;

Bezpieczeństwo

Skąd się bierze malware? (0)

Michał Rosiak

2 lipca 2015

Skąd się bierze malware?
0

Rozmieszczone w różnych miejscach sieci Orange Polska specjalne sondy regularnie rozglądają się za ruchem sieciowym noszącym znamiona złośliwego (ach jak ja uwielbiam to określenie 🙂 ). Uzyskane z nich informacje służą między innymi do wytypowania malware’u, który powstrzymujemy w ramach CyberTarczy i pomyślałem sobie, że fajnie by było raz na jakiś czas przygotować także dla Was „małe co nieco”, rozjaśniające Wam kulisy działania złośliwego oprogramowania i tego, skąd biorą się statystyki malware na naszej stronie. Oczywiście bez wsparcia merytorycznego kolegów by się nie udało, więc splendor i orzeszki dla nich 🙂

Typ złośliwego oprogramowania i sposób jego działania analitycy CERT Orange Polska identyfikują na bazie jego konstrukcji i instrukcji zapisanych w kodzie. Dopiero wtedy można zaplanować, opracować i opublikować na stronach CyberTarczy informacje o sposobie zapobiegania, bądź – w najgorszym przypadku – leczenia.

Badając zdarzenia identyfikowane na próbce użytkowników internetu szerokopasmowego najczęściej wykrywamy infekcje w czasie rzeczywistym, tzw. Malware Objects. Są to pliki, po otwarciu których wykonywany jest złośliwy kod na urządzeniu ofiary. Mogą to być zarówno pliki wykonywalne (m.in. exe, czy bin), biblioteki dll oraz wszelkiego rodzaju archiwa bądź pliki tekstowe. Stanowią one ok. 15% całkowitej liczby wykrywanych alertów, infekując 1% tej części sieci, której jest analizowana przez nasze sondy.

Panuje opinia, iż większość infekcji pochodzi z serwisów zawierających nielegalne oprogramowanie, czy pirackie filmy. Infekcje plikami stanowią istotny odsetek, jednak nie dominują w zestawieniu. Jednym z głównych źródeł infekcji są natomiast usługi w chmurze (ostatnio sporą popularnością cieszy się Amazon Web Services). Cyber-przestępcy często atakują „chmury” indywidualnych użytkowników, przejmując od nich dane uwierzytelniające i podmieniając lub wstawiając nowe pliki z niechcianą zawartością.

Na przełomie maja i czerwca w szerokopasmowej sieci Orange Polska wyjątkowo aktywny był plik everything.exe, bez cienia wątpliwości pochodzący z Chin. Udawał on legalny element systemu Windows, wspomagający wyszukiwanie plików w systemach Microsoft. Złośliwy plik tworzył nowy procesu ServiceEverything.exe oraz kilka podprocesów, m.in. everything.exe. Procesy działały z nowo utworzonego katalogu Everything zlokalizowanego w katalogu C:\Users\NAZWA_UŻYTKOWNIKA\AppData (prawdziwy plik działa w folderze c:\Program Files) i odpowiedzialne były za nawiązanie komunikacji z chińską domeną xa.xingcloud.com. Wśród transmitowanych pakietów eksperci CERT Orange Polska rozpoznali m.in. treść charakterystyczną dla oprogramowania szpiegującego – żądania udostępnienia informacji na temat zawartości dysków ofiary oraz regularną komunikacje z kilkoma domenami m.in – thefacebooksinfo.com, up.soft365.com czy downktrpm.com.

A co zrobić, gdy nie jesteście pewni, czy „Wasz” everything.exe jest tym właściwym, albo wręcz macie pewność, że nie jest?

 1. uruchom Panel Sterowania, sprawdź, czy na liście zainstalowanych programów jest everything.exe
 2. jeśli jest – możesz dalej nie czytać, jest dobrze 🙂
 3. w Menu Start w oknie wyszukiwania wpisz „Usługi”; gdy pojawi się pozycja „Usługi” lub „Znajdź usługi lokalne” kliknij ją, potwierdź uruchomienie w trybie administratora
 4. znajdź na liście usługę ServiceEverything (polecam kliknięcie najpierw w belkę „nazwa”, by uporządkować usługi alfabetycznie)
 5. jeśli jej nie ma – możesz dalej nie czytać, jest dobrze 🙂
 6. kliknij na nazwę usługi prawym przyciskiem myszy, wybierz „Właściwości”
 7. jeśli w oknie, które się pojawi, ścieżka dostępowa wskazuje na c:\program files – możesz dalej nie czytać, jest dobrze 🙂
 8. jeśli nie jest dobrze, w oknie wyszukiwania wpisz cmd, a gdy pojawi się program cmd.exe – kliknij na ikonie prawym przyciskiem i wybierz „Uruchom jako administrator”
 9. w oknie linii komend wpisz sc stop serviceeverything [ENTER] sc delete serviceeverything [ENTER]
 10. znajdź katalog Everything w lokalizacji C:\Users\Twoja_Nazwa_UŻzytkownia\AppData i usuń go
 11. nie zaszkodzi przeskanowanie komputera oprogramowaniem antymalware
Udostępnij: Skąd się bierze malware?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Samochód. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

Zapraszamy na szósty zlot blogowy Orange! (0)

Wojtek Jabczyński

1 lipca 2015

Zapraszamy na szósty zlot blogowy Orange!
0

Wiem, że w tym roku wystawiłem Waszą cierpliwość na lekką próbę i zrobiłem to bardzo świadomie. W ostatnich latach gościliście na Orange Warsaw Festival, ale i tym razem atrakcji nie zabraknie. Po prostu zaplanowaliśmy nasz zlot w innej formule i wakacyjnym terminie. Szóste spotkanie blogowe odbędzie się w weekend 17-19 lipca. Zaczniemy w piątek w Warszawie, ale potem czeka na Was podróż… i niespodzianki, których jeszcze nie zdradzę. Podobnie jak w ubiegłym roku, prześledziliśmy aktywność blogową z całego roku i na tej podstawie wytypowaliśmy ośmiu  z Was, których od razu zapraszamy imiennie. To nasze podziękowanie, że kolejny rok byliście z nami na blogu komentując, chwaląc i krytykując. Zaproszenia otrzymują: Astis, emitelek, Matti, Pablo_ck, Pan Pikuś, RobertS, Underek i ziemowy. Proszę Was o kontakt e-mailowy i potwierdzenie udziału do 5 lipca. Drugą ósemkę uczestników zlotu wyłonimy w otwartym dla wszystkich konkursie. Zadanie polega na zaprezentowaniu w dowolnej formie (pisemnej, plastycznej, zdjęciu, kolażu czy krótkim video) jakie usługi Orange spakujecie do walizki na wyjazd na Orange Kino Letnie do Sopotu? Pamiętajcie o dobrym uzasadnieniu! Liczy się kreatywność! Regulamin konkursu znajdziecie tutaj. Dzieła przesyłajcie do 7 lipca włącznie na adres: blog.orange@orange.pl Oceniać będzie jury złożone z redakcji naszego bloga. Ogłoszenie zwycięzców 10 lipca i wtedy 8 kolejnych osób dołączy do zlotowej ekipy. Warto powalczyć, bo czeka odjechany weekend z Orange Polska. Powodzenia. Tak bawiliśmy się w ubiegłym roku.
f71aa62e5c560cd3bf24f1c1a071bb933aa

Udostępnij: Zapraszamy na szósty zlot blogowy Orange!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Gwiazda. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

Kilka lekcji biznesu od mistrza (0)

Marta Cieślak-Krajewska

30 czerwca 2015

Kilka lekcji biznesu od mistrza
0

Przynajmniej dwa razy w roku we współpracy z naszymi partnerami (m.in. Alcatel Lucent, Nokia), organizujemy konferencje poświęcone innowacjom. W branży technologii stale coś się dzieje, więc jest to dobra okazja, żeby zaktualizować wiedzę i poznać nowe trendy.

W poniedziałek, podczas „Technology Leadership Day” gościł u nas Mateusz Kusznierewicz, żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata, a od niedawna także start –up’owiec, który opowiedział, jakie zasady i reguły można przenieść z żeglarstwa do biznesu. Jego doświadczenia są zgodne z tym, co mówią przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces.  Mistrza olimpijskiego przepis na start -up? Voila.

1. Otaczaj się najlepszymi i ucz się od nich

Podczas przygotowań do olimpiady w Atlancie w 1996 roku postanowił, że jego przewagą nad innymi zawodnikami będzie uniwersalność.

– Hiszpan był najlepszy przy słabych wiatrach, Kanadyjczyk – przy silnych. Podpatrywałem ich obu, patrzyłem, jak pracują żaglami, sterem. W efekcie zdobyłem złoto, bo przy zróżnicowanej pogodzie, jaka panowała podczas olimpiady, zdobyłem przewagę.

2. Stwórz plan i trzymaj się go

– Wiecie, co dało mi największą satysfakcję po wygranej? Oczywiście, Mazurek Dąbrowskiego na podium i uznanie płynące ze świata były świetne, ale najbardziej dumny byłem  z tego,  że ułożyłem plan i zrealizowałem go punkt po punkcie, tak, jak sobie założyłem. To poczucie sprawstwa daje  ogromną satysfakcję.

3. Trening jest tak samo ważny, jak relaks

Podczas igrzysk olimpijskich w Sydney 2000 roku zajął, jak sam przyznaje, najgorsze dla sportowca, 4. miejsce. To była porażka – jako ówczesny mistrz świata i złoty olimpijczyk walczył o 1. miejsce na podium.

– Przetrenowałem . Zamiast 7 ćwiczyłem po 10 godzin dzienne, bo uważałem, że muszę być lepszy od moich rywali. Zatraciłem przez to intuicję, która działa tylko wtedy, gdy jestem przygotowany, ale też wypoczęty. Popłynąłem dobrze, ale tytułu nie obroniłem – przyznaje.

4. Ucz się na błędach

Po tych zawodach kupił zeszyt, w którym spisał  wszystkie błędy, które popełnił , ale też wszystkie dobre posunięcia. Kiedy  jechał na kolejną olimpiadę do Aten w 2004 roku miał jeden cel – nie powtórzyć tych samych błędów. Tym razem zajął 3. miejsce. Zdobycie brązowego medalu uczcił triumfalnym skokiem do wody, na mecie regat w Pireusie.

5. Szanuj konkurencję

Dominik Życki – konkurent Mateusza w regatach klasy Finn dzisiaj jest jego drugą połówką w klasie Star. Wspólnie zdobyli 1 miejsce mistrzostwa świata (2008 r.), Europy (2012 r.) i dwukrotnie – w mistrzostwach Polski .

– Dominik był zawsze moim konkurentem. Ale konkurencję trzeba szanować. Może zdarzyć się tak, że dzisiejszy rywal jutro będzie naszym partnerem.

6. Najlepsze pomysły to te, które odpowiadają na konkretną potrzebę

Mateusz nie zrezygnował z żeglarstwa, ale postanowił wejść w nowe technologie. Pomysł na zoomMe, czyli ramkę, do której można wysyłać i od razu wyświetlać zdjęcia przyszedł mu do głowy, kiedy po rodzinnej sesji zdjęciowej chciał wysłać bliskim fotki córki. Niestety, nie wszyscy mogli odbierać MMSy i maile, choćby ze względu na ograniczenia telefonów. Wtedy przyszedł mu do głowy pomysł rodem z Harrego Pottera – wysyłanie zdjęć prosto do ramki.

Sam pomysł to jednak nie wszystko – Mateusz nadal nie wiedział, jak wcielić go w życie. Dlatego poszukał ludzi, którzy się na tym znają. I tutaj płynnie przechodzimy do punktu 7., czyli…

7. Twórz i podtrzymuj relacje

Z Krzysztofem Trzebuniakiem, założycielem i szefem Financial Support Group (zainwestował m.in. w Dice+) skontaktował go… ortopeda.

–  Byłem na etapie ekscytacji swoim pomysłem. Opowiedziałem o nim swojemu lekarzowi, który zajmował się wówczas Krzysztofem. Skontaktował nas i tak zaczęła się nasza współpraca.

8. Znajdź swoich idoli

Warto mieć swoich idoli. Dla Mateusza są to m.in. Richard Branson, Zbigniew Niemczycki. Śledzi ich poczynania, decyzje, czyta wywiady, szuka inspiracji dla siebie i uczy się od najlepszych (patrz punkt 1).

Jestem ciekawa, jak oceniacie lekcje biznesu od mistrza olimpijskiego?

Udostępnij: Kilka lekcji biznesu od mistrza
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Ciężarówka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej