Bezpieczeństwo

Świńska grypa groźniejsza od trojana

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
11 marca 2011
Świńska grypa groźniejsza od trojana

Problemy uczuciowe, zachorowanie na świńską grypę i wypadek drogowy. Co łączy te trzy kwestie? Boimy się ich bardziej, niż padnięcia ofiarą internetowego oszustwa. Tak przynajmniej jest w przypadku respondentów badań jednego z producentów przeglądarek internetowych, przeprowadzonego w USA, Japonii i Rosji. Przestępstw w sieci boi się od 22 do 29 proc. badanych.

Wnioski są ciekawe i chwilami zatrważające. Jak bowiem potraktować sytuację, gdy w obytym z komputerami społeczeństwie amerykańskim oprogramowania antywirusowego używa 79 procent ankietowanych? Bezpiecznych haseł (o których do znudzenia przypominamy na łamach Bloga Technologicznego) używa 61 procent Amerykanów i niewiele ponad 20 proc. (!!!) Japończyków.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że o ile na kwestie sercowe, zdrowotne, czy wypadek nie mamy stuprocentowego wpływu, o tyle przed atakami internetowymi można się niewielkim kosztem – choć nie w stu procentach – obronić. Aż dziw, że najbardziej beztroscy wg. badań Japończycy (szczegółowe wyniki znajdziecie tutaj) nie mieszczą się w czołówce najczęściej atakowanych nacji. Skąd jednak bierze się tak lekkie podejście do kwestii cyber-bezpieczeństwa, skoro niedociągnięcia mogą nas narazić na spore koszty? Niefrasobliwość, nadmierna wiara w to, że „jestem zbytnią płotką, żeby mnie atakować”, brak czasu, a może lenistwo? Za tym ostatnim przemawiałby fakt, że ponad 40 proc. Rosjan i Japończyków uważa, że za ich bezpieczeństwo powinny być odpowiedzialne... firmy, działające w internecie. To mnie akurat nie martwi, świadczy bowiem o przydatności naszych trwających nieprzerwanie prac nad tym, by polscy internauci, a przede wszystkim abonenci usług TP byli narażeni w sieci na jak najmniejsze ryzyko. Statystyki, związane z bezpieczeństwem dostarczanego przez nas internetu, a także fakt wybrania Grupy TP (nie zapominajmy o Orange) przez ponad 43 proc. polskich internautów, świadczą o tym, że chyba nie idzie nam źle? A zapewniam Was, że nie nudzimy się i nie spoczywamy na laurach!

Swoją drogą, ciekawe jestem, jakie byłyby wyniki tego badania, gdyby je zrobić wśród polskich internautów? Co o tym sądzicie?

Źródło: Opera Software, badanie firmy badawczej YouGov na reprezentatywnej grupie 1001 ankietowanych w każdym badanym kraju


Rozrywka

Pieprz i Sól

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
11 marca 2011
Pieprz i Sól

Serce i Rozum to już nie tylko bohaterowie naszych reklam. Chłopcy ewidentnie poczuli smak sławy i ciągle domagają się by grać więcej. Nie wystarczają im już dotychczasowe gatunki i formy. Coraz częściej eksperymentują wchodząc w obszary komediowe, a ostatnio również w kino akcji. Okazuje się, że w nawet trakcie obiadu trzeba walczyć o życie. A ponieważ to zdeklarowani internauci, to film do zobaczenia tylko w necie.


Oferta

Ubezpieczamy Wasze laptopy i telefony

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
11 marca 2011
Ubezpieczamy Wasze laptopy i telefony

Komu z Was nie ukradziono telefonu, samemu go nie zgubiliście albo nie zalała go woda? Prędzej czy później każdego to czeka. Dlatego postanowiliśmy przygotować wyjątkową ofertę chroniącą przed skutkami przykrych niespodzianek. Od dziś kupując urządzenia z nową aktywacją lub przedłużając umowę, możecie przystąpić do programów ubezpieczeniowych Bezpieczny Laptop i Nowy Bezpieczny Telefon. Przez pierwsze pół roku w podstawowych wariantach ochronę macie je za free. Potem rozsądny abonament lub rezygnacja z usługi bez żadnych opłat. Według mojej wiedzy Orange jest pierwszym operatorem, który w tak kompleksowy sposób zadbał o komfort i bezpieczeństwo codziennego korzystania z telefonu lub laptopa. Z programów ubezpieczeniowych moga korzystać klienci indywidualni wybierających: Delfina, Pelikana, Panterę, Orange Abonament, Orange Mix i Orange Free. Szczegóły w tabelce i na naszej stronie w necie.

Wariant ochrony Nowy Bezpieczny Telefon Standard Nowy Bezpieczny Telefon Komfort Nowy Bezpieczny Telefon Premium Bezpieczny Laptop
Abonament 7,99 zł 18,99 zł 24,99 zł 12,00 zł
Promocja 0 zł przez 6 miesięcy - - 0 zł przez 6 miesięcy
Zakres ochrony
Kradzież z  włam-aniem, zuchwała lub rabunek
Kradzież kieszonkowa - - -
Zalanie -
Dewastacja lub uszkodzenia mechaniczne
Nieautoryzowane połączenia do kwoty 4 000 zł -
Ochrona na całym świecie
2 szkody w ciągu 12 miesięcy

Scroll to Top