Odpowiedzialny biznes

Technologie gotowe, czas na piłkarzy

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
10 stycznia 2012
Technologie gotowe, czas na piłkarzy

Dzisiaj, dokładnie na 150 dni przed rozpoczęciem Euro 2012, spotkaliśmy się z dziennikarzami, aby pokazać jak do imprezy przygotował się jej partner technologiczny, czyli Grupa TP. Szczegóły naszej pracy znajdziecie opisane na blogu Euro 2012. Dla tych, co interesują nowinkami technologicznymi podam kilka, znamiennych danych. Pod potrzeby mistrzostw zbudujemy sieć ROADM, która docelowo może osiągnąć przepustowość 8,8 Tb/s na jednej parze światłowodów. Szacujemy, że podczas Euro 2012 zostanie przesłanych 4 Pb danych. To pięciokrotnie przetworzony na format cyfrowy zasób Biblioteki Narodowej w Warszawie. Grupa TP gwarantuje nieprzerwaną (99,999 proc.) sprawność transmisji danych w dniu meczu. W Warszawie powstanie International Broadcasting Center, z którego sygnał telewizyjny i dźwiękowy będzie transmitowany do ponad 200 krajów na świecie. Jesteśmy jego operatorem technologicznym. Pierwszy raz w historii Euro, IBC nie zostało zlokalizowane w mieście, gdzie rozgrywany jest finałowy mecz turnieju. To najlepiej pokazuje jak duże zaufanie mają do nas organizatorzy mistrzostw.


Odpowiedzialny biznes

Dobre wieści na 150 dni przed Euro

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
10 stycznia 2012
Dobre wieści na 150 dni przed Euro

Koniec ubiegłego roku zakończył się pomyślnie dla kibiców. Wylosowaliśmy teoretycznie najsłabszych rywali w grupie - Rosję, Czechy i Grecję. Ten rok zaczyna się od pomyślnych wieści … tym razem jednak technicznych.  Skoro TP i Orange są Partnerem Technologicznym UEFA EURO 2012™ i UEFA to dobre wieści pochodzą prosto od nas. Pochwalmy się więc.

Zakończyliśmy właśnie pomyślnie pierwszy etap testów infrastruktury i usług IP, które będziemy świadczyć w trakcie Mistrzostw m.in. na stadionach w Polsce i w Międzynarodowym Centrum Nadawczym. Dla tych mniej zorientowanych technicznie - to jeden z najważniejszych etapów przygotowań partnerów technologicznych UEFA EURO 2012™ do obsługi turnieju.

Może mało efektowne (to znaczy brak satelity, olbrzymich pulpitów z milionem lampek -które dobrze znamy np. z amerykańskich filmów), ale bardzo efektywne Laboratorium, w którym prowadzimy testy najnowocześniejszego rozwiązania IP, powstawało od początku września 2011 r. w naszym Centrum Przetwarzania Danych w Warszawie. Testy, które prowadziliśmy, miały za zadanie weryfikację działania całej infrastruktury IP w warunkach najbliższych rzeczywistym. Sprawdziliśmy systemy, które zostaną zainstalowane na stadionach w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku oraz w Międzynarodowym Centrum Nadawczym (IBC). W Laboratorium umieściliśmy i skonfigurowaliśmy całość sprzętu sieciowego oraz część urządzeń końcowych użytkowników takich jak drukarki, telewizory czy też faxy.

Następnie testujemy działanie wszelkich objętych kontraktem usług IP, w tym transmisji danych i dostępu do Internetu, z których korzystać będzie UEFA, a za jej pośrednictwem także dziennikarze i komentatorzy czy też dostę korporacyjny do dedykowanych grup użytkowników. Testom poddawane są też procedury awaryjne, kanały komunikacji (zarówno pomiędzy ekipami lokalnymi, jak i centrum zarządzania turniejem - IT Command Center), a także połączenia z Ukrainą.

Kolejnym kluczowym etapem przygotowań technologicznych do EURO 2012 będzie zakończenie testów rozwiązania opartego o sieć transportową nowej generacji ROADM, która zapewni najwyższą, jakość i niezawodność transmisji sygnału audio i wideo. Sieć przewiduje dwie całkowicie niezależne drogi transmisji do każdego stadionu w Polsce, centrum nadawczego oraz do granicy z Ukrainą. Będzie ona w maksymalnym stopniu zabezpieczona na wypadek ewentualnych uszkodzeń. Ostatnim etapem testów będą testy UEFA oraz dostawcy rozwiązania VandA zaplanowane na drugą połowę lutego.

Wszystkie te działania po to, żeby podczas Mistrzostw Europy zapewnić łączność pomiędzy ponad 20 lokalizacjami w Polsce (stadionami, hotelami obsługującymi przedstawicieli UEFA oraz lotniskami w miastach-gospodarzach a IBC w Warszawie) oraz pomiędzy Polską i Ukrainą. Umożliwimy tym samym m.in. transmisję ze wszystkich kamer telewizyjnych na polskich stadionach do oficjalnych nadawców – partnerów UEFA w Międzynarodowym Centrum Nadawczym UEFA – IBC. Stąd sygnały będą transmitowane na cały świat. Za obsługę technologiczną oraz wsparcie dla użytkowników będzie podczas Mistrzostw odpowiadał ponad 1000-osobowy zespół specjalistów. Tutaj nie ma mowy na błędy, gdyż mamy zagwarantować nieprzerwaną (99,999%) sprawność transmisji danych w dniu meczu. Dopuszczalny czas przerwy w transmisji liczony jest w sekundach.

Dla tych, do których bardziej przemawia dźwięk i obraz przygotowaliśmy film, który na blogu Euro 2012 zamieścimy już jutro.


Odpowiedzialny biznes

Matul i Kurasiński – podsumowania i proroctwa (2011 i 2012)

Tomasz Sulewski Tomasz Sulewski
10 stycznia 2012
Matul i Kurasiński – podsumowania i proroctwa (2011 i 2012)

Końcówka starego i początek nowego roku to zazwyczaj czas podsumowań tego, co było i przewidywania tego, co może się wydarzyć w przyszłości. Dziś zaprosiłem do rozmowy na ten temat social mediów i internetu Patrycję Matul - szefową agencji SociAll oraz Artura Kurasińskiego - blogera i przedsiębiorcę.

Rozmawialiśmy o zaskoczeniach w Google+, kwejku, MAC, twitterowaniu ministrów, profesjonalizacji współpracy z blogerami (choć wrócił także temat "sprzedajnych blogerów"), wydarzeniach branżowych i ich skutkach, rozwoju grywalizacji, urządzeniach mobilnych, VOD i kilku innych sprawach. Posłuchajcie sami :)

Część pierwsza - podsumowania 2011 roku

 

Część druga - przepowiednie na 2012 rok

 

A na koniec pytanie do Was i minikonkurs - jakie Waszym zdaniem były najciekawsze wydarzenia (pozytywnie i negatywnie) 2011 roku? Najciekawszą odpowiedź (z uzasadnieniem ;)) nagrodzę niespodzianką.

Scroll to Top