Bezpieczeństwo

Wraca (nie)Bezpieczna Sieć

Michał Rosiak Michał Rosiak
07 listopada 2024
Wraca (nie)Bezpieczna Sieć

Przeszło 10 lat temu, 3 lipca 2014, na YouTube i blogu pojawił się mój pierwszy materiał o cyberbezpieczeństwie. W trakcie dekady wyprodukowaliśmy sporo materiałów. Przez ten czas - tym bardziej, że podczas pandemii siłą rzeczy mieliśmy długą przerwę w publikacji - niektóre tematy nieco się zestarzały. Dlatego wracamy z naszym cyklem. Od nowa, na świeżo i regularnie!

Od dziś, kolejne materiały z cyklu (nie)Bezpieczna Sieć będą się pojawiały na blogu i oddzielnej playliście na koncie YouTube Orange Polska co dwa tygodnie. W odświeżonym formacie będę pomagał Wam przejść przez pole minowe, którym w dzisiejszych czasach często okazuje się być internet. Opowiem nie tylko o zagrożeniach, tym jak je rozpoznać i zapobiec wystawianiu się na ryzyko, a przynajmniej je zminimalizować. W niektórych odcinkach pokażę też - z jak najbardziej interesującej strony - co i jak robimy w CERT Orange Polska, by jak najbardziej napsuć krwi cyberprzestępcom.

O czym będzie (nie)Bezpieczna Sieć

Kilka tematów mam już zaplanowanych, ale zachęcam, żebyście podrzucali swoje. Nie robimy tego cyklu dla siebie i satysfakcji firmy. (nie)Bezpieczna jest dla Was. Jeśli macie jakikolwiek pomysł, chcielibyście się o czymś dowiedzieć, poczytać, rozwiać wątpliwości, czy obawy - napiszcie o tym w komentarzu. Obiecuję żadnej kwestii nie pominąć. Być może dołączy do grupy tematów na kolejne odcinki? A jeśli nie - wyjaśnię czemu nie, bądź doprecyzujemy, co zrobić, by Twoja propozycja została przerobiona na scenariusz.

Co ja Wam będę opowiadał? Dzisiejsze wideo to w zasadzie takie wprowadzenie, materiał zapoznający z cyklem zarówno internautów, którzy oglądali jego pierwszą edycję, jak i tych z Was, którzy na hasło (nie)Bezpieczna Sieć trafili po raz pierwszy. Obejrzyjcie, oceńcie, zapiszcie sobie playlistę na przyszłość i komentujcie. Zapewniam, że będzie się w tej materii dużo działo. Czekam na Wasze uwagi i propozycje.


Rozrywka

Interaktywne filmy i seriale na Netflix, które warto sprawdzić

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
05 listopada 2024
Interaktywne filmy i seriale na Netflix, które warto sprawdzić

Interaktywne filmy na Netflixie to ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za grami wideo, ale chcieli by zanurzyć się w świat przedstawiony z możliwością kontroli wydarzeń dziejących się na ekranie. W decyzyjnych momentach fabuły to widz wybiera ścieżkę jaką podąży bohater. Ta prosta, interaktywna forma zapewniła mi rozrywkę na kilka miłych wieczorów bez konieczności odpalania konsoli.

Jeżeli jeszcze nie sprawdziłeś interaktywnych filmów ze stajni Netflixa, mam dla Ciebie kilka rekomendacji, które warto nadrobić.

Netflix, czyli filmy, gry...

Moją dodatkową motywacją do przejrzenia ponownie interaktywnych filmów i seriali była lektura w ostatnich dniach "The Verge". Wieść na tych popularnych łamach niesie, że firma zamierza skupić się na rozwoju gier jako takich, rezygnując w zasadzie z połączenia gier z filmami, czyli produkcji interaktywnych. To faktycznie widać po rekomendacjach w aplikacji Netflixa. Wystarczy ją uruchomić, a zaraz pod banerami największych seriali jako pierwsze pojawiają nam się rekomendacje instalacji gier mobilnych. Na dodatek nie byle jakich. To produkcje często wysokobudżetowe i płatne, zarówno w sklepie AppStore jak i Google Play. Tymczasem posiadając abonament Netflix jesteśmy zwolnieni z opłat! A można tam znaleźć naprawdę zacne perełki, jak choćby GTA San Andreas Definitive Edition, czy Sonic Mania.

Na łamach bloga Orange omawiałem już tę usługę, a do lektury wpisu serdecznie zachęcam. Tym bardziej, że - jak się okazuje - po zaledwie dwóch latach baza gier została poszerzona o dziesiątki tytułów mobilnych.

...i produkcje interaktywne warto sprawdzić?

Co to jest i co ma wspólnego z grami? Interaktywne produkcje to pełnoprawne filmy, z tą jednak różnicą, że to... widz decyduje o tym, co będzie się działo na ekranie. Na platformie Netflix na ten moment znajdziemy 24 produkcje interaktywne. Wśród nich filmy i seriale oparte na znanych i lubianych markach. Szukając hasła "interaktywne" znajdziesz wysokiej jakości treści jak na przykład animacje od DreamWorks czy nawet filmy dokumentalne. Dla każdego coś dobrego. Dla tych, którzy nie wiedzą, co wybrać, na start polecam sprawdzić serię z Bearem Gryllsem. Jak znany celebryta poradzi sobie z przetrwaniem w dziczy? Cóż - bierz pilota (ew. mysz, czy - w przypadku smatfonu - własny palec) i zadecyduj!

interaktywne Netflix

Jedną z moich ulubionych serii animowanych jest Carmen Sandiego. To produkcja Netflixa oparta na mało znanej grze edukacyjnej z końcówki poprzedniego milenium. Doczekała się ona powrotu do korzeni w formie interaktywnego serialu, w którym sterujemy poczynaniami karmazynowej złodziejki, jednocześnie podróżując po całym świecie. Jeżeli masz dzieci, to ciekawa forma spędzenia wspólnie czasu, ponieważ bajka jest bardzo przystępna. Można ją określić - nieco upraszczając - mianem "grzecznej".

No to pora na rekomendacje dla pełnoletnich. Nic "pikantnego", bez obaw. "Headspace: Uwolnij swój umysł" to seria filmów medytacyjnych, trwających w sumie ponad 4 godziny. Możesz tu medytować by zmniejszyć stres. Wypróbujesz również sposoby na odświeżenie umysłu, czy techniki relaksacyjne działające pozytywnie na sen. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie. Choćby dlatego, że abonament Netflix jest (znacząco) tańszy od wizyty u jogina, czy "trenera medytacji", a mi wielokrotnie ten program pomógł się odstresować. No i zaoszczędziłem czas na szukanie w Youtube "muzyki do snu". To coś dla osób przebodźcowanych i zestresowanych życiem codziennym. Opozycja do treści, które znamy od lat.

Zaczęło się od Bandersnatch

W liście rekomendacji nie może zabraknąć hitu, który wszystko rozpoczął czyli "Black Mirror: Bandersnatch". Jeśli znacie legendarną serię Charliego Brookera i Bandersnatch jakimś cudem Was ominął - nie potrzebujecie rekomendacji. Jeśli nie, a lubicie mocne psychologiczne, zapadające w umysł treści - koniecznie obejrzyjcie całą antologię. Możecie zacząć od Bandersnatch, bowiem każdy odcinek serii Black Mirror to odrębny byt. W tym przypadku poznajemy historię chłopaka pragnącego wypuścić na świat innowacyjną grę wideo. To niezwykle angażujący thriller psychologiczny, w którym - rzecz jasna - to WY kierujecie losami bohatera. Możecie mi uwierzyć - to piekielnie ciężkie wyzwanie.

Co ciekawe, według doniesień wspomnianego wcześniej portalu większość z interaktywnych produkcji ma niebawem zniknąć z serwisu. Przyjrzyjcie się więc najpierw pozostałym, a przygody Beara Gryllsa, Bandersnatch oraz Unbreakable Kimmy Schmidt możecie zostawić sobie na deser. Te treści zostają.

Netflix w Orange

Jesteś zainteresowany serialami i filmami na platformie Netflix? Wybierz swój plan i zyskaj Netflix z Orange nawet przez 12 mies. w prezencie, a do tego internet nawet z prędkością do 8GB/s. Po więcej szczegółów zapraszam na naszą stronę internetową.


Odpowiedzialny biznes

Czy Twoja firma jest gotowa na ESG

Monika Kulik Monika Kulik
05 listopada 2024
Czy Twoja firma jest gotowa na ESG

Już po raz dziewiąty Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) zaprasza do udziału w badaniu „ESG w praktyce - Barometr CCIFP”, którego celem jest poznanie powodów i skali zaangażowania firm w działania z zakresu zrównoważonego rozwoju, a także sposobów zarządzania tematem ESG w organizacji.

Tegoroczna ankieta CCIFP zamiast o CSR pyta o ESG. To zmiana, która obrazuje, że o zrównoważonym rozwoju mówimy teraz trochę innym językiem. Idea jest ta sama, narracja – bardziej wymierna i oparta na wskaźnikach. Barometr CCIFP został dopasowany do europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) i poszerzony o kilka pytań dotyczących włączania dostawców i podwykonawców w obszar ESG.

Udział w badaniu pozwala firmom na sprawdzenie, jak w porównaniu z innymi wygląda ich poziom zaangażowania w kwestie społeczne, środowiskowe i z obszaru ładu korporacyjnego. „ESG w praktyce” jest najdłużej istniejącym, cyklicznym badaniem analizującym podejście biznesu do tematyki zrównoważonego rozwoju. Orange Polska bierze udział w tej ankiecie od początku jej istnienia i w tym roku już wypełniliśmy kwestionariusz.

Badanie adresowane jest do wszystkich firm działających w Polsce niezależnie od wielkości czy pochodzenia kapitału. Pytania sprawdzają, które tematy są najbardziej istotne dla firm i jakie działania prowadzone są najczęściej. Ponadto raport z badania będzie pokazywał, w jaki sposób obszar ESG jest zarządzany w organizacjach, kto opracowuje strategię, czy prowadzone jest raportowanie, w jakim zakresie, a także jakimi budżetami dysponują firmy na prowadzone działania.

Raport z badania zostanie zaprezentowany 3 grudnia na konferencji organizowanej przez CCIFP. Wraz z nim przedstawione zostaną wyniki ankiety prowadzonej przez Havas Media Network Poland wśród konsumentów. Bada ona w jakim stopniu tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, etyką, czy ochroną środowiska są istotne dla konsumentów i czego oczekują oni od firm w tych obszarach.

Raport z poprzedniej edycji badania ESG w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej jest do pobrania na stronie CCIFP.

Zapraszamy do udziału w ankiecie. Jej wypełnienie zajmie nie więcej niż 10 minut, a odpowiedzi zbierane są do piątku 8.11.2024 r.

Partnerami badania są: Orange Polska, PwC, Havas Media Network Poland, Havas PR Warsaw, Bureau Veritas, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Global Compact Network Poland, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Irlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Belgijska Izba Przemysłowo-Handlowa, Wprost biznes, Proto.pl, CEO.com.pl, Teraz Środowisko, ESG.pl, ESGinfo.pl., Instytut ESG, oESG.pl, Raport CSR, Raport ESG.

napis zachęcający do udziału w ankiecie ESG w praktyce - a linkiem do ankiety
Scroll to Top