;

Bezpieczeństwo

Stalking – jak się bronić (2) (3)

Michał Rosiak

14 września 2017

Stalking – jak się bronić (2)
3

Pisałem Wam niewiele ponad miesiąc temu, przy publikacji ostatniej (nie)Bezpiecznej Sieci, że jednym z najpopularniejszych tekstów wszech czasów na blogu jest ten, gdzie podajemy sposoby na stalking – czy raczej na poradzenie sobie z nim. Wideo wideem ;), ale tak sobie pomyślałem, że pewnie niektórzy woleliby o tym poczytać, choćby po to, by dowiedzieć się, czy przez przeszło siedem lat (!) jakie upłynęły od publikacji oryginału, cokolwiek się zmieniło?

Stalking to przestępstwo!

Na pewno zmieniło się prawo, już rok później. Gdy powstała pierwsza wersja tego tekstu, z człowiekiem uporczywie nas nękającym trzeba było sobie poradzić samemu, co mogło nawet skończyć się tragedią. Teraz jest łatwiej i jeśli zgłosimy się z takim problemem na policję, możemy liczyć na pomoc. Od 2011 roku stalking jest bowiem przestępstwem (art. 190a Kodeksu Karnego), za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Co jednak, jeśli ewentualne kroki prawne chcemy zostawić na sam koniec, a najpierw spróbować poradzić sobie samemu?

Łatwiej dzięki technologii

Choć generalnie producenci telefonów od dawna byli świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą stalking, dopiero nadejście ery smartfonów znacznie ułatwiło radzenie sobie z niechcianymi telefonami. Teraz nie trzeba już meandrować po menu urządzenia z Androidem, w znacznej większości przypadków wystarczy po prostu:

 • otworzyć aplikację „telefon”
 • nacisnąć i przytrzymać numer, sprawiający nam problemy
 • wybrać opcję „zablokuj numer”/”dodaj na czarną listę”/”dodaj do spamerów” – generalnie coś w tym stylu

A co w przypadku wiadomości? Większość producentów z poziomu aplikacji telefonu umożliwia blokowanie nagabywaczy zarówno telefonicznych, jak i SMSowych. Jeśli Twój telefon nie ma takiej opcji – przejdź do aplikacji SMSowej i zajrzyj do jej ustawień.

A co jeśli akurat w Twoim telefonie żadna z tych opcji nie działa? Wciąż nic straconego, bowiem – jak mawiał Steve Jobs – There’s an app for that. Wystarczy poszukać w sklepie Google aplikacji pod hasłem „Block SMS”/”Block calls”. Zanim zainstalujecie, przyjrzyjcie się opiniom, które otrzymała aplikacja. Pamiętajcie, że tego typu programowi dajecie dostęp do danych wrażliwych – numerów telefonów i szczegółowych informacji o rozmowach, czy SMSach.

Na iPhonie aplikacji szukać nie trzeba. W menu ostatnich rozmówców, na liście SMSów i FaceTime’a wystarczy dotknąć ikonkę z niebieską literą „i” w kółku, przewinąć na dół i wybrać opcję zablokowania rozmówcy.

Facebook i Twitter wiedzą, jak to się robi

Szefowie/właściciele/zarządy sieci społecznościowych wiedzą dobrze czym jest stalking, więc w ich aplikacjach nie trzeba daleko szukać.

 • W przypadku Facebooka wybieramy Ustawienia/Blokowanie, a następnie w rubryce „zablokuj użytkowników” dodajemy imię i nazwisko lub adres e-mail stalkera.
 • Na coraz popularniejszym Twitterze (z dwóch najpopularniejszych sieci społecznościowych to tam mnie znajdziecie, pod nickiem @rosiu36) jest jeszcze łatwiej. Wciskamy trzy kropki (na stronie), bądź „ptaszka” w dół (w aplikacji), by następnie wybrać opcję wyciszenia lub zablokowania nękającego nas, bądź po prostu nie odpowiadającego nam użytkownika. Można także od razu zgłosić, iż dany użytkownik publikuje treści obraźliwe lub krzywdzące.

