Sieć

Tak komunikują się miliardy urządzeń

Kinga Galon Kinga Galon
21 maja 2025
Tak komunikują się miliardy urządzeń

Dla świata, który na drugie imię ma cyfryzacja, bezprzewodowa komunikacja to podstawa. Bez niej nie mógłby funkcjonować złożony system urządzeń IoT (Internet of Things), których liczbę szacuje się dziś w miliardach. LTE-M to technologia zaprojektowana z myślą o aplikacjach IoT. Niskie zużycie energii przez moduł komunikacyjny, rozszerzony poziom zasięgu oraz przesyłanie danych w ruchu to cechy, które sprawią, że LTE-M odgrywa bardzo ważną rolę dla efektywnej komunikacji maszynowej.

LTE-M (ang. Long Term Evolution for Machines) to technologia stworzona dla komunikacji urządzeń wyposażonych w karty M2M (Machine to Machine). To sprzęt, który może łączyć się ze sobą bez udziału człowieka. Czujniki, siłowniki i układy logiczne, mierzące temperaturę, ciśnienie, wilgotność czy ruch oraz RFID, czyli technologia identyfikacji radiowej, dzięki której możemy odczytać dane ze specjalnych etykiet przypisanych do konkretnych obiektów, np. produktów, pojazdów, zwierząt czy nawet ludzi.

Technologia - znana w języku technicznym pod nazwą LTE Cat-M1 - oparta jest o sieć LTE i jej częstotliwości. W Orange działa w całej Polsce w paśmie 800 MHz oraz lokalnie w paśmie 1800 MHz. Podyktowane jest to potrzebami biznesowymi. Pod względem technologicznym można korzystać z niej we wszystkich pasmach sieci czwartej generacji.

Wyższe prędkości, mobilność i niskie zużycie energii

LTE-M ma duży zasięg, co wynika zarówno z charakteru pasma niskich częstotliwości 800 MHz, jak i samej technologii i mechanizmu tzw. repetycji, czyli powtórzeń transmisji. Dobra penetracja sygnału sprawia, że rozwiązanie sprawdza się w budynkach oraz na obszarach wiejskich. Jest także bardzo wydajne i pozwala obsłużyć tysiące urządzeń IoT na kilometr kwadratowy.

Dzięki kanałowi o szerokości rzędu 1 MHz technologia oferuje prędkości transmisji danych do 1 Mb/s. Może wydawać się, że to niewiele, ale jest to wystarczająco dużo, aby np. zdalnie zaktualizować oprogramowanie czujnika. Z kolei niskie opóźnienia LTE-M otwierają drzwi do szybkiej wymiany informacji i zdalnego sterowania.

Skoro mowa o sterowaniu, wspomnę o kwestii mobilności. Technologia łączności LTE-M, w przeciwieństwie do Narrow-Band IoT (NB-IoT), zapewnia ciągłą łączność urządzeń, które są w ruchu, np. autobusów czy maszyn rolniczych. Analogicznie do klasycznych sieci mobilnych jak 4G czy 5G, realizowany jest wtedy tzw. handover. To przekazanie połączenia radiowego danego urządzenia, telefonu lub modemu z jednej stacji bazowej do innej podczas gdy jest ono cały czas aktywne. Możliwość korzystania z tej funkcji zależy zarówno od urządzenia końcowego, jak i konfiguracji sieci.

Dla wielu rozwiązań biznesowych duże znaczenie ma także optymalizacja energetyczna. Moduł komunikacyjny, który służy do komunikacji w LTE-M potrzebuje niewiele energii, aby wysłać i odebrać dane. Ponadto urządzenia wyposażone w karty M2M mogą przebywać w stanie uśpienia i wybudzać się tylko na chwilę, aby nadać paczkę danych z konkretnymi informacjami. Dzięki temu nie potrzebują stałego dostępu do sieci energetycznej i mogą działać nawet kilka lat na zasilaniu z baterii.

4 miliony kart M2M w Orange

Możliwości wykorzystania M2M są bardzo szerokie - od rolnictwa i monitorowania gleby, przez śledzenie lokalizacji i sprawdzanie stanu pojazdów w transporcie, oświetlenie uliczne i zarządzanie ruchem drogowym, po zdalny monitoring pacjentów w opiece zdrowotnej. A to dopiero wierzchołek góry nowoczesnych rozwiązań, które w ostatnich latach rozwijają się w lawinowym tempie.

Z komunikacji pomiędzy urządzeniami i sieci LTE-M korzystamy codziennie, choć pewnie często nie jesteśmy tego świadomi. W Orange działa obecnie ponad 4 miliony kart M2M, które wykorzystują ogólnopolską sieć LTE-M. Najwięcej znajduje się w licznikach prądu i wodomierzach, ale też w transporcie, bezpieczeństwie (centralki alarmowe) i terminalach płatniczych. Możemy spodziewać się, że w przyszłości odpowiednik technologii LTE-M w sieci 5G (RedCap) pozwoli na jeszcze większą przepustowość danych i niższe opóźnienia, co otworzy możliwości kolejnych innowacyjnych rozwiązań, takich jak inteligentne budynki czy monitorowanie środowiska.


Odpowiedzialny biznes

Razem dla równości w różnorodności

Aleksandra Miecznikowska Aleksandra Miecznikowska
20 maja 2025
Razem dla równości w różnorodności

Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. To dobry pretekst, by podsumować co robimy i co jeszcze przed nami, by każdy czuł się w Orange szanowany, zrozumiany i potrzebny. Wiemy, że właśnie w różnorodności jest siła.

W badaniu satysfakcji z miejsca pracy, które robimy regularnie w Orange, zapytaliśmy pracowników m.in. o zaangażowanie, dobrostan, rozwój kariery, wartości firmy, różnorodność i zaufanie. Aż 90% odpowiedziało, że czuje się bezpiecznie i „może być sobą” w środowisku, które razem tworzymy.

Sojusznicy społeczności LGBTQ+

Głęboko wierzę w to, że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od tego co czujemy i jak czujemy. (...) Bardzo cenię różnorodność, to że jesteśmy różni wzbogaca nas i powoduje, że w zespole funkcjonujemy lepiej” - Tomek

Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy powinien móc godnie żyć i czuć wsparcie innych. Głęboko nie zgadzam się z dyskryminacją oraz hejtem” - Piotr

Mam dwójkę dzieci chcę, żeby wiedziały, że mogą dorastać w świecie, gdzie miłość, szacunek i otwartość należą się każdemu bez wyjątku” Chcę, żeby moi koledzy i koleżanki wiedzieli, że przy mnie mogą być bezpieczni” - Dorota

Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka” w imię tej zasady, szacunku i akceptacji różnorodności jestem sojuszniczką społeczności LGBTQ+” - Agnes

Wypowiedzi naszych kolegów i koleżanek o równości w różnorodności to odpowiedzialność. Co robimy by tak było?

Wszystko zaczyna się od zrozumienia

Nasze inicjatywy skierowane do pracowników zaczynają się od dialogu. Poprzez ankiety, spotkania, wywiady i zgłaszanie pomysłów pytamy o ich zrozumienie różnorodności, wartości, jakie z nią kojarzą i co powinno być priorytetowe dla firmy. Widać zmianę, która dokonała się przez ostatnie lata. W 2015 roku, podczas pierwszego badania różnorodności w Orange Polska, tożsamość płciowa została uznana za „wrażliwą” kwestię. Pracownicy wskazali, że pracodawca nie powinien się w to angażować. Teraz uznają, że jest to dla nich ważny temat i chcą, aby nasza firma odgrywała w tym aktywną rolę

Jak działamy na co dzień

Przejrzeliśmy przepisy dotyczące definicji rodziny i dostosowaliśmy świadczenia pracownicze by były przyznawane bez względu na rodzaj związku (formalny, taki jak małżeństwo, nieformalny, ale zadeklarowany przez pracownika, heteroseksualny lub nieheteroseksualny) i aby dzieci partnera były traktowane na równi z dziećmi biologicznymi. Umożliwiliśmy też osobom transpłciowym formalne prezentowanie się pod własną tożsamością.

Zarządzanie różnorodnością to kompetencja, której uczymy szkoląc menedżerów. Kluczowymi wartościami, jakimi kierujemy się, i które są podstawą naszej kultury, to uważność, odpowiedzialność i odwaga. Uważność to zapewnienie, że każdy kandydat i pracownik czują się szanowani i cenieni. Odpowiedzialność - utrzymanie przejrzystości i uczciwości w naszych procesach rekrutacyjnych oraz praktykach zarządzania, zapewniając równość. Odwaga to z kolei kwestionowanie przestarzałych norm i ciągłe doskonalenie praktyk rekrutacyjnych i zarządczych.

Różnorodność to dla nas nie tylko kolejny projekt, ale kultura organizacyjna, zestaw wartości, sposób myślenia i postawy. To także ogromny zasób. Badania pokazują, że firmy wdrażające praktyki społecznie odpowiedzialne dla osób LGBTQ+ osiągają lepsze wyniki finansowe. Zróżnicowane zespoły są bardziej innowacyjne i lepiej przygotowane do zaspokajania zróżnicowanych potrzeb klientów. Kluczowe jest zapewnienie pracownikom przestrzeni do działania i wspierania ich inicjatyw, np. poprzez sieci pracownicze - w Orange to „Bądź sobą LGBTQ+”. Regularnie organizujemy spotkania online i na żywo, poruszamy np. kwestie związane z relacjami nieheteronormatywnymi w kontekście urlopu rodzicielskiego, czy zgłaszamy pomysły na konkretne działania.

Otwarta komunikacja pomaga

Żeby być osobą sojuszniczą, trzeba rozumieć kontekst i sytuację w jakiej znajdują się osoby LGBTQ+ i z czym się mierzą na co dzień. Otwarta komunikacja to klucz do sukcesu, nie tylko w odniesieniu do różnorodności, ale też strategii, zarządzania projektami, etyki i zaangażowania społecznego. Język odgrywa niebagatelną rolę np. uwzględnianie płci w opisach stanowisk czy ogłoszeniach rekrutacyjnych. Opracowaliśmy także „Wytyczne dotyczące otwartej i etycznej komunikacji”, kładące nacisk na szacunek dla innych, niedyskryminację i odpowiedni język komunikacji.  Prowadzimy również webinaria dla pracowników na temat języka niedyskryminującego.


Orange wspiera WISE (Workplace Inclusion for a Sustainable Europe). To paneuropejska inicjatywa promująca integrację, włączenie i równość w miejscu pracy przy jednoczesnym przyczynianiu się do celów zrównoważonego rozwoju. W 2023 roku, wraz z 30 liderami polskiego biznesu, podpisaliśmy list otwarty „Deklaracja wsparcia dla społeczności LGBTQ+”, który opublikował Forbes Women Poland.

Komentarze

Tomasz Cybulski
Tomasz Cybulski 16:51 09-04-2025

Ogólnie super że się rozwijamy. Jednak z ograniczona emisją bym dyskutował. Nawet karty/interfejsy wykonane w tej samej technologii a różnych przepływnościach będą charakteryzowały się tym, że te o większej przepustowości będą zużywać mniej energii na 1GB danych. Kiedyś urządzenia sieci szkieletowej pobierały ze 30A i miały uplinki 1GB. Obecnie pobierają co najmniej 2 razy tyle ale uplinki są 400G. Oczywiście na 1GB danych zużywają mniej energii. Ale w rzeczywistości pobierają jakieś 60 A czyli 2 razy tyle. Czy rzeczywiście ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla ?

Odpowiedz

Rozrywka

Zapraszamy na Raciborski Festiwal Gamingowy Powered by Orange

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
19 maja 2025
Zapraszamy na Raciborski Festiwal Gamingowy Powered by Orange

Niezależnie od tego, czy jesteście fanami e-sportu, gier retro, czy po prostu chcecie miło spędzić czas z rodziną - Raciborski Festiwal Gamingowy Powered by Orange jest dla Was. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu w dniach 23-25 maja odbywa się wydarzenie, którego Orange jest sponsorem głównym. Czekają strefy zdecydowanie wykraczające poza wirtualną rozrywkę. Wstęp oczywiście za darmo.

Tegoroczna odsłona festiwalu to jeszcze więcej emocji, jeszcze większe przestrzenie i jeszcze bardziej różnorodny program, który wypełnia aż 3 dni! Wybieram się na to wydarzenie i sprawdziłem, czego powinniście się spodziewać.

Nauka przez zabawę

W sobotę warto zagrać w grę terenową, która łączy sport z bezpieczeństwem w sieci. Niedługo ruszą zapisy. Nagrody są dla 200 uczestników. Będą kręgle fińskie, planszówki, ale także rozpoznawanie fałszywych wiadomości, czy łamanie haseł. Gra jest w stylu opiekun-dziecko. Ma - niczym komiksy z Tytusem de Zoo - bawić, ale przede wszystkim uczyć. Tak samo jak kampania Fundacji Orange "Nie przeskroluj życia", pokazująca że nie można przesadzać w byciu online. Wydarzenie świetnie wpisuje się też w akcję Grupy Orange na całym świecie - #forgoodconnections.

Raciborski festiwal gamingowy powered by orange 1

Inicjatywa #ForGoodConnections ma chronić i edukować młodych ludzi jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii, szczególnie w kontekście cyberprzemocy, czasu spędzanego przed ekranem oraz niewłaściwych treści.

Warto zaznaczyć, że od poniedziałku do piątku organizowane są zamknięte szkolenie dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Warsztaty organizowane przez Orange dotyczą tematyki bezpiecznego internetu oraz higieny cyfrowej. Poprowadzą je wolontariusze, w tym nasz autor blogowy Michał Rosiak - ekspert CERT Orange Polska.

Morze atrakcji na festiwalu

Strefa Rozrywki i Free2Play to okazja na rozegranie meczu w FC25 czy przetestowania tanecznych umiejętności w Just Dance. Prócz tego czekają atrakcje bardziej offline. Strzelanie z łuku, układanie mega jengi, szachy na 4 graczy czy dart. Gry i edukacja często idą ze sobą w parze. Na strefie Free2Play przetestujecie robota z funkcjami AI, przy którym nauczycie się podstaw programowania.

raciborskie festiwal gamingowy 2 gra

Strefa Retro daje możliwość podróży w czasie. Znajdziecie na niej nie tylko stare konsole, ale również planszówki i miejsce, w którym fani Pokemonów mogą wymieniać się kartami. Do tego sprawdzicie gry typu arcade i weźmiecie udział w turnieju na flipperach.

Sprytni i ciekawi świata znajdą coś dla siebie na Strefie Edukacji. Łamigłówki, quizy, gra terenowa i zadania logiczne. Dzieci i młodzież będą zachwycone, a dla ciekawskich - 23 maja jest nocne zwiedzanie zamku.

Strefa Militarna i Lasertag  to coś dla fanów militariów i adrenaliny. Od lasertaga w zamkowych piwnicach po pokazy i stanowiska wojska, policji oraz straży granicznej. Jako fana Call of Duty, dla mnie to pozycja obowiązkowa do sprawdzenia.

Czas na najstarsze gry na świecie, czyli prawdziwy sport. Na Raciborskim Festiwalu Gamingowym odbędzie się test sprawności dla dzieci (24/25 maja w godz. 15-19). Oprócz tego w Strefie Sportu zagracie w MiniBasketball i sprawdzicie Giga gry eko. Dla każdego uczestnika jest przewidziana nagroda. Głównym celem jest edukacja i promocja zdrowego trybu życia. Kiedy głowa już zacznie Ci pękać od nadmiaru atrakcji można będzie odpocząć w Strefie Relaksu. Na niej będziecie mogli podładować nie tylko swoje, ale również baterie w telefonie. Do tego leżaki na otwartej przestrzeni, a według prognoz pogody przyjemna aura na dworze.

To nie wszystko. Będą gry, konkursy, Astro Show turnieje, a nawet cosplaye. Organizatorzy wciąż dzielą się nowymi informacjami na temat wydarzenia, dlatego warto pojawić się i przeżyć na własnej skórze moc atrakcji na 6. Raciborskim Festiwalu Gamingowym powered by Orange.

To co - z kim się widzę w Raciborzu?

Scroll to Top