w jakość zdrowia i samopoczucia pracowników w Orange Polska”.

.….

To tylko niektóre z naszych działań na rzecz różnorodności.

Zapraszamy również na wydarzenia organizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Miesiąca Różnorodności.

Światłowód Orange w Krakowie - grafika ilustracyjna

Udostępnij: Różnorodność jest ważna
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:58 25-05-2021
  „Zdrowie na tak" - jesli ten program wygląda tak jak w opisie, to wielkie ukłony i gratulacje. Fajnie że są w PL firmy które wdrażają takie rozwiązania.
  Odpowiedz

;

Oferta

Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic (1)

Wojtek Jabczyński

25 maja 2021

Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic
1

Klienci, którzy korzystają z naszej usługi Orange Smart Care zgłaszają uszkodzenia smartfonów średnio co 9,3 min. Od początku tego roku to już prawie 22 tys. zgłoszeń. Aż 90 proc. dotyczy wyświetlacza, ale w takich przypadkach często uszkodzeniu ulegają także inne elementy telefonu. Niecałe 10 proc. to kłopoty wynikające z zalania wodą.

Ochrona telefonu – to się płaca

Posiadacze Orange Smart Care mogą spać spokojniej, bo nie zapłacą za naprawę morza pieniędzy. Jak obliczyliśmy klient oszczędza średnio ok. 1000 zł na naprawie. No dobrze, ale ile trzeba zapłacić za usługę? Niedużo. Miesięcznie to 11,99 zł lub 15,99 zł. Szczegóły i różnice między wariantami znajdziecie tutaj. Co istotne Orange Smart Care obejmuje ochroną nie tylko telefon zakupiony w Orange.

Według badania firmy Kantar przeprowadzonego na zlecenie Digital Care:

 • 46% wszystkich użytkowników co najmniej raz doświadczyła uszkodzenia smartfona, z czego mniej niż połowa (43%) decyduje się na naprawę;
 • 45% uszkodzeń ma miejsce w domu;
 • 80% dotyczy zbitego wyświetlacza;
 • Koszty wymiany stłuczonego wyświetlacza czasami przekracza 70% ceny nowego smartfona.

Szybkie naprawy

Na koniec kilka liczb dotyczących punktu szybkich napraw, który mamy w Orange Smart Store w warszawskim Sezamie. Przed pandemią korzystało z niego średnio 185 klientów miesięcznie, obecnie (okres od marca 2020 do kwietnia 2021) średnia to 104 klientów.

Naprawiając telefon zamiast kupować nowy, pomaga chronić nasze środowisko. Na blogu pisała o tym nasza ekspertka Hania Jaworska-Orthwein. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij: Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:55 25-05-2021
  Ciekawa propozycja, tylko jest jedno ale. Trzeba dobrze wczytać się w szczegółu ubezpieczenia i w razie "W" stworzyć odpowiedni przebieg usterki ;)
  Odpowiedz

;

Gaming

TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka (1)

Bartosz Graczyk

24 maja 2021

TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka
1

Gry dla dziecka jako prezent to dobry pomysł? Rozrywka elektroniczna to najczęstsza forma zabawy jaką wybiera młodzież w dzisiejszych czasach. W Stanach Zjednoczonych 90 procent dzieci miało kontakt z grami komputerowymi chociaż raz w roku. Czy jest to zło konieczne jak przedstawiają to niektóre media, czy może dziecko może zainspirować  rodzica do poznania nowej pasji? W tym artykule z serii „Graczyk o grach” przedstawiam wam propozycje gier, które warto kupić dla swoich pociech. Będzie to też narzędzie do spędzenia czasu rodzinnie. Przy okazji przedstawione gry to też w niektórych przypadkach forma rozwoju kreatywności,  umiejętności społecznych czy nawet sposób na rozwinięcie inteligencji przestrzennej. 

Gry dla dziecka – Minecraft

minecraft

Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac

To gra, której nie trzeba przedstawiać. Od ponad dekady szczyci się mianem najpopularniejszej gry wśród dzieci. Sam będąc w gimnazjum załapałem się na „trend” Minecrafta. W klockowatym świecie spędzałem godziny zastanawiając się co teraz wybudować. Może zamek? A może zaprogramuję własny program w grze? Takie rzeczy, choć bardzo trudne – są możliwe! Minecraft to z jednej strony przygoda w której musimy przetrwać w dziwnym kwadratowym świecie tworząc narzędzia, które pokonają niebezpieczeństwa takie jak smoki, wybuchające creepery czy zombie. Z drugiej strony to może być forma edukacji. Oprócz kreowania budowli, można też zwiedzać serwery innych graczy. Warto sprawdzić takie projekty jak np: kopia kuli ziemskiej, gdzie każde miasto na świecie ma być odwzorowane w skali 1:1.

Warto usiąść przy dziecko i pomóc mu w tworzeniu nowych budowli. To ciekawie spędzony czas, podobny do składania klocków LEGO, ale w zupełnie w innej skali. W rzeczywistości ogranicza nas to ile mamy zakupionych bloczków oraz jaki posiadamy zestaw. W Minecraft możemy budować bez ograniczeń. 

Gry dla dziecka – Terraria

terraria

Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac

To brat bliźniak Minecrafta, tyle że w 2D. Jest to również gra bardziej skierowana na przygodę niźli na kreację. Z dalekiej perspektywy ktoś mógłby powiedzieć, że jest to po prostu klon wieloplatformowego hitu. Takie zdania mogą paść jedynie od osoby, która nigdy nie grała w oba tytuły. Terraria to gra bardziej przygodowa niż Minecraft. Gracz musi stworzyć swoją bazę by przeżyć. Wrogów jak i wyzwań jest znacznie więcej niż w Minecraft. Jeżeli Twoje dziecko woli przygodę od kreacji to jest to dla niego idealna gra.

Gry dla dziecka – Portal 1/ 2

Seria Portal zachwyciła graczy na całym świecie. Do premiery  Portala gry pierwszoosobowe kojarzyły się przede wszystkim ze strzelaniami. Firma Valve postanowiła wyjść przed szereg i stworzyła serię opartą o łamigłówki przestrzenne. Główny bohater za pomocą tak zwanego portal guna ma za zadanie wydostać się z zamkniętych pomieszczeń najeżonymi pułapkami. Portal gun pomoże nam w stworzeniu przejść między przestrzeniami. To zabawa na kilkanaście godzin. Gra przyjemna, łagodna bo bez przemocy oraz pełna zagadek, które rozwinął umiejętności logiczne.

Platforma: PC

Gry dla dziecka – Legend of Zelda: Breath of the Wild

breathe of the wild

Gdybym miał wybrać najlepszą grę w otwartym świecie to była by to właśnie Legend of Zelda: Breath of the Wild. To gra w której główny bohater budzi się po ponad stu letnim śnie w magicznym królestwie Hyrule. Jako Link musimy pokonać złowrogiego czarnoksiężnika Ganona, który przejął władzę nad krainą rozrzucając po niej magiczne bestie. Legend of Zelda to nie tylko walka. Podróżując po rozległej krainie towarzyszy nam piękna muzyka kompozycji Hajime Wakai.

W grze mamy kompletną wolność ruchu. Z jednej strony możemy przejść fabułę i co dopiero zabrać się za finalnego Bossa, a z drugiej strony od razu rzucić się na Ganona. Ze względu na tę wolność, tytuł ten jest dość trudny. W trakcie rozgrywki nie jesteśmy trzymani za rączkę. Nie otrzymujemy zbyt wielu wskaźników. By przejść grę, trzeba szukać własnych rozwiązań. Do tego dochodzi fakt, że gra jest po angielsku – bez polskiej lokalizacji. Młodsze dziecko może mieć problem z rozwojem postaci. W takiej sytuacji warto po prostu grać razem. Przy okazji możemy nauczyć dziecka podstaw angielskiego. Jestem przykładem nas to, że takie rozwiązanie może rozwinąć umiejętności lingwistyczne. Słownik do ręki i czas na grę.

Platforma: Nintendo Switch/ Wii U

Gry dla dziecka – Seria Little Big Planet

To jedna z najbardziej przyjaznych serii gier komputerowych w  jakie kiedykolwiek grałem.  Grając w LBP czułem bijące z ekranu ciepło i wcale nie grałem na kineskopie. Po prostu to bardzo przyjazna gra pełna pozytywnych emocji. W marketingu nazywanego tego typu treści i emocje jako „Family friendly”. Trzeba przyznać, że to tytuły skierowane do całej rodziny.

Wcielamy się w postać Sackboya, czyli chłopca ze szmatek. Cały jego świat zbudowany jest stylizowany na rękodzieło wykonane z przedmiotów użytku codziennego np: spinki, stara elektronika, pineski etc. Niemalże we wszystkich częściach zdaniem bohatera jest uratowanie świata, jednakże w bardzo nietypowy sposób. To platformówką w której rozwiązujemy zagadki logiczne. W grę wbudowany jest kreator poziomów, czyli może to być inwestycja na lata. Wasze pociechy mogą tworzyć własne poziomy lub grać w te od innych użytkowników, a ich jest tysiące. Istnieje nawet możliwość stworzenia gry w grze. Niezależenie którą część wybierzecie, wszystkie przez recenzentów były oceniane w bardzo pozytywnym światle. Największą zaletą jest możliwość lokalnego multiplayera. Na kanapie można grać nawet w cztery osoby.

Platformy: PSP/ PS Vita / Playstation 3/ Playstation 4 / Playstation 5

PEGI: 3

Gry dla dziecka – Nintendo Labo

Do tej zabawy będzie nam potrzebna gra… z kartonem w zestawie oraz konsola Nintendo Switch. Na temat Switcha wypowiadałem się już w poprzednim wpisie z serii „Graczyk o Grach„. To fenomenalna konsola dająca wiele możliwości. Możemy na niej zagrać w wiele gier przeznaczonych „dla dzieci”, ale nawet dorośli będą z nich czerpać frajdę. Takim przykładem jest Nintendo Labo. Można opisać to jako spełnienie marzeń każdego dziecka z lat 90tych. Robiliście kiedyś zabawki z kartonów i patyków? Pamiętacie jak chcieliście by magiczne różdżka z badyla wystrzeliła fajerwerkami? Za pomocą  Nintendo Labo nie trzeba sobie tego wyobrażać. Magia dzieje się na ekranie. Kontrolery Nintendo Switch mogą służyć za wirtualną wędkę, pistolet, różdżkę czy nawet pianino. W zestawie otrzymujemy karton, który możemy dostosować do konkretnej zabawy, dzięki czemu immersja jest jeszcze większa.

Platforma: Nintendo Switch

Pegi : 3

Gry platformowe

Wychowałem się na grach platformowych. „Rayman” czy „Kangurek Kao” to część mojego dzieciństwa. Wiem, że z natury są to też gry niegroźne. Jedyna przemoc jaka w nich występuje to animowane uderzenia wymyślonych stworków – bez krwi czy zabójstw. Są kolorowe i przyjazne w odbiorze. Dzięki nim dziecko może rozwinąć swoją zręczność oraz nauczyć się rozwiązywania problemów przy zagadkach logicznych. Ważnym aspektem jest również kooperacja. W tym gatunku często pojawia się możliwość podłączenia drugiego pada i zagrania ze swoimi pociechami. Jakie gry polecam? Rayman Legends, Super Mario 3D World, Unravel 2 oraz seria Trine.

Scribblenauts

scribblenauts

Na sam koniec wisienka na torcie. Jeżeli chcesz by twoje dziecko szybko i przyjemnie nauczyło się podstaw języka angielskiego to idealnym narzędziem do tego są gry z serii Scribblenauts. Główny bohater rozwiązuje łamigłówki przez tworzenie przedmiotów, których aktualnie potrzebuje. Jak je tworzy? Wpisując konkretne słowa do słownika – rzecz jasna po angielsku. Po ich zanotowaniu pojawiają się na ekranie. Ponoć skojarzenia to idealny sposób na zapamiętywanie wyrazów w języku obcym. Jeżeli sam znasz język z wysp brytyjskich to wspólna gra z dzieckiem w Scriblenauts może być przyjemna, ale to będzie też idealna forma nauki słówek.

Platformy: PC/ Wii U / 3DS / Android / iOS

PEGI: 12

 

 

 

 

 

Udostępnij: TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:59 25-05-2021
  Fajna "składanka" gier. Pewnie jeszcze chwila i....mój syn będzie fanem gier. Ale ten czas szybko mija ;)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej