Bezpieczeństwo

Wygasza ekran – wykrada dane

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
05 sierpnia 2010
Wygasza ekran – wykrada dane

W ofercie Orange pojawia się coraz więcej ciekawych smartfonów, sporo opartych o system operacyjny Android, o czym systematycznie informuje „po sąsiedzku” Wojtek Jabczyński. Rosnąca popularność smartfonów nie uszła też niestety uwadze twórców złośliwego oprogramowania (tzw. malware’u).

Ostatnio głośno zrobiło się o pewnym wygaszaczu ekranu, do momentu wycofania z Android Market ściągniętemu nawet przez ponad milion osób, który – oczywiście w tajemnicy przed użytkownikiem – wysyłał numery jego telefonu, karty SIM, a także poczty głosowej, na zarejestrowany w Chinach serwer. I choć na razie brak informacji o tym, co dzieje się z tymi danymi, ciężko się spodziewać, by miały zostać użyte do wytapetowania pokoju...

W tej sytuacji przypomina się komentarz Benchmarka pod jedną z poprzednich notek, sugerujący, iż własny internet w „komórce” powinien wystarczyć, by uniknąć ataku cyber-przestępcy. Kluczowym słowem wydaje się tu być „powinien” – bowiem niestety aktywność twórców malware’u na mobilne telefony systematycznie rośnie. Na rynku jest coraz więcej smartfonów, czyli terminale z systemami operacyjnymi (Symbian, Android, Windows Mobile, iPhone OS), a branżowe media co i raz informują o kolejnych pułapkach na naiwnych. Trojan na telefony z Windows Mobile, dzwoniący na kosztujące 6$ za minutę numery premium, możliwość sparowania niektórych iPhone’ów z komputerem bez wiedzy właściciela i skopiowania zawartości pamięci (włącznie z smsami, książką telefoniczną i hasłami, gromadzonymi w otwartym tekście), czy też sprzedawane przez jednego z hiszpańskich operatorów telefony z Androidem w wyjątkowo oryginalnej „promocji”, z zawirusowanymi kartami pamięci, od razu podłączone do botnetu Mariposa. 100 tysięcy telefonów z Symbianem zostało ofiarami ataku, związanego z piłkarskimi mistrzostwami świata, gdzie pod pozorem ściągnięcia gry, instalowaliśmy sterowniki botnetu. Wirus rozprzestrzeniał się, wysyłając linki do „gry” osobom z naszej książki adresowej, przy okazji kasując pamięć SMSów w naszym telefonie, by zatrzeć ślady.

Czy w takim razie od razu trzeba wpadać w panikę, zainstalować antywirusa, firewall i najlepiej w ogóle nie włączać telefonu? Niekoniecznie, ale na pewno warto wyrobić w sobie świadomość, że smartfon to nie jest „tylko komórka”. Con Mallon, dyrektor marketingu firmy Symantec (zajmującej się m.in. oprogramowaniem antywirusowym) w regionie EMEA, uważa wręcz, że w telefonie często mamy więcej wartościowych dla potencjalnego przestępcy informacji niż w komputerze!

Najważniejsza jest świadomość gdzie klikamy i co instalujemy, podobnie jak przy stacjonarnych komputerach. Smartfony zawsze informują nas, jakie prawa dostępu przyznajemy instalowanej aplikacji, więc warto przez automatycznym potwierdzeniem przyjrzeć się temu, co pisze do nas telefon. A jeśli instalujemy aplikacje niewiadomego pochodzenia? Cóż, w rosyjską ruletkę też przy odrobinie szczęścia można wygrać...

Fot. F-Secure Corporation


Rozrywka

Orange Kino Letnie przyciąga tłumy

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
05 sierpnia 2010
Orange Kino Letnie przyciąga tłumy

Trafiliśmy w wakacyjne gusta Polaków. Nasze kina pod gwiazdami na sopockim Molo i zakopiańskich Krupówkach przeżywają oblężenie - odwiedziło je już ponad 50 tysięcy widzów. Na widowni kwitnie życie towarzyskie, ludzie zajmują najlepsze miejsca znacznie wcześniej, a Ci dla których ich nie starcza przynoszą własne koce, leżaki i oblegają pobliskie knajpki. To samo dzieje się w wagonach filmowych pociągu "Orange Kino Letnie" - tu filmy obejrzało już ponad 9 tys. letników.

W lipcu najchętniej oglądaliśmy komedie i kryminały. Na czele naszej listy jest „Kac Vegas”, amerykańską komedię obejrzało ponad 3500 w Sopocie i ponad 1000 w Zakopanem. Na drugim miejscu jest polski kryminał „Trick”, a za nim najnowsza wersja „Sherlocka Holmesa”. Ciekawe jak będzie w sierpniu.

Już dziś wyświetlany jest "Moonwalker" a  jutro "Rock'n'Rolla" - cały repertuar i wiele innych ciekawych informacji znajdziecie tutaj. Poza filmami, w Sopocie na Molo czeka otwarta 24h letnia kawiarenka z bezpłatnym internetem oraz strefa konsoli XBox 360. W Zakopanem, na pl. Niepodległości działa Miasteczko Filmowe z tymi samymi usługami i profesjonalną mini rampą skateboardową.

A 14 i 15 sierpnia czeka na Was kolejny ekstremalny weekend, czyli sportowe szaleństwo z Orange. Przypominam też o konkursie na najciekawsze zdjęcia dotyczące Orange Kina Letniego czy weekendów sportów ekstremalnych. Czekam do końca wakacji. Najciekawsze nagrodzę i opublikuję. Wysyłajcie fotki na adres: konkurs.blogowy@orange.pl


Oferta

Promocja doładowań z Kolporterem

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 sierpnia 2010
Promocja doładowań z Kolporterem

Prosicie, aby zawsze informować o wszystkich promocjach doładowań, dlatego donoszę, że od dziś do końca sierpnia za doładowanie 50 zł kupione w salonikach prasowych Kolportera dostaniecie 20 proc. bonus. Tradycyjnie dodatkowe 10 zł można wykorzystać na rozmowy, SMS-y i MMS-y w Orange oraz na połączenia z Internetem. Aby skorzystać z promocji powinniśmy wysłać niewykorzystany kod doładowania pod bezpłatny numer 8006. Szczegóły tutaj.

20-procent.gif

Scroll to Top