Bezpieczeństwo

Stalking – jak się bronić?

Marek Krupa Marek Krupa
25 czerwca 2010
Stalking – jak się bronić?

Ostatnio niezwykle często wspomina się o tzw. stalkingu. To nękanie osób poprzez wysyłanie wiadomości sms, e-mail lub wykonywanie niechcianych połączeń telefonicznych. Większość z nas posiada telefon komórkowy, dlatego problem może dotknąć każdego z nas. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie karalności stalkingu, jednak na prawne regulacje trzeba jeszcze poczekać. Czy zatem możemy chociaż zminimalizować jego skutki? Na szczęście tak! Poniżej kilka rozwiązań, które pomogą bronić się przed tym procederem.

Część producentów komórek (m.in. Samsung, Nokia, LG) w standardowym oprogramowaniu umieszcza filtr połączeń i/lub sms. Oznacza to, że połączenie przychodzące z konkretnego numeru wprowadzonego wcześniej przez użytkownika na tzw. „czarną listę”, jest automatycznie odrzucane. Natomiast wiadomość sms przychodząca z takiego numeru jest kierowana do odpowiedniego folderu. Dzięki temu użytkownik nie jest niepokojony niechcianymi wiadomościami. Jak włączyć takie opcje w przykładowych telefonach? Samsung Avila/ Corby/Ultra Classic/ Ultra Touch: Menu > Ustawienia > Aplikacje > Połączenia > Wszystkie Połączenia > Automatyczne Odrzucanie > Lista Blokowanych Numerów. W tej opcji wpisujemy numer i/lub wybieramy opcję dla wszystkich połączeń przychodzących z zastrzeżonego numeru. Nokia 1208/1600/1661 Menu > Wiadomości > Ustawienia wiadomości > Filtrowane Numery  dla połączeń: Ustawienia > Ustawienia Połączeń > Filtrowane Numery i BlackBerry Konfiguracja > Opcje bezpieczeństwa > Zapora Firewall > Blokowanie wiadomości przychodzących.

Co jednak możemy zrobić, jeśli telefon nie posiada takiej funkcji w standardzie? Wtedy warto sprawdzić, czy jest wyposażony w system Symbian, Windows Mobile lub Android. Za ich pomocą także można ustawić filtry odrzucające niechciane połączenia i wiadomości sms. Wystarczy mieć odpowiednia aplikację. Dla aparatów z systemem Symbian można zainstalować program Handy Blacklist albo Best Blacklist. Przy Windows Mobile Call SMS Blocker, Photo Contacts Pro lub Call FireWall; natomiast dla Androidów Gblocker.

Na koniec warto dodać, że jeżeli otrzymujemy niechciane wiadomości sms z bramki Orange, a numer nadawcy rozpoczyna się od cyfr 102 xxxxx, to możemy w prosty sposób wyłączyć zgodę na otrzymywanie takich wiadomości wysyłając sms o treści „NIE” pod numer 102.


Odpowiedzialny biznes

Od inspiracji do działania

Liliana Kulesza Liliana Kulesza
25 czerwca 2010
Od inspiracji do działania

Fundacja Przystanek Twórczość wpadła na fajny pomysł stworzenia Akademii Animacji. Zrobili to z myślą o młodzieży z małych miast i wsi, która chce kreować wydarzenia kulturalne w swojej miejscowości, takie jak: przegląd filmów, wernisaż fotografii, happening, zaproszenie ciekawych artystów. Młodzi ludzie często nie wiedzą, od czego zacząć, zastanawiają się: kto może im pomóc? gdzie szukać na to pieniędzy?  jak napisać wniosek? jak zrealizować projekt? Dlatego w ramach Akademii, prowadzone były warsztaty „Fabryka inicjatyw”, podczas których młodzież była inspirowana do aktywności twórczej, definiowania swoich potrzeb, realizowania własnych pomysłów metodą projektu. Młodzież otrzymała wsparcie merytoryczne, finansowe i konsultacje z lokalnymi animatorami kultury. Podczas Akademii Animacji dofinansowano 6 projektów młodzieżowych z Olecka i okolic. Dokumentowano historię Olecka, poznawano historię pradziadków, przeprowadzono warsztat plastyczny, powstał festiwal filmowy i kabaret.

Efekty działań oleckiej młodzieży możecie zobaczyć na specjalnej stronie stworzonej właśnie na potrzeby projektu: www.akademiaanimacji.pl/  Znajdziecie tam też blog, gdzie uczestnicy projektu na gorąco opisywali swoje wrażenia.

Całość przedsięwzięcia zorganizowano dzięki grantom przyznanym przez Fundację Orange w ramach programu Akademia Orange. Edukacja poprzez gry miejskie, hip hopowe warsztaty akustyczne, streetartowe rewitalizacje osiedli – to tylko niektóre z pomysłów nagrodzonych w pierwszej edycji tego programu. Wczoraj uroczyście go podsumowano. Do I edycji programu zgłoszono 621 projektów. Kapituła premiowała te, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom. Istotnym kryterium było również nawiązanie partnerstwa z inną organizacją oraz zastosowanie nowoczesnych technologii w proponowanych działaniach. Łącznie wybrano 38 projektów w całym kraju. Opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie www.akademiaorange.pl.


Odpowiedzialny biznes

Włoski lament

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
24 czerwca 2010
Włoski lament

Półwysep Apeniński tonie we łzach. Rozpacz, niemalże żałoba narodowa. Przecież dla Włochów piłka nożna to sport narodowy. Ból jest tym większy, że z pierwszej rundy odpadają obrońcy tytułu. Być może z tego powodu "La Gazzetta dello Sport" będzie wydana na czarno? Może czcionka pozostanie różowa, choć "różowo" we włoskiej piłce wcale nie jest.

Analizując historię mistrzostw świata, można zauważyć całkiem ciekawą (może nie dla Włochów) sprawę. Od 1930 roku, czyli od pierwszych mistrzostw świata w Urugwaju, trzeci raz obrońca tytułu nie zdołał wyjść z pierwszej rundy.

Oczywiście debiutantami byli... Włosi. W 1950 roku, broniąc tytułu w Brazylii, włoscy piłkarze zajęli drugie miejsce w grupie (z trzech drużyn awansowała jedna - Szwecja).

W 1966 roku, na angielskich boiskach szczęście nie sprzyjało Brazylijczykom, którzy bronili tytułu zdobytego w Chile. W grupie z Portugalią, Węgrami i Bułgarią, Brazylia uplasowała się na trzecim miejscu.

Na pocieszenie, choć marne, dzień wcześniej odpadli wicemistrzowie, sąsiedzi Włochów - Francuzi. Ale czy to coś zmienia? W takim razie, co pozostaje włoskim kibicom? Czy wygrana włoskiego zespołu w piłkarskiej Lidze Mistrzów zaspokoi oczekiwania? Pozostaje jeszcze Scuderia Ferrari, być może kolarska niespodzianka w Tour de France, bo na Francesce Schiavone, zwyciężczyni Rolanda Garrosa, na kortach Wimbledonu też już Włosi nie mogą liczyć. To wszystko chyba nie ma znaczenia. Przecież mistrzostwa świata w piłce nożnej są teraz najważniejszym sportowym wydarzeniem. Reszta nie jest nawet w cieniu...

Scroll to Top