Rozrywka

Wielki powrót do szkoły Serca i Rozumu

Kasia Barys Kasia Barys
22 sierpnia 2014
Wielki powrót do szkoły Serca i Rozumu

Wakacje jeszcze trwają, ale każdy wie, że 1 września tuż, tuż i trzeba będzie wrócic do szkoły. To dobry czas na zakup szkolnej wyprawki. Każdy uczeń byłby przeszczęśliwy dostając neostradę z internetem mobilnym 5 GB (za 69,90 zł) oraz tablet i router za złotówki. Zobaczcie, jak z nowymi narzędziami "szkolnymi" radzą sobie Serce i Rozum.

 

 


Bezpieczeństwo

„Password1” wciąż rządzi

Michał Rosiak Michał Rosiak
21 sierpnia 2014
„Password1” wciąż rządzi

Ręce mi opadły... Swoją drogą ciekaw jestem, jaki byłby wynik takiego badania przeprowadzonego w Polsce, ale jeśli chodzi o Amerykanów to wygląda na to, że kwestie edukacji bezpieczniackiej w ich firmach wciąż są w powijakach :( No bo jak inaczej wytłumaczyć sytuację, gdy podczas dwóch lat testów penetracyjnych w tamtejszych korporacjach audytorzy z firmy Trustwave byli w stanie złamać... niemal 92 procent haseł? Tak, to nie pomyłka - 576 533 z 626 718 haseł zostało złamanych wyłącznie przy użyciu niewielkiej listy... najpopularniejszych haseł z poprzednich lat. Masakra po prostu :(

Jak wyglądały łamane hasła? Oczywiście rzadko kiedy można było spotkać takie, którego długość przekraczała wymagane przez większość polityk bezpieczeństwa 8 znaków. No ewentualnie w przypadku, gdy rzeczona polityka wymagała wielkich i małych liter oraz cyfr - wtedy idealne okazywało się hasło... Password1, które w klasyfikacji popularności zajęło niechlubne pierwsze miejsce. Pewnie po 30 dniach zmieniali na Password2, potem Password3, i tak dalej... Inne w czołówce wcale nie były trudniejsze.

Jak trudno złamać takie hasła cyber-przestępcy? Moc obliczeniowa karty graficznej AMD Radeon 790 pozwala na porównanie z podaną bazą 17,3 miliarda hashy kryptograficznych. Aha, byłbym zapomniał - robi to w ciągu jednej sekundy. Co ciekawe, jeśliby użyć tej maszyny do złamania hasła, składającego się z ośmiu losowych znaków wszystkich czterech kategorii (wielkie i małe litery, cyfry, znaki specjalne), zajęłoby jej to niecałe cztery dni. A 28 znaków stanowiących zdanie, tylko z usuniętymi spacjami? Ponad 17,5... roku! Nie przesadzałbym jednak z zaufaniem do takiej metody tworzenia haseł, bowiem bardziej wyszukane "kombajny" do łamania haseł korzystają również z tego podejścia...

To jak tam - kto ma jeszcze hasło "Haslo123"?

Image via Creative Commons


Odpowiedzialny biznes

Zobacz nowy zasięg Orange… na selfie

Kasia Barys Kasia Barys
20 sierpnia 2014
Zobacz nowy zasięg Orange… na selfie

Zakończył się bardzo ciekawy i kreatywny konkurs, o którym wcześniej pisaliśmy już na blogu. Zabawa polegała na zaprezentowaniu miejsc objętych nowym zasięgiem naszej sieci poprzez zrobienie sobie selfie i przesłanie fotki do nas. Otrzymaliśmy tysiące Waszych zdjęć. Przeważały selfie z gór, choć otrzymaliśmy także zdjęcia znad jezior czy z plaży. Najciekawsze miejsca w jakich zdjęcia były zrobione to w kopalni, w samolocie, a nawet podczas skoku ze spadachronu! Widać, że lubicie też zwierzęta :) Dużym zaskoczeniem była dla nas spora liczba zdjęć zgłoszonych przez osoby starsze. Z dnia na dzień kreatywność nadsyłanych zdjęć pokazywała nam, że Polska jest naprawdę pięknym krajem, a wy lubicie pochwalić się miejscem, w którym mieszkacie lub, który odkryliście.

Zobaczcie spot z konkursu, może znajdziecie się na tym filmiku? Jeśli tak, podajcie koniecznie czas filmu, w którym można Was zobaczyć.

 

Scroll to Top