Bezpieczeństwo

UKE nagrodził TP

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
25 stycznia 2010
UKE nagrodził TP

O produktach zwykle pisze Wojtek, ale sprawa jest na tyle wyjątkowa i ciekawa, że odstąpił mi informację. Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przyznała nam certyfikat Bezpieczny Internet. Oznacza on, że UKE doceniło nasze działania związane z zapewnieniem klientom bezpieczeństwa w internecie (pakiety e-bezpieczeństwo) oraz szereg akcji pomagających dzieciom bezpiecznie korzystać z sieci, które prowadzimy z Fundacją Orange.

certyfikat.JPG

Grupa TP zainicjowała też "Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie", które podpisało już 20 sygnatariuszy:  dostawców internetu, portali internetowych oraz organizacji pozarządowych. Z naszej strony internetowej można pobrać również specjalny przewodnik dla rodziców - bezpieczne media. Ponadto, od kilku lat w firmie działa specjalny zespół (Computer Emergency Response Team), który zajmuje się bezpieczeństwem teleinformatycznym, a poza tym jest kopalnią wiedzy o temacie. Polecam podane linki - w wielu sytuacjach mogą się Wam przydać.


Odpowiedzialny biznes

Nie korzystasz? Wyłącz

Marta Krajewska Marta Krajewska
25 stycznia 2010
Nie korzystasz? Wyłącz

Taksówki napędzane energią elektryczną, sklepy z organiczną żywnością, płócienne torby na zakupy, celebryci namawiający do oszczędzania energii i recycling - te skojarzenia pojawiają się, gdy myślimy o ekologii. Dbając o kondycję środowiska oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci i wyłączamy zbędne oświetlenie. Często zapominamy jednak o sprawach prozaicznych; nieużywana ładowarka wpięta do kontaktu, drukarka czy telewizor w stanie czuwania również pochłaniają energię. Jak podaje PC World komputer może w stanie czuwania zużyć przez noc aż 1 kilowat energii!

Pion Centrum Badawczo-Rozwojowe TP, czyli polskie Orange Labs, realizuje właśnie projekt Green Initiatives, który ma na celu ograniczenie zużycia energii. Opracowano aplikację GreenBox, która sama wykrywa i automatycznie wyłącza aktywne porty na DSLAMach (wykorzystawane do świadczenia usług internetu szerokopasmowego), które nie są w danej chwili używane. Pozwala to obniżyć energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń dostępowych oraz ograniczyć emisję ciepła, a dodatkowo zmniejsza koszty klimatyzacji. Podczas pilotażowego uruchomienia instalacji w Regionie Centralnym, na 1500 urządzeniach DSLAM wyłączonych zostało ponad 51 tys. takich portów.

Telekomunikacja Polska ma już pewne zasługi w działaniach proekologicznych. We wrześniu ubiegłego roku, otrzymała tytuł Lidera Green IT 2009 przyznawany przez Computerworld.


Oferta

Pokochałem touchpad, porzuciłem trackball

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
24 stycznia 2010
Pokochałem touchpad, porzuciłem trackball

Zapowiadana na weekend prywata, czyli przyszła pora na wrażenia z zabawy BlackBerry 9700 Bold, który wchodzi do oferty Orange od wtorku. Od razu uprzedzam, że jak każdy fan BB nie będę obiektywny. W porównaniu z poprzednikiem nowe urządzenie jest mniejsze, lżejsze i przez to poręczniejsze. Szybko można zapomnieć, że ma kilkanaście milimetrów mniejszy ekran, bo przy rozdzielczości 480x320 pikseli nie robi to problemu. Touchpad (podchodziłem do niego, jak do jeża) okazał się subtelny i pracuje rewelacyjnie. Dlatego po godzinie trackball, któremu zdarzało się przestawać reagować na palec, odszedł w niepamięć. Aparat fotograficzny 3,2 Mpix + autofokus, robią różnicę i fotki wreszcie są wyraźniejsze. Ważna dla mnie funkcja to współpraca z sieciami Wi-Fi. Przetestowałem na domowej i publicznej, net śmiga bez zarzutu. Piszę dużo e-maili i sms-ów, dlatego akceptuję tylko klawiaturę QWERTY. Tutaj nic się nie zmieniło, bo BB ma ją dopracowaną. Podsumowując mój szybki test - nowego Bolda gorąco polecam. Nie zapominajcie jednak o innych smartfonach, bo parafrazując znaną sentencję ile telefonów, tyle opinii.

Scroll to Top