;

Sieć

Telefon z wakacji – VoLTE roaming (10)

Kinga Gora

27 kwietnia 2023

Telefon z wakacji – VoLTE roaming
10

Cieplejszy sezon w pełni, więc przed niektórymi z nas wyczekane zagraniczne wakacje i wiosenne wypady do europejskich stolic. Dlatego warto zainteresować się jakością międzynarodowych połączeń telefonicznych. Tak, żeby cieszyć się dobrą jakością rozmów, ale też nie dać się zaskoczyć wysokim rachunkiem po powrocie. VoLTE w roamingu i Wifi Calling to technologie, które są rozwiązaniem na wakacyjne rozmowy. Również w kontekście stopniowego wyłączania sieci 2G i 3G w kolejnych krajach. 

VoLTE (ang. Voice over LTE) to technologia transmisji połączeń głosowych wykorzystująca sieć 4G (LTE). Wdrożenie VoLTE jest naturalną ewolucją technologiczną – po połączeniach w 3G przyszła kolej na LTE, a w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych rozwiązań dla 5G. VoLTE błyskawicznie zestawia połączenie głosowe, co oznacza że nie musimy czekać kilku sekund, jak w przypadku połączenia po 2G/3G. Dźwięk jest w bardzo wysokiej jakości i wyraźniej słychać rozmówcę. Ponadto, VoLTE działa równolegle z usługami transmisji danych. Możemy więc jednocześnie rozmawiać i przeglądać internet, bez spadku szybkości transmisji danych.

Żeby korzystać z VoLTE w roamingu trzeba mieć telefon, który obsługuje tę technologię w Orange, kartę SIM LTE oraz aktywną funkcjonalność VoLTE. Warto pamiętać o aktualizacji oprogramowania telefonu, ponieważ nie wszystkie starsze wersje systemu wspierają VoLTE lub VoLTE roaming. Konieczne jest też wyłączenie usług, które wykluczają korzystanie z VoLTE w Orange. W przypadku VoLTE w roamingu musimy też być w zasięgu operatora, który jest partnerem Orange w danym kraju. Żeby łatwo było zweryfikować powyższe warunki, stworzyliśmy listę telefonów, które wspierają VoLTE i VoLTE roaming w Orange.

Skąd zadzwonię w roamingu VoLTE?

Pierwszym krajem, w którym klienci Orange mogli korzystać z VoLTE roamingu były Stany Zjednoczone. Technologia jest dostępna w sieci komórkowej AT&T od czerwca 2022 roku. Od tego czasu lista krajów i współpracujących operatorów znacznie się rozszerzyła. Teraz, poza USA, klienci Orange mogą korzystać w ramach roamingu z technologii VoLTE w Dani (w sieci Telia), Estonii (Telia Eesti As), Finlandii (Teliasonera), Kanadzie (Telus), Niemczech (T-Mobile), Norwegii (Telia), Szwecji (Telia Mobitel), na Litwie (Telia Letuwa) i Łotwie (Latvian Mobile Telephone Co).

Zaplanowaliśmy już uruchomienie tej technologii dla połączeń wykonywanych z Holandii (Kpn), Włoszech (Telecom Italia), Kanadzie (Bell Mobility Canada), na Srilance (Dialog), w zasięgu T-Mobile w USA oraz na Węgrzech oraz w sieci Orange w Hiszpanii, Rumunii i Francji. Jak widzicie lista partnerów roamingowych i krajów stale się wydłuża. A na tych wymienionych oczywiście nie koniec 🙂

Roaming VoLTE – jak to działa?

VoLTE w ramach roamingu ma szczególne znaczenie w krajach, w których wyłączone jest już 3G. Tak właśnie jest w Stanach Zjednoczonych i Niemczech i dlatego od tych krajów zaczęliśmy wdrażanie VoLTE w ramach roamingu. Jeśli mamy telefon, który nie wspiera VoLTE w roamingu, jesteśmy w kraju, w którym nie ma już 3G, to połączenie będzie zrzucone do 2G. W USA sprawa wygląda jeszcze bardziej nieciekawie. Stany Zjednoczone wygasiły sieć 2G i 3G, więc nie da się wykonać połączenia w generacji niższej niż LTE. W takiej sytuacji nasz telefon może w ogóle nie móc zarejestrować się w sieci. Opcjonalnie, podłączy się do sieci i będziemy mogli wysyłać SMS-y, ale nie wykonamy i nie odbierzemy połączenia głosowego. W Polsce wygaszanie sieci 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Kolejne obszary kraju dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Pod linkiem możesz sprawdzić czy Ty i Twój telefon jesteście na to gotowi.

Co ważne, jeśli chcemy wykonać połączenie w technologii VoLTE w roamingu, nie musimy włączać transmisji danych (w przeciwieństwie do korzystania z internetu). W uproszczeniu można powiedzieć, że telefon sam rejestruje się w zagranicznej partnerskiej sieci 4G i, wykonując połączenie głosowe, skorzysta z technologii VoLTE. Rozmowa telefoniczna VoLTE nie zmniejsza pakietu danych komórkowych w roamingu. Oznacza to, że płacimy jak za połączenie głosowe w roamingu. Koszt takiego połączenia zależy od tego z jakiego kraju i dokąd dzwonimy.

Jeśli nie VoLTE, to Wifi Calling

Zdarza się jednak, że nie chcemy korzystać z sieci LTE, gdy do kogoś dzwonimy. Kiedy? Na przykład podczas pobytu poza Europą lub Unią Europejską. Koszty połączenia telefonicznego są wówczas stosunkowo wysokie. Aby uniknąć szoku przy otrzymaniu rachunku za komunikację w roamingu możemy skorzystać z Wifi Calling (inaczej VoWiFi – Voice over Wi-Fi). Technologia ta wykorzystuje sieć mobilną Wi-Fi do wykonania połączenia telefonicznego. Większa przepustowość i możliwość przesłania dużej ilości danych zapewniają wysoką jakość rozmowy. Jednak w kontekście rozmów międzynarodowych największą zaletą WiFi Calling jest ich cena. Jeśli jesteś za granicą i zadzwonisz do Polski, korzystając z WiFi Calling, koszt będzie jak za połączenia wykonywane w Polsce. Połączenia przychodzące po Wi-Fi są darmowe.

Udostępnij: Telefon z wakacji – VoLTE roaming
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Wind 15:06 27-04-2023
  Kiedy wszystkie urządzenia niezależnie od certyfikacji dostaną dostęp do VoLTE?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 16:38 27-04-2023
   Pracujemy nad tym i na bieżąco dodajemy kolejne urządzenia. Aktualna lista dostępna jest pod tym linkiem https://www.orange.pl/medias/omni/lp/b2c/inne/wykorzystaj-siec/Telefony_VoLTE_Wificalling.pdf
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wind 19:26 27-04-2023
    Kiedy taka Motorola Moto G60S dostanie wsparcie dla VoLTE i dla VoWiFi konkurencja w postaci Playa i T-Mobile wspiera
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kinga Gora 09:42 04-05-2023
     Na razie ten model telefonu nie jest dostępny w ofercie Orange, więc nie ma także tych funkcjonalności. Jeśli to się zmieni, model pojawi się na wspomnianej liście
     Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 15:31 27-04-2023
  A kiedy wkoncu Wi-Fi caling w ofercie na kartę? W roamingu oczywiście
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:44 17-05-2023
   Pracujemy nad tą opcją i od razu jak tylko będziemy mogli dam znać ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 22:36 27-04-2023
  Co mi po roamingu, jak mojego telefonu nawet w kraju nie wspieracie Moto Edge 20 5G
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:49 29-04-2023
  A co z karciarzami? 😜🤪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Paddy 00:47 04-05-2023
  Czy macie plany na roaming VoLTE w NjuMobile w Republice Irlandii? Jakieś lepsze wsparcie dla VoLTE i VoWiFi dla telefonów i smartfonów Nokia?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 17:17 10-08-2023
  Ale jest jeden minus Voice over WiFi. Jesli jestesmy w kraju UE to rozmowy wychodzące do numerów w tym kraju są bezpłatne w ramach roamingu gdy mamy wylaczone VoWiFi. Natomiast przy włączonym VoWiFi rozmowy tw sa traktowane jako rozmowy międzynarodowe z Polski i kosztuje N zł za każdą minutę. Tak przynajmniej jedt w T- Mobile o czym operator ten lojalnie ostrzega w smsach po przybyciu do innego kraju
  Odpowiedz

;

Oferta

Smartfony taniej nawet o 528 zł (0)

Beata Giska

27 kwietnia 2023

Smartfony taniej nawet o 528 zł
0

Nadchodzi maj i wyczekiwana przez wszystkich majówka – zalążek lata, wakacji, podróży oraz spotkań z bliskimi. Na ten czas przygotowaliśmy Wam specjalną ofertę promocyjną.

Jak pogoda nie dopisze, a jest takie ryzyko, to zamiast grillowań, pikników trzeba będzie z rodziną lub znajomymi łapać się na wideorozmowach czy telefonicznych ploteczkach – wtedy przyda się dobry smartfon. Mamy też coś dla gadżeciarzy: sprzęt, który sprawdzi się na wyjazdy lub posłuży na prezent.

Telefony w obniżonych cenach na majówkę

Przeceniliśmy sporo modeli. Niektóre z nich, np. Samsunga Galaxy S23 5G 256 GB można upolować nawet o 528 zł taniej.

Smartfony, które biorą udział w akcji:

 • Samsung Galaxy S23 5G 256 GB
 • Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G  6/128
 • Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G  6/128
 • realme narzo 50i Prime 3/32 GB
 • realme 9i 5G 4/64 GB
 • Samsung Galaxy Z Fold4 5G 256 GB
 • Samsung Galaxy Z Fold4 5G 512 GB      

Promocja trwa od dziś do 17 maja i dotyczy oferty na abonament komórkowy (rekomendowana opcja – plan M, 24 raty). W takiej formie można zakupić również laptopa HP 250 G9 w obniżonej cenie. Oglądanie filmów, korzystanie z internetu i zdalna praca, wszystko to będzie przyjemnością na takim sprzęcie. Szczegóły oferty majówkowej znajdziecie tutaj.

Aktualizacja: to nie koniec promocji i niespodzianek w Orange!
Kolejna, odrębna oferta wystartowała 28.04., tj. obniżona została cena Samsung Galaxy S22 5G 128 GB – nawet o 720 złotych przy zakupie wybranego planu (taka konkretnie zniżka dotyczy Planu S, dostępne są też inne warianty).

Gadżety i elektronika od Orange

Dodatkowo, z myślą o majowych wyprawach, a także nadchodzących sezonach prezentowych (komunie, dzień matki, dzień dziecka, dzień ojca, koniec roku szkolnego) polecamy gadżety w atrakcyjnych cenach. Odwiedźcie salony lub naszą stronę internetową, gdzie możecie wybierać spośród praktycznych sprzętów.

Na wycieczki rowerowe przyda się uchwyt na telefon, na wyprawy autem – mocowanie pod GPS lub smartfona, by móc jeździć wygodnie i bezpiecznie. W podróży niezbędne są powerbanki i słuchawki, a imprezy plenerowe umilą designerskie głośniki. Wszystko dostaniecie w Orange i to teraz w okazyjnych cenach.

Właśnie na blogu zadebiutował cykl prezentownik – czyli co kupić na różne święta, gdzie będziemy podpowiadać Wam ciekawy pomysły. Bądźcie czujni i czekajcie na różne propozycje, polecajki, inspiracje. Już teraz pierwsza odsłona: co kupić na komunię?

Udostępnij: Smartfony taniej nawet o 528 zł
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Odpowiedzialny biznes

Lekcje, które wspierają młodych w cyfrowym świecie. Oto #SuperKoderzy (0)

Ewa Wróbel

26 kwietnia 2023

Lekcje, które wspierają młodych w cyfrowym świecie. Oto #SuperKoderzy
0

Jak zwiększyć zaangażowanie młodzieży na lekcjach i inspirować do współdziałania? Jak prowadzić zajęcia, które nie zostaną podsumowane jako „ale nuuuuuda”, tylko trafią w zainteresowania młodych ludzi? Poznajcie #SuperKoderów, którzy konstruują i programują roboty, tworzą stacje pogodowe, kodują interaktywne osie czasu, drzewa genealogiczne, a przy tym uczą się współpracy. Do 15 maja szkoły mogą zgłaszać się do tej bezpłatnej inicjatywy i dostać cenne wsparcie od naszej Fundacji w prowadzeniu takich zajęć.

W moim ostatnim wpisie wyjaśniałam Wam, na czym polega program MegaMisja, dziś skupię się na #SuperKoderach. Nabór do obu programów trwa do 15 maja, a zgłaszać mogą się szkoły z całej Polski, duże i małe. Obie inicjatywy wpisują się w podstawę programową, a udział w nich wzięło już 2 tysiące szkół i ponad 50 tysięcy uczniów. Nieustannie podkreślamy ich wspólny cel – naukę kompetencji przyszłości oraz zachęcanie do innej formuły prowadzenia zajęć niż ta tradycyjna – w ławkach. Ważne, aby uczniowie mogli budować satysfakcjonujące relacje i umieli współpracować – to ważna umiejętność na dziś i na przyszłość.

Moc działania razem
w #SuperKoderach

#SuperKoderzy zachęcają uczniów klas 4-8 do poznania podstaw programowania na zwykłych przedmiotach – od języków obcych aż po fizykę. Program pokazuje, jak kreatywnie korzystać z nowych technologii i uczyć się w sposób ciekawy, angażujący i po prostu nowoczesny. Uczniowie i uczennice przy okazji codziennych lekcji składają roboty, tworzą stacje pogodowe, grają na owocach, kodują – a przy tym rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole.

Monika Gnutek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Janikowie w województwie kujawsko-pomorskim wypuściła już wielu „absolwentów” i „absolwentek” programu edukacyjnego naszej Fundacji. Zauważyła, że idealnie odpowiada on na potrzeby dzieci, daje zestaw praktycznych umiejętności, przyszłościowych kompetencji i dostarcza wielu pozytywnych doświadczeń w nauce.

Słuchają się nawzajem, dzielą pomysłami, nie narzucają własnego zdania. Zaprzyjaźniają się ze sobą, spędzają razem czas. Znajdują wartość w kontaktach z rówieśnikami. Dodatkowo są bardzo aktywne. Same wpadają na pomysły, chcą robić więcej. W tym roku np. wymyśliły konkurs fizyczny z różnymi etapami, opracowują escape room. Dzięki innemu projektowi drukowaliśmy szachy dla dzieci niewidzących. Robiliśmy to od jesieni do lutego. Uczniowie sami poświęcali swój wolny czas i przerwy, by doglądać drukarek. Wielokrotnie pozytywnie mnie zaskoczyli – mówi nauczycielka.

Wspieranie uczniów w cyfrowym świecie

We współczesnym świecie ważne są umiejętności cyfrowe, a spotkania #SuperKoderów to dobry czas, aby porozmawiać o wpływie technologii na rozwój dzieci i postrzeganie tego tematu przez nich samych. Monika Gnutek uważa, żeby bardzo ważne jest wysłuchanie dzieci i poznanie ich potrzeb, zwrócenie uwagi na to, o co najczęściej pytają oraz jakie mają wątpliwości. Dlatego często porusza te tematy na swoich lekcjach.

Mamy czas, by usiąść w kółku i porozmawiać o tym, co ich boli, czego potrzebują. Wiele z tych spraw dotyczy internetu, hejtu, niewłaściwych zachowań kolegów. Między jednym a drugim zadaniem uczymy się także netykiety i tego, jak możemy reagować na przemoc w sieci – wyjaśnia.

Dlaczego to takie ważne? Środowisko cyfrowe to ważna i naturalna część życia młodych ludzi. Warto wspierać młodzież w tym, aby czerpali z cyfrowego świata to, co dobre i wartościowe. Jednocześnie potrafili budować satysfakcjonujące relacje.

Dzisiejsza młodzież ma więcej wiedzy, jest lepiej oswojona z technologiami. To dobrze, bo przecież proces technologizacji będzie postępował. Czasami brak im tylko wskazówek, jak w sieci spędzać czas produktywnie i mądrze. Gdy pokaże im się możliwości i narzędzia, nie marnują czasu na mało wartościowe treści. Zaczynają kombinować, rodzą się pomysły, sięgają po coraz trudniejsze zadania – zauważa nauczycielka.

Nowe kompetencje dla nauczycieli

Nauczycielki i nauczyciele mają w #SuperKoderach 15 ścieżek tematycznych do wyboru i – co ważne – zajęcia mogą prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na lekcjach matematyki, techniki, przyrody, historii, fizyki, muzyki, języka polskiego, niemieckiego czy angielskiego. Dostępny jest także moduł dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uspokajamy, że nauczyciel nie musi być specjalistą od nowinek technologicznych, bo dostaje kompleksowe wsparcie od Fundacji. Szkoła natomiast otrzymuje grant na zakup niezbędnego sprzętu. Monika Gnutek podkreśla wartość materiałów edukacyjnych i szkoleń, które szczegółowo przygotowują nauczycieli do programu.

Uczą krok po kroku, jak realizować projekt. Nauczyciele nie powinni się obawiać, że nie dadzą rady. Po szkoleniach w Fundacji Orange będą dokładnie wiedzieć, co i jak robić. Udział w programie mogę polecić wszystkim szkołom i nauczycielom. Otwiera oczy, jak wykorzystać kodowanie na innych lekcjach, jak przygotować nowoczesne pomoce naukowe i zainteresować dzieci przekazywaną wiedzą.

Joanna Świercz jest nauczycielką matematyki w Szkole Podstawowej w Opolu. Zapytana o to, dlaczego jest w programie i co dzięki niemu zyskuje jako nauczyciel, odpowiada:

Dalej uczę się bardzo dużo. Grant pozwolił zdobyć sprzęt. To były i są nadal działania innowacyjne. Efekty pracy powodują efekt WOW. Poza tym to również kontakty z ludźmi, wspólne projekty lub także zwyczajne spotkania przy kawie. 

Trwa nabór – zgłoś szkołę do 15 maja

Jak już wcześniej wspomniałam w moim ostatnim wpisie, czekamy na zgłoszenia szkół z całej Polski. Aby zacząć od września, nauczycielka lub nauczyciel do 15 maja wypełnia formularz i dołącza do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami i uczennicami. Temat pracy brzmi: „Zaproś #SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij, dlaczego chcesz być w naszym programie” Ostatecznie do programu zostanie wytypowanych 140 szkół. Szczegóły znajdują się na stronie. A jak wypełnić formularz zgłoszeniowy? Oto instrukcja, krok po kroku.


Udostępnij: Lekcje, które wspierają młodych w cyfrowym świecie. Oto #SuperKoderzy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej