Odpowiedzialny biznes

Subiektywna lista rzecznika

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
31 grudnia 2011
Subiektywna lista rzecznika

Niedawno pisałem, że mijający rok stał pod znakiem konsolidacji na rynku, ale to oczywiście nie wszystko, co dało się zapamiętać. Było wiele spektakularnych wydarzeń, ale też tych mniejszych oraz ciekawostek. Oto mocno subiektywna i krótka lista rzeczy, które najbardziej utkwiły w głowie rzecznika Anno Domini 2011. Wreszcie dowiedzieliśmy się, co ma i w co dokładnie gra na rynku telekomunikacyjnym Zygmunt Solorz-Żak. Premier zdecydował, że w nowym roku będzie nowy szef UKE. W mało spektakularny sposób, ale jednak Era zmieniła się w T-Mobile. Odszedł Steve Jobs - wielki wizjoner rynku i twórca potęgi Apple. Tajemnicze kody Orange bezspornie najlepszą promocją roku, a Serce i Rozum zdominowały reklamę. Pojawiło się LTE versus marketingowa ściema roku, czyli 4G w Play`u. Smartphone`y sprzedają się jak ciepłe bułeczki i to na pewno nie koniec. Orange promocyjnie wydłużyło ważność konta w prepaid do 2 lat. Na koniec ogromna awaria BlackBerry, która spowodowała spadek o kilkadziesiąt procent liczby wypadków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich :-) Jeśli ktoś z Was jest chętny, to proszę napiszcie swoje typy. Po weekendzie, najciekawszy moim zdaniem komentarz, nagrodzę zestawem gadżetów z zaczarowanej szafy rzecznika. Pomyślności w Nowym Roku!


Bezpieczeństwo

Bezpiecznego Nowego Roku!

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 grudnia 2011
Bezpiecznego Nowego Roku!

Wpisem nr 57 kończymy na Blogu Technologicznym mijający rok w kwestii tematyki bezpieczeństwa teleinformatycznego. Rok ciekawy, bogaty w spektakularne wpadki wielkich firm i wskazujący na rodzące się nowe trendy w działalności sieciowych przestępców.

Gdybym miał wybrać trzy rzeczy, dotyczące bezpieczeństwa IT, z którymi – przynajmniej patrząc na media, zarówno bezpieczniackie, jak i mainstreamowe – kojarzy mi się mijający rok, byłyby to Stuxnet, kwestie prywatności w sieciach społecznościowych oraz złośliwym oprogramowaniem na Androida. O Stuxnecie i ryzyku wynikającym z ataków na systemy SCADA mówił m.in. podczas warszawskiej konferencji Secure Raul „Nobody” Chiesa, a także Brian Krebs podczas specjalnego wywiadu dla Bloga Technologicznego. O szaleństwie „social” pisaliśmy m.in. pod kątem uważania na przyjaciół, przemyślanego korzystania z tagów oraz rozważnego przydzielania uprawnień aplikacjom na Facebooku. O problemach z Androidem wspominaliśmy pod koniec roku, wcześniej ostrzegając przed bankowymi trojanami, podmieniającymi kody SMS. W kilku przypadkach mieliśmy też okazję się pochwalić – pisząc o używanych w TP rozwiązaniach Public Key Infrastructure, naszych działaniach CSR czy informując o dołączeniu TP CERT do renomowanej organizacji FIRST, bądź o wprowadzeniu przez Koreę Płd. dwa lata po nas obligatoryjnej blokady Portu 25.

Czego możecie spodziewać się w przyszłym roku? Na pewno będziemy ostrzegać przed większymi zagrożeniami, tak jak systematycznie przez ostatnie dwa lata. Nie zabraknie poradników, takich jak ten o bezpiecznych hasłach w poprzednim wpisie. Marzy mi się, by o samych hasłach nie trzeba było pisać pisać tak często, bowiem do internautów zacznie docierać waga problemu. McAfee i Cisco przewidują wzrost dedykowanych ataków na wartościowe cele (największe firmy, ale także systemy użytkowe – elektrownie, przepompownie wody), kosztem spadku masowego spamu. Tekstów na temat nie powinno zabraknąć i na naszych łamach, podobnie jak tych o wzroście liczby malware’u na systemy mobilne i oczywiście spraw bieżących.

Życząc Wam zatem tradycyjnie Bezpiecznego Nowego Roku, na koniec mam dla Was ciekawostkę - pierwszą piątkę najchętniej odwiedzanych przez Was w 2011 bezpieczniackich notek według naszego blogowego Analyticsa:

1. Groźny phishing, czyli lepiej się nie „wyłączać”. Ciekawostka, bowiem był to pierwszy wpis o bezpieczeństwie na Blogu Technologicznym, datowany na 20 maja 2010!

2.Użytkownicy Neostrady, uważajcie na podejrzane maile. Znów phishing, jedno z publikowanych przez nas ostrzeżeń o phishingowych atakach na szeroką skalę, skierowanych do klientów naszych usług.

3.Cloud Computing, czyli zalety i wady przetwarzania w chmurach danych. Podsumowanie współorganizowanego przez TP seminarium InfoTRAMS „Cloud Computing – Latając w chmurach”, kolejny tekst z 2010 roku.

4.Bezpieczne święta z bezpiecznym hasłem. Najnowsza notka, której zaledwie tydzień wystarczył, by znaleźć się o krok od „podium”. Zapewniam, że poradnik o bezpiecznych hasłach to dopiero pierwszy z serii tego typu tekstów dla „nie-technicznych” użytkowników sieci, które będziemy publikować na Blogu Technologicznym.

5. Co to za dziwny adres, czyli o IPv6 i bezpieczeństwie słów kilka. Publikacja z 2010 roku z informacjami o protokole IPv6. Wygląda na to, że w świetle zbliżającego się szybkim krokiem wprowadzenia IPv6 na szeroką skalę, informacje o nowym protokole są coraz częściej poszukiwane.


Odpowiedzialny biznes

Akcja Miś

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
30 grudnia 2011
Akcja Miś

Dziś oddajemy łamy Marcie Cieślak-Krajewskiej z bloga technologicznego.

Marta: Pracownicy Orange Labs od kilku lat wspierają Akcję Miś. Zbierają  zabawki, przybory szkolne, książki, sprzęt sportowy i produkty codziennego użytku. W Wigilię od rana podarunki dostarczane są do najbardziej potrzebujących rodzin.

- W Akcji Miś uczestniczę już od kilku lat. Wymaga to zaangażowania, zwłaszcza przed samą Wigilią, ale zaskoczenie i radość na twarzach dzieci, kiedy dostają prezent, to dla mnie najlepsza nagroda – mówi Agnieszka Francesson z polskiego Orange Labs.

Idea akcji narodziła się 11 lat temu, gdy jeden z jej pomysłodawców dostał ogromną pluszową maskotkę i postanowił dać ją dziecku, które nie mogło liczyć na gwiazdkowy prezent. Od tamtej pory wolontariusze docierają do dzieci m.in. z Warszawy, Ząbek, Błonia, Pułtuska czy Ostrowii Mazowieckiej. Odwiedzają domy samotnej matki, domy dziecka i odziały intensywnej terapii. W tym roku zorganizowali też wsparcie dla kilkunastu rodzin zastępczych.

Więcej  znajdziecie na stronie Akcji Miś i Facebooku.

Scroll to Top