Pamiętajcie jednak przede wszystkim o tym, by w przypadku, gdyby stalking, którego jesteście ofiarą, staje się groźny, zgłosić sprawę na policji. Oczywiście absolutnie Wam tego nie życzę, ale zawsze warto pamiętać. No i nie zaszkodzi przypomnieć sobie film!

Udostępnij: Stalking – jak się bronić (2)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 09:31 14-09-2017
  Michał jak zwykle w formie. My możemy się bronić, niestety podobno z tym prawem to już troszkę gorzej biorąc pod uwagę wypowiedzi w necie. Czasem zdarza się że policja bagatelizuje doniesienia tego typu wg internautów. PODKREŚLĘ powtarzam to co wyczytałem w necie. Sam na szczęście w swej rodzinie przypadków takich nie miałem.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 11:56 15-09-2017
   Telenarketerzy też potrafią męczyć ;) Ja kilka numerów już zablokowałem. Zastanawiam się skąd mają nasze numery jeśli np. wszystkie zgody marketingowe mam zablokowane, numeru nigdzie nie podawałem??
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 15:17 15-09-2017
    Może w podobny sposób, niekoniecznie od Centka. http://www.telepolis.pl/wiadomosci/giodo-kontrola-orange-w-sprawie-wycieku-danych-osobowych-,2,3,29891.html
    Odpowiedz

;

Oferta

Co na smartfona? Tysiące e-booków, audiobooków i czasopism w Czytelni Orange (10)

Wojtek Jabczyński

13 września 2017

Co na smartfona? Tysiące e-booków, audiobooków i czasopism w Czytelni Orange
10

Wstępniaczek okolicznościowy

Na naszym blogu pisaliśmy dotąd o bardzo wielu zagadnieniach – sprawach i tematach, które Was interesują. Często piszemy o ofercie, sieci, tabletach i oczywiście smartfonach, które przyciągają najwięcej uwagi. Czegoś mi tu jednak brakowało. Wszystkie te rzeczy są bezdyskusyjnie bardzo ważne, ale chyba najważniejsze jest to, na co w efekcie nam pozwalają – co dzięki nim możemy zrobić i jakie potrzeby zaspokoić. Wobec tego, czym byłby nawet najlepszy smartfon, z najszybszym internetem gdyby nie… Aplikacje? To przysłowiowy temat rzeka – rzeka, która stale przybiera – płynie szerzej, a jej nurt jest coraz szybszy i tak już będzie. W naszym nowym cyklu – „Co na smartfona?”- spróbujemy wyławiać z tej rzeki co ciekawsze rybki i przyjrzeć im się bliżej. Zaczniemy od Czytelni Orange – aplikacji stworzonej przez Orange i Publio, ale będziemy się zajmować nie tylko naszymi i nie tylko mainstreamowymi aplikacjami. Mam nadzieję, że włączycie się w rozważania o aplikacjach, które warto mieć.

Czytać czy słuchać?

Na pytanie czy lepiej słuchać czy czytać najlepiej każdy odpowie sobie sam. Jak dla mnie – wszystko zależy od tego, czy mam wolne ręce i mogę czytać, czy robię coś, co wyklucza czytanie i pozostaje słuchanie. W każdym razie obie opcje są dla mnie czymś, co z całą pewnością musi zapewniać mi smartfon. Na rynku jest duży wybór możliwości – począwszy od aplikacji umożliwiających „bezpłatny” dostęp do teoretycznie wielkich zasobów, w których jednak trudno znaleźć to, czego się szuka (za to uprzykrzających czytanie reklam jest pod dostatkiem), po płatne – modelu abonamentowym lub zakupowym. Do tego grona właśnie dołącza…

Czytelnia Orange Ania - ilustracja

Czytelnia Orange

Aplikację stworzoną we współpracy z firmami developerskimi Unity S.A. i Better Software Group z Wrocławia znajdziecie póki co w Google Play, czyli na razie na androida. Wersja instalacyjna waży 25,6 MB, a po instalacji 50,97 MB. To nie tak mało, ale też praktycznie 10 razy mniej niż Facebook.

Po zainstalowaniu, zakładamy konto – rejestrując się z podaniem adresu e-mail i numeru telefonu w Orange. Na ten numer dostajemy kod weryfikacyjny, którym potwierdzamy własność numeru telefonicznego i to w zasadzie kończy procedurę. Od tej chwili mamy pełny dostęp do 28 tysięcy e-booków, niemal 3 tysięcy  audiobooków oraz około 350 tytułów prasowych oferowanych przez Publio.pl – jedną z największych polskich księgarni internetowych.

Aplikacja zapewnia bardzo przejrzysty dostęp do zasobów podzielonych na cztery główne zakładki – Ebooki, Audiobooki, Eprasa i Moje – o której za chwilkę. Każda z trzech pierwszych zakładek ułatwia wyszukiwanie ebooków, audiobooków i czasopism oferując ich podział na cztery kategorie: Nowości, Promocje, Bestsellery i Darmowe, których także i w Czytelni Orange jest spory wybór. Oprócz klasyki i lektur, wśród darmowych są też całkiem współczesne tytuły i czasopisma. Sam znalazłem kilka trafiających w moje… trochę nietypowe zainteresowania i całkowicie za darmo zacząłem od nich zapełnianie swoich „półek”, które oczywiście są w zakładce „Moje”.

W dalszym zapełnianiu półek z pewnością pomoże mi też wyszukiwarka pozwalająca na przeszukiwanie katalogu po tytule książki lub jej autorze, a także kryjący się pod pomarańczową kropką – rozbudowany katalog tematyczny. Wyniki , podobnie jak wszystkie przeglądane pozycje są prezentowane czytelną miniaturą okładki, tytułem i ceną.  Ich dotknięcie zabiera nas „głębiej” – do podstrony, na której możemy dowiedzieć się więcej o tytule, autorze, wydaniu, a także pobrać i natychmiast przeczytać bezpłatny fragment. Dodatkowo aplikacja podpowiada inne tytuły z przeglądanej kategorii oraz inne pozycje poszukiwanego autora – informacji jest sporo, ale są przejrzyście przedstawiane i selekcjonowane. Dzięki temu nie przeszkadza to, a pomaga w dokonaniu wyboru. Mamy wiec…

Wszystko pod ręką – zawsze

Fajną funkcjonalnością Czytelni Orange jest nie tylko to, że wszystkie kupione w czytelni pozycje są przechowywane w jednym miejscu, ale także to, że oprócz tytułów kupionych w czytelni, na półkę można wstawić także ebooki w formacie EPUB i PDF kupione w innych księgarniach. To działa także w druga stronę – każdego kupionego e-booka można jednym kliknięciem wysłać na swojego Kindle’a, co ważne nie zużywając przy tym transferu posiadanego w abonamencie, bo korzystanie z aplikacji nie pomniejsza pakietu danych.

Wróćmy jednak do czytania i słuchania w aplikacji. Kupione ebooki można zacząć czytać niemal natychmiast po zakupie – dodanie ich na swoją półkę a następnie otwarcie powoduje, że plik jest pobierany na smartfon, czy tablet i jego kopia jest dostępna niezależnie od tego, czy akurat mamy dostęp do internetu czy nie. Podobnie z audiobookami, choć tutaj trzeba się liczyć z zajmowaniem większego obszaru pamięci urządzenia, ale w końcu od czego są karty SD? No dobrze jak dotąd jest super, a teraz o pieniądzach…

Wygodnie, szybko i w dobrej cenie

Wspomniałem, że jedna z kategorii w katalogu głównym nosi nazwę promocje – to dobre miejsce dla tych, którzy mają w sobie zacięcie myśliwego i lubią cierpliwie polować na upatrzoną „zwierzynę”. Warto tu zaglądać co najmniej raz w tygodniu, bo promocje w Publio.pl zmieniają się regularnie i można w nich kupować o połowę, a czasem jeszcze taniej. Regularnie też pojawiają się nowości i oferty bestsellerów. Gorącymi nowościami są aktualnie „Oskarżenie” Remigiusza Mroza (do 26-go wyłącznie dla klientów Orange i Publio) oraz „Ania” Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego – pierwsza autoryzowana przez rodzinę biografia Anny Przybylskiej.

Jak pamiętacie, przy rejestracji konta trzeba podać numer telefonu i potwierdzić jego posiadanie poprzez kod aktywacyjny. Ta niewielka komplikacja otwiera całkiem spore możliwości – przede wszystkim wygodnych i bardzo szybkich zakupów w aplikacji. Nie musimy wykonywać osobnych przelewów by zapłacić za kupione książki – należność jest automatycznie doliczana do rachunku za telefon lub potrącana z konta karty prepaid. Dzięki temu, niemal natychmiast mamy dostęp do kupionych pozycji i możemy zacząć czytać lub słuchać… Najlepiej za pomocą wbudowanego odtwarzacza, który podobnie jak czytnik – pamięta miejsce, w którym poprzednio przerwaliśmy słuchanie. Dzięki temu możemy zacząć słuchać dalej bez szukania miejsca, w którym ostatnio skończyliśmy.

Skoro wspomniałem o odtwarzaczu, słowo o czytniku. Generalnie jest dosyć prosty – nie ma tu zbyt wielu koniecznych do korekty ustawień, a mimo to jest całkowicie wystarczający (choć czytanie na tablecie czy smartfonie to nie to samo co na e-papierze w czytniku). Tekst jest wyskalowany zgodnie z ogólnymi ustawieniami naszego urządzenia i w efekcie,  jeśli nie mamy problemów z czytaniem treści w innych aplikacjach, w czytniku na pewno tez ich nie będzie.

Generalnie to cecha charakterystyczna całej aplikacji Czytelnia Orange – działa płynnie i jest bardzo intuicyjna. Zwalnia nas z konieczności grzebania w ustawieniach – chyba, że ktoś bardzo musi. Sam dostałem aplikację zaledwie wczoraj i beż żadnych pomyłek znajduje wszystko czego mi potrzeba. Z całą pewnością nie skasuję jej po napisaniu tego tekstu 🙂

Wisienka na torcie

Na koniec zostawiłem sobie jeszcze coś. Przygotowaliśmy dla Was jeszcze jedną fajną książkę – to wciągający kryminał Piotra Głuchowskiego – „Umarli tańczą” – z okazji otwarcia Czytelni Orange możecie go pobrać całkiem za darmo.

 

 

 

Udostępnij: Co na smartfona? Tysiące e-booków, audiobooków i czasopism w Czytelni Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:32 13-09-2017
  Fajny news. Ja osobiście bym tylko nie "używał" publikacji o życiu ś.p Anny Przybylskiej do reklamy czytelni. Czuję że może być to odebrane różnie przez społeczeństwo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 16:56 13-09-2017
   To zawsze jest delikatna kwestia i doskonale rozumiem Twoja obawę. Sam o takich rzeczach często myślę widząc różne próby zarabiania na czymś nieszczęściu. Tu jednak jest nieco inaczej - książka jest autoryzowana przez najbliższych Anny Przybylskiej, a jej osobowość zostawiła ślad w pamięci wielu ludzi, którzy po prostu będą chcieli przeczytać jak żyła i w ten sposób wspomnieć kim była. To dla nich jest ta książka i dla jej pamięci - tak to odbieram.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 00:42 14-09-2017
    Dzięki Zbyszku za komentarz. Nie znam dokładnie treści tej książki. Napisałem o obawach które przychodzą mi do głowy. Ja osobiście wolałbym unikać do reklamowania takiego produktu takich pozycji, które dotykają bardzo delikatnych kwestii. Może to tylko moje nieuzasadnione obawy, pozdrawiam.
    Odpowiedz
    • komentarz
     robert 13:29 14-09-2017
     i jeszcze ta wisienka na torcie ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  darek 18:42 13-09-2017
  dlaczego nie ma wersji na tablet?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 11:20 14-09-2017
   Wersja dostępna w Google Play działa także na tabletach - oczywiście z androidem. Jeśli jest inaczej i coś jest nie tak - proszę o informację na jakim tablecie są kłopoty. :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    darek 15:36 14-09-2017
    Wersja dostępna w google play działa na tablecie, ale nie ma w niej opcji powiązania z numerem tel. orange.
    Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 10:46 14-09-2017
  Tylko czytanie. Audiobookom mówię stanowcze nie. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   robert 13:31 14-09-2017
   A ja mówię stanowcze NIE skrytym parówkożercom ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  barMan 22:19 14-09-2017
  Szkoda że Nju wypadło z Orange, a przynajmniej tak mówi mi apka.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Biżuteria z telefonów – konkurs! (24)

Monika Kulik

12 września 2017

Biżuteria z telefonów – konkurs!
24

W myśl zasady 3R (ang.: Repair, Refurbish, Recycle) lub jest ktoś woli 3U (pol.: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj ponownie, Utylizuj) staramy się jak najlepiej wykorzystać zebrane z rynku używane telefony. Część z nich po drobnych naprawach nadaje się do powtórnego wykorzystania i ponownie trafia na rynek, a te, które są już zużyte, zostają przekazane do przetworzenia – czyli recyklingu. Odzyskane w ten sposób zostają cenne surowce i komponenty, które mogą być wykorzystywane w procesie refabrykacji nowych urządzeń elektrycznych.

Biżuteria z telefonów - zdjęcie z procesu przygotowania i upcyklingu

fot. Dekoeko

Biżuteria z telefonów

Tym razem jednak część odzyskanych telefonów przekazaliśmy do przetworzenia w procesie upcyklingu, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce, np. dzieła sztuki czy inne przedmioty codziennego użytku. Dzięki współpracy z platformą Dekoeko ze starych i zużytych telefonów powstały oryginalne i unikatowe akcesoria: spinki do mankietów, pierścionki, naszyjniki, kolczyki i breloki.

Zobaczcie prezentację naszej kolekcji:

 

Co jeszcze powstaje ze zużytych telefonów w ramach recyklingu?

Wiele materiałów ze starych telefonów jest ponownie użytych w refabrykacji telefonów komórkowych, notebooków, aparatów fotograficznych, konsol do gier.

Biżuteria z telefonów - zdjęcie z procesu przygotowania i upcyklingu

fot. Dekoeko

Inne materiały są używane do produkcji przezroczystego szkła ceramicznego będącego częścią np. płyt kuchennych. Tlenki przewodzące są kluczowymi elementami np. w ekranach LCD, czujnikach optycznych w aparatach fotograficznych oraz w kablach światłowodowych. Znajdują również zastosowanie fotowoltaiczne, są używane w produkcji paneli słonecznych.

Odzyskane srebro jest wykorzystywane do produkcji płyt głównych w urządzeniach elektronicznych, oświetleniu LED.

Inne komponenty w produkcji galwanotechnicznej służą do produkcji suwaków lub sprzączek do pasów bezpieczeństwa.

Niektóre materiały znajdziemy też w bateriach stosowanych w samochodach hybrydowych i elektrycznych. Wiele osób nie wie, ale średnio jeden na trzy samochody na drodze ma katalizator spalin, który został wykonany z części odzyskanych ze starych telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

Biżuteria z telefonów - zdjęcie z procesu przygotowania i upcyklingu

fot. Dekoeko

Jak pozbyć się używanego telefonu?

Jeśli gdzieś w Waszych szufladach zalegają jakieś stare telefony, możecie je zostawić w naszym salonie lub odsprzedać poprzez portal www.orangerecykling.pl, wspierając wybraną fundację.

Proces upcyklingu telefonów w Orange Polska

Konkurs

Jeśli chcecie zdobyć unikatową biżuterię z telefonów, zapraszamy Was do konkursu. Opiszcie Wasz pomysł na ekologiczne wykorzystanie zużytego telefonu. Nagrodzimy 5 najbardziej twórczych i oryginalnych odpowiedzi.

Na Wasze komentarze czekamy do piątku 15.09 do godziny 12.00.

 

Udostępnij: Biżuteria z telefonów – konkurs!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mq 12:30 12-09-2017
  Ja ze swojej starej Motoroli bodajże V60 zrobiłam porfel/pudełko na pieniądze. Wyjęłam klawiaturę i baterie aby był lżejszy i monety lądują do portfela, którym jest stary telefon z klapką #wyznaczamtrendy #fashionista, w miejsce klawiatury. Łatwy i szybki sposób aby zaskoczyć ludzi przy kasie w sklepie :D pozdrawiam !
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 12:36 12-09-2017
  A to nawet ciekawe. Ten wisiorek jest fajny, podoba mi się ten projekt. Zastanawiam się czy podobnie jak z butelek pet nie dałoby się z telefonów robić ubrań (ale normalnych, nie "modowych" :) ) Plastik jako podstawa do włókien, metale na zamki czy guziki, szkło, ceramika jako guziki czy ozdoby. Oczywiście ekonomicznie pewnie to nieopłacalne za diabła, ale ciekawi mnie czy technologicznie byłoby do dźwignięcia.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Konrad 13:57 12-09-2017
  Skoro biżuteria, to mogłaby być też elegancka szkatułka na biżuterię, zrobiona w podobny sposób. Mogłyby być też podstawki pod kubek lub ramki na zdjęcia.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Prz 15:52 12-09-2017
  Zużyty telefon można zainstalować przy doniczkach lub w ogródku i z odpowiednią aplikacją śledzić rozwój roślin :) smartfon ze zbitym ekranem i zużytą baterią jak najbardziej się do tego sprawdzi - a to najczęstrze powody wyrzucenia telefonu na śmietnik. Można też z takiego telefonu zrobić stację pogodową, internetową nianię albo hotspot - zamiast generować kolejne elektrośmieci wykorzystać do odrabiania lekcji na łonie przyrody!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marko 16:38 12-09-2017
  Ja to bym chciał posiadać zastawę stołową z moich archaicznych komórek. I tak oto był jadał niedzielnego schabowego na talerzu wykonanym ze starych nokii, popijał ulubioną herbatkę w kubeczku, który był kiedyś Samsungiem, jadł ciasteczko łyżeczką wykonaną z podzespołów starych Alcateli a na koniec delektował się pyszną Latte w filiżance z duszą SonyEricssona ;-) To moja idealna zastawa stołowa z duszą ;-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:54 12-09-2017
  Na tej waszej stronie http://www.orangerecykling.pl/ co wpisałem jakiś model telefonu to wyskakuje "brak na naszej liście" i prośba o kontakt... Ta wasza lista obejmuje już tylko same smartfony i to najlepiej 2-3 letnie??? :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 14:44 13-09-2017
   Emitelek, z tego co udało mi się dowiedzieć taki komunikat pojawia się, gdy nie możemy zaproponować żadnej ceny za dany telefon. Lista telefonów jest dynamiczna, a jedną ze składowych jest potencjalna zbywalność danego modelu. Stąd prośba o kontakt i indywidualne ustalenia w sprawie ew. odbioru do utylizacji.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tony 18:10 12-09-2017
  O ile jest to stary telefon z androidem i działającą kamerą, to można zrobić z niego kamerę IP. Instalujemy tylko odpowiednie oprogramowanie (np. IP Webcam), maskujemy telefon, żeby nie było go widać, oczywiście zostawiamy podłączonego do ładowarki i mamy monitoring domu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 18:46 12-09-2017
  Czy ta oferta to nie sygnał dla Orange, że czas na radykalne zmiany w ofercie na kartę ??????? http://www.telepolis.pl/wiadomosci/lajt-mobile-no-limit-na-wszystko-i-10-gb-za-1999-zl,2,3,39944.html
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 21:28 13-09-2017
   a2mobile ma podobnie ;) https://a2mobile.pl/niewyczerpalne-pakiety
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:09 12-09-2017
  Ja z kilku starych telefonów, a dokładniej z ich klawiszy zrobił mini liczydla dla dzieciaków. Byłyby to liczydła inne niż wszystkie bo ich przedział liczbowy wynosiłby od 0-9 ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  dt 20:57 12-09-2017
  Czy biżuteria z telefonów jest bezpieczna dla zdrowia użytkownika - nie powoduje zatrucia szkodliwymi pierwiastkami?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 15:23 14-09-2017
   Oczywiście. Wszystkie elementy są odpowiednio zabezpieczone - zatopione w żywicy epoksydowej. Osobna kwestia to osoby uczulone na różne metale.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Boguś 21:08 12-09-2017
  Ze starego telefonu zrobię alarm samochodowy. Przylutuję, wezmę do akumulatora. A gdy zginie mój samochód podam numer IMEI a mundurowi znajdą go.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Artur 23:54 12-09-2017
  Ze swojej zużytej NOKI E51 zrobił bym lusterko dla kobiety - przydatna rzecz w damskiej torebce. To że NOKIA E51 jak wiadomo ma dość duży wyświetlacz, wyjął bym płytę główną + ekran + klawiaturę + baterię i w miejsce ekranu i klawiatury wstawił bym idealnie wycięte do konturu lusterko - to przedniej części. A w tylnej części wykorzystując miejsce z aparatu fotograficznego na całej szerokości wstawił bym lusterko lekko powiększające. W takim bym to sposób ekologiczny wykorzystał telefon który przyda się nie raz kobiecie w nie jednej sytuacji.
  Odpowiedz
 • komentarz
  robert 11:03 13-09-2017
  Uniwersalny, wieloletni kalendarz ścienny - na magnetycznej tablicy (rozmiarów A4/A3) rozmieszczamy elementy klawiatury, podklejone kawałkami magnesu. Całość zdobią bebechy komórek, tworząc oryginalny bałagan, cmentarzysko technologii. Duży zegar ścienny - luźna kompozycja elementów rozlokowana na dużej powierzchni ściany. Fragmenty telefonów obrazują godziny i minuty, w środku natomiast jest zamontowany mechanizm zegarowy, fabrycznie nowy... niestety ;-) Ubranie na bal przebierańców, kreacja geek ;-) Nieprzezroczyste elementy (obudowy, płyty główne) łączymy tak aby stanowiły okrycie, np. bluzę czy tunikę. Elementy przezroczyste uatrakcyjniają ubiór, odkrywając nieco ciała. Te prześwity to symboliczna wymowa, że nasz świat nie jest do końca zdehumanizowany ;-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 11:50 13-09-2017
  Starymi komórkami można by wykleić pokój , sufit i ściany . To propozycja dla fanów nowych technologii .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 15:25 14-09-2017
   I to zagorzałych fanów ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Szatyneczka 15:47 13-09-2017
  Ja myślę, że zużyte telefony można by wykorzystać i stworzyć z nich różne, fajne dekoracje do domu: obrazy, plakaty, ścianki, dekoracje wiszące itp.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Emilka 07:23 15-09-2017
  Jestem działkowcem, więc to co przydatne na mojej działce to chętnie przygarniam, a jak jeszcze jest ekologiczne to już w ogóle cieszy me serce. Z przetworzonych telefonów można zrobić akcesoria działkowe jak doniczki, grabki, haczki, płotki, ozdoby i inne cuda wianki.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika Kulik 13:36 15-09-2017
  Bardzo dziękujemy za Wasze odpowiedzi i propozycje kreatywnego i praktycznego wykorzystania starych i zużytych telefonów. Nasza blogowa Komisja wybrała 5 pomysłów, których autorami są Artur, robert, mq, Prz i Emilka. Zwycięzców proszę o kontakt - monika.kulik@orange.com. Podajcie co wybieracie - wisiorek, kolczyki, pierścionek (jest regulacja wielkości), brelok czy spinki do mankietów i gdzie mam to wysłać ;).
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 12:09 16-09-2017
   Gratulacje dla laureatów :) Nareszcie "nowi" startują w blogowych konkursach ;) Tak trzymać Drodzy :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gozia 12:25 16-10-2017
   A czy będzie gdzieś można tę biżuterię kupić?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Monika Kulik 13:37 16-10-2017
    Nie planujemy sprzedaży.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej