Odpowiedzialny biznes

SMS bez VAT

Monika Kulik Monika Kulik
02 marca 2010
SMS bez VAT

W 2009 roku klienci Orange przesłali 5 656 537 milionów SMSów charytatywnych na łączną kwotę ponad 13,28 mln złotych. Niestety prawie 2,4 mln zł z tej kwoty zabrał fiskus. Od wielu lat organizacje pozarządowe starają się, aby SMSy charytatywne były zwolnione z VATu. Czy mamy wreszcie przełom?

 

Rozmawiam z Ewą Krupą, dyrektorem Fundacji Orange, która należy do koalicji „SMS bez VAT”.

W piątek 19.02 odbyło się spotkanie koalicji "SMS bez VAT” z premierem Tuskiem w sprawie zwolnienia SMSów charytatywnych z VATu. To ukoronowanie kilkuletnich starań. Jak do tego doszło?

Ważnym krokiem okazało się powołanie w 2008 roku koalicji "SMS bez VAT". Organizacje zaczęły mówić jednym głosem - prowadząc rozmowy z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami, naświetlając kwestię w mediach i opinii publicznej. Przełomem był chyba jednak list, skierowany przez koalicję do premiera Donalda Tuska w grudniu 2009 roku. To po nim udało się zbudować przychylną płaszczyznę do rozmów.

Media już odtrąbiły sukces, tymczasem zapisy, jakie zaproponowano Ministerstwa Finansów są dość kontrowersyjne - zarówno z punktu widzenia organizacji społecznych, jak i operatorów telekomunikacyjnych?

Z dużym entuzjazmem przyjęliśmy wszyscy informację, że problem wkrótce zostanie rozwiązany. Odnoszę jednak wrażenie, że od szczęśliwego finału dzieli nas jeszcze niekoniecznie bardzo krótka i łatwa droga. Zaproponowane przez ministerstwo rozwiązanie, polegające na zwolnieniu z VAT SMSów, jako specyficznej usługi telekomunikacyjnej, jest sprzeczne z przepisami prawa europejskiego. Ponadto zastosowane w nim kryteria uzyskania zwolnienia są trudne, czy wręcz niemożliwe do osiągnięcia w większości  zbiórek prowadzonych za pomocą charytatywnego SMS-a. Nieuzasadnione i dyskryminujące jest ograniczenie możliwości przekazywania darowizn droga SMSową wyłącznie do organizacji posiadających status pożytku publicznego. Znacząco zmniejszyło by to liczbę fundacji i stowarzyszeń uprawnionych do takiego zwolnienia. Takie ograniczenie jest niepotrzebne, projekt przewiduje bowiem obowiazek uzyskania zezwolenia na zbiórkę publiczną od MSWiA. Zapewni to całkowitą kontrolę procesu zbiórki.

Ale również dla nas – operatorów telekomunikacyjnych zaproponowane rozwiązania wiążą się z pewnymi komplikacjami?

Duże znaczenie ma uzależnienie możliwości uzyskania zwolnienia podatkowego od znaczących nakładów i darowizny operatora telekomunikacyjnego. Projektowane rozporządzenie wymaga kosztownych zmian w systemach bilingowych i regulaminach usług, ale też nakłada niemożliwie do spełnienia warunki. Niektóre z góry wykluczają możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT, inne są zupełnie nieracjonalne i prowadzą do sytuacji, w której operator obciążony jest dużym ryzykiem obowiązku zapłaty całości podatku VAT, nie pobranego od abonentów.

A jak się sprawa ma z liniami charytatywnymi? Co roku takie linie udostępniane są przez TP na potrzeby różnych akcji, a całkowity dochód jest przekazywany organizacjom społecznym. VAT oczywiście odprowadzamy. Nie ma o nich mowy w projekcie rozporządzenia?

Rzeczywiście – nie ma. Zwróciliśmy uwagę na fakt, że brak w projekcie rozporządzenia jasnego wskazania, że dotyczy ono również połączeń głosowych opartych o numerację 0-70X. To jedynie inne narzędzie, obok charytatywnego SMSa, pozyskiwania środków na cele pożytku publicznego i wydaje się, że również powinno być uwzględnione w projekcie i docelowo zwolnione z podatku VAT.

Kiedy Twoim zdaniem będziemy mogli wysyłać SMSy bez VATu?

Jesteśmy już bardzo blisko, udało się zbudować powszechną świadomość problemu, przekonać rządzących do konieczności zmian, zaangażować osobiście premiera. Wierzę, że dzięki wspólnej determinacji uda się sprawę pozytywnie zakończyć, tak by rozwijać filantropię indywidualną. Tym bardziej, że po stronie organizacji pozarządowych i koalicji "SMS bez VAT" została wypracowana koncepcja, jak problem rozwiązać. Wystarczy zastosować zmianę w sposobie ustalania podstawy opodatkowania dla SMSów wysyłanych na cele społeczne. Nasze rozwiązanie nie jest sprzeczne z prawem europejskim, nie ogranicza liczby organizacji uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia. Nie pozbawia też operatorów godziwego wynagrodzenia za świadczoną usługę. Wypracowana przez nas propozycja zmian została w ubiegły piątek (26.02) przesłana do premiera i Ministerstwa Finansów. Trzymajmy kciuki, by udało się przekonać do tego zainteresowanych, w szczególności rządzących...

Czekamy więc na poprawiony projekt rozporządzenia. I na zaproszenie nas, operatorów do kolejnych konsultacji.


Rozrywka

Spot tysiąc minut i szybki konkurs

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
01 marca 2010
Spot tysiąc minut i szybki konkurs

Dziś rusza kampania pakietu 1000 minut na numery Orange i stacjonarne, o którym pisałem tydzień temu. Poniżej spot zrobiony w konwencji znanej już z promocji Orange Go, która osobiście mocno przypadła mi do gustu. Przypomnę, że pakiet kosztuje tylko 6 zł i jest ważny 14 dni. MateoSS na Twoją specjalną prośbę szybki konkurs z nagrodami piłkarskimi. Mam dla Was 4 podwójne zaproszenia na mecz Polska-Bułgaria, który odbędzie się w środę w Warszawie. Dostaną je osoby, które najszybciej i zarazem poprawnie odpowiedzą na trzy pytania: Gdzie urodziła się Justyna Kowalczyk? Ile medali olimpijskich w swojej karierze zdobył Adam Małysz? Czy Ghana uczestniczyła w IO w Vancouver? Od razu zaznaczam, że wygranej nie będzie można zamienić na gadżet z zaczarowanej szafy rzecznika. Dlatego proszę, aby w konkursie uczestniczyły tylko te osoby, które rzeczywiście będą mogły wybrać się na mecz. Pamiętajcie też o umieszczaniu w aplikacji adresu e-mail do kontaktu.


Odpowiedzialny biznes

Koncertowa pomoc dla Haiti

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
01 marca 2010
Koncertowa pomoc dla Haiti

Pamiętacie jeszcze jak pomagano nam w latach 80-tych? Ludzie i organizacje z całego świata słały paczki do Polski. Na szczęście od lat nie potrzebujemy już takiej pomocy i sami możemy okazywać solidarność z innymi. I dobrze, że to robimy. W wielu akcjach, tak dla naszych rodaków, jak i dla ludzi z drugiego końca świata. Bo bieda czy kataklizm nie ma narodowości a cierpią zawsze ludzie. Zobaczcie, na co pójdą środki zebrane podczas sobotniego koncertu dla Haiti, który Wam transmitowaliśmy. Grupa zapaleńców z "Koalicji Sił Jamajskich" zorganizowała świetny koncert. Relację z niego zawdzięczamy naszym kolegom z WP - dzięki.

Scroll to Top