Odpowiedzialny biznes

Senior w centrum uwagi

Monika Kulik Monika Kulik
16 listopada 2021
Senior w centrum uwagi

14 listopada obchodziliśmy Dzień Seniora. To dobra okazja, aby poświęcić seniorom nieco więcej uwagi i uważności – także z punktu widzenia naszego biznesu.

Senior (nie)obecny w sieci

Wiemy, że osoby starsze są grupą najbardziej narażoną na wykluczenie cyfrowe. W 2020 roku 48% osób w wieku 65-74 lata nie miało za sobą żadnych doświadczeń związanych z korzystaniem

z internetu, a 6% deklarowało, że używało internetu, ale ponad rok przed badaniem. Tym samym seniorzy stanowią zdecydowaną większość wszystkich osób, które w ogóle nie korzystały z internetu (80,4%) i komputera (78,1%). Polscy seniorzy korzystają też z ICT znacznie rzadziej, niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej w tym samym wieku.

Według badań, wykluczenie cyfrowe z uwagi na wiek wydaje nam się naturalnym stanem rzeczy – nowe technologie są przecież dla młodych, a jak ktoś nie nadąża – zostaje w tyle. Jednak pandemia pokazała nam wyraźniej – że wykluczenie cyfrowe łączy się obecnie z wykluczeniem społecznym – trudnościami w dostępie do pracy, edukacji, zdrowia, kultury i informacji. Dlatego powinno nam zależeć, aby dostęp ten był osiągalny dla wszystkich – także dla osób starszych.

Badania pokazują, że seniorzy nie korzystają z nowych technologii, bo nie widzą takiej potrzeby. Pandemia spowodowała, że potrzeba dostępu do nowych technologii stałą się koniecznością. Kontakt z bliskimi, wizyta u lekarza czy zakupy – często były możliwe tylko za pośrednictwem internetu. Wielu seniorów zaczęło stawiać pierwsze kroki w cyfrowym świecie. Chcemy towarzyszyć seniorom w tej podróży, dając im wiedzę i umiejętności, jak poruszać się w sieci oraz usługi i narzędzia, które mogą im to ułatwić.

Orange dla seniora

Z myślą o seniorach przygotowaliśmy portal internetowy www.orange.pl/dlaseniora, na którym zgromadziliśmy nasze filmy edukacyjne oraz wszelkie informacje o rekomendowanych dla seniorach urządzaniach czy usługach. Zapraszamy również na kursy on-line „Mój pierwszy smartfon”, gdzie pokazujemy, jak korzystać z telefonu z internetem w codziennym życiu. Zależy nam na tym, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby starszych klientów – dlatego oferta filmów edukacyjnych jest stale poszerzana.

Zdajemy sobie sprawę, że aby wejść do na stronę www czy obejrzeć film trzeba być już w sieci, dlatego nasze działania kierujemy do tych, którzy pierwsze kroki w cyfrowym świecie mają już za sobą i chcą korzystać z sieci w sposób pewniejszy i bezpieczniejszy. Do warsztatów stacjonarnych wrócimy, gdy warunki będą bezpieczne.

Liczymy także na pomoc bliskich, którzy mogą starszym osobom pomóc w wejściu na stronę, obejrzeniu filmu edukacyjnego. Sprawdź, czy twój rodzic, babcia czy dziadek, a może starsza sąsiadka potrzebuje pomocy w cyfrowym świecie!

Nasze działania edukacyjne kierujemy do wszystkich, ale mamy też specjalną ofertę dla naszych starszych klientów i ich bliskich. Przygotowaliśmy też specjalną ulotkę „Przewodnik od Orange dla Seniora” z informacjami dotyczącymi pierwszych kroków w sieci. Jest ona dostępna w naszych salonach. W ofercie wyodrębniamy telefony, które polecamy starszym klientom, takie jak tradycyjny Orange Neva czy smartfony Samsung Galaxy 12, A52s czy Hammer Energy 2. Z okazji Dnia Seniora przygotowaliśmy przecenę etui na telefon i uchwyt do smartfona. Te akcesoria wskazali nam seniorzy, jako ułatwiające bezpieczne korzystanie z telefonu.

Natomiast dla tych, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich starszych wiekiem osób mamy w ofercie Opaskę SOS myBand4family.

W dniu seniora przypominamy, jak ważni w naszych rodzinach są dla nas nasi starsi bliscy. Zwracamy też uwagę, jak w biznesie ważni są starsi klienci – nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok.

Między innymi o seniorach, o ich wykluczeniu cyfrowym i jak sobie z tym radzić będziemy mówili także podczas najbliższego Miasteczka Myśli -  „Włączaj. Nie wykluczaj”. Zapraszamy już jutro - 17 listopada 2021r. Start 10:00. Więcej na stronie Miasteczka Myśli.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:56 18-11-2021

Szacunek za to co robicie. Za to jak szkolicie seniorów, dzieciaki, etc, etc…brawa!

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 20:56 18-11-2021

Szacunek za to co robicie. Za to jak szkolicie seniorów, dzieciaki, etc, etc…brawa!

Odpowiedz

Oferta

2 GB za gole Polaków

Kasia Barys Kasia Barys
16 listopada 2021
2 GB za gole Polaków

Wczorajsze spotkanie na Stadionie Narodowym było ekscytujące. Mimo przegranej z Węgrami 1:2, kończymy rywalizację na 2 miejscu w grupie i  na wiosnę zagramy w barażach o awans do Mistrzostw Świata 2022.

Z tej okazji dzisiaj można zgarnąć 2 GB internetu. Wystarczy wysłać SMS o treści BALATON pod numer 233 (opłata za SMS zgodna z cennikiem planu taryfowego, maksymalnie 0,25 zł). Promocja dotyczy także użytkowników Orange Flex. Mogą zgarnąć dodatkowe GB, wpisując BALATON w apce, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać dzisiaj do godziny 23.00 . Promocyjne GB ważne są 3 dni od daty aktywacji, obowiązują tylko w kraju.

Komentarze


Rozrywka

Forza Horizon 5 – testujemy i polecamy!

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
15 listopada 2021
Forza Horizon 5 – testujemy i polecamy!

Nowa odsłona Forza Horizon zachwyca pod każdym względem. Nie jest to jednak rewolucja, a ewolucja. W tym wpisie z serii „Graczyk o grach” zabiorę was do egzotycznego Meksyku. Zapnijcie pasy, bo czeka nas długa droga, po tej ekskluzywnej grze na platformy Xbox oraz PC.

Czym jest Forza Horizon?

Dla niewtajemniczonych - światem gier rządzi kilka kategorii produkcji. Jedną z nich są gry wyścigowe. Forza Motorsport to flagowa seria „ścigałek” na platformy Xbox. Podtytuł Horizon dotyczy spin-offu charakteryzującego się otwartym światem i zręcznościową mechaniką jazdy.  Każdy z odcinków serii zabrał nas do innej części świata - w czwórce mogliśmy zwiedzić tereny Wielkiej Brytanii, piątka oprowadzi nas po egzotycznym Meksyku.

Forza Horizon 5 - fabuła

Fabuła kręci się wokół festiwalu motor-sportowego. Uczestnicy podróżują po całym kraju - robiąc show oraz ścigając się w legalnych wyścigach ulicznych. Celem gracza jest…dobra zabawa. W nowej Forzie możemy zauważyć próby zaimplementowania fabuły, ale to nie ona gra pierwsze skrzypce. Jako turniejowy weteran, który wygrał już zawody w Australii czy Wielkiej Brytanii - walczymy o kolejne miejsce na podium. Tym razem w otoczeniu postaci pobocznych, które w niektórych misjach odgrywają rolę pasażerów, a nie jak do tej pory głosu w słuchawce Bluetooth. Ku mojemu zdziwieniu główny bohater jest faktycznym protagonistą, a nie zwykłym avatarem. W trakcie rozgrywki zarzuci sucharem lub skomentuje obecne warunki jazdy. To tylko smaczek, który doprawia całość potrawy, którą jest KLIMAT.

 Forza Horizon 5 - klimat

Meksyk to nie tylko pustynia czy malownicze plaże. To także ośnieżone, wulkaniczne góry czy dzika dżungla. W poprzedniej odsłonie mogliśmy doświadczyć standardowych czterech pór roku - tutaj natura spłata Ci inne figle. Latem - w trakcie podróży przez półpustynie, napotkasz niebezpieczne burze - zarówno te tradycyjne, jak i piaskowe. Wiosną tereny zalesione zmienią się w duszną dżunglę z opadami tropikalnymi.

Teren, po którym się poruszamy jest bardzo zróżnicowany i można go eksplorować za każdym razem na nowo, w zależności od sezonu. Deweloperzy zaprojektowali mapę, na której każdy kilometr kwadratowy jest zapełniony aktywnościami. Mowa tu o zadaniach typu zaliczania największych prędkości, jak i poszukiwaniu znajdziek. Tych drugich jest bardzo dużo - od klasycznych aut schowanych w garażach, po tabliczki do rozwalenia. To jednak nie wszystko.

Kolejne aktywności odblokowują się wraz z fabułą. Ta rozwija się w zależności od ukończonych przez nas misji. Ja jednak spędziłem godziny przemierzając drogę bez celu - po prostu bawiąc się.

Gra nagradza nas na każdym kroku, a raczej za każde okrążenie opony. Jedziesz bezwypadkowo? Punkt! Rozwalasz wszystko na drodze? Punkt! Przyznam szczerze, że to daje ogromną frajdę. Za uzyskane doświadczenie możemy udoskonalać swoje auta - wszystkie są licencjonowane, czyli opate na prawdziwych pojazdach. Tych jest ponad 500. Terenowe, klasyczne, oldtimery, youngtimery, sportowe, na tor, luksusowe, do driftu czy nawet cywilne.

Pomimo mojego stylu gry, nadal uczestniczyłem w kampanii dla pojedynczego gracza. Tam pojawiały się najciekawsze aktywności oraz auta. Już w samym tutorialu miałem okazję wyskakiwać samochodem z pędzącego samolotu, a chwilę później prowadzić… ciężarówkę.

Forza Horizon 5 - mechanika jazdy

Ta gra to moc atrakcji. Co z samą jazdą? Czy jest przyjemna? Jak wcześniej wspomniałem - Forza Horizon 5 to wyścigi arcade’owe. W trakcie prowadzenia auta możemy odczuć jego masę, moc czy nawet aerodynamikę. Przed zaakceptowaniem wyścigu, warto wybrać odpowiednie auto. Po każdym podłożu jeździ się zupełnie inaczej. SUV z napędem 4x4 lepiej spełni swoją rolę na bezdrożach, a Toyota Supra w małych miasteczkach z dużą ilością zakrętów.

Model prowadzenia jest jednak znacznie ułatwiony. Na torze mogą nam pomóc specjalne strzałki, które przedstawią najlepszy sposób ukończenia trasy. To zdecydowanie ułatwia rozgrywkę, ale taką opcję można wyłączyć. Polecam jednak uruchomić symulator zniszczeń. Choć gra oferuje nam przyjemne aktywności typu wyskoków ze skoczni, to z tym trybem będą one ogromnym wyzwaniem. Jaki samochód jest w stanie przetrwać upadek ze 100 metrów? Raczej żaden, dlatego po takim wydarzeniu z włączonym trybem realistycznym daleko nie pojedziesz.

Jedną z największych zalet gry są piękne widoki. Forza Horizon 5 wygląda fenomenalnie. Niestety nie doświadczymy tu raytracingu w trakcie wyścigów - a jedynie w garażu, gdzie w trybie swobodnym możemy przeglądać zdobyte auta. Do tego na konsoli Xbox Series X, gra działa tylko w 4K w 30 fps/s. Podobne doświadczenia mogliśmy zyskać już w poprzedniej odsłonie. Na PC moderzy zajęli się sprawą raytracingu. Konsolowcy niestety nie doznają tego zaszczytu.

Mówiąc już o komputerach osobistych - jakie są rekomendowane wymagania sprzętowe? Do zabawy na PC potrzebujemy podzespołów za przynajmniej 3 tysiące złotych lub dobrego laptopa gamingowego.

Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz

Pamięć RAM: 16 GB

Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 590 lub lepsza

Miejsca na dysku: 110 GB

System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Podsumowanie:

Forza Horizon 5 to gra, która może wciągnąć na wiele setek godzin - nawet osoby, które nie są pasjonatami motoryzacji. Jeżeli grałeś w część czwartą, powinieneś być usatysfakcjonowany. Nie jest to jednak rewolucja, a ewolucja. Wszystkiego jest więcej, lepiej, ale rdzeń rozgrywki pozostał ten sam. Ogromną zaletą tej gry jest dostępność. Aby jej spróbować, wystarczy sprawdzić abonament Xbox Game Pass Ultimate, który możesz zakupić za pomocą usługi „płać z Orange”.

Komentarze

Scroll to Top