;

Bezpieczeństwo

To phishing, to nie od nas (2)

Michał Rosiak

29 marca 2018

To phishing, to nie od nas
2

Phishing nie zanika i jeszcze długo nie zaniknie. W sumie to pewnie nigdy. Zastanawiałem się, czy opisywać na Blogu powtarzające się ostatnio kampanie, skoro regularnie wrzucam informacje na ich temat na stronę CERT Orange Polska, ale w sumie niekoniecznie grupy odbiorców obu witryn muszą mieć znaczną część wspólną.

Nie opłacajcie tej faktury

Do polskich internautów od przeszło miesiąca nieregularnie trafiają fale wiadomości, a w nich phishing z „fakturami”. Nadawcą jest zawsze konto w domenie @orange.pl, zwięzła treść sugeruje opłacenie zaległej faktury, która ma się znajdować w załączonym pliku XLS. W większości przypadków plik zawiera trojana Nymaim – tzw. bankera, tj. złośliwy program wyspecjalizowany w wykradaniu loginów i haseł do kont bankowych. W momencie wysyłania przez przestępców kolejnych kampanii, zawarty w nich malware był wyjątkowo groźny, wykrywało go bowiem zazwyczaj ok. 10 procent silników antywirusowych.

W ostatniej mutacji przestępcy postarali się – przynajmniej w pewnym aspekcie – nieco bardziej, bowiem tym razem spróbowali udawać nie faktury biznesowe, ale dokumenty od nas, wysyłane z rachunkami za telefon. Nasi klienci wiedzą, że takie maile przychodzą z adresu e-faktura@pl.orange.com (a nie używanego przez przestępców Ornge PL <e-faktura.TP@orange.com> – literówka nieprzypadkowa, jest dziełem przestępców). Na szczęście dzięki wyglądowi wiadomości (z ukrytym w załączniku trojanem vjw0rm) na taki phishing nie złapie się – w co mocno wierzę – nikt, jednak przestępcy, o ile cechuje ich choćby odrobina inteligencji, przy kolejnej kampanii mogą znacząco poprawić przekaz.

Czy te maile są od Orange?

Nie. A dlaczego mają taką domenę nadawcy? Dlatego, że niestety łatwo ją podrobić, o czym piszemy np. tutaj. Jak się przed tym zabezpieczyć? Na kilka sposobów. Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli dostajecie maila od nieznajomego, który domaga się od Was pieniędzy, nie otwierajcie załącznika. Najpierw uspokójcie emocje, na spokojnie przeczytajcie wiadomość, a jeśli nie macie pewności – zadzwońcie do domniemanego nadawcy. Jeśli w mailu nie ma telefonu – niemal na sto procent mamy do czynienia z oszustwem. Jeśli jest tam numer kontaktowy – być może dodzwonicie się do faktycznie istniejącej firmy, gdzie powiadomią Was o oszustwie.

Czy Orange ze swojej strony robi coś, by takie maile nie mogły być wysyłane? Tak. Serwery pocztowe domeny @orange.pl mają zaimplementowane mechanizmy SPF (Server Policy Framework) i DKIM (Domain Keys Identified Mail). Jednak w tym cały jest ambaras, by dwoje chciało naraz – informacje dotyczące naszych domen (@neostrada.pl i @orange.pl) muszą być prawidłowo rozpoznawane u Waszych dostawców poczty. Tak jest w przypadku domeny @pl.orange.com, z której przychodzą do Was nasze faktury, tym niemniej i tak niezmiennie zachęcamy Was do sprawdzenia, czy numer klienta i dane są faktycznie Wasze, zanim otworzycie załącznik.

CyberTarcza kontra phishing

Jednego możecie być pewni. Gdy próbki takich zagrożeń trafiają do nas, powiązane z nim adresy IP/domenowe są automatycznie blokowane przez CyberTarczę. Oznacza to, że pozostając w sieci Orange Polska nawet jeśli niefrasobliwie się zainfekujecie, złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie połączyć się ze swoim centrum kontroli, a Wy, wchodząc na stronę CyberTarczy, zobaczycie informację o infekcji.

Jeśli chcecie być na bieżąco z Orange’owymi newsami o bezpieczeństwie w internecie, zaglądajcie na naszą stronę i obserwujcie CERT Orange Polska na Twitterze.

I oczywiście niezmiennie, jak zawsze – uważajcie na siebie.

Spokojnych Świąt.

Udostępnij: To phishing, to nie od nas
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 00:25 30-03-2018
  I czy nie żyło się spokojniej gdy nie było e-faktur, e-bankowości?? Myślę ze człowiek jakieś 10 lat temu miał o wiele mniej zmartwień niż współczesne społeczeństwo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 12:08 30-03-2018
   A będzie coraz gorzej!!! :(
   Odpowiedz

;

Oferta

Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami (8)

Kasia Barys

29 marca 2018

Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami
8

W Orange TV na święta i później uruchamiamy okno otwarte na wybrane kanały. Dotyczyć to będzie pakietu Optymalnego w terminach od 30 marca do 6 maja.
Wszystkim klientom Orange TV bezpłatnie udostępnimy następujące kanały: 13 Ulica HD, AXN HD, AXN White, AXN Black, AXN Spin, FOX HD, FOX Comedy HD, Epic Drama HD, Sci Fi, Sundance Channel HD, BBC HD, BBC Brit HD, BBC Lifestyle HD, BBC Cbeebies, BBC Earth HD. Dostępne będą także: TNT HD, Cartoon Network HD, Boomerang, CBS Europa HD, CBS Action, Extreme Sports HD, Nat Geo Wild HD, Nat Geo People HD, Polsat Viasat Explore HD, Polsat Viasat History HD, Polsat Viasat Nature oraz E! HD. Dajemy szeroki wybór kanałów informacyjnych czy rozrywkowych.
Miłego oglądania telewizji podczas Świąt Wielkanocnych i majówki. Jeśli wtedy wyjeżdżacie pamiętajcie, że telewizja dostępna jest także w aplikacji Orange TV Go

Udostępnij: Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 10:15 29-03-2018
  W czasie NAJWIĘKSZYCH ŚWIĄT oglądać telewizję? Troszkę nie trafione... Mimo wszystko życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, najlepiej bez TV :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 21:06 29-03-2018
   Lepiej oglądać TV niż kłócić się przy stole o sprawach politycznych :-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 00:22 30-03-2018
    Dokładnie @Pan Pikuś :) Ach ta polityka ;p Wzajemnie zdrowych i wesołych dla wszystkich :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 10:18 30-03-2018
    Zawsze można się kłócić o sprawy religijne i światopoglądowe, kwestię uchodźców czy po prostu pieniądze ;-) Każdy powód jest dobry.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:37 31-03-2018
     Albo o to czy przenieść numer do Orange czy Plusa ;p ;p
     Odpowiedz
 • komentarz
  Lewy 21:07 03-04-2018
  Witam ile kosztują te kanały co na święta są włączone
  Odpowiedz
 • komentarz
  Witos 10:23 04-04-2018
  Brawo!!!!!!!!!!!!!!!!! oby częściej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Frodo 14:03 20-04-2019
  A czy w tym roku będzie ta promocja? Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Huawei P20 i Huawei P20 Pro w Orange (13)

Piotr Domański

27 marca 2018

Huawei P20 i Huawei P20 Pro w Orange
13

Lotem błyskawicy, prosto z premiery trafiły do naszej oferty Huawei P20 i Huawei P20 Pro. Na premierze jest Wojtek, więc mamy dla Was zdjęcia z pierwszej ręki (dosłownie), a także masę informacji o P20 i P20 Pro (wersja lite jest już od tygodnia w naszej ofercie). To bez wątpienia piękne i godne uwagi smartfony.

Huawei P20 Pro - wyświetlacz - dół

Huawei P20 – średni, lecz wcale nie średniak

Huawei P20 Dual SIM to kawał dobrego smartfona. Telefon, który ma w założeniach konkurować najlepszymi flagowcami pod względem parametrów technicznych i jednocześnie zakasować je ceną. Czy się udało? Sprawdźmy. Ale najpierw oddajmy głos Wojtkowi 😉

 

Sercem smartfona jest ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 970 (2,36 GHz) wyposażony w znany z serii Mate NPU, czyli Neural Processing Unit, wspomagany przez 4 GB RAM i wyposażony w 128 GB pamięci (której jednak nie można rozbudować). W telefonach zastosowano system operacyjny Android 8.1 Oreo z nakładką EMUI 8.1. Urządzenie napędza bateria o pojemności 3400 mAh, a jego wymiary są minimalnie (o dziesiąte części milimetra) większe niż w modelu P20 lite.

Huawei P20 w ofercie Orange Polska

Huawei, który rozpoczął (uzasadnioną) modę na podwójne aparaty fotograficzne kontynuuje (z sukcesami) ten nurt. W P20 aparat główny ma odpowiednio obiektyw z matrycą 20 MP i 17 MP. Podobnie jak wersja lite, smartfon nagrywa wideo w 4K i w trybie super slow motion w jakości HD. Z kolei aparat przedni to pojedynczy obiektyw, wyposażony w matrycę 24 Mp. Poniżej niego znajduje się wyświetlacz z modnym ostatnio „wcięciem” o przekątnej 5,84 cala i 1080×2280 piksela.

Jeżeli zdecydujecie się na P20, to w zestawie otrzymujecie nie tylko bardzo fajną cenę, lecz także kamerkę HUAWEI 360 CV60. Tradycyjnie przedłużający umowę na start płacą 0 zł (oprócz planu Podstawowego), a cena rozłożona jest na 24 miesiące. Gdy się na niego zdecydujecie za telefon zapłacicie po prostu 2699 zł. W Planie Optymalnym (tym za 49,99) zapłacicie 108 zł miesięcznie, a w Standardowym – 113 zł miesięcznie. Bardzo fajnie wygląda oferta z Planem Optymalnym (tym za 49,99 zł) dla nowych klientów, Płacicie na start 399 zł, a następnie 24 miesięczne opłaty po 92 zł. Taką samą miesięczną opłatę zapłacicie w Planie Standardowym (choć przy większej kwocie na start. Jest także Orange Love, gdzie mamy dla Was propozycję rozłożenia ceny smartfona na 36 miesięcy, przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo atrakcyjnej ceny. Miesięczna opłata wyniesie Was wtedy 73 złote.

Pełen Cennik Huawei P20 wraz z kamerką 360 w Orange poniżej.

Huawei P20 dual SIM + Kamera Panoramiczna 360 Plan Podstawowy Plan Standardowy Plan Optymalny Plan Wzbogacony Orange Love
(urządzenie na 36 miesięcy)
Oferta dla przenoszących numer 2699 + 0/mc 499 + 92/mc 399 + 92/mc 399 + 82/mc 0 + 73/mc

 

Oferta dla przedłużających umowę 2699 + 0/mc

 

0 + 113/mc

 

0 + 108/mc

 

0 + 98/mc

 

0 + 73/mc

 

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro w ofercie Orange Polska

P20 Pro Dual SIM to największy z trójki rodzeństwa. Oprócz większych wymiarów pozwalających na wciśniecie do niego większej baterii (4000 mAh), ekranu (6,1 cala) oraz więcej RAM – dokładnie 6 GB. W telefonie udało się także umieścić potrójny aparat główny. Składają się na niego trzy obiektywy i trzy matryce – 40, 20 i 8 megapiskeli. Takie rozwiązanie daje nowe możliwości, jak choćby niesamowita maksymalna czułość ISO – powyżej 10 tys. obok już dostępnych choćby efektu boheh, czy HDR.

Huawei P20 Pro i potrójny aparat

W Orange rozpoczęliśmy właśnie zapisy na ten telefon. Wejdzie on do regularnej sprzedaży w połowie  kwietnia. Ceny P20 Pro nie tylko wyglądają dobrze, ale w zestawie dostaniecie jeszcze Huawei Media Pad T3 8” WiFi w kolorze grafitowym. Gdybyście się zdecydowali na taką przyjemność, podobnie jak w przypadku P20 najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się Plan Optymalny. Na start zapłacicie wtedy 799 zł, a następnie 108 zł rozłożone na 24 miesiące. Jeżeli chcielibyście zmniejszyć (do 399 zł) opłatę na start, wybierzcie Plan Wzbogacony. Z drugiej strony możecie chcieć wyłożyć całą kwotę na start – macie taką możliwość w Planie Podstawowym. Przy przedłużaniu umowy w Planie Optymalnym na start płacicie 0 zł, a następnie 142 zł podzielone na 24 miesiące. Nieco mniej w planie Wzbogaconym, nieco więcej w Standardowym.  W Orange Love za Huawei P20 Pro zapłacicie 0 zł na start i 94 zł miesięcznie. Cenę podobnie jak w przypadku mniejszego braciszka podzieliliśmy na 36 miesięcy.

Tutaj pełen cennik dla Huawei P20 Pro wraz z Huawei MediaPad T3 8 WiFi.

Huawei P20 Pro dual SIM + Huawei MediaPad T3 8 WiFi Plan Podstawowy Plan Standardowy Plan Optymalny Plan Wzbogacony Orange Love
(urządzenie na 36 miesięcy)
Oferta dla przenoszących numer 3499 + 0/mc 899 + 109/mc 799 + 108/mc 399 + 115/mc 0 + 94/mc

 

Oferta dla przedłużających umowę 3499 + 0/mc 0 + 146/mc 0 + 142/mc 0 + 131/mc 0 + 94/mc

 

Podobają się Wam te telefony, zajrzyjcie na przygotowaną specjalnie dla nich podstronę na orange.pl.

P.S. na koniec zapraszam także do obejrzenia świetnej recenzji przygotowanej przez Michała Rosiaka.

Udostępnij: Huawei P20 i Huawei P20 Pro w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Tomii 18:19 27-03-2018
  hej. Czy planujecie wdrożenie VoLTE oraz WiFi Calling dla tego modelu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:44 27-03-2018
   Będziemy nad tym pracować - jest na liście "to do", choć nie wiem kiedy to nastąpi.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 18:45 27-03-2018
  Huawei P20 Pro już Cię chcę ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:46 27-03-2018
   Czyli mamy się zastanawiać nad konkursem?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 18:58 27-03-2018
    Jeśli jest taka możliwość to czemu nie - chociaż mnie w Waszych konkursach opuściło jakoś ostatnio szczęście. Ale wiem dlaczego tak się dzieje - bo całą miłość i każdą wolną chwilę poświęcam swojemu kochanemu synkowi :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 19:04 27-03-2018
     I Ty z takim szczęściem, chciałbyś jeszcze w konkursach wygrywać?
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 19:07 27-03-2018
      Nie koniecznie, jedynie chciałbym w najbliższym czasie zmienić żonie jej co chwilę zawieszające się Lg G2 mini na coś nowszego z dobrym aparatem. Mamy już setki zdjęć naszej pociechy zrobione smartfonowym aparatem i ok 200 już wywołanych w rodzinnym albumie :)
      Odpowiedz
      • komentarz
       mike278 11:36 28-03-2018
       Konkurs? P 20 Pro? Oj tak poproszę. :) Też ostatnio szczęścia nie mam ( czytaj za slabo kreatywny jestem ;) ) ale emocje i tak są. :)
       Odpowiedz
 • komentarz
  Matt55 09:45 29-03-2018
  Ten smartfon jest rewelacyjny, design i aparat zapowiada się mega! Huawei w ostatnich latach na prawdę z każdą premierą pokazuje, że może więcej i lepiej. :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 22:34 29-03-2018
  Podobno wersja Pro robi świetne zdjęcia. Czekam na konkretną recenzję :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tijsseno 06:46 04-04-2018
  Dla mnie dziwna polityka. Macie w cenniku P20 Pro jako przedsprzedaz oraz P20 Pro z tabletem, jako przedsprzedaz. Rozumiem pula z tabletem się skończyła ale dlaczego nie można kupić samego P20 Pro jak u każdego innego operatora i w każdym sklepie? Ktoś skiepścil sprawę.
  Odpowiedz
 • komentarz
  tomis 16:54 13-04-2018
  Witam. Kiedy bedzie dostepny w ofercie Orange Huawei P20 Pro ????
  Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz 08:52 05-10-2018
  Minęło ponad pół roku od premiery i niestety nadal w Orange ten telefon nie ma Volte. Słabo jak na tak drogi telefon. Polecam wybrać inny telefon lub zmienić operatora. U konkurencji Volte działa.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej