Rozrywka

Świat wokół statuetek

Aleksandra Urbańska Aleksandra Urbańska
14 sierpnia 2015
Świat wokół statuetek

Czerwony dywan, znane nazwiska, blask fleszy, najlepsze kreacje i wreszcie wyczekiwane nagrody. No właśnie, nagrody…to symbol pustego tryumfu, wyraz poprawności politycznej czy może jednak nagrodzenie wysiłku, wyraz uznania, drogowskaz na przyszłość? Nagrody często dzielą publiczność. Czasami zgadzamy się z opinią jury, a czasami wręcz przeciwnie - nie rozumiemy ich wyboru i wzbudza on kontrowersje. Niewątpliwie otrzymanie statuetki to jednak duża przyjemność i satysfakcja, a dla wielu zwieńczenie aktorskiej kariery. Zobaczcie w kolejnym odcinku „Prześwietlamy polskie kino”, co o nagrodach sądzą znani polscy aktorzy.

A teraz drodzy czytelnicy bloga mam dla Was zadanie ;-) Wyobraźcie sobie, że to Wy zasiadacie w jury prestiżowego festiwalu filmowego. Tym samym macie możliwość nagrodzenia aktora i aktorki, którzy Waszym zdaniem zagrali genialnie, a niestety nie zostali docenieni. Jestem ciekawa, na kogo byście postawili i za jakie kreacje aktorskie? Dla mnie jednym z niedocenionych "Oscarowo" aktorów jest Leonardo Di Caprio za role w Wielkim Gatsbym, czy za kreację w  Django, a dla Was?


Odpowiedzialny biznes

Wiemy, gdzie powstaną Pracownie Orange!

Monika Kulik Monika Kulik
13 sierpnia 2015
Wiemy, gdzie powstaną Pracownie Orange!

Przez ostatnie tygodnie trwało głosowanie, a losy nowych Pracowni były w rękach internautów.

Wykorzystywano wszelkie sposoby na zapraszanie ludzi do oddawania głosów. Księża zachęcali do zaangażowania w ogłoszeniach duszpasterskich. W jednej z miejscowości, ponieważ niewiele osób  miało dostęp do internetu, gmina udostępniła tablet z dostępem do netu - chodzili po mieście, żeby ludzie mogli głosować, w niektórych szkołach podczas wakacji uruchomiono dyżury, żeby dzieciaki mogły w każdej chwili przyjść i klikać na swoją Pracownię. Każdy sposób był dobry, aby zdobyć głos i zjednać społeczność wokół wspólnego celu.

A było o co walczyć. Nowa multimedialna świetlica - wyremontowana, umeblowana i wyposażona w komputery z bezpłatnym internetem, drukarę, skaner, konsolę do gier i telewizor LCD, a także 2 - letnie wsparcie od Fundacji Orange w prowadzeniu ciekawych i twórczych aktywności dla dzieci, dorosłych i seniorów. Swoją pomoc zdeklarowały także istniejące Pracownie z 1.edycji, które od 3 lat są w Programie i dowiodły, że świetlice stanowią wymierną wartość dla życia społecznego w danej miejscowości.

Pierwsze Pracownie Orange otworzyliśmy w 2012 roku, by ułatwić mieszkańcom małych społeczności dostęp do informacji, wiedzy i technologii. W 50 miejscowościach stworzyliśmy nowoczesne, multimedialne świetlice. Wspólnie z lokalnymi liderami udostępniliśmy dla wszystkich nie tylko  miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych, ale także przestrzeń spotkań, w której są realizowane ciekawe projekty integrujące ludzi. Przez 3 lata aktywności Pracowni zyskaliśmy wiele dowodów, że zaproponowany przez nas model inwestycji społecznej sprawdza się dobrze, przyczyniając się do zmian na lepsze w lokalnych społecznościach.

Dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację Programu. W czerwcu tego roku ogłosiliśmy nabór do II edycji, w której uruchamiamy 26 kolejnych Pracowni. Zainteresowanie Programem przerosło nasze oczekiwania. Zgłoszono 1018 wniosków. Komisja Konkursowa wybrała 50 miejscowości, na które mogli głosować internauci. Głosowało ponad 182 tys. osób (aktywne konta), które oddały  4 022 576 głosów (sic!).

Trzymaliśmy kciuki za wszystkie 50, ale mogliśmy wybrać tylko 26. Oto one:

4336aef2a3d9cd9d4b0fd9d933b819c9e49

 

województwo liczba pracowni miejscowości liczba głosów
Dolnośląskie 2 Przedmoście 69 802
Sokołowsko 64 015
Kujawsko-Pomorskie 2 Skąpe 59 999
Cyprianka 57 177
Lubelskie 2 Ryki 433 373
Stoczek Łukowski 407 158
Lubuskie 1 Bojadła 152 365
Łódzkie 2 Golesze Duże 114 794
Dębniak 112 552
Małopolskie 2 Polanka Wielka 58 493
Łękawica 55 863
Mazowieckie 2 Laski 301 127
Huszlew 292 937
Opolskie 2 Brzeg 17 503
Kotórz Wielki 3 773
Podkarpackie 1 Strzyżów 109 855
Podlaskie 2 Dołubowo 78 881
Dubiny 65 375
Pomorskie 1 Kołczygłowy 73 541
Śląskie 2 Lgota Mokrzesz 36 543
Czeladź 35 426
Świętokrzyskie 1 Przededworze 6 873
Warmińsko-Mazurskie 1 Wierzbica 11 068
Wielkopolskie 2 Koło 67 031
Krajenka 37 411
Zachodniopomorskie 1 Drzonowo 25 000

Mamy też 3 Pracownie na liście rezerwowej - Węgrzynowice, Szczekarków, Lulemino. Oznacza, to, że jeśli z jakiś względów nie uda nam się otworzyć Pracowni w wybranych 26 miejscowościach, będziemy korzystać z listy rezerwowej. Na liście tej znalazły się miejscowości, które miały wysoką liczba głosów w odniesieniu do liczby mieszkańców oraz były bardzo dobrze oceniane merytorycznie przez  Komisję Konkursu.

 


Bezpieczeństwo

My się tremy nie boimy!

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 sierpnia 2015
My się tremy nie boimy!

Trema... Niektórzy z Was to znają - ja na szczęście nie, bo lubię być w centrum uwagi :) - nie lubią tego jednak na pewno telefony z Androidem, a na pewno od momentu ogłoszenia informacji o bardzo poważnej luce w zabezpieczenia, nazwanej nie wiedzieć czemu Stagefright - czyli po polsku właśnie trema.

O co chodzi? Oddajmy głos kolegom z CERT Orange Polska:

Stagefright to podatność systemu Android, określana jako krytyczna, bowiem umożliwia atakującemu praktycznie pełne przejęcie kontroli nad zaatakowanym telefonem bez wiedzy i interakcji użytkownika. Podatne są wszystkie urządzenie od Androida w wersji 2.2. Ile ich jest? W momencie ogłoszenia luki niemal miliard!

Co może zrobić atakujący? Powiedzenie "wszystko" nie będzie przesadą... Wykradać dane (w tym zdjęcia i filmy), przejąć informacje o kontaktach, uzyskać dostęp do danych GPS telefon, a także mikrofonu i kamer, również na bieżąco. Oczywiście zagrożone są również loginy i hasła, w tym związane z bankowością elektroniczną, co już bezpośrednio przekłada się na finansowe straty.

Co zrobić, by zapobiec ryzyku? Cóż... Najlepiej być klientem Orange. Serio - od kilku dni podatność Stagefright nie dotyczy naszych klientów jeśli chodzi o MMSy jako wektor ataku. To dzięki zaimplementowanemu na początku "ery MMS" przez Orange Labs antywirusowi, który w trosce o Wasze telefony sprawdza każdą wiadomość pod kątem sygnatur złośliwego kodu. Odpowiednia informacja dotycząca kodu, wykorzystującego Stagefright, też już się tam znalazła, więc akurat w tym przypadku nie macie się czego obawiać.

Nie zmienia to jednak faktu, że złośliwy kod może ewoluować, warto więc pamiętać o poniższych radach, które uchronią nas w znacznej większości sytuacji, nie tylko przy podstępnych MMSach.

1. Wyłącz automatyczne pobieranie MMS

- w ustawieniach aplikacji SMS/Wiadomości przejdź do Więcej->Ustawienia->Więcej ustawień->MMS i wyłącz opcję Autom. pobieranie.

2. Nie pobieraj zawartości MMS wysłanych za pomocą bramek MMS lub od nieznanych nadawców.

3. Unikaj przeglądania za pomocą swojego smartphona niezaufanej zawartości.

4. Nie otwieraj podejrzanie wyglądających linków i stron WWW.

5. Unikaj przeglądania za pomocą swojego smartphona niezaufanej zawartości przesłanej za pośrednictwem poczty e-mail.

6. Jeśli uzyskasz informację o dostępnej aktualizacji oprogramowania, wykonaj ją natychmiast

Dla zaawansowanych użytkowników: Można rozważyć również wgranie na swój telefon oprogramowania CyanogenMod, w którym podatność Stagefright została już załatana.

Frontpage graphic: DVD cover of Stage fright movie, distributed by Magnet

Scroll to Top