Odpowiedzialny biznes

Wolny i otwarty jak… oprogramowanie

Joanna Bieniek Joanna Bieniek
08 listopada 2013
Wolny i otwarty jak… oprogramowanie

Nasze ostatnie działania z zielonym gekonem w tle zainspirowały mnie do zgłębienia nieco tematu wolnego i otwartego oprogramowania. Okazuje się, że to fascynująca sprawa. Chciałabym podzielić się z Wami faktami i przemyśleniami. Może kogoś temat zainteresuje do tego stopnia, że dołączy do wybranej otwartej społeczności programistów? A może ktoś z Was już się w niej udziela? Jeśli tak, pochwalcie się:)

Idea wolnego oprogramowania (Free Software) została oficjalnie nazwana w latach 80-tych (choć w praktyce istniała wcześniej), jako odpowiedź programistów (szeroko dzielących się kodem źródłowym swoich programów) na oprogramowanie zamknięte, którego opracowywanie właśnie w latach 80-tych zapoczątkował Microsoft.

Wolne oprogramowanie to kwestia wolności a nie ceny. Daje użytkownikowi 4 prawa – do uruchamiania programu w dowolnym celu; analizowania i dostosowania go do własnych potrzeb; do rozpowszechniania kopii, (aby pomagać innym); udoskonalania programu, (aby mogła na tych ulepszeniach skorzystać cała społeczność). Mnie osobiście bardzo się ta idea podoba. Jeśli w przyszłym życiu będę programistką, to na pewno dołączę do jakiejś społeczności Free Software:)

Kolejną ideą powstałą na bazie Free Software jest Open Source, czyli otwarte oprogramowanie. Mechanika działania jest bardzo podobna. Jednak nie chodzi tu głównie o wolność, ale bardziej o pragmatykę. Przykładem społeczności open source może być openSUSE. I tu warto wspomnieć, że pod koniec 2006 roku Novell oddzielił openSUSE (rozwijany przez całą społeczność) od wydania biznesowego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań dla biznesu, które teraz my oferujemy firmom „ w chmurze”.

Jest jeszcze aspekt ekonomiczny związany z open source. Jeden z badaczy sektora IT, Carlo Daffara, niedawno opublikował wyniki swoich analiz dotyczących wpływu open source na ekonomię Unii Europejskiej. Według raportu, gospodarka europejska zyskuje ok. 114 miliardów Euro rocznie w ramach oszczędności na bezpośrednich kosztach oprogramowania. Oprogramowanie open source to, według jego szacunków, aż ok. 35% całości wykorzystywanych rozwiązań.

Mam wrażenie, że w tym i tak już długim wpisie poruszyłam tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest temat Free Software i Open Source. Co sądzicie? Znacie jakieś fajne przykłady społeczności i  ich dokonań? A może aktywnie działacie w jakieś społeczności tego typu?

007683f5f13942dc40f0f594f28324d914c


Odpowiedzialny biznes

OBT taste – relacja wideo

Marek Wajda Marek Wajda
08 listopada 2013
OBT taste – relacja wideo

Zapraszamy na relację z Orange Blog Talks taste czyli spotkania blogerek i blogerów kulinarnych. Zobaczcie jak spotkanie podsumowali prelegenci oraz uczestnicy.

Wkrótce udostępnimy zapisy wszystkich prelekcji.


Odpowiedzialny biznes

Nju mobile najlepiej wprowadzone na rynek!

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
07 listopada 2013
Nju mobile najlepiej wprowadzone na rynek!

Słyszeliście o nagrodach MIXX Awards? To jedna z ważniejszych branżowych nagród w Polsce, które przyznawane są dla twórców najlepszych interaktywnych kampanii reklamowych roku. Przyznaje je Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB. Wśród zwycięzców w 12 kategoriach tematycznych znalazł się nju mobile. Nagrodę otrzymaliśmy wspólnie z domem mediowym MEC Global i agencją Ogilvy & Mather w kategorii „Wprowadzenie nowego produktu na rynek”. Jury, w skład którego wchodzili eksperci od reklamy, marketingu i internetu oraz marketerzy, oceniali kampanie począwszy od strategii i kreacji, poprzez wybór mediów, po efektywność.

b940e94b87ed65d26449ea25c2e92e6df15

Scroll to Top