W ubiegłym roku aż 51 miast i gmin z całej Polski zrobiło krok w stronę smart city z Orange Polska. Dzięki tej współpracy zaoszczędziły dużo pieniędzy w budżetach m.in. zmniejszając zużycie wody i energii. Zadbały też o proekologiczne rozwiązania i wygodę swoich mieszkańców.
Nasi samorządowi partnerzy korzystali głównie z trzech rozwiązań. Dzięki usłudze Smart Water 16 miejscowości lepiej zarządzało wodą i zmniejszyło jej straty. W 15 kolejnych postawiono na bezpieczeństwo na ulicach i oszczędności energii elektrycznej dzięki Smart Light. Tyle samo zainwestowało w nowoczesne rowery miejskie Smart Bike.
Mniej prądu, więcej światła
Inteligentne rozwiązania to nie tylko zmiany na lepsze w funkcjonowaniu miast i ułatwienia dla społeczności. To także ważny element dbania o środowisko naturalne. W 2022 r. na ulicach pojawiło się ponad 7 700 nowych, energooszczędnych lamp ulicznych od Orange. W połączeniu z inteligentnym sterowaniem, zużywają one o ponad 60% mniej energii elektrycznej niż ich tradycyjne, sodowe poprzedniczki, choć moc opraw LED jest dwukrotnie większa. Lampy w systemie Smart Light pomagają zaoszczędzić 3000 MWh energii elektrycznej rocznie.
Każda kropla się liczy
Tylko w ubiegłym roku zakontraktowaliśmy blisko 14,5 tys. punktów pomiaru i zdalnego odczytu w ramach usługi Smart Water. Już ponad 55 tys. inteligentnych nakładek w 40 miejscowościach w Polsce pracuje w sieciach wodociągowych. Każdego dnia przesyłają dane o przepływach niemal w czasie rzeczywistym. Nasz system do zarządzania wodą to nie tylko ułatwienia dla mieszkańców i przedsiębiorstw wodociągowych, ale realne oszczędności. Szacujemy, że wodociągach objętych Smart Water, straty wody powstające na skutek kradzieży, wycieków czy awarii zmniejszają się o ponad 1/3. Biorąc pod uwagę, że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej w Europie, to każda kropla ma znaczenie.
Rowery zmieniają miasta
W 2022 roku na ulice wyjechało 1 200 nowych, supernowoczesnych rowerów miejskich czwartej generacji od Orange i Roovee. Już w 32 miastach można było przemierzać szlaki rowerowe z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego. W 2022 blisko 130 tysięcy użytkowników przejechało łącznie 3,5 mln kilometrów na Smart Bikes.
Pomagamy tworzyć smart city
Z badania, które przeprowadziliśmy z setką miast wynika, że barierami dla inteligentnych rozwiązań są nie tylko pieniądze czy dostępność technologii. To także brak wiedzy na temat funkcjonalności takich rozwiązań i fałszywe przekonanie, że smart city to domena metropolii. Właśnie z takimi stereotypami postanowiliśmy się zmierzyć w ramach „Akademii Lidera Smart City” - inicjatywy edukacyjnej dla samorządowców.
Przedstawiciele 50 miast, pod okiem najlepszych ekspertów i praktyków, zdobywało wiedzę i poznawało przykłady inteligentnych rozwiązań. Podczas wykładów i warsztatów samorządowcy dowiedzieli się, jak wybierać rozwiązania dopasowane do miejscowości, zdobywać na nie fundusze i wprowadzać je.
Diamentowa wisienka na torcie
„Akademia Lidera Smart City” otrzymała diamentową, najwyższą nagrodę w konkursie Liderzy ESG. O jej przyznaniu zdecydowała kapituła ekspertów, w której zasiadają m.in. przedstawiciele Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, PWC, Dziennika Gazety Prawnej, NN Investment Partners TFI i UN Global Compact.
Zostaliśmy docenieni za pogłębioną analizę potrzeb i ich identyfikację wśród przedstawicieli polskich miast w zakresie dostępności i sposobów wdrażania inteligentnych rozwiązań. To dla nas potwierdzenie, że w zakresie zrównoważonego rozwoju idzie nam naprawdę dobrze. Dla mnie osobiście ta nagroda to podsumowanie naszych działań smart city w 2022 roku. A także mnóstwo satysfakcji, bo zainicjowałam i prowadziłam projekt Akademii Lidera Smart City.
Na koniec posłuchajcie, co o Akademii mówili jej uczestnicy. A my już szykujemy kolejną edycję!
Komentarze