;

Smart City

Wyjątkowa gmina, której pomogliśmy być smart (1)

Daria Drabik

3 lipca 2023

Wyjątkowa gmina, której pomogliśmy być smart
1

Lądek-Zdrój będzie pierwszą w Polsce samowystarczalną energetycznie gminą i właśnie otrzymał nagrodę Smart City Award dla najlepszego smart city do 30 tys. mieszkańców. Mamy w tym swój udział, dostarczając gminie system Smart Light do zarządzania oświetleniem ulicznym.

Gmina Lądek-Zdrój, jako jedyna w Polsce, jest w pewnym sensie elektrownią i jej operatorem. To tutaj powstała Lądecka Spółdzielnia Energetyczna, która zarządza gminną farmą fotowoltaiczną. Na razie dysponuje potencjałem 1 MW z instalacją gotową pod magazyny energii. Docelowo farma będzie mieć 10 MW mocy.

Zielony prąd gminny

Zielona energia zasili szkoły, przedszkole, ośrodek opieki społecznej, Urząd Miasta i Gminy, instytucje kultury, Dom Zdrojowy, oczyszczalnie, instytucje komunalne, świetlice wiejskie, ochotniczą straż pożarną i oświetlenie nocne. Zgodnie z umową spółdzielnia płacić będzie tylko za dystrybucję energii elektrycznej. Po rozbudowie, prądu wystarczy także dla mieszkańców. Pierwsi w kolejce po najtańszą energię będą gospodarstwa, które zrezygnują z pieców na rzecz ogrzewania elektrycznego.

Koniec z kopciuchami

Gdy Lądek-Zdrój rozpoczynał swoją drogę ku niezależności energetycznej, ta słynna miejscowość uzdrowiskowa tonęła w smogu. W 2014 r. tylko w obrębie lądeckiego rynku działały aż 453 piece węglowe.

Z tym problemem postanowił się zmierzyć Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka Zdroju. Troska o jakość powietrza dla mieszkańców była motorem do działa. Prąd z odnawialnych źródeł nie jest alternatywą dla tradycyjnych sposobów pozyskiwania energii. To droga, którą wcześniej czy później będą podążać wszystkie gminy, bo innej drogi nie ma – przekonuje Roman Kaczmarczyk. Chociaż w Polsce rachunki za energię elektryczną szybują w górę, to prąd jest… tani. Pod warunkiem, że jest wytwarzany na miejscu. Drogi jest sam przesył, a nie produkcja.

Smart Light pomaga w przemianie

Wytwarzanie prądu to tylko jeden z elementów niezależności energetycznej. Kolejny to przekształcenie infrastruktury w taki sposób, aby zużywała jak najmniej prądu. I tu z pomocą przyszedł Orange z systemem Smart Light do zarządzania oświetleniem ulicznym.

W Lądku-Zdroju i 9 okolicznych wsiach zmodernizowaliśmy całe oświetlenie, montując energooszczędne oprawy z inteligentnym zarządzaniem zdalnym. Łącznie jest to ponad 1200 punktów oświetleniowych (oprawy, słupy, wysięgniki, linie kablowe oraz uruchomienie inteligentnego systemu sterownia). Szacujemy, że dzięki Smart Light zużycie energii będzie niższe o ponad 60%.

Energia z ziemi

Lądek-Zdrój wykorzystuje też gorące źródła termalne. Dla przykładu przy przedszkolu gminnym wykonano 9 odwiertów geotermalnych i zamontowano pompy ciepła, które zapewniają ogrzewanie podłogowe i ciepłą wodę. Rekuperacja chłodzi przedszkole latem i grzeje zimą.

W mieście zainstalowano jedne z pierwszych w Polsce ładowarki do samochodów elektrycznych i wymieniono gminny sprzęt komunalny na elektryczny np. autobusy, kosiarki, zamiatarki itp.

Samowystarczalności energetyczna idzie w parze z dekarbonizacją, likwidacją niskiej emisji i smogu. Kolejny krok gminy to wymiana na panele na podczerwień oraz pompy ciepła wszystkich pieców na paliwa stałe i gaz, które ogrzewają domy.

Lądek-Zdrój inspiruje

Przykład tej gminy to nie tylko historia o nowych technologiach w służbie społeczeństwu. To także opowieść o ludziach, którzy dla swojej społeczności robią rzeczy niemożliwe i nie poddają się, nawet gdy formalności pochłaniają siedem lat! Każdej gminie życzymy takiego burmistrza jak Roman Kaczmarczyk i mieszkańców, którzy rozumieją jak ważna jest ochrona środowiska.

Udostępnij: Wyjątkowa gmina, której pomogliśmy być smart
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:39 07-07-2023
  Brawo dla gminy i dla Was 💪
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Uważajcie na wakacjach! (2)

Michał Rosiak

29 czerwca 2023

Uważajcie na wakacjach!
2

Lipiec lada moment, niebawem zapomnimy na trochę o pracy i wejdziemy w tryb „na wakacjach”. Wyjedziemy do ciepłych albo jakichkolwiek innych krajów, zapomnimy o codzienności. Być może obniżymy też „gardę” w dbaniu o nasze bezpieczeństwo online. Ostrzegam, że nie warto.

Jeśli czytacie bloga regularnie, wiecie, że takie teksty piszę co roku od wielu lat. Pewnie nawet, nie upierając się zbytnio, dałoby się znaleźć w nich sporo podobieństw. Czy to źle? Nie sądzę. Rokrocznie statystyki wskazują, że robimy błędy i dajemy się oszukiwać – warto więc odświeżać nawet informacje, które wydają się oczywiste.

Na wakacjach odpocznijmy od internetu

Przynajmniej ja mam taki plan. Nie da się oczywiście tak zupełnie, ale podczas tygodniowego zagranicznego wypadu z dziećmi zamierzam korzystać z telefonu wyłącznie jako aparatu, nawigacji, karty płatniczej i pilota do drona. To bardziej psychologia niż cyberbezpieczeństwo, ale sami przyznajcie – nie macie dość „bycia w sieci” 24/7? Zaręczam Wam, że to znacznie bardziej pomoże w pełnym psychicznym odpoczynku.

Dlatego jeśli wyjdziecie gdzieś na spacer, a Wasz hotel dysponuje sejfami w pokojach – zostawcie tam wszystkie niepotrzebne gadżety. Kindla, tablet, nawet portfel z dokumentami! W latach 20. XXI wieku do wszystkiego wystarczy telefon, a jego akurat w dzisiejszych czasach warto mieć przy sobie. Jeśli wychodzicie na dłużej, wrzućcie do kieszeni, czy plecaka, powerbank.

Jeśli będziecie natomiast musieli doładować telefon gdzieś „na mieście” – nie przesadzajcie z brakiem zaufania do publicznych ładowarek. To trochę bajka o żelaznym wilku – zajrzyjcie po prostu do mojego tekstu na ten temat na stronie CERT Orange Polska.

Bankomat może być groźny

Choć sam z bankomatów korzystam od wielkiego dzwonu, ale jestem w stanie zrozumieć tych, którzy z gotówką czują się bezpieczniej. A ponieważ o bezpieczeństwie właśnie piszemy – o czym trzeba pamiętać, jeśli korzystamy z bankomatu, szczególnie w miejscowościach turystycznych?

 • Obejrzyj, czy urządzenie nie wygląda podejrzanie. Głównie okolice klawiatury i wejścia na kartę. Poruszaj slotem od karty, zobacz, czy da się odczepić klawiaturę/cały panel. W razie jakichkolwiek wątpliwości – bankomatów w miejscowościach turystycznych jest dużo, wybierz po prostu inny.
 • Jeśli wpisujesz PIN, obowiązkowo zasłaniaj rękę drugą dłonią. Wtedy zasłonisz ew. mikrokamerę. Na skimmer nałożony na klawiaturę niestety nie poradzisz. No i unikniesz sytuacji, gdy łobuz zobaczywszy Twój PIN po prostu wyrwie Ci kartę i ucieknie.
 • Na czas wakacji zmień limity płatności internetowych na zero, a wypłat z bankomatu – na niższe. Wiem, to czasem bywa męczące, ale ja na przykład wolę wypłacić dwa razy, niż martwić się, że ktoś inny wypłacił sobie moje pieniądze.
 • Karta zginęła? Natychmiast zmniejsz wszystkie limity do zera. Dlaczego nie blokować? Bo może została w hotelu, czy w samochodzie. Zmiana limitów jest odwracalna. Zastrzeżenie karty – nie.
 • A może w ogóle zastanów się, czy brać kartę? Mobilne płatności zbliżeniowe są bezpieczniejsze, a telefon trudniej zgubić.
 • W Polsce, jeśli tylko możesz, używaj BLIK-a. To rozwiązanie nieporównywalnie bezpieczniejsze niż płacenie kartą, a BLIK przy wypłatach z bankomatu zmniejsza ryzyka okradzenia do zera..

Zabezpiecz telefon…

Last, but not least. Tak jak pisałem – smartfon to niezbędnik w dzisiejszych czasach i zawsze może się przydać, czy to do płacenia, znalezienia drogi, zrobienia mnóstwa zdjęć, z których większość potem usuniemy, czy – czego Wam nie życzę – wezwania pomocy.

Pytanie jednak jak zabezpieczacie telefon? Najlepiej użyć odcisku palca i mocnego hasłem. Dodatkowo warto skonfigurować automatyczne kasowanie zawartości urządzenia po [x] nieudanych próbach odblokowania. Nie możecie go znaleźć? Jeśli to Android, spróbujcie tutaj; jeśli iPhone – tutaj. Tak, czy siak – pamiętajmy, by zdjęcia wysyłać automatycznie do chmury. Dzięki temu nawet jeśli stanie się tragedia, zostaną przynajmniej pamiątki z wyjazdu.

…a maili na wakacjach nie odbieraj

Kto nigdy odebrał maila na wakacjach, niech pierwszy rzuci kamieniem! Ja tego nie zrobię. W tym roku spróbuję dać radę. Służbowych na pewno odbierał nie będę, bo komputer zostanie w pracy, a na telefonie nie mam firmowego maila.

Przestępcy jednak muszą (hmmm, mogliby się w sumie wziąć za uczciwą robotę!) jakoś zarobić. I choć wedle naszych statystyk w wakacje faktycznie robi się spokojniej, to jednak na pewno znajdą się tacy, którzy po krótkim odpoczynku znowu zaczną wysyłać phishingi. I poza naszą niefrasobliwością będą jeszcze liczyć na wakacyjne „roztrzepanie”. Na to, że wyjechawszy na wakacje będziemy zastanawiać się mniej nad tym, co do nas przyszło i klikniemy odruchowo.

Wątpliwości, czy faktycznie mamy niedopłatę o prąd? Oj tam, nawet jeśli to prawda i wyłączą nam prąd, to przecież… i tak nie ma nas w domu! Nie stresuj się. Przecież jesteś na wakacjach! Dostajesz mail z adresu, z którego nie znasz? Zostaw go. Do czasu aż wrócisz do domu. Z urlopu i tak nic nie zrobisz. Masz wakacje. Nie dawaj przyjemności oszustom.

I tego Wam właśnie życzę. A sam jeszcze trochę popracuję, zanim udam się na ładowanie akumulatorów.

Udostępnij: Uważajcie na wakacjach!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 09:43 02-07-2023
  Notka potrzebna uważajmy co robimy w sieci a lepiej odlozmy to na chwilę są wakacje trzeba odpocząć oczywiście czekamy na promocje dla Karciