;

Urządzenia

TCL 20 SE oczami dwunastolatka (1)

Michał Rosiak

4 sierpnia 2021

TCL 20 SE oczami dwunastolatka
1

Na taki telefon jak TCL 20 SE jeszcze kilka lat temu nawet nie rzuciłbym okiem. Pamiętacie pierwsze smartfony z najniższej półki? 10 lat temu(!) testowałem to cudeńko, na którym dopiero po resecie mogłem zainstalować Angry Birds 🙂 W innym przypadku brakowało pamięci! O ile flagowce zawsze były topem jak na swoje czasy, spojrzenie dekadę wstecz pokazuje jak olbrzymiego jakościowego skoku dokonali producenci w urządzeniach z najniższej półki.

Za duży do „nerki”

TCL 20 SE to bowiem typowy reprezentant „budżetowców”,

dostępny w Sklepie Orange (i póki co tylko u nas) zaledwie za 549 PLN,

w komplecie z bezprzewodowymi słuchawkami MoveAudio S150. Wydaje się, że grupą docelową takiego telefonu są dzieci i młodzież. Tak się składa, że testowy egzemplarz dostałem dzień przed wyjazdem z dziećmi na wakacje. TCL 20 SE trafił w ręce najbardziej wymagającego testera – 12-letniego Szymona.

Za duży! Nie mieści mi się do nerki! – pierwsza uwaga Młodego była dość niepokojąca. Nie chodziło rzecz jasna o narząd wewnętrzny, lecz popularną wśród młodzieży biodrową torebkę na pasku. Faktycznie, przekątna 6,82″ w połączeniu z grubszymi niż w standardzie ramkami (ekran zajmuje 83,2% frontu urządzenia) czyni urządzenie dość sporym, z przeszło 17 cm mierzonymi po najdłuższym boku. Ma to swoje plusy, ale o tym później.

TCL 20 SE jak w kinie

Zdjęcie zachodu słońca, wykonane TCL 20 SE.

Gdy okazało się, że do rzeczonej nerki telefon dało się wepchać, Szymon ocenił:

Ten większy wyświetlacz jest zdecydowanie na plus w porównaniu do moich poprzednich telefonów. Faktycznie więcej widać.

O ile bowiem, decydując się na rodzinny wieczorny seans filmowy, używaliśmy 10-calowego tabletu, to swoje własne treści synowie oglądali na telefonach.

Ekran jest duży, widać więcej szczegółów, jest tak bardziej, hmmm, kinowo? – stwierdził Szymon.

Cóż – kłania się autorska technologia NXTVision, choć ja akurat miałem pewną uwagę. Mnie rozdzielczość 1640×720 nieco przeszkadzała – testując flagowce jestem przyzwyczajony do QHD i powrót do 720p bywa męczący dla oczu. Dla Młodego nie było problemem, bardziej podobało mu się, że te proporcje przekładają się na charakterystyczne dla kinowych produkcji właśnie 21:9. A kim ja jestem, by oceniać, jak coś podoba się członkowi grupy docelowej? Co ciekawe, Szymon uznał, że ekran TCL jest minimalnie lepszy od trzyletniego PoCo F1, którego na co dzień używa.

Aparat OK, płynne gry

Choć z tyłu TCL 20 SE widzimy cztery oczka obiektywów, do akceptowalnych fotografii de facto nadaje się główny obiektyw. 16 megapikseli, ze światłem f/1.8, z autofokusem bazującym na detekcji fazy. „Obiekt testowy” 🙂 stwierdził: „Zdjęcia ok”, ale z drugiej strony do porównania miał mojego Xiaomi Mi 11 Ultra i faktycznie do możliwości tego telefonu TCL 20 SE… no sami wiecie.
Pozostałe obiektywy to 5-megapikselowy ultraszeroki (115˚), całkiem niezły w słonecznym świetle i dwa 2Mpix, do makro i pomiaru głębi.

Obawiałem się wydajności urządzenia, na którego znajdziemy zaledwie Snapdragona 460, wspartego 4GB RAMu. Nie ma co się krzywić – po pierwsze to urządzenie budżetowe, na które można uzbierać z tygodniówek i okazjonalnych prezentów od rodziny. A przede wszystkim po drugie – dzisiejsze niskobudżetowe procesory naprawdę zacnie dają radę! Sami zobaczcie:

Gry chodziły płynnie, choć zależało od tego, ile czasu grałem – wyjaśnia Szymon. – Przy dłuższym korzystaniu potrafił mocno się nagrzać. A wtedy faktycznie aplikacje zaczynały się przycinać – dodaje. Znaczy się klasyczny thermal throttling.

Wytrzymała bateria i… etui

Sam telefon jest w miarę lekki, wygodnie się z niego korzysta – ocenia mój wynajęty 😉 tester, choć terminal wedle specyfikacji waży 208 gramów. – Bateria jest chyba najlepsza z moich dotychczasowych telefonów, nie dawałem mu za bardzo wytchnienia, a zdarzało się, że wytrzymała dwa dni!

A skoro mowa o wytrzymałości, przezroczyste „gumowe” etui, które znajdziemy w pudełkach ze wszystkimi telefonami tego producenta, podczas testów się przydało. TCL 20 SE bodaj dwa razy grzmotnął, raz o asfalt, za drugim razem o chodnikowe płyty. Nic mu się nie stało. Nie ma nawet rysy! Co więcej, dzięki wycięciu na aparat chowa obiektywy i znacząco zmniejsza ryzyko, że stanie im się krzywda.

A czy Szymon, mając do dyspozycji 549 złotych, kupiłby TCL 20 SE?

To bardzo fajny telefon, ale jednak poczekałbym trochę i dozbierał na coś innego – przyznaje szczerze 12-latek. – W zasadzie z jednego powodu. Bo choć fajnie się ogląda filmy na takim szerokim ekranie, on jest wielkości dwóch dłoni małego dziecka! Na co dzień to chyba nie byłoby wygodne – podsumowuje dwutygodniowy test.

Od siebie mogę dodać, że chyba ciężko byłoby znaleźć tak zaskakująco sprawnie działający i nowocześnie wyglądający telefon za tak skromne pieniądze. To, jak bardzo przez ostatnią dekadę budżetowe smartfony zmieniły się na lepsze robi na mnie ogromne wrażenie. Jeśli chcielibyście sprawdzić to na własnej skórze – zajrzyjcie do naszego sklepu!

Udostępnij: TCL 20 SE oczami dwunastolatka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:35 05-08-2021
  O proszę. Super test ?
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Raport Zintegrowany Orange Polska 2020 (2)

Monika Kulik

3 sierpnia 2021

Raport Zintegrowany Orange Polska 2020
2

Coraz częściej w ocenie spółek spotykamy się z pytaniami o wskaźniki ESG. Także nasi inwestorzy, szczególnie instytucjonalni, są coraz bardziej zainteresowani tym tematem. O co chodzi?

Wskaźniki zrównoważonego rozwoju

ESG to nic innego jak: E – Środowisko (z ang. environment), S – Społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i G – Ład korporacyjny (corporate governance) – czyli części składowe zrównoważonego rozwoju firmy.

Dziś inwestorom nie wystarczają już informacje na temat przychodów czy EBITDA. Chcą wiedzieć, czy firma jest godna zaufania, dba o pracowników, nie zanieczyszcza środowiska i jak wywiązuje się z deklaracji klimatycznych. W dłuższej perspektywie taki podejście bardziej się opłaca.

Pod tym kątem oceniane są także spółki w Indeksie ESG na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więcej, zagadnienia te pojawiły się w nowym projekcie Dobrych Praktyk Giełdowych GPW, który skierowany jest do wszystkich spółek. To pokazuje, że dziś nie ma już odwrotu od odpowiedzialnego zarządzania i transparentnego raportowania wpływu przedsiębiorstw na otoczenie społeczne i środowisko.

ESG w Orange

Dane na temat ESG znajdziecie także w naszych raportach rocznych – obecnie wydaliśmy już 5. raport zintegrowany, gdzie kompleksowo pokazujemy nasz model biznesowy i sposób zarządzania, nasze cele i ich realizację, opisujemy środowisko pracy oraz nasze programy zaangażowania społecznego czy politykę klimatyczną.

E – Środowisko

W naszym Raporcie Zintegrowanym za 2020 rok znajdziecie obszerny materiał na temat nowo przyjętej polityki klimatycznej, która zawiera wymierne i konkretne cele
w zakresie zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2. Prezentujemy też informacje o działaniach w zakresie zbiórki zużytego sprzętu i telefonów. Dążymy coraz bardziej w kierunku ekonomii obiegu zamkniętego.

S – Społeczna odpowiedzialność

W obszarze społecznym z jednej strony pokazujemy naszych pracowników i ich warunki pracy – jak dbamy o ich bezpieczeństwo, także w czasie pandemii, prezentujemy naszą kulturę organizacyjną, politykę zarządzania różnorodnością oraz przestrzeń dla rozwoju i zaangażowania – także w wolontariat pracowniczy. Z drugiej strony ten obszar to także zaangażowanie społeczne i wpływ na społeczności. Pokazujemy, jakie programy edukacyjne i społeczne realizuje Fundacja Orange i jak firma angażuje się w ważne kwestie – np. edukację cyfrową seniorów czy wsparcie dla innowacyjności.

G – Ład korporacyjny

W raporcie prezentujemy też naszą strukturę i sposób zarządzania, stosowanie zasad etyki i Compliance, sposób zarządzania ryzykami, także w obszarze społecznym, respektowanie praw udziałowców oraz realizację obowiązków informacyjnych względem wszystkich interesariuszy.

Dzięki uwzględnieniu wskaźników ESG w raportowaniu dajemy dobry materiał do oceny dla analityków giełdowych czy inwestorów. Pokazujemy także, że firma to zaangażowany obywatel, dobry sąsiad oraz wartościowy członek społeczeństwa.

Zapraszamy do lektury Raportu Zintegrowanego Orange Polska 2020.

Okładka Raportu rocznego 2020

Udostępnij: Raport Zintegrowany Orange Polska 2020
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 06:32 04-08-2021
  Kto tego raportu nie stworzy lepiej niż Monika? Wielki szacunek za to ile wkładasz w to serca i swojego czasu, pewnie jeszcze teko poza korporacyjnego. Super lektura.
  Odpowiedz
 • komentarz
  krzysiek 16:25 05-08-2021
  Jedne z najlepszych, o ile nie najlepszy, Raport na rynku.
  Odpowiedz

;

Oferta

Sierpniowe hity w Orange VOD (1)

Wojtek Jabczyński

2 sierpnia 2021

Sierpniowe hity w Orange VOD
1

Fantastyczne przeboje w jakości 4K, komedie, które rozbawią do łez i potężna dawka akcji czekają na Was w sierpniu, w Orange VOD na dekoderach Telewizji Orange. Obejrzyjcie takie filmy, jak „Mortal Kombat”, „Godzilla vs. Kong”, „Pierwsza krowa”, „Dublerka” czy „Oto my”.

2 sierpnia polecamy komedię pt.: „Here Today”, w której wystąpili Billy Crystal, Sharon Stone i Tiffany Haddish. To wzruszająca historia o tym, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w najmniej spodziewanych momentach, a duża różnica wieku nie jest żadną przeszkodą.

6 sierpnia zobaczcie przewrotną produkcję pt.: „Dublerka”. Była gwiazda kina zatrudnia dublerkę, aby ta wypełniała za nią przykre obowiązki. Wkrótce okazuje się, że dublerka za bardzo polubiła „nowe życie” i nie zamierza z niego tak łatwo zrezygnować. W produkcji, w podwójnej roli, zagrała Drew Barrymore.

13 sierpnia obejrzyjcie naszpikowany scenami akcji, oparty na faktach, dramat wojenny pt.: „Kamdesh. Afgańskie piekło”. Zobaczcie, jak w 2009 roku oddział 54 żołnierzy amerykańskich odparł atak ponad 400 Talibów w bitwie pod Kamdesh, w Afganistanie. W filmie wystąpili Orlando Bloom, Scott Eastwood i Milo Gibson.

19 sierpnia mamy nie lada gratkę dla fanów gier – megahit fantasy pt.: „Mortal Kombat”. W tym filmie zachwycą Was fantastyczne sceny walki, genialna muzyka oraz doskonałe efekty specjalne. Grupa mistrzów Ziemi musi zmierzyć się z przeciwnikami z Zaświatów na niezwykle krwawym turnieju sztuk walki. Stawką jest ocalenie wszechświata. Abonenci Telewizji Orange, którzy posiadają Dekoder Premium 4K lub Dekoder 4K, mogą obejrzeć tę produkcję także w jakości 4K.

Także 19 sierpnia polecamy produkcję pt.: „Świnia”, z Nicolasem Cagem w roli głównej. Krytycy filmowi podkreślają, że jest to jedna z najlepszych ról aktora od lat! To historia człowieka, który od lat mieszka w lesie, a jego jedynym towarzystwem i wiernym pomocnikiem przy poszukiwaniu trufli jest tytułowa świnia. Kiedy bandyci porywają zwierzę, mężczyzna nie cofnie się przed niczym, aby ich dopaść.

20 sierpnia obejrzyjcie chwytający za serce i zaskakujący film Nira Bergmana pt.: „Oto my”. Poznajcie historię autystycznego Uriego, który po skończeniu 18. roku życia musi wyprowadzić się od rodziny i zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Ojciec bohatera nie potrafi pogodzić się z tym faktem i zaczyna obmyślać plan ucieczki z synem.

A może wolicie mroczne kino? 20 sierpnia zobaczcie thriller pt.: „Zatruta róża”, z Johnem Travoltą i Morganem Freemanem w rolach głównych. Prywatny detektyw musi wrócić po latach do rodzinnego miasta i odnaleźć zaginioną kobietę. W trakcie poszukiwań na jaw wychodzą mroczne sprawy z przeszłości bohatera. Czy uda mu się pokonać własne słabości?

26 sierpnia polecamy nagradzaną na międzynarodowych festiwalach produkcję pt.: „Pierwsza krowa”. Zobaczcie, jak chiński imigrant oraz nieśmiały piekarz zawiązują spółkę na Dzikim Zachodzie i sprzedają… własnoręcznie upieczone ciastka miejscowej ludności. Wkrótce jednak okazuje się, że bohaterowie do wypieków używają nielegalnie zdobytego mleka od jedynej krowy w regionie. Co im grozi za taką zuchwałość?

Z kolei 28 sierpnia w Orange VOD czeka na Was megaprodukcja pt.: „Godzilla vs. Kong”. To pełen zaskakujących zwrotów akcji oraz spektakularnych efektów specjalnych film o legendarnych potworach, które zetrą się w walce na śmierć i życie. Dlaczego musiało dojść do tego pojedynku? Prawda zaskoczy wszystkich. Abonenci Telewizji Orange, którzy posiadają Dekoder Premium 4K lub Dekoder 4K, mogą obejrzeć tę produkcję także w jakości 4K.

 

Niech porwie Was magia, wzruszające historie, wspaniała muzyka i mnóstwo rozbrajającego humoru! Do końca sierpnia w Orange VOD, na dekoderach Telewizji Orange, obejrzyjcie aż 47 najlepszych produkcji Disneya w obniżonych cenach.

disney

Fabularne wersje kultowych bajek

W naszej ofercie znajdziecie fabularną wersję jednej z najsłynniejszych i najbardziej cenionych bajek Disneya, czyli „Król Lew”. To pełna wzruszeń i doskonałego humoru opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i miłości. Polecamy także megahit „Czarownica 2” z Angeliną Jolie w roli głównej. Poznajcie dalsze losy magicznej bohaterki i jej córki chrzestnej – dorosłej już Aurory. Obejrzyjcie przebojowy film „Dumbo” o sile rodziny i marzeń oraz o tym, jak cenną wartością może być odmienność oraz nowy film o Kubusiu Puchatku – misiu o bardzo małym rozumku, ale z ogromnym sercem, czyli „Krzysiu, gdzie jesteś?”. Zobaczcie, jak po wielu latach Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy i Tygrysek wyruszają do Londynu, by przypomnieć dorosłemu i mającemu wiele problemów Krzysiowi, co tak naprawdę liczy się w życiu. Nie przegapcie hitu „Mulan”, epickiej opowieści o młodej dziewczynie – Hua Mulan, która dzięki swojej determinacji, poświęceniu i odwadze, stała się jedną z największych bohaterek w historii Chin. Zobaczcie też, jak Will Smith zamienia się w Dżina i czaruje w produkcji „Aladyn”. To pełna magii, fantastycznych kolorów i humoru, porywająca opowieść o tym, że warto marzyć i wspierać przyjaciół. Pamiętajcie również, że prawdziwe piękno kryje się w sercu, co potwierdzają bohaterowie produkcji „Piękna i Bestia”. Zobaczcie opowieść o pięknej Belli i księciu zamienionym w przerażającego potwora.

Animacje, które trzeba zobaczyć

W naszej ofercie na sierpień znajdziecie też mnóstwo doskonałych animacji Disneya. Polecamy Wam „Naprzód”, czyli pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o sile rodziny. Zobaczcie „Krainę Lodu II”, czyli drugą część przygód Elsy, Anny, Kristoffa i sympatycznego bałwanka Olafa. Tym razem dzielna drużyna będzie musiała stawić czoła potężnej magii i powstrzymać zagładę królestwa Arendell. Obejrzycie też nagrodzoną Oscarem, wzruszającą animację „Coco” o małym chłopcu, który trafia do Krainy Zmarłych, gdzie odkrywa mroczną historię swojej rodziny, a także „Gdzie jest Dory” o zapominalskiej rybce, znanej z hitu „Gdzie jest Nemo?”. Tym razem Dory udaje się w podróż do Kalifornii, by odnaleźć utraconą rodzinę. Niestety, zapomina powiedzieć o tym swoim przyjaciołom… Czy Marlin i Nemo odnajdą swoją przyjaciółkę? Poznajcie dalsze losy zabawek, które pod nieobecność właściciela żyją własnym życiem w hicie „Toy Story 4” oraz rewelacyjną i niezwykle wzruszającą historię „W głowie się nie mieści”, której bohaterami są: Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza. A jeśli macie ochotę na mnóstwo akcji i zagadkę kryminalną w świecie zamieszkiwanym wyłącznie przez zwierzaki, to obejrzyjcie „Zwierzogród”. Do naszej sierpniowej oferty promocyjnej z piskiem opon wjeżdżają także „Auta 3”. W ostatniej części tej popularnej animacji zobaczycie ultraszybkie samochody nowej generacji. Czy legendarny Zygzak McQueen może się z nimi równać?

Polecamy również animację „Wielka Szóstka”, czyli opowieść o niezwykłej przyjaźni pomiędzy młodym geniuszem, a robotem o wielkiej posturze i wielkim sercu, a także wzruszającą historię o „Meridzie Walecznej”, młodej, przebojowej królewnie, która musi zrobić wszystko, aby cofnąć straszliwą klątwę.

Udostępnij: Sierpniowe hity w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 06:28 04-08-2021
  Wojtek widzę że przejąłeś po Pani Beacie dział filmowy. Fajne propozycje, fajny wpis. Pozdrawiam.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej