Odpowiedzialny biznes

Co zrobić aby nasz ślad cyfrowy był zrównoważony

Monika Kulik Monika Kulik
09 sierpnia 2022
Co zrobić aby nasz ślad cyfrowy był zrównoważony

Cyfrowy ślad zostawiamy, w mniej lub bardziej świadomy sposób, odwiedzając strony internetowe, wysyłając maile, przeglądając media społecznościowe czy wyszukując informacje. Możemy na to patrzeć z różnych perspektyw – bezpieczeństwa, prywatności, ale też wpływu społecznego czy środowiskowego. Możemy też spojrzeć szerzej – zastanawiając się, jak używamy technologii i jak zmienią nas i świat wokół. Warto pomyśleć, co zrobić, aby ten ślad cyfrowy był jak najlepszy - zrównoważony.

Zrównoważony ślad cyfrowy to suma pozytywnych i negatywnych wpływów społecznych, środowiskowych i gospodarczych związanych z wykorzystaniem nowych technologii w ramach działalności organizacji, w całym łańcuchu wartości. Taką definicję znajdujemy w Raporcie „Zrównoważony Ślad Cyfrowy. Odpowiedzialność przyszłości” przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerami projektu jest Santander Bank Polska i Orange Polska.

Wszędzie zostawiamy swój ślad

Wpływ społeczny dotyczy zdobywania wiedzy i edukacji, pracy, zdrowia, bezpieczeństwa danych, budowania relacji, wykluczenia społeczno – cyfrowego, oddziaływania na naszą psychikę i zachowania. Wpływ środowiskowy to sposób, w jaki korzystamy z zasobów, urządzeń i cyfrowych narzędzi oraz ślad węglowy naszych aktywności. Wpływ gospodarczy to z kolei przychody, koszty jakie generują technologie cyfrowe, ale też ich wpływ na rynek i prowadzenie biznesu, efektywność i zarządzanie.

Jak widać przekrój tematów jest duży, bo nowe technologie wkraczają w każdy obszar naszej działalności prywatnej, publicznej czy biznesowej. Ślad cyfrowy pozostawiany jest nie tylko w sieci, ale w nas samych i w świecie wokół nas.

Cyfrowi konsumenci

Jako użytkownicy nowych technologii coraz częściej zastanawiamy się, co zmieniają one w naszym życiu zawodowym, prywatnym i społecznym. 73% badanych zwraca uwagę na wpływ wykorzystywanej przez siebie technologii na pracę i życie rodzinne, relacje z innymi, a 67% na wpływ na środowisko naturalne. Jako konsumenci jesteśmy praktyczni - jako najważniejsze kryteria przy zakupie nowych technologii wskazujemy: długość działania produktu, ryzyko wykorzystywania danych, łatwość obsługi oraz długość gwarancji. Nie zastanawiamy się prawie, jaki wpływ będzie miało dane urządzenie czy usługa na relacje ze znajomymi i rodziną czy na zachowanie naszego work-life balance. A takie pytanie powinniśmy sobie zadać, szczególnie wtedy, gdy nowe technologie dajemy do ręki dziecku.

Jednocześnie około połowa badanych przewiduje, że w najbliższych trzech latach zwiększy się oddziaływanie wysokich technologii na relacje między ludźmi w pracy, w życiu prywatnym oraz na środowisko. Postrzegamy to jako zmiany na lepsze – 59% badanych, choć 46% osób wskazuje, że tylko w pewnych obszarach.

Cyfrowy świat biznesu

Firmy mają świadomość wpływu technologii na swój biznes, klientów, czy pracowników. Większość firm oczekuje, że w perspektywie całego rynku w najbliższych 3 latach znaczenie wysokich technologii zwiększy się. Relatywnie najwięcej firm oczekuje wzrostu znaczenia w obszarze gospodarczym – 71% oraz środowiskowym – 68%. Nieco mniej w obszarze społecznym – 61%. Dlatego dziewięć na dziesięć firm (89%) inwestuje w cyfryzację i nowe technologie.

Jako najważniejsze społecznie i środowiskowo kwestie związane z nowymi technologiami wskazywany jest wyciek danych osobowych użytkowników (92%), niedopasowanie kompetencji pracowników do rynku pracy (83%) oraz wzrost zapotrzebowania na energię i związany z tym wzrost emisji (83%). Przedsiębiorstwa zwracają też uwagę na możliwość utraty miejsc pracy na skutek wdrażania technologii oraz zmiany w sposobie pracy, które mogą być obniżające dla psychiki pracowników (77%).

Osiem na dziesięć firm identyfikuje kluczowe kompetencje pracowników niezbędne do rozwoju w obszarze nowych technologii i szkoli pracowników w tym zakresie, często oferując przekwalifikowanie.

Zdecydowana większość firm (77%) deklaruje, że zwiększenie odsetka pracowników pracujących zdalnie nie wpłynęło na efektywność ich pracy w firmie. Jednocześnie blisko połowa firm podejmuje działania, by ograniczyć negatywny wpływ technologii na pracowników dbając na przykład o ich work-life balance, dostrzegając problemy, jakie może rodzić taka zmiana modelu pracy.

Sześć na dziesięć firm podejmuje też działania, by ograniczyć negatywny wpływ technologii na środowisko. Prawie połowa firm (49%) analizuje czas wykorzystywania przez klienta produktu opartego na nowych technologiach. Jednocześnie co piąta firma (21%) ma ustalone cele dotyczące wydłużenia średniego czasu użytkowania przez klienta takich produktów.

...

Ślad cyfrowy nie jest wirtualny – to realny wpływ, jaki mają nowe technologie na ludzi, środowisko i gospodarkę. To nie tylko trop, jaki pozostawia człowiek w sieci, to także zmiany, jakie pozostawiają nowe technologie w nas i naszym życiu.


Rozrywka

Najlepsze książki na podstawie gier

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
08 sierpnia 2022
Najlepsze książki na podstawie gier

Książki na podstawie gier to idealna rozrywka dla każdego, który chce odpocząć od komputera, ale nie ma ochoty rozstawać się z pasjonującymi historiami swoich bohaterów. Teraz wyobraźcie sobie scenariusz: Ty, natura, leżak i dobra książka.

Seria Assassin’s Creed

gier książki assassins cred

Gdy byłem nastolatkiem, a mój budżet nie pozwalał na zakup nowych gier, chłonąłem książki Olivera Bowdena. To autor odpowiedzialny za przeniesienie fabuły z gry na formę pisemną. Wszystkie części Assassin’s Creed mają książkowy odpowiednik, ale to nie oznacza, że jego dzieło jest kopią. Nadal mamy do czynienia z pasjonującymi przygodami bractwa Assassinów, którzy dążą do pokonania zakonu Templariuszy, ale w rozbudowanej formie. Nawiązania do mitologii, tajemnicze artefakty, science fiction, dobrze zbudowane postaci pełne pasji i otoczka wydarzeń historycznych. To charakterystyczne cechy książek autorstwa Olivera Bowdena. Dzięki mocy wyobraźni, seria zabierze Was w dodatkową podróż po: Antycznej Grecji i Egipcie, Ziemi Świętej z czasów wypraw krzyżowych, renesansowych Włoch i Imperium Bizantyjskiego. Doświadczycie też Wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych lub najazdów wikingów na wybrzeża Anglii. 

Seria Metro

gier ksiazki metro

Wiem, że najpierw powstały książki, a następnie zostały zaadaptowane do świata wirtualnego. Uważam jednak, że warto sprawdzić dzieło Dmitrija Głuchowskiego, by zrozumieć magię przedstawionego świata. Różnice materiału źródłowego względem gry wideo są widoczne gołym okiem. Sytuacja analogiczna do ekranizacji hollywodzkich. Są dobre, ale nie odzwierciedlą głębi książki. Odwiedźcie postapokaliptyczne metro rosyjskie, zobaczycie jak żyje się w świecie pełnym potworów, nędzy, brudu i ciemności. Klimat książki można opisać jednym, krótkim zdaniem: W tym świecie walutą są naboje.

Wiedźmin

gier ksiazki wiedzmin

Miejmy to już za sobą. To ostatnia seria w tym zestawieniu, gdzie gra została oparta na książce. Tytuł obowiązkowy dla każdego fana wirtualnego Wiedźmina. Granie bez znajomości materiału źródłowego jest możliwe, ale nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy wiemy o czym pisał Andrzej Sapkowski. Tytuł otrzymał wiele nagród na całym świecie, a proza Sapkowskiego brzmi dosadnie w każdym języku. Czy Dendalion czy Jaskier - nieważne w jakim języku ta postać jest śmieszna. Czy Geralt, czy „Dżerald”(co jest złym odbiorem imienia), to ten sam strudzony życiem „Biały Wilk”. Historia z książek dzieje się przed akcją z pierwszej części gry, więc jest okazją na zagłębienie się w doświadczenia głównego bohatera.

Trylogia Mass Effect

gier ksiazki mass effect

Poznajcie wszechświat, w którym wybrańcy posiadają niezwykłą moc i mogą zadbać o porządek we wszechświecie. Czy to Star Wars? Nie! To trylogia Mass Effect.

Nie tylko gra doczekała się trylogii. A to coś oznacza. Jeżeli jesteście fanami Star Trek, Star Wars, czy Stargate przygody ze świata komandora Sheparda powinny przypaść Wam do gustu. Warto zaznaczyć, że książkowa trylogia opowiada odmienną historię, a więc jest przeciwieństwem podejścia Olivera Bowdena. Dzieło powinno się spodobać nowym odbiorcom jak i tym, którzy pragną poszerzyć wiedzę na temat LOR. 

Battlefield 3 - Rosjanin

gier ksiazki battlefield

Seria Battlefield jest uwielbiana przez graczy na całym świecie za realistyczną fizykę, wysokiej jakość grafikę i ogromne pole walki, na którym może spotkać się nawet 100 wirtualnych żołnierzy wraz z maszynami. Fabuła grała tu drugie skrzypce. Jeżeli historia z trzeciej części przypadła Wam do gustu, możecie przeczytać książkę o podtytule "Rosjanin". Zajrzycie na front od drugiej strony barykady. Warto jest patrzeć na świat z różnych perspektyw. 

Seria książek Warcraft

gier ksiazki warcraft

Były gry, MMO, film, ale jest też książka! Świat Warcraft jest niezwykle rozbudowany. Można go poznawać przez lata. Jeśli jesteście fanami dobrego fantasy, ale nie macie czasu na budowanie swojej postaci w World of Warcraft, powinniście sprawdzić sobie książki opisujące ten świat. Coś musi w nim być, jeżeli miliony graczy przez wiele lat opłacają abonament na tytuł multiplayer by zanurzyć się do księstwa Azeroth. Po której stronie staniecie? Horda czy Allience?

Jesteś klientem Orange? Możesz kupić e-booki

Jesteście klientami Orange i chcecie kupić dobrego e-booka? Możecie to zrobić za pomocą „Płać z Orange”. Lista sklepów online, w których skorzystacie z usługi znajduje się tutaj


Oferta

Niedzielna okazja z Xiaomi

Marta Krajewska Marta Krajewska
06 sierpnia 2022
Niedzielna okazja z Xiaomi

Jutro do sklepu Orange wjeżdża nowa niedzielna okazja. Tym razem w korzystniejszych cenach kupicie smartfon Xiaomi Redmi 10 5G oraz smartwatch Xiaomi Watch S1 Active GL.

Jeśli planowaliście zakup tych sprzętów, to koniecznie skorzystajcie z jutrzejszej zniżki. Xiaomi Redmi 10 5G będzie dostępny 100 zł taniej, a S1 Active GL aż 120 zł taniej. Liczba urządzeń objętych promocją jest ograniczona.

Xiaomi Redmi 10 5G

To smartfon gotowy na pracę w sieci 5 generacji. Ma wyświetlacz o przekątnej 6,58 cala i rozdzielczości Full HD+, wzmocniony wytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass 3. Xiaomi Redmi 10 5G ma też możliwości, które spodobają się entuzjastom fotografii: aparat z 50-megapikselową matrycą, sensor głębi, który przydaje się przy robieniu portretów z rozmytym tłem, a także tryb nocny do utrwalania ważnych chwil nawet przy słabym oświetleniu.

Smartfon ma pojemną baterię, 5000 mAh, która pozwala odtwarzać wideo nawet przez 22 godziny. Jedno ładowanie wystarcza na cały dzień pracy, nawet przy intensywnym korzystaniu ze smartfona. Xiaomi ma też bardzo przydatną funkcję szybkiego ładowania.

Xiaomi Watch S1 Active GL

To smartwatch napakowany przydatnymi funkcjami. Ma ponad 100 trybów sportowych, sprawdza tętno, poziom stresu czy energii, ma wbudowany GPS i kompas. Tarcze zegarka można dostosować do stroju i nastroju! Do wyboru jest ponad 200 tarcz, także animowane i możliwością personalizacji. Wyświetlacz AMOLED świetne odzwierciedla kolory i zapewnia idealny kontrast. W trybie zegarka smartwatch Xiaomi może pracować nawet do 24 dni, w trybie GPS bateria pracuje natomiast 30 godzin.

Komentarze

Scroll to Top