;

Sieć

Wakacyjne miliony Erlangów i tysiące terabajtów (4)

Wojtek Jabczyński

16 września 2020

Wakacyjne miliony Erlangów i tysiące terabajtów
4

Przyszedł czas na podsumowanie naszej wakacyjnej akcji, w której zadbaliśmy abyście mieli możliwie dobry zasięg nad morzem, w górach i nad jeziorami. W jaki sposób to zrobiliśmy pisałem tutaj.

Zacznijmy od rozmów. Podczas tegorocznych wakacji turyści wygadali 12 485 453, 96 Erlangów (jednostka natężenia ruchu telekomunikacyjnego,  jeden Erlang = 60 minut), co oznacza, że rozmawiając bez przerwy trwałoby to…  23 lata i 275 dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem nie widać większych różnic jeśli chodzi o nasze zamiłowanie do dzwonienia.

Inaczej wygląda transmisja danych. Wykorzystanie internetu wzrasta rok do roku i 2020 absolutnie nie był wyjątkiem. Dodam, że w żaden sposób trendu nie zmieniła pandemia Covid-19. W regionach wakacyjnych turyści „zużyli” 19 040,98 terabajtów danych. Dla porównania w sezonie 2019 było to 13 949,16. Ruch sieci wzrósł o ok. 37 proc. W niektórych miejscach był setki razy większy niż poza sezonem.

Najbardziej „rozmowne” i „konsumujące” dane były powiaty kołobrzeski, koszaliński, ostródzki, olsztyński, pucki i wejherowski. Stacje rekordzistki pracowały w Grzybowie k. Kołobrzegu (internet) i w Augustowie (rozmowy).

 

Udostępnij: Wakacyjne miliony Erlangów i tysiące terabajtów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 16:09 16-09-2020
  W zeszłym roku byłem w Grzybowie :D Można powiedzieć, że to taka zachodnia dzielnica Kołobrzegu ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Yanek 20:34 16-09-2020
  A może jakieś informacje o VoLTE i VoWiFi? Ciekawe ile telefonów było podłączonych do wifi i jak to obniżyło obciążenie rozmów? Bo SMSy i mmsy jeszcze nie lecą po wifi.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:33 16-09-2020
  Ciekawe dane. prawie 24 lata rozmów, sporo :) Ale jest pewnie druga strona medalu, w roamingu pewnie ten rok wyglądał troszkę "biedniej" niż poprzedni.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 18:09 17-09-2020
  Jak zawsze z ciekawością czytam wszelkie dane jakie udostępnia operator. Super, że mamy taką swobodę komunikacji bez liczenia czasu. :)
  Odpowiedz

;

Sieć

Z trzech słupów do domu czyli światłowód dla 11-letniego Piotrka (11)

Wojtek Jabczyński

14 września 2020

Z trzech słupów do domu czyli światłowód dla 11-letniego Piotrka
11

„Nazywam się Piotr, mieszkam w Warszawie i mam 11 lat. Zauważyłem, że na mojej ulicy na trzech słupach jest zawieszony światłowód. Od kilku miesięcy tam wisi i w ogóle nie posunął się dalej w kierunku mojego domu…” Tak zaczepnie zaczyna się odręcznie napisany list, który trafił na skrzynkę rzecznika. Dostaję sporo e-maili, ale muszę przyznać, że taki wstęp był frapujący.

 

Młody człowiek miał pomysł, żeby zwrócić na siebie uwagę – pomyślałem. Przeczytałem raz, potem jeszcze raz. Wiem, że nie zawsze można spełnić oczekiwania wszystkich chętnych na światłowód. To nie jest tylko kwestia naszych chęci, ale możliwości inwestycyjnych, lokalizacji i kilku innych warunków. Z doświadczenia wiem,  że technicy Orange Polska wiele razy robili prawdziwe cuda, żeby doprowadzić klientom światłowody do ich domów i firm.

„Bardzo chciałbym mieć światłowód. Potrzebuję go do nauki i grania. Gdy byłem w Bieszczadach to widziałem światłowody w małych miasteczkach i wsiach” – argumentował 11-latek. Trudno zaprzeczyć, zakładamy światłowody w wielu miejscowościach małych i dużych, tyle że nie sposób wszędzie i jednocześnie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza teraz w czasach Covid-19, najszybszy internet bardzo się przydaje.

„Mój dom jest na osiedlu gdzie mieszka kilka rodzin i wszyscy potrzebują światłowodu” – dalej przekonywał Piotrek. Zresztą, jak najbardziej słusznie z ekonomicznego punku widzenia. Też o tym wiemy.

Nie pozostało nam nic innego jak spróbować spełnić prośbę Piotrka. I udało się. W ubiegłym monterzy Orange Polska zainstalowali w jego domu światłowód. Od razu podłączyliśmy też całe osiedle, co uczyniło inwestycję racjonalną biznesowo.

Bardzo cieszę się, że tym razem udało się pomóc Piotrkowi i  jego sąsiadom. Miłego korzystania.

Udostępnij: Z trzech słupów do domu czyli światłowód dla 11-letniego Piotrka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Dociekliwy 16:31 14-09-2020
  Drogi Wojtku - ja też potrzebuję światłowodu, który biegnie nitką wzdłuż drogi powiatowej skrzyżowanej z moją drogą gminną w odległości ok 1 km. Dzwonili do mnie wiele razy w sprawie podłączenia internetu od Orange i za każdym razem mówię, że nie chcę nędznego drutu po którym osiągnę realnie max 10 Mb, bo nawet internet radiowy daje mi 50% więcej zapewniając większą stabilność. Tak, radiówka daje większą stabilność prędkości niż drut miedziany od Orange. Dlatego właśnie zmieniłem operatora. Miejscowość Łucka Kolonia Dolna, 21-100 Lubartów, woj. lubelskie. Czekam na światłowód i biorę od razu w przypadku dostępności.
  Odpowiedz
 • komentarz
  ggg 19:50 14-09-2020
  rzeczniku to moze do Ciebie nalezy pisac emaile a nie na infrastrukture. od 10 miesiecy nie moge przepchnac adres ktory ma przylacze a nie zostal zewidencjonowany! zero kosztow zero inwestycji czysty zysk z klienta!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Gie 20:12 14-09-2020
  Jest może jakaś mapka gdzie jest położony światłowód Orange? Może akurat 3 słupy ode mnie? A pytam bo gdzieś na początku wieku ówczesna TP SA co kopała od pobliskiego miasteczka do naszej wsi. Będzie kilka dobrych kilometrów. Coś tam zakopali. Były plotki że światłowód no ale w tedy światłowód to było science-fiction. Inn mówili że położyli zwykłe kable i będą likwidować te naziemne na słupach. Te naziemne dalej sobie wiszą i co ciekawe na drewnianych słupach. I ciekawi mnie co tam wtedy zakopano? Czy światłowód czy zwykłe kable? I czy to jest wykorzystywane?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:40 14-09-2020
  Mega fajny młody człowiek. Mój syn też zna ulubione logo tatusia. Ostatnio jak jechaliśmy samochodem i mijał nas Wasz samochód firmowy to zaczął mówić, cyt.: "tato pan halo jedzie". Myśli 3 latka :) Dzieciaki to największy Skarb każdego z nas, dlatego Wojtku, Orange wielki szacunek za to co zrobiliście :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Damian 14:01 16-09-2020
  taaaa no przepięknie, też bym tak chciał... Przypadek - Wieś Jadwisin, obok Serocka, XXX domów chce światłowód, we wsi jest, ale ci którzy chcą i pragną płacić od ROKU nie mogą otrzymać, bo.... brakuje woli do zrobienia przewieszki na 2 słupach... nie trzech. no powiedzmy że na bogato było by to 6 słupów i 20 domów miało by ŚWIATŁOWÓD a nie nędzną neostradę o prędkości nie przekraczającej 5Mbit/s... nie wspomnę o fakcie braku zasięgu w telefonii GSM... może chce Pan Rzecznik porozmawiać o tym przypadku ? proszę odebrać MAILA... wysłałem do Pana z adresu : dami098@ (tu nie wpiszę domeny )
  Odpowiedz
 • komentarz
  Michał76 14:21 16-09-2020
  Super ciekawy młody człowiek, który błyszczy intelektem i rokuje na przyszłość. Co do usług Orange - przykład spod pasa granicznego. I nie chodzi o światłowód, ale nawet miedź. Kilka lat starań i odpowiedź Orange, zresztą niekoniecznie wprost tylko przez kanały specjalne. Mieliśmy słup, zlikwidowaliśmy go jak kładliśmy światłowód w kierunku granicy, a teraz trzeba byłoby rozpocząć od nowa proces inwestycyjny. Na to nie ma zgody centrali. Żeby było ciekawie, wniosek o usługę był sporo szybciej, aniżeli Orange wykopał słup. Konkret, to miejscowość Uniemyśl (nr 54) w gminie Lubawka na Dolnym Śląsku. Dla zobrazowania sytuacji, dzisiaj wygląda to tak: internetu stacjonarnego nie ma, trzy sieci komórkowe mają stację na maszcie Plusa w Chełmsku Śląskim, Play ma swój maszt. Z żadnej stacji sygnał nadający się do wykorzystania w moje miejsce nie dochodzi. Żeby wysłać mail, a to przecież usługa podstawowa - trzeba pojechać do Chełmska Śląskiego pod stację 4 kilometry dalej. Temat należytej dostępności do usług dotyczy nie tylko Uniemyśla, ale również miejscowości Okrzeszyn. Jeśli słyszę walkę o dostęp światłowodowy, to z naszej perspektywy wygląda to jak dostęp do Wenus. Pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 17:20 16-09-2020
  Czytając nagłówek myślałem,że chodzi o mój przypadek. Orange odpisywał,że w związku z wysokimi kosztami oraz problemami technicznymi,które wystąpiły przy projektowaniu odstąpiono od inwestycji pod Moim adresem,ale w końcu się udało i od paru tygodni posiadam również Orange Światłowód.Wojtek pewnie też zna temat,gdyż do Niego pisałem:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Maurycy 11:17 18-09-2020
  Szęściarz. Orange zakończyło inwestycję na sąsiedniej ulicy. U mnie co najmniej 4 chętnych nawet do dofinansowania- niestety nawet nie ma z kim o tym rozmawiać. Nikt nic nie wie. Podobnie nie da się uzyskać informacji czy gdyby sąsiad z ulicy obok zgodził się na puszczenie światłowodu przez jego działkę to Orange by mnie podłączył. W wyrazami szacunku Maurycy
  Odpowiedz
 • komentarz
  mar_ 12:10 21-09-2020
  ...a u mnie cud się nie wydarzył. Od 3 lat węzeł rozdzielczy światłowodu znajduje się w odległości 70m. I też jakoś nie chce sam przewlec się przez kanał telekomunikacyjny, który jest po drodze do mojego domu i dotrzeć do studzienki przed samym domem. 100% tej trasy to wspólny odcinek do innych domów, które stoją dalej wzdłuż tej samej ulicy. Brak konieczności kopania. Brak chęci operatora. Obecnie korzystam z LTE T-mobile. Do sierpnia miałem kulejącą już coraz bardziej Neostradę. Nawet perspektywa rezygnacji z usług nie wpłynęła mobilizująco na Orange. Mam jeszcze telefon stacjonarny, który czeka w kolejce do wyłączenia.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrek 21:51 23-09-2020
  Bałagan maja i tyle... u mnie to samo, kilka lat temu zapisałem się do światłowodu w urzędzie gminy i w orange, goście rozkładają już swiatłowód po drugiej stronie ulicy, pytam kiedy mnie przyłącza a oni na to że nie ma mnie w umowie..dzwonie do orange, jestem ponoć na liście ,dzwonie na popc - nie ma mnie na liście :lekko_uśmiechnięta_buźka: az chciało by się szpetnie zakląć.. najlepsze jest to że mają gości którzy nie będą zakładac netu :lekko_uśmiechnięta_buźka: a ci co wyrazili chęc podłączenia - średnio ich obchodzą lokalizacja 67-300 Szprotawa
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jan 20:17 15-12-2020
  Mam internet z Orange 10 lat, od 3 lat zbieracie się do zrobienia światłowodu. Niestety wasz internet z neostrady nie wyrabia, nawet filmów w 1080p nie można oglądać :( . Żeby pobrać jakąś większą grę potrzeba tygodnia. Na początku roku chodziliście i zbieraliście chętnych na światłowód a teraz tłumaczycie się koronawirusem (tak mówiła Pani z waszej obsługi). Kiedy spełnicie obietnice?? Już 2 światłowody zrobili lecz po drugiej stronie mojej kochanej wsi. Z każdym miesiącem tracicie klientów. Wieś Jeżówka (Małopolskie) pozdrawia
  Odpowiedz

;

Oferta

Oferta tygodnia – tańsze urządzenia (2)

Kasia Barys

11 września 2020

Oferta tygodnia – tańsze urządzenia
2

W aktualnej Ofercie Tygodnia ciekawe przeceny. I niezła gratka, dla kogoś kto planował kupić Xiaomi 10 5G 8/128 GB. Teraz ten smartfon można kupić nawet 1032 zł taniej. Dla kogo ta super cena? Dla nowych i obecnych klientów korzystających z Planów Mobilnych 55 oraz Love Standard, Love Extra lub Love Premium.

Xiaomi Mi 10 5G zapewni dostęp do najnowszych osiągnieć technologii mobilnej. Obsługuje sieć 5G, w tym dostępną już #hello5G w Orange. Bezprzewodowo łączy się z innymi urządzeniami z wykorzystaniem nowych standardów Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1. Dzięki czemu gwaratantuje szybką i bezproblemową łączność. To smartfon gotowy na wyzwania przyszłości.

Mini wieża w niższej cenie

Denon Mini Stereo System z CD jest w tym tygodniu tańszy o 192 zł. Miniwieża pozwala słuchać muzyki w jakości Hi-Fi. Zarówno z płyt CD, stacji radiowych, jak również muzycznych serwisów streamingowych, dzięki łączności przez Bluetooth ze smartfonem, tabletem, czy komputerem. Wieżę można zakupić w 20 ratach po 49,95 zł.

Więcej na https://www.orange.pl/lp/oferta-tygodnia

Oferta ważna do 16 września

 

 

Udostępnij: Oferta tygodnia – tańsze urządzenia
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Jacek83 12:40 14-09-2020
  Witam. Trochę dziwna ta oferta tygodnia. Dla przykładu, regularna cena w oficjalnym sklepie Xiaomi za smartfon Mi 10 5G 8/128, to 2.999 złotych. W promocji Orange na raty wychodzi taniej o 50 złotych, to gdzie to "taniej o 1032 złote", bo czegoś tu nie rozumiem
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:34 14-09-2020
  Telefonik zacny :) Mnie zaczyna kusić Motorola Edge :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej