Były selekcjoner reprezentacji Polski oraz niedawny pomocnik "biało-czerwonych" w programie "Kontratak" ocenili ostatnie występy drużyny Waldemara Fornalika. Komplementów wiele obecni reprezentanci Polski nie usłyszeli. Dla samego Fornalika też byłoby lepiej, gdyby tego programu nie oglądał...
W sobotę zaczyna się Puchar Konfederacji, w którym grają mistrzowie kontynentów, mistrz świata, gospodarz oraz Włosi (jako finalista ME 2012 – bo inaczej Hiszpanie jako mistrzowie świata i Europy musieliby wystawić dwie drużyny). Skoro przed nami piłkarska impreza to mamy dla Was mały konkurs.
Wytypujcie dziś pary półfinałowe Pucharu. Macie czas do przyszłego wtorku, do północy – 18 czerwca (a więc dla ułatwienia już po pierwszej kolejce grupowej). Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach pod tekstem. Najlepsi typerzy dostaną trzy zestawy niespodzianki. Dziś mój typ to półfinał: Brazylia- Urugwaj i Hiszpania -Włochy. (ale do wtorku moze zmienię zdanie)
Dodatkowy element konkursu to odpowiedź na pytanie: za ile lat reprezentacja Polski zagra w jakimś Pucharze Konfederacji i uzasadnij, dlaczego :) ? Najlepszy tekst otrzyma specjalną nagrodę.
Wracając do Pucharu - jeśli ktoś miałby wątpliwości to w grupie A zagrają: Brazylia, Japonia, Meksyk, Włochy a w grupie B – Hiszpania, Urugwaj, Tahiti, Nigeria.
Rozbudowujemy naszą sieć szerokopasmową, przybliżając w ten sposób szybki internet do małych miast i wsi w całym kraju. Najwięcej takich prac widać w krainie lasów i jezior zachodniej Polski, w której projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” jest już na półmetku. Dotychczas udało się wybudować ponad 400 km sieci światłowodowej, co przy tak dużym zalesieniu i ogromnych zbiornikach wodnych tego regionu jest dużym wyczynem.
Dlatego z przyjemnością przyjęłam zaproszenie na uroczysty odbiór jednego z fragmentów budowanej sieci w miejscowości Sucha, która znajduje się kilka kilometrów od Zielonej Góry. Zachęciło mnie zwłaszcza to, że podczas niego zaplanowano m.in. wdmuchanie światłowodu i jego spawanie. Do spawania światłowodów używa się specjalnej spawarki światłowodowej, która łączy ze sobą włókna za pomocą łuku elektrycznego. Ciekawie, (choć inaczej od oczekiwań) wyglądało także wdmuchiwanie kabla światłowodowego w osłonę izolacyjną (kanalizację), którego nie można tak jak przy kablu miedzianym wciągać, tylko musi być wydmuchiwany przez sprężone powietrze.
To, co mogłam zobaczyć w Suchej to już tylko „wisienka na torcie”, finał ciężkiej pracy wielu osób. To także bardzo dobry przykład wykorzystania Funduszy Europejskich dzięki, którym inwestycja ta przez lata będzie służyć mieszkańcom Województwa Lubuskiego. W tym wszystkim cieszy jeszcze fakt, że samorządom zależy na rozwoju nie tylko dróg, połączeń kolejowych czy sieci energetycznych, ale również na budowie internetu, który dotrze do mieszkańców nawet najmniejszych miejscowości.