Odpowiedzialny biznes

W internecie rządzi młodość?

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
26 maja 2021
W internecie rządzi młodość?

Już 5 000 osób zapisało się na Digital Youth Forum. Cieszy nas, że młodzi ludzie interesują się tym, jak korzystać z nowoczesnych technologii i interenetu w sposób wartościowy i na rzecz lepszego świata. Tu dostaną mnóstwo inspiracji. Wydarzenie już 10 czerwca, online. Fundacja Orange partnerem.

Digital Youth Forum (#DYF) co roku towarzyszy niezwykły duch młodości i chęci zmiany świata na lepsze. Wiem, że brzmi to może górnolotnie. Ale byłam tam nie raz i tej atmosfery nie da się zapomnieć. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że to zaszczyt być partnerem tego wydarzenia, bo tu jest po prostu zawsze…ciekawie i różnorodnie. Potwierdza to wynik zeszłorocznej edycji online, w której wzięło udział aż 20 000 uczniów.

Głos i scenę #DYF oddajemy głównie młodym. To oni opowiadają, co mądrego można robić w sieci, jak rozwijać swoje pasje, kompetencje i …pomagać sobie, innym, planecie. Inspirują ich też dorośli. W poprzednich edycjach byli z nami m.in. ks. Boniecki, Maciek Budzich, Paulina Mikuła, Przemek Staroń czy Izabela Jąderek. Zobaczcie sami TUTAJ. Organizatorem tej imprezy jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. My – partnerem głównym.

#DYF kierujemy do młodzieży z klas 7-8 i szkół średnich. Transmitujemy forum w sieci, aby docierać do szkół i zachęcać do udziału w nim w ramach zajęć zdalnych. Ale odtworzyć można je będzie w każdej chwili.

Digital Youth Forum 2021

Co przygotowaliśmy w tym roku? Startujemy w czwartek 10 czerwca o 9.00. Transmisja wydarzenia będzie na stronie projektu digitalyouth.pl , dostosowana także do potrzeb osób niesłyszących. W tym roku wystąpienia i prezentacje przeplatane będą przerwami na krótkie dyskusje na forum klasy, na udział w konkursach towarzyszących, czy po prostu odpoczynek od ekranu.

Wśród prelegentów m.in. Michał Rogalski, twórca jednej z większych publicznie dostępnych baz danych o epidemii koronawirusa w Polsce,  przedstawiciele kampanii społecznej „Pokaż to” o nauce Polskiego Języka Migowego,  Zuzanna Korcz - popularyzatorka edukacji obywatelskiej, Hania Sywula – twórczyni psychologicznego kanału Hania Es. Nie zabraknie też rozmów o przyszłości w dobie pandemii. I o różnorodności.

Rejestracji na DYF dokonuje nauczyciel lub nauczycielka na stronie projektu. Udział jest, oczywiście, bezpłatny. Wszystkie zarejestrowane szkoły otrzymają certyfikat udziału w DYF 2021.

DYF_Fundacja Orange

Możecie zobaczyć też, jak było w edycji 2020 tutaj.

Warto trzymać z młodymi i z mądrymi :)

Jeśli szukacie sposobów na to, jak „przemycać” wartościowe treści Waszym nastolatkom, jak skłonić ich do refleksji, to zaproście ich na #DYF2021. Ba, sami oglądajcie! Gorąco zapraszamy.

Partnerujemy temu wydarzeniu, bo chcemy zadbać o to, żeby młodzi ludzie korzystali z technologii „z głową”, z pomysłem, z myślą o swojej przyszłości i z poszanowaniem też pewnych granic. Chcemy inspirować ich do refleksji nad ich własnym światem, który pełen jest internetowych pokus i cyfrowych gadżetów.

Partnerujemy też tej imprezie, bo… organizuje ją Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, z którą od lat współpracujemy w tematach związanych z cyfrową edukacją i bezpieczeństwem dzieci w internecie. Fundacja niesie pomoc dzieciom krzywdzonym, wspiera dorosłych – rodziców, profesjonalistów, nauczycieli w mądrym dbaniu o rozwój dzieci. Właśnie obchodzi 30-lecie swojej działalności i z tej okazji, jeszcze raz, życzymy jej wielu pomyślnych projektów i powodzenia w tej pięknej społecznej misji.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:01 26-05-2021

Fajna akcja. Oby jak najwięcej młodych ludzi zaczerpnęło wiedzy z tej dziedziny, bo jak czasem widze co robią młodzi ludzie w sieci to……gęsia skórka pojawia się na ciele.

Odpowiedz
  Antonina Bojanowska
  Antonina Bojanowska 21:15 26-05-2021

  pablo_ck, niestety masz rację. Patostreamerów nie brakuje. Ale w sieci jest też dużo dobra, które tworzą młodzi ludzie! I to oni zwykle są tu prelegentami i prelegentkami. Za to właśnie tak lubię to wydarzenie. 🙂

  Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Różnorodność jest ważna

Monika Kulik Monika Kulik
25 maja 2021
Różnorodność jest ważna

Maj to Miesiąc Różnorodności #EUDiversityMonth. To inicjatywa Komisji Europejskiej, której jako sygnatariusz Karty Różnorodności w Polsce chcemy być częścią.

Jak rozumiemy różnorodność

Różnorodność pracowników to dla nas wartość, która wspiera innowacyjność i efektywność miejsca pracy. Doceniamy różnorodność i uważamy, że umiejętne zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy stwarza nowe możliwości. Kluczowe znaczenie ma dla nas tworzenie kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym szacunku do różnic, które charakteryzują każdego z nas.

Różnorodność jest tematem ważnym dla pracowników – co pokazują nasze wewnętrzne badania. Jest też ważna dla organizacji, ponieważ przyczynia się do jej rozwoju, wpływa na jakość zarządzania i poziom innowacyjności.

Zarządzanie różnorodnością

W firmie przyjęliśmy Politykę Zarządzania Różnorodnością. Nasze główne cele w zakresie zarządzania różnorodnością to:

 • tworzenie środowiska pracy otwartego na różnorodne sposoby myślenia;
 • budowanie kultury organizacyjnej czerpiącej z różnorodności;
 • zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju;
 • wspieranie zaangażowania wszystkich pracowników;
 • podnoszenie jakości zarządzania ludźmi w firmie.

Za kluczowe wymiary różnorodności w Orange Polska przyjmujemy: płeć, wiek, kompetencje, wiedzę, doświadczenie i sposób myślenia, zdolności psychofizyczne – (nie)pełnosprawność oraz status rodzicielski. Pozostałe zdiagnozowane wymiary to: religia i światopogląd, lokalizacja miejsca pracy (centrala lub region), forma zatrudnienia oraz narodowość / pochodzenie etniczne.

W 2021 roku Orange Polska po raz kolejny przeszedł pozytywnie audyt w zakresie zarządzania różnorodnością i równością płci – Gender Equality European and International Standard.

Dialog z pracownikami

Wszystkie działania zawiązane z różnorodnością są przygotowywane i realizowane w dialogu z naszymi  pracownikami. Poprzez badania satysfakcji, spotkania, wywiady, zgłoszenia pomysłów – pytamy, jak rozumieją różnorodność, co jest dla nich ważne, jakie obszary rozwijać i jak.

Przeprowadziliśmy też specjalny dialog na temat różnorodności. Pytaliśmy o to, jakie aspekty różnorodności są ważne, czym powinniśmy się zająć jako pracodawca. Nasi rozmówcy wskazali nam kilka obszarów, na których się skupiliśmy – były to między innymi kwestie związane z równymi szansami kobiet i mężczyzn czy wsparcie pracowników z niepełnosprawnościami.

Płeć

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk ale też godzenia roli zawodowej i rodzinnej stworzyliśmy program Razem.One.

Program obejmuje 4 obszary:

 • Moc – wzmocnienie kobiet poprzez zwiększenie ich odwagi do podejmowania nowych wyzwań, budowanie pewności siebie oraz pomoc w powrocie na ścieżkę rozwoju i kariery po urodzeniu dziecka; pomoc w godzeniu roli zawodowej i prywatnej;
 • Świadomość – budowanie i wzmacnianie szerokiej świadomości roli kobiet w biznesie dla zwiększenia efektywności i budowania kultury organizacyjnej oraz istotności dla efektów biznesowych;
 • Ambicja – rozwój kariery i możliwości awansu na wyższe stanowiska poprzez zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich, liczby kandydatek na etapie rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz redukcja rozbieżności płacowych na równorzędnych stanowiskach;
 • Obecność – zwiększenie obecności w rolach decyzyjnych i strukturach technicznych.

W 2020 roku w programie Razem.One uruchomiliśmy nowe inicjatywy. Poprzez projekt Razem.Lokalnie i społeczność lokalnych ambasadorów zachęcamy kobiety do ubiegania się o stanowiska kierownicze.  Zapraszamy je do pracy w obszarach IT i działań na rzecz lokalnych społeczności. Inicjatywa ta daje szansę pracowniczkom i pracownikom z różnych lokalizacji na udział w spotkaniach inspiracyjnych oraz w działaniach rozwojowych tj. mentoring, coaching czy shadowing. Drugą praktyką z tego obszaru jest projekt „Włącz.One". Poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną zachęcamy kobiety do rozwijania kariery w branży technologicznej.

Niepełnosprawność

„Zdrowie na tak” to program, którego celem jest budowanie otwartego i różnorodnego środowiska pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

W ramach programu stworzyliśmy specjalną ofertę dla pracownic i pracowników z niepełnosprawnościami, zawierającą wsparcie finansowe (pakiet adaptacyj­ny), pakiet dodatkowych usług medycznych, dodatkowe wyposażenie stanowiska pracy, możliwość uzyskania miejsca parkingowego na wewnętrznych parkingach. Na wstępnym etapie wdrażania programu współpraco­waliśmy z firmą świadczącą usługi konsultingu szkoleniowego w zakresie zarządzania różnorodnością. Przy ich wsparciu opracowane były programy szkoleń: dla menedżerów i osób rekrutujących. Ponadto współpra­cowaliśmy z organizacjami non profit: Fundacją Widzialni i Fundacją Integracja.

Program „Zdrowie na tak” ma na celu budowanie otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w szczególności dla pracowników z niepełnosprawnościami. Jest częścią programu #dbamyosiebie oraz „Polityki inwestycji w jakość zdrowia i samopoczucia pracowników w Orange Polska”.

.….

To tylko niektóre z naszych działań na rzecz różnorodności.

Zapraszamy również na wydarzenia organizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Miesiąca Różnorodności.

Światłowód Orange w Krakowie - grafika ilustracyjna

Komentarze


Oferta

Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
25 maja 2021
Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic

Klienci, którzy korzystają z naszej usługi Orange Smart Care zgłaszają uszkodzenia smartfonów średnio co 9,3 min. Od początku tego roku to już prawie 22 tys. zgłoszeń. Aż 90 proc. dotyczy wyświetlacza, ale w takich przypadkach często uszkodzeniu ulegają także inne elementy telefonu. Niecałe 10 proc. to kłopoty wynikające z zalania wodą.

Ochrona telefonu - to się płaca

Posiadacze Orange Smart Care mogą spać spokojniej, bo nie zapłacą za naprawę morza pieniędzy. Jak obliczyliśmy klient oszczędza średnio ok. 1000 zł na naprawie. No dobrze, ale ile trzeba zapłacić za usługę? Niedużo. Miesięcznie to 11,99 zł lub 15,99 zł. Szczegóły i różnice między wariantami znajdziecie tutaj. Co istotne Orange Smart Care obejmuje ochroną nie tylko telefon zakupiony w Orange.

Według badania firmy Kantar przeprowadzonego na zlecenie Digital Care:

 • 46% wszystkich użytkowników co najmniej raz doświadczyła uszkodzenia smartfona, z czego mniej niż połowa (43%) decyduje się na naprawę;
 • 45% uszkodzeń ma miejsce w domu;
 • 80% dotyczy zbitego wyświetlacza;
 • Koszty wymiany stłuczonego wyświetlacza czasami przekracza 70% ceny nowego smartfona.

Szybkie naprawy

Na koniec kilka liczb dotyczących punktu szybkich napraw, który mamy w Orange Smart Store w warszawskim Sezamie. Przed pandemią korzystało z niego średnio 185 klientów miesięcznie, obecnie (okres od marca 2020 do kwietnia 2021) średnia to 104 klientów.

Naprawiając telefon zamiast kupować nowy, pomaga chronić nasze środowisko. Na blogu pisała o tym nasza ekspertka Hania Jaworska-Orthwein. Warto o tym pamiętać.

Komentarze

Scroll to Top