Odpowiedzialny biznes

Skąd wolontariusz czerpie satysfakcję?

Bartłomiej Kuczyński Bartłomiej Kuczyński
06 grudnia 2019
Skąd wolontariusz czerpie satysfakcję?

Południowo-zachodni kraniec Polski to miejsce, które od dzisiaj będzie mi się kojarzyło przede wszystkim z potężnym ładunkiem dobrej energii emitowanej przez naszych wolontariuszy. Jednym z nich jest Michał Ślemp, od kilku lat zaangażowany w przygotowanie przedstawień dla dzieci z domów dziecka. Przeczytajcie, co mówi o swoim zaangażowaniu w wolontariat.

Michał, Wasze przygotowanie jasełek dla dzieci z domu dziecka było podpatrywane przez kamerę. Jak to wyglądało?

To była nasza coroczna akcja, kamera była nowym dodatkiem. Sprawiła, że poczuliśmy się jak gwiazdy. Myślałem sobie: wow, chodzą za nami, nagrywają nas, podłączają nam mikroporty i inne cuda. To było coś zupełnie nowego, uczyliśmy się występowania przed kamerą. Ciekawie było to poczuć.

Wyglądacie bardzo naturalnie. Może dlatego, że od kilku lat działacie na scenie. Opowiedz proszę, na czym to polega?

Od 4 lat przygotowujemy jasełka dla karkonoskich domów dziecka, a pracujemy z nimi od 6 lat. Teraz w całą logistykę, przygotowania, tworzenie scenariusza, strojów, dekoracji i samą grę jest zaangażowanych około 20 osób. Co roku mamy inny scenariusz, są inni aktorzy. Zawsze staramy się zaprosić nowych ludzi, choć oczywiście jest stały skład, który się powtarza co roku. Wszyscy aktorzy to wolontariusze. Plus dzieci kilkorga z nas, które dołączyły do zespołu.

Jesteście jednym zespołem?

Pracujemy w jednym budynku w Jeleniej Górze – mamy tu 5 zespołów, robimy podobne rzeczy – odbieramy  połączenia klientów biznesowych. Ale nie pracujemy ściśle wspólnie. Przygotowując spektakle skrzykujemy się, tworzymy zespół przedstawienia i dzielimy zadaniami.

Jak długo pracujecie?

Próby trwają już od 5 tygodni, czyli w sumie to będzie około 2 miesięcy pracy. Ale zazwyczaj już kiedy wszyscy wracają z wakacji, my już zaczynamy myśleć o jasełkach… Planujemy, układamy w głowie, szukamy wsparcia, kompletujemy zespół.

Wkładacie w tę pracę dużo energii i wolnego czasu. Skąd motywacja?

W trakcie przygotowań zawsze jesteśmy mocno zmęczeni. Kilkanaście razy mówimy sobie „nie ma opcji, żeby znowu to robić za rok” – tak to już jest na etapie przygotowań. Potem idziemy na scenę, widzimy uśmiechy dzieci, jak później powtarzają nasze role, śmieją się i bawią. Uśmiech, dzieci, błysk w ich oczach – to najlepsza nagroda. Największą motywacją jest finał. Po premierze wszyscy są zmęczeni, ale już wiedzą, że w następnym roku znów tam wrócimy. Mamy tam już stałe relacje, ja do dziś mam ksywkę „Rudolf” – to była moja rola w pierwszym przedstawieniu.

Jakie miejsca odwiedzacie?

Zaczynaliśmy od pojedynczych domów dziecka. Teraz współpracujemy z większością domów dziecka na terenie Karkonoszy. To 9 miejsc, około 250 dzieci. Pracujemy z nimi regularnie, nie tylko od święta.

A jakie macie plany na ten rok?

W tym roku robimy coś większego! Będzie 180 dzieci, robimy jasełka i wielką imprezę mikołajkową w dużym hotelu.

Dzięki za rozmowę i za Wasze świetne zaangażowanie!

Zobaczcie film z Michałem w roli głównej, który Fundacja Orange opublikowała z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza:

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:53 07-12-2019

Kilka razy uczestniczyłem w Waszych akcjach, tzn akcjach Fundacji Orange. Każdy uśmiech dziecka jest bezcenny i daje tyle radości, że wystarcza na kilka miesięcy na przód 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 grudnia 2019
Coraz bliżej święta… i przestępcy o tym wiedzą

Święta już o krok! Jak tam, prezenty już zamówione u najbardziej lubianego świętego? Firmy kurierskie przeżywają oblężenie, pod paczkomatami kolejki, jak za dawnych, niekoniecznie miło wspominanych czasów, po parówki albo papier toaletowy. A przestępcy? Cóż, oni jak zwykle zacierają ręce, bo ten okres roku to dla nich szansa na wyjątkowe żniwa.

Stawiam bitcoiny przeciwko orzechom, że gdybym spojrzał wstecz przez całą historię bloga to może maksymalnie raz nie ostrzegałem w grudniu przed aktywnością cyberprzestępców. Jedni mogą powiedzieć, że się powtarzam. Możecie nawet mieć rację. Ale wtedy ja powiem, że nasze statystyki wskazują, iż nawet w wydające się najbardziej oczywistymi phishingowe pułapki regularnie wpadają internauci. Dlatego tak, co roku warto przypominać, na co trzeba uważać i jakie aktualnie panują przestępcze trendy.

Kto by chciał spędzać święta pod paczkomatem?

"Panie, teraz już nie ma szczytu świątecznego! Zaczyna się po Czarnym Piątku i już tak zostaje, do końca roku!" - usłyszałem ostatnio od kuriera Inpost, stojącego pod zapełnionym paczkomatem, z kilkuset paczkami w samochodzie, szukającego w tym stogu siana przesyłek dla kolejnych z dłuuugiej kolejki ludzi. Firma Rafała Brzóski, mimo rozbudowy sieci paczkomatów, rok do roku na święta staje się ofiarą własnego sukcesu i wiedzą o tym również przestępcy. Gdybym miał stawiać na jeden rodzaj ataku, jakiego niebawem zaczniemy doświadczać, byłyby to właśnie SMSy "na paczki".

SMSy od przestępców można rozpoznać po sugestii dopłaty drobnej kwoty i zawartym w nich linku. Przyczyny mogą być różne - czy to dopłata do paczki, czy jej "zwolnienie" z magazynu, bądź też spowodowanie, by szybciej (czyż nie każdy z nas o tym marzy?) do nas dotarła. Co gorsza, przestępcy wysyłając je z tzw. nadpisu (czyli tego, co pokazuje się zamiast numeru nadawcy) "Inpost" powodują, że nasze telefony wrzucają je do tego samego wątku, co faktyczne informacje od kuriera. W efekcie odruchowo możemy kliknąć.

Nie róbcie tego. Przestępcy przekierują Was wtedy na stronę podszywającą się pod witrynę operatora płatności, przejmą Wasz login i hasło, by następnie przekonać Was do "akceptacji przelewu", który tak naprawdę okaże się dodaniem rachunku zaufanego do Waszego konta. Tak, tego samego rachunku "słupa", na który chwilę później trafią ukradzione Wam pieniądze.

My oczywiście będziemy trzymać rękę na pulsie, by każdego potwierdzonego nadawcę takich SMSów blokować, a witryny, do których będą prowadzić linki z wiadomości, od razu dodawać do CyberTarczy.

Uważaj na swoje pieniądze

O ile niemal przez cały rok się spieszymy, święta to w mojej opinii okres, gdy wreszcie na trochę możemy zwolnić. Wspomóżmy Mikołaja pomysłami odpowiednio wcześnie, nie spinajmy się, że świąteczna impreza ma wyjść wzorcowo, bo to nie konkurs piękności, a nawet jeśli nie uda się przygotować 12 wigilijnych potraw - nikomu krzywda się nie stanie. Dlatego zwolnij, przynajmniej na te kilka dni, i nie daj się przestępcom:

  • jeśli zakupy jeszcze przed Tobą, kupuj online tylko w zaufanych, sprawdzonych sklepach
  • podchodź z dużym dystansem do wszelkich okazyjnych, ogromnych promocji, chyba, że pochodzą z zaufanych, sprawdzonych sklepów
  • jeśli odbierasz przesyłki w paczkomatach, zainstaluj aplikację i po prostu nie zwracaj uwagi na SMSy :)
  • jeśli dostaniesz wiadomość z wymaganiem jakiejkolwiek zapłaty i podanym linkiem - zadzwoń do jej domniemanego nadawcy i upewnij się, czy na pewno ją nadał
  • uważaj przy bankomatach - szczególnie w miejscach odludnych sprawdź, czy moduł klawiatury i slot na kartę nie robią wrażenia, jakby ktoś przy nich operował; jeśli masz wątpliwości, nie wypłacaj
  • przy transakcjach kartowych zasłaniaj klawiaturę, wpisując PIN
  • a najlepiej płać i wypłacaj przy użyciu BLIKa, sam robię tak, kiedy tylko mogę :)
  • jeśli trafi do Ciebie jakikolwiek podejrzany mail, czy SMS, wyślij go do nas, na cert.opl@orange.com - wtedy pomożesz innym internautom

Święta to dla wielu najpiękniejszy okres w roku. Sprawmy, by był szczęśliwy dla nas i dla naszych najbliższych, a przestępcy niech spróbują zarobić na życie uczciwie.

Komentarze


Oferta

[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange

Kasia Barys Kasia Barys
05 grudnia 2019
[WYNIKI] Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange

Niedawno informowaliśmy o pół milionie użytkowników światłowodu, a dziś możemy świętować… pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange (IPTV) i 100 tys. korzystających z usługi Multiroom!

Z tej okazji, oraz zbliżających się świąt, odkodowaliśmy dostęp do Pakietu Komfortowego, który będzie otwarty dla wszystkich od dziś do 7 stycznia 2020 r.

Co ma Pakiet Komfortowy?

Znajdują się w nim 43 kanały w tym 28 HD m.in. kanały filmowe takie jak np AXN Black, który proponuje serial - Agenci NCIS opowiadący o grupie dochodzeniowej, która rozwiązuje zagadki kryminalne dotyczące Marynarki Wojennej i Korpusu Marines. Na AXN White natomiast możemy oglądać „Jednostkę do zadań specjalnych 11”- francuski serial kryminalny. Kanał Epic Drama HD, gdzie możemy zobaczyć kolejny sezon „Poldarka- Wichry losu”. A na FOX Comedy HD znajdziemy najlepsze świąteczne odcinki naszych ulubionych seriali, takich jak: Różowe Lata Siedemdziesiąte, Wszyscy Kochają Raymonda, Jim wie lepiej, czy  Simsonowie.  Z kategorii wiedza dostępny jest min. kanał: Discovery  Historia, który oferuje  widzom możliwość spojrzenia na fakty historyczne z różnych stron oraz kanał National Geographic Wild HD gdzie znajdziemy najlepsze programy poświęcone dzikiej przyrodzie.  Znajdzie się też coś dla najmłodszych widzów, w tym Cbeebies, Boomerang HD, Nicktoons HD - najnowszy kanał z rodziny Nickelodeon. Na antenie tej stacji widzowie będą mogli zobaczyć takie produkcje jak: „Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości” oraz „Pingwiny z Madagaskaru”.  Nie może też zabraknąć muzyki w tym pakiecie a szczególnie takich kanałów jak MTV Dance, MTV Rock, Classic 1 oraz VH1.

Telewizja Orange to nie tylko tradycyjne kanały telewizyjne.

To także wypożyczalnia filmów w serwisach VOD oraz mobilny dostęp do treści w Orange TV Go. Pod względem liczby programów oferta telewizji Orange jest bardzo szeroka. Już w najtańszym Pakiecie Optymalnym jest dostępnych ponad 100 kanałów, w tym ponad 50 w jakości HD. Rozbudowując ofertę o dostępne pakiety dodatkowe, lista kanałów w Telewizji Orange może liczyć nawet 180 pozycji.

Konkurs z Pakietem Komfortowym

[AKTUALIZACJA]: W zastępstwie Kasi, która właśnie się kuruje, rozstrzygnęłam konkurs. Gadżety lecą do: pablo_ck, lumay, Marek_POPak, Emilia, Marcin, ewanna. Gratuluję!

Mam dla was mały konkurs. 6 osób, które napisze jakie programy telewizyjne lubi oglądać i dlaczego otrzyma pakiet gadżetów od National Geografic, kanału History czy Disney Chanel Junior m.in. koszulki polo, notesy czy kolorowanki. Piszcie do końca dnia 6.12.

 

Świętujemy z wami pół miliona klientów kablowej Telewizji Orange"]

Komentarze

Scroll to Top