;

Bezpieczeństwo

Safer Internet po raz 13. (1)

Michał Rosiak

19 września 2019

Safer Internet po raz 13.
1

13 lat. To kawał czasu nawet patrząc przez pryzmat życia, a co dopiero cyfrowego świata i nowoczesnych technologii. Pierwsza edycja konferencji Międzynarodowej Konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, określanej potocznie jako Safer Internet, miała miejsce, gdy przychodził na świat mój starszy syn, który w tym roku kończy szkołę podstawową!

Garść cyber-historii

Ja akurat na Safer Internet przyszedłem po raz 10., tym niemniej mam okazję obserwować, jak przez lata ewoluowało spojrzenie nauczycieli i fachowców, zajmujących się bezpieczeństwem dzieci, na cyfrowe zagrożenia. A zmiana jest gigantyczna. Choćby dlatego, że w 2006 roku, gdy Safer Internet odbył się po raz pierwszy, nikt nie myślał nawet o systemie Android, którego pierwsza wersja, Apple Pie, miała premierę 23 września 2008! Smartfony, tablety – w życiu! O Facebooku dopiero coś tam się mówiło w USA (5 września 2006 ten mało znany serwis dopiero raczkował) i nikt nie marzył o kontaktowaniu się przez komunikatory. A teraz?

Ach, ta dzisiejsza młodzież

A teraz mamy choćby fake newsy. To nim właśnie swój keynote poświęcił dr hab Marcin Napiórkowski, zajmujący się m.in. badaniem popkulturowych mitów. Pamiętacie szokującą rodziców historie o zabawie w „słoneczko”, gdzie nastoletni chłopcy mieliby uprawiać losowo seks ze swoimi koleżankami ułożonymi w kształcie rzeczonego słońca? Głodne sensacji i klikalności media rzuciły się na takiego newsa (sex sells, od zawsze – niestety 🙁 ). Niestety nie zadały sobie trudu sprawdzenia, że jego źródłem jest licząca kilkadziesiąt lat miejska legenda i informacje z nierzetelnych for internetowych, kopiowane 1:1, z tymi samymi błędami ortograficznymi i składniowymi!

Lalka Momo? Gros światowych mediów wzięło informację o jej rzekomych ofiarach z brytyjskiego tabloidu „The Mirror”. Skąd o tym wiadomo? Bo gdy tamtejszy mediaworker znalazł plotkę w kolumbijskich gazetach, przepisując ją na swoich łamach popełnił literówkę w imieniu rzekomego rządowego oficjela (który okazał się samorządowcem z małego miasteczka). Tę samą literówkę można było potem przeczytać w każdym innym medium… W obu wystarczyłoby poświęcić zapewne maksimum godzinę na sprawdzenie innego źródła. No ale w dzisiejszych czasach liczą się kliki, prawda?

Powiecie: „Przecież to tylko fake newsy, co złego może się stać?”. Ano to, że przesuniemy punkt odniesienia. Przyzwyczaimy „plastyczne” mózgi młodych ludzi do rzeczy drastycznych (mimo, iż totalnie nieprawdziwych) i niejako „odczulimy” na faktyczne, istniejące problemy. Empatia? Zapomnijcie… A przy tym wszystkim będziemy wmawiać i im i sobie, że „kiedyś to było…” i, że „ta dzisiejsza młodzież”. Kto tak nigdy nie pomyślał, niech pierwszy rzuci kamieniem. A potem poczytać o pojęciu Juvenoi, ukutym przez socjologa Davida Finkelhora.

Młodzież nie jest problemem. I nie jest gorsza, niż za naszych czasów. Problemem jest świat, system i nie niebezpieczeństwo, którym się straszy, ale sam fakt straszenia.

„Gdzie są rodzice tych dzieci?”

Wystąpieniem, które mną wstrząsnęło był wykład Łukasza Wojtasika (na zdjęciu) z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Muszę się Wam do czegoś przyznać. Choć czytałem sporo tekstów o patostreamach, widziałem screenshoty, to dopiero na rozpoczynającym wykład Łukasza kilkuminutowym wideo zobaczyłem, co tam się dzieje…

Ciężko cokolwiek powiedzieć. Byłem świadom, że jest źle, ale nie, że AŻ TAK. Jedna sprawa to fakt, że komukolwiek chce się to robić, ale cóż – skoro jest popyt, to jest i podaż. A dzieci i młodzież, stanowiące znaczący odsetek widzów tego typu kanałów, potrafią płacić ich tfu-rcom swoje kieszonkowe, za to, że ci piją, obrzydliwie bluźnią, wymiotują, promują wśród małoletnich zachowania seksualne, używają przemocy…

Nas to szokuje, ale spora część młodych ludzi – jak wynika z badania FDDS – uważa, że to coś normalnego, a nawet śmiesznego (15% ogląda patostreamy regularnie, bo „w szkole trzeba być na bieżąco”! I tu aż się prosi, by wrócić do wykładu dr Napiórkowskiego i tego, iż młode mózgi oglądając regularnie tego typu zachowania zaczną je uznawać za normę… Nie dziwmy się potem, gdy widząc bandytę, kopiącego kogoś w biały dzień na ulicy, wyjmą komórkę i… nie, nie zadzwonią po policję. Zaczną wszystko streamować na żywo w mediach społecznościowych.

I o ile z jednej strony można oburzyć się na tupet bluzgających tfu-rców, bezczelnie odpowiadających na pytania o swoich małoletnich widzów: „A gdzie są rodzice tych dzieci?”, sami powiedzmy, czy nie mają choć trochę racji?

Czy wiesz, co robi w sieci Twoje dziecko?

Właśnie, rodzicu – wiesz? Czy zainstalowałeś mu oprogramowanie kontroli rodzicielskiej i puściłeś „na żywioł”? Czy żelazną ręką racjonujesz wydawanie smartfona, a na noc wyłączasz w domu WiFi? Czy siedzisz obok młodego człowieka zawsze, gdy korzysta z internetu?

Ja, zastanawiając się nad tym, co usłyszałem przez dwa dni konferencji Safer Internet doszedłem do wniosku, że ma idealnego rozwiązania. Czy raczej – żadne z powyższych nie jest dobre, do momentu, gdy nie zaakceptujemy, że internet jest częścią świata naszych dzieci. Limit wieku 13, czy nawet w niektórych przypadkach 16 lat do korzystania z niektórych aplikacji? Przecież to fikcja. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i wie, że zakazany owoc smakuje najlepiej i każdą formalną przeszkodę da się ominąć. Zamiast demonizować np. coraz popularniejszego w Polsce TikToka, po prostu zainstaluj aplikację, zobacz co tam się dzieje, na czym polega i obserwuj konto swojego dziecka. Nie musisz patrzeć mu przez ramię i analizować raportów z parental controla – wystarczy zapytać mimochodem, co fajnego dziś zobaczyło na Youtubie. Wielu z prelegentów na Safer Internet zaznaczało, że dzieci chętnie… uczą rodziców, wprowadzają ich w realia swojego świata, ciesząc się, że mogą podzielić się swoimi zainteresowaniami!

Mnie, dzięki tego typu rozmowom, udało się wyjaśnić moim synom na samym początku zainteresowania kontem czołowego niegdyś polskiego Youtubera, dlaczego jego tfu-rczość jest bezwartościowa i niewarta oglądania.

Bez nerwów, bez rodzicielskiej „spinki”. Oni naprawdę nie muszą rozumieć, że wyczyny niektórych tfu-rców na Youtubie to działania wyreżyserowane, obliczone na sensację i wyciągnięcie pieniędzy z donate’ów. Że seks, bliskość między ludźmi, nie jest tym, co widać na filmach pornograficznych (48% brytyjskich dzieci i młodzieży w wieku 11-16 lat miało styczność z takimi treściami!). Że niektóre z jakże modnych ostatnimi czasy „challenge’ów” mogą się skończyć wizytą w szpitalu, czy też stałymi przenosinami na cmentarz. No i wreszcie – jakimi jesteśmy wzorami, jeśli sami często nie potrafimy „odkleić” się od naszego smartfona?

Komu zabrać smartfon?

Podczas kończącej konferencję Safer Internet debaty, gdy przyszła pora na rady dla „cyfrowych rodziców”, podobnie jak przez ostatnie lata wielokrotnie padły propozycje o aktywnościach offline, o niekorzystaniu ze smartfonów w domu, pokazaniu świata poza internetem… A ja lubię stawać w kontrze do takich pomysłów i powiem: „Nie”. Nie musimy wracać do jazdy konno, skoro mamy auta, ale nie musimy też naszym „cyfrowym samochodem” wjeżdżać na stół podczas rodzinnego obiadu.

Piszę to od kilku lat, podsumowując Safer Internet, mówię to też rodzicom, podczas moich prezentacji. Nie demonizujmy internetu, nie demonizujmy technologii, nie bójmy się jej. Nauczmy się z nią żyć, postarajmy się, by wniknęła w nasze życie (tego nie unikniemy) na naszych prawach. Internet nie jest siedliskiem zła, Youtube jest pełen wartościowych treści, smartfon może się przydać do wielu ciekawych rzeczy, od szukania materiałów do zadań domowych, do budowania współpracy grupowej przy grze w Fortnite (tak, o nim też było 🙂 ). Bądźmy przy dziecku tak, jak byliśmy 13 lat temu i niech wie, że może na nas zawsze liczyć. Po prostu bądźmy przy nich, tak jak byliśmy w erze offline. A jeśli mamy komuś zabrać smartfon, to zacznijmy od siebie…

 

 

Udostępnij: Safer Internet po raz 13.
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:28 19-09-2019
  Gdzie są rodzice tych dzieci? Są w sieci i często i gęsto popełniają te same błędy co ich pociechy. Michale kolejny super wpis :)
  Odpowiedz

;

Oferta

Promocja tygodnia: HTC U12+ 900 zł taniej (2)

Marta Krajewska

19 września 2019

Promocja tygodnia: HTC U12+ 900 zł taniej
2

Jak co czwartek, mamy dla Was konkretne zniżki na wybrany model telefonu. Dzisiaj jest to HTC U12+, czyli ubiegłoroczny flagowiec tajwańskiego producenta.

W naszej tygodniowej promocji, przy wyborze Planu Mobilnego 45 zapłacicie za niego aż 900 zł mniej, czyli 2011 zł. Jak to możliwe? Miesięczna rata spadła do 63 zł (ze 100 zł), a opłata na start to 499 zł. Przy wyborze Planu Mobilnego 55 miesięczna rata to 71 zł (zamiast 90 zł) i 0 zł na start. W obu planach mobilnych liczba rat to 24.

Dokupując HTC U12+ do pakietu Orange Love Mini, przy umowie na 24 miesiące zapłacicie za ten smartfon 905 zł mniej. Miesięczna rata to 83 zł (zamiast 121 zł) plus 0 zł na start.

Telefon możecie zamówić tutaj: HTC U12+ w ofercie tygodnia

Czy warto zainteresować się HTC U12+? Zdecydowanie tak. To bardzo porządny telefon, oferujący świetną jakość dźwięku, piękne zdjęcia i… ściskalną obudowę. Jak to działa? Sprawdźcie w mojej recenzji. Zobaczcie, co jeszcze mi się w nim spodobało.

Udostępnij: Promocja tygodnia: HTC U12+ 900 zł taniej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:17 19-09-2019
  HTC ma naprawdę fajne smartfony, w szczególności flagowce. Tylko ta cena, mhm......za te peniązki można już kupić co nie co innego.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:19 19-09-2019
  ps. i w elektromarketach można nabyć ten telefon o prawie 100 zł taniej (z polskiej dystrybucji).
  Odpowiedz

;

Oferta

Kilka zmian w Orange na kartę. Dodajemy MMS-y i zrównujemy gigabajty (87)

Wojtek Jabczyński

19 września 2019

Kilka zmian w Orange na kartę. Dodajemy MMS-y i zrównujemy gigabajty
87

Od dzisiaj modyfikujemy naszą ofertę unlimited i wprowadzamy nowość – „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet GB”. Od poprzedniczki różni się przede wszystkim dołożeniem nielimitowanych MMS-ów i równym pakietem gigabajtów dla wszystkich, niezależnie od stażu w ofercie.

W nowej ofercie dostaniecie: nielimitowane połączenia do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych w Polsce, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych w kraju oraz stały pakiet danych np. zawsze 15 GB w wariancie na 31 dni. Usługa jest dostępna dla klientów wszystkich taryf Orange na kartę (z wyjątkiem taryfy „Zawsze bez limitu”). Nowa wersja unlimited kosztuje 30 zł w wariancie na 31 dni, czyli 5 zł więcej niż dotychczas.

Od razu ważna informacja. Poprzednia wersja unlimited dalej działa i możecie z niej korzystać na starych zasadach jeśli dołączyliście do Orange na kartę przed 19 września 2019. Nie będzie natomiast dostępna dla nowych numerów w Orange na kartę.

Nowy unlimited za 30 zł odzwierciedla zmiany na rynku. Z jednej strony klient płaci więcej, ale ceny usług dalej pozostają niskie oraz ma ich więcej, z drugiej Orange Polska może inwestować więcej w rozwój sieci mobilnej (przed nami 5G) i światłowodowej (światłowód to nie tylko szybki internet w domu, ale również transfer mobilnych petabajtów danych).

W nowej usłudze wielkości pakietów danych są niezależne od stażu, wersji usługi czy kolejnego odnowienia. Po ich wykorzystaniu automatycznie włączy się „lejek” chroniący przed utratą środków z konta głównego. Jeśli potrzebujecie więcej danych, zawsze możecie dokupić pakiet 5 GB za 5 zł po wykorzystaniu pakietu bazowego. Pamiętajcie proszę, że usługi w wersji jednorazowej i cyklicznej wykluczają się, a niewykorzystane gigabajty nie sumują się z tymi z kolejnych aktywacji usługi.

Szczegóły nowej oferty i zasady włączania w tabelach poniżej:

Warianty usługi i dni ważności 1 dzień 3 dni 5 dni 7 dni 10 dni 31 dni 365 dni
Pakiet GB 0.5 GB 1 GB 2 GB 3 GB 5 GB 15 GB 1 TB
Jednorazowa 1 zł 3 zł 5 zł 7 zł 10 zł 30 zł 360 zł
Cykliczna

 

SMS pod 630 (koszt SMS w Orange) 1 dzień 3 dni 5 dni 7 dni 10 dni 31 dni 365 dni
Jednorazowa AKT1 AKT3 AKT5 AKT7 AKT10 AKT31 AKT365
Cykliczna AKT7 CYKL AKT31 CYKL

 

Krótki kod (bezpłatny) 1 dzień 3 dni 5 dni 7 dni 10 dni 31 dni 365 dni
Jednorazowa *101*1*1# *101*1*3# *101*1*5# *101*1*7# *101*1*10# *101*1*31# *101*1*365#
Cykliczna *101*2*7# *101*2*31#
Online (bezpłatnie) Logując się do Mój Orange

 

 

A jeżeli chcecie wiedzieć o naszych najnowszych promocjach w Orange na kartę zajrzyjcie tutaj. Możecie także zajrzeć na stronę orange.pl, gdzie poznacie szczegóły naszej oferty prepaid.

Udostępnij: Kilka zmian w Orange na kartę. Dodajemy MMS-y i zrównujemy gigabajty
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Piotrekk85 11:58 19-09-2019
  A co z klientami co mają na nieaktywowanych starterach zapisaną promocję za 25 zł?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 12:32 19-09-2019
   Jeśli aktywujesz starter dzisiaj do 15:00, to nadal możesz skorzystać z poprzedniej usługi. Wystarczy uruchomić kartę w telefonie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrekk85 12:52 19-09-2019
    Ale w sklepach ciągle są startery za 30 zł gdzie 25 zł szło na starą wersję. Teraz ludzie kupują nie to co mają na okładce startera. Tak samo dzieje się ze starterami Orange yes które raz działają raz nie. Czy nie powinniście wycofać z handlu starterów skoro wycofaliście dla nich promocję?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Marta Cieślak-Krajewska 16:55 19-09-2019
     Na starterach za 30 zł usługa w wersji 25 zł będzie nadal działać, niezależnie od daty aktywacji startera (nawet po 19/09). Startery Orange YES o wartości 5 zł uruchamiają się na Orange FREE. Startery o nominale 10 zł oraz Wybierz Swój Numer aktywują się na YES.
     Odpowiedz
     • komentarz
      PAWEŁ 18:27 19-09-2019
      Czy mam rozumieć , że startery aktywowane przed 19/09 będą korzystać z poprzedniej wersji usługi ??????? Mam usługę włączoną na rok za 300zł czy za rok zapłacę 300 czy 360 zł ??
      Odpowiedz
      • komentarz
       Adam 18:59 19-09-2019
       Masz wszystko po staremu..starym klientom ceny nie podnoszą zostaje tak jak było
       Odpowiedz
       • komentarz
        PAWEŁ 19:25 19-09-2019
        A jeśli włącze pakiet w nowej wersji czy później będe mógł wrócić do starej wersji ???
        Odpowiedz
        • komentarz
         Adam 22:03 19-09-2019
         NIE
         Odpowiedz
         • komentarz
          PAWEŁ 10:47 20-09-2019
          Powini dać wybór , kto chce mmsy płaci więcej kto nie to nie . Teraz to jest taka porażka Orange , pomylisz się przy wpisywaniu kodu Twól problem .
          Odpowiedz
         • komentarz
          emitelek 17:35 22-09-2019
          A skąd Ty to wiesz? Jesteś specjalistą orange, czy tylko tak sobie napisałeś???
          Odpowiedz
     • komentarz
      Mateusz53 13:55 08-11-2019
      Czyli na nieaktywowanym starterze ORANGE YES wciąż mogę skorzystać z oferty internet 1TB za 300zł ?
      Odpowiedz
    • komentarz
     jan 11:20 03-10-2019
     Startery YES dajej przechodzą na FREE z bonusem, ale te stare, które mają na stałe przypisaną taryfę YES
     Odpowiedz
  • komentarz
   Ejo 19:17 19-09-2019
   Po co komu nieaktywna karta?
   Odpowiedz
 • komentarz
  pferd 12:15 19-09-2019
  wohoow, wysoka podwyżka pakietu rocznego...
  Odpowiedz
 • komentarz
  marcin 12:42 19-09-2019
  Boli usunięcie sumowania się pakietu neta
  Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 12:56 19-09-2019
  Teraz ta oferta w ogóle nie ma sensu. Brak +1GB co miesiąc, tylko stałe 15GB internetu. Za 30 zł jest w Flexie 30GB, więc ta zmiana według mnie jest tylko dlatego żeby ludzie przeszli na Flexa. Ja na szczęście mam włączony pakiet cykliczny poprzedniej oferty i będę go ciągnął dopóki będę mógł. Ogółem zmiana na duży minus. Ale z drugiej strony rozumiem oferta była za dobra.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 13:01 19-09-2019
  Cześć wszystkim czyli jesli dobrze rozumiem ze poprzedni pakiet jest nadal dostepny to znaczy ze jak pakiet cykliczny mam za 25 zł i mam go wydłużonego sam to dokonalem do czerwca pozostaje to na starych zasadach i nadal mogę z niego korzystać ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Adam 14:29 19-09-2019
   Przecież jasno jest napisane że stare oferty PRZED 19 WRZEŚNIA 2019 zostają bez zmian..kto chce jeszcze ofertę za 25zł musi kupić starter i zarejestrować go PRZED godziną 15:00 po 15:00-ej wchodzi nowa oferta za 30zł
   Odpowiedz
   • komentarz
    Adam 14:43 19-09-2019
    Zarejestrować i wykupić pakiet za 25zł dla jasności
    Odpowiedz
    • komentarz
     Konrad 16:39 19-09-2019
     Wystarczy mieć kartę aktywowaną przed 19.09. Nie jest istotne czy była zarejestrowana. Taka karta będzie uprawniona do kupowania wersji za 25 zł w dowolnym momencie.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 13:06 19-09-2019
  Nareszcie wprost @Wojtek napisane, że cena o 5 zł w górę, ale z drugiej strony Orange może inwestować w sieć. Dla mnie super, że ktoś o tym wreszcie napisał wprost i tak ma być :) Podwyżka mi nie przeszkadza, ponieważ jak ktoś chce taniej, to FLEX, ale musi nauczyć się samoobsługi :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel 13:46 19-09-2019
  Bardzo dobrze sieć to nie instytucja charytatywna i tak mamy 30gb w OFNK mamy 15 gb za doładowanie 30 zł i 15 z tego pakietu 30gb za 30 zł i bez limitu uczciwa cena.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PRC 15:26 19-09-2019
  Aż napiszę chyba pierwszy komentarz od... nawet nie wiem kiedy: WOW ;-P
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel 15:54 19-09-2019
  Mam tylko pytanie do speców Orange. Który pakiet pierwszy schodzi ten z doładowania w Orange free czy z tego 15 gb z tym pakietem? Sensownie by było z pakietu skoro i tak sie on nie sumuje. Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 17:05 19-09-2019
   Pierwszy zawsze zużywany jest pakiet bezpłatny (np. bonus po doładowaniu), potem płatny, potem jest lejek i dopiero na końcu środki z konta głównego.
   Odpowiedz
 • komentarz
  bartsimpson 16:05 19-09-2019
  Dobrze że zostawili stare pakiety bez limitu, ja w skali roku wysyłam tylko kilka mmsów więc bym przepłacał, ale z tego co wcześniej czytałem użytkownicy oferty na kartę domagali się mmsów więc mają.Ja natomiast czekam za ofertą bez limitu na same rozmowy skierowaną głównie dla osób starszych.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 16:58 19-09-2019
   Mamy, sprawdź "Rozmowy bez limitu do wszystkich komórkowych" https://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4004791745,article.html
   Odpowiedz
   • komentarz
    karl 08:35 20-09-2019
    Ale kosztuje ona 25 zł, co jest bez sensu. Klienci chcą mieć same rozmowy za niższą cenę, bo aktualnie ten pakiet nie ma najmniejszego sensu, skoro za 25 zł są rozmowy, SMS-y + GB. Myślcie.
    Odpowiedz
   • komentarz
    pferd 08:47 20-09-2019
    po pierwsze: nie ma stacjonarnych, a po drugie: cena jak starego pakietu z internetem, więc sząłu nie ma, też czekam na jakiś fajny pakiet seniorski: same rozmowy no limit za kilkanaście złociszy :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Adam 11:41 20-09-2019
    nie no 25zł za same rozmowy to za dużo..pakiet samych rozmów powinien kosztować maksymalnie 15zł i taką ofertę oczekuję bo mama ma podobną ofertę w a2mobile wtedy ją przeniosę do Orange
    Odpowiedz
    • komentarz
     Adam 11:57 20-09-2019
     do tego dobrze by było aby wprowadzić np do oferty Flex nielimitowany youtube z mniejszą ilością internetu np 10gb zamiast 15gb ale w pakiecie nie z możliwością wykupu
     Odpowiedz
 • komentarz
  Mmmm 16:50 19-09-2019
  Jeżeli chcę przenieść numer do Orange by skorzystać z tej oferty w wariancie 1TB danych / rok to do której taryfy najlepiej przejść? Orange Free? Bo pakiet jest dostępny w wielu taryfa h.
  Odpowiedz
  • komentarz
   karl 08:36 20-09-2019
   Teraz aktywne jest tylko Orange Free i "zawsze bez limitu", więc numer powinien zostać przeniesiony i tak siłą rzeczy do Orange Free. Nie ma tu "która taryfa jest lepsza", bo Free jest jedyną taryfą. W zawsze bez limitu tego nie włączysz.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gość 17:05 19-09-2019
  W nowym regulaminie nie ma nic o użytkownikach aktywnych przed 19.09.2019. Czyli to że mogą korzystać na starych zasadach jest tylko powiedziane . Więc nie wiadomo do kiedy można korzystać z poprzednich wersji pakietów.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krystian 10:15 23-09-2019
   W regulaminie starych usług jest o tym mowa: https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/17003/3ea8f0ec-2f28-4d73-af59-3cf5a39fb37e
   Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 18:15 19-09-2019
  Brak sumowania pakietu............
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 18:56 19-09-2019
  Zmiana na plus, szkoda tylko że doczekaliśmy się podwyżki. Rozumiem że wszystko drożeje, czeka nas budowa sieci 5G. Fajnie że dla aktywnych klientów na dzień dzisijeszy pozostawiliście "stary" pakiet bez zmian. Szkoda że Wasz nowy pakiet odstaje cenowo od konkurencji - ale może niebawem i inne sieci wprowadzą podwyżki.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marek 20:24 19-09-2019
   Zmiana na plus? Chyba mamy inne pojecie co znaczy plus. Zmiana na gruby minus. Jedyne ich szczescie ze zostawili stara oferte.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 22:15 19-09-2019
    Zmiana na "plus" ze dołożyli mmsy z których sporo korzystam - miesięcznie wysyłam ok 100-150 mmsów. Obecnie korzystam z oferty na abonament a prepaidy sobie odpoczywają. Zmiana na minus to podwyżka o 5 zł.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 12:47 24-09-2019
     Jest jeszcze jeden DUŻY minus - brak kumulacji pakietów neta!...
     Odpowiedz
     • komentarz
      Ddd 11:47 16-02-2020
      Dokładnie.. to jest totalna porażka
      Odpowiedz
 • komentarz
  oko 20:12 19-09-2019
  A już miałem wyznaczoną datę przeniesienia do Orange. Napaliłem sie na ten pakiet za 300zł. Teraz po zmianach zrezygnuję. Zamiast do Orange numer pójdzie do lajtmobile.
  Odpowiedz
  • komentarz
   andrej 12:17 28-09-2019
   to kup starter za 30 zł tam jest cykl 31 dni za 25 zł. dokup cykl 7 dni za 7 dni a zgonie z: 7. Abonent może włączać kolejne warianty Usługi cyklicznej w dowolnym momencie. Okresy ważności i pakiety danych będą się sumować. Dla odnowień Usługi obowiązuje cykl przypisany do ostatniej wersji aktywowanej Usługi. Już w pierwszym roku masz ponad 1TB
   Odpowiedz
  • komentarz
   Atom 17:42 26-01-2020
   O co chodzi z tym pakietem 1TB za 300 zł gdzie mogę więcej info znaleźć ?
   Odpowiedz
   • komentarz
    TOmek 11:18 08-02-2020
    To był wariant ważności na rok z góry. 300zł za rok oraz pakiet internetu, chyba 1tb jak na rysunkach powyżej.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Prepaid 20:17 19-09-2019
  Czy ten ruch wyjdzie na dobre Orange, przypuszczam że nie. Jedyny ratunek że inni operatorzy podniosą stawki. A co będzie gdy nie podniosą a dołożą mms ? Zresztą mms,y to przeżytek.
  Odpowiedz
  • komentarz
   molok 23:54 19-09-2019
   Ostatnio mmsa wysłałem ze 2 lata temu. W erze maili, snapchatów i messengerów mało kto z tego korzysta. Powinny zostać pakiety tańsze bez sms i z sms. Dla każdego według potrzeb.
   Odpowiedz
   • komentarz
    kuba 08:40 03-10-2019
    dokladnie bo kto by chcial zdj w rozmiarze kilkaset kb o rozdzielczosci 320x240 np gdy mozna przy pomocy internetu wyslac np 1920x1080 i wieksze gdzie wszystko lepiej widoczne. zgrajcie sobie jaikes zdjecie z starego telefonu robione iles lat temu do nowego albo na komputer i odechce sie wam glupich mmsow
    Odpowiedz
 • komentarz
  Mmmm 23:25 19-09-2019
  Czy kupując te nowe pakiety np. roczny dostajemy przy okazji jakiś pakiet darmowych minut, wiadomości i transmisji danych na terenie UE czy od pierwszego smsa czy minuty musimy dopłacać? Czy są tu duże różnice między Orange Free a Orange Flex?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel 01:25 20-09-2019
  MMS to przeżytek nie prawda nie każdy ma Facebooka ja nie mam i nie potrzebuje tego ale dużo zdjęć wysyłam i MMS jest potrzebny mi mam chwilowo ofertę bez limitu na kartę do 1 października potem na OFNK zmieniam i będzie lepiej niż w ofercie bez limitu bo 30 GB neta i bez limitu wszystko na 31 dni a w ofercie bez limitu 30 dni 30 zł i 15 GB a w Orange free jest skarbonka więc lepiej w ofercie bez limitu na kartę jej brak oferta dobra jedną z lepszych ktoś powie inni mają za 25 bez limitu tak ale 10 GB neta średnio wolę dać 5 zł więcej mieć bez limitu i 30 GB i 10% do skarbonki z racji stażu więc kto ma lepszą oferte ? Pomyslec tylko trzeba .
  Odpowiedz
 • komentarz
  max plastikowy pomarańczowy 10:13 20-09-2019
  Czy w taryfach prepaid orange ma usługę HD VOICE?
  Odpowiedz
 • komentarz
  adik 11:24 20-09-2019
  Pytanie tylko jak długo będzie ważna oferta na starych warunkach, bo teraz wprowadzacie zmianę z dnia na dzień, i nieważne że tylko dla nowych.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Adam 12:25 20-09-2019
   jak zmienią starą taryfę to będzie spory odpływ klientów bo stara taryfa jest najlepsza w Polsce i zepsucie jej i zrównanie z ofertami innych klientów jest nieopłacalne bo Orange straci przewagę nad konkurencją a ja na pewno odejdę od nich choć nie chcę to będę zmuszony a jestem wieloletnim klientem
   Odpowiedz
   • komentarz
    Zdegustowany klient 16:35 20-09-2019
    Jak zlikwidują starą taryfę i znikną moje zachomikowane gigabajty (tak, mam powód aby jeszcze zbierać) to..... pójdę do pleya.... nie ważne, że to kiepska sieć (wiem, bo już byłem), ważne komu popsuję i komu poprawię statystyki :D
    Odpowiedz
 • komentarz
  Zdegustowany klient 16:32 20-09-2019
  Nie powiem w co se wsadźcie to całe 5G. Ostatnio to ledwo łapałem 2 kreski na 2G (na 3G i nowszych zero), a wy mi tu bredzicie coś o 5G.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 19:30 24-09-2019
   Pewnie siedziałeś w piwnicy dlatego miałem 2 kreski zasięgu ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Zdegustowany klient 16:38 20-09-2019
  Orange... mistrzowie w strzelaniu w stopę... Najpierw ubiliście rok ważności konta, a teraz to. Wy jeszcze macie stopy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:49 23-09-2019
   Jak to ubili rok ważności konta?!?!?! Czegoś nie wiem, czy ty tak tylko sobie to wyimaginowałeś? :/
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tanja 02:18 21-09-2019
  Po tytule euforia i radość, że wreszcie upragnione MMSy w prepaid, ale czar prysł hehe. Chcemy niedrogiego pakietu MMS lub zaszycie ich do SMSów bez limitu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  koks 11:23 21-09-2019
  Orange. Wy to potraficie spaprać dobrą ofertę. Fajnie że są mmsy ale trzeba było dać wybór tym co ich potrzebują i tym co nie. Tracicie w ten sposób klientów którzy mmsów nie używają bo dla nich ta oferta jest nieatrakcyjna.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Simin 21:37 10-07-2020
   Dajcie spokój to jest tylko 60zl wiecej w skali roku. 30zl/msc to i tak jest mało. Gdzie masz wszystko w opór. Nie wspomnę o wygodzie ,ze raz na rok płacisz i masz wszystko gdzieś. Wg mnie nie ma co płakać bo jak wyzej było wspomniane Ci co aktywowali wczesniej oferte za 300zl za rok tak im pozostaję.
   Odpowiedz
 • komentarz
  molok 12:41 21-09-2019
  Dajcie dwa rodzaje pakietów. Do wyboru, z mms i bez. Teraz jest kiszka.
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:44 21-09-2019
  Żenujące zagranie orange... Zostaję z rodziną w starej wersji, gdzie kumuluje się pakiet internetu! NA PEWNO nie skorzystał bym z waszej "nowej" oferty, nie będąc waszym klientem. Będziecie mieć dużo mniejszy popyt na prepaida, po wprowadzeniu czegoś takiego bez możliwości wyboru wersji starej, czy nowej... :P
  Odpowiedz
 • komentarz
  KLient 17:19 21-09-2019
  Drogo już macie 1TB był za 300zł na rok a teraz trzeba wydać 360zł PODWYŻKA
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 17:48 21-09-2019
  Szkoda że nie pomysleliscie inaczej ale ja bym to inaczej rozegral dal pakiet dodatkowy do starej wersji MMSY oczywiście o nich mowa.Co do nowego pakietu cena nie rozwala lecz warunki tego nie sa rewelacyjne dla klienta.
  Odpowiedz
 • komentarz
  greg 21:50 21-09-2019
  Proszę o odpowiedż, czy da się przedłużyć pakiet z 1TB danych smsem AKT365 za 30zł lub doładowaniami za 50zł tak jak się przedłużało kiedyś Grunwald? Ewentualnie czy jeśli go nie wykorzystam do sierpnia przyszłego roku to on przepadnie? Mam włączoną ofertę bez darmowych mms, a więc sprzed 19 września.
  Odpowiedz
 • komentarz
  greg 17:47 23-09-2019
  Czy jeśli przed końcem pakietu (starego za 300zł) wykupię następny taki sam pakiet w momencie trwania obecnego, to czy GB zostaną przedłużone i do nowego 1TB zostaną zachowane niewykorzystane GB z poprzedniego pakietu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krystian 14:51 24-09-2019
   Wg. mnie tak, regulamin (już ze zmianami) mówi jasno, że pakiety jednorazowe będą się sumować. Aha, no i wydaje mi się, że będzie CI przysługiwać stary, czyli tańszy pakiet 1TB :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:19 25-09-2019
  Kolejne "udogodnienia" (czyt. PODWYŻKI) - coraz lepiej :/ https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/orange-zmienia-regulamin-promocji-wiecej-czasu-na-internet-bedzie-drozej-nawet-o-230
  Odpowiedz
 • komentarz
  Bloks 18:21 25-09-2019
  W zasadzie, w cenie 30zł dostanę nie 15 a 30GB, bo za doładowanie 30zł jest bonus 15GB, a muszę doładować żeby kupić pakiet, dobrze myślę? To w takim razie całkiem niezła oferta, ale czemu taka sama jak we flex?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 10:22 26-09-2019
  Masakra coraz drożej a kończy mi się umowa w Play i chciałem do was wrócić po 2 latach a teraz nie wiem w plusie już lepsze warunki maja
  Odpowiedz
 • komentarz
  SGS 10:05 01-10-2019
  A gdzie: "W Orange nic nie przepada" ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mariusz 13:35 02-10-2019
  No właśnie miałem przenieść numer z Play i w związku z podwyżką ceny nie przeniosę.... Liczyłem na rok Orange free za 300 zł a teraz jest 360. To ja dziękuję. Mogliście zostawić przynajmniej wybór.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAweł 09:09 03-10-2019
  a czemu mam placic 60zł za mmsy ktorych nigdy nie uzyje? 60zł !!!!! wiecie co mozna za to kupić? Myślicie ze ludzie maja hajs na wyrzucanie w błoto ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Dawid Janowski 19:14 14-10-2019
  Błąd w opisie. Podane regulaminy mają identyczny odnośnik do oferty jednorazowej. Brak oferty cyklicznej. Klikając w ofertę cykliczną otwiera się oferta jednorazowa. Minął miesiąc - tysiące użytkowników i nikt tego nie zauważył, a później zwalają winę na operatora, że kody nie działają prawidłowo.
  Odpowiedz
 • komentarz
  obiektywnie 14:09 25-10-2019
  Czyli Orange zaserwowało nam PODWYŻSZKĘ z 300 pln na 360 pln. A to aż 20% ! SKANDAL!!! I nie - żadne tam MMSy tego nie rekompensują
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika123331 22:08 12-11-2019
  Szkoda tylko, ze przy zakupie tego pakietu przepada pakiet internetu, wiec warto sie zastanowić, czy tak duzo wysyłacie mms-ów, żeby zmieniać swój pakiet. Niestety po aktywacji usługi doczytałam, że pakiet internetu nie przechodzi na kolejne cykle, tak jak miało to miejsce w wersji za 25zł, wiec jest to kiepskie rozwiązanie, a dodatkowo zmieniając pakiet traci się w pakiecie dodatkowy gb. Ciekawe jak to będzie, jeżeli chciałabym z powrotem przejść na pakiet za 25zł, czy bedzie tak jak dotychczas, czy tez sie zmieniły zasady i tylko bedzie "podstawowy" pakiet internetu...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zaiwedziony 11:39 16-02-2020
   Niestety oferta za 25 zł, obecnie 30 zł również nie przewiduje sumowania się pakietów internetowych :/
   Odpowiedz
 • komentarz
  Martyna 21:52 13-12-2019
  W jaki sposób sprawdzić stan pakietu ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kami 10:37 14-12-2019
   Dajcie możliwość kupna pakietu z mmsami lub bez. Mi mmsy nie potrzebne przy takiej ilości GB mija się to z celem. To tak jakby dali wkrętarkę i dorzucili śrubokręt.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Nati 07:17 27-12-2019
    Zmienicie wreszcie tą ofertę z opcją bez mmsów ?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Maylo 17:46 26-01-2020
     Jak bez a jak będziesz mi wysyłać foteczki ??
     Odpowiedz
 • komentarz
  sag 20:49 14-01-2020
  czekam na polepszenie oferty. aktualnie niestety konkurencja ma lepsze oferty.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 11:22 08-02-2020
  Niestety ale wczesniejsza opcja była lepsza z mojego punktu. Nie używam MMS więc w skali roku podwyżka spora. Na szczeście jeszcze mam aktywne stare odnowienie co miesiąc.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Zawiedziony 11:36 16-02-2020
  Rozważałem zakup Orange free na kartę. Informacja, że niewykorzystane GB internetu się nie sumują z chwila kolejnego doładowania konta totalnie mnie zawiodła.. jest to radykalne pogorszenie warunków tejże oferty co w ostateczności zniechęca mnie do przerwania umowy z moim dotychczasowym operatorem i tym samym przejścia do Orange. Ogromny MINUS
  Odpowiedz
 • komentarz
  krisso 10:18 25-02-2020
  Absolutna żenada! "Klient płaci więcej ale ceny usług pozostają niskie", przyznajecie się do porażki i jeszcze ten tekst, że teraz możecie inwestować więcej w 5G.. no tak bo jak się wydoiło klientów to są nowe pieniążki.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Beata 20:11 16-01-2022
  Witam. Jaki pakiet minut mozna włączyć jak ma sie nowy numer w orange
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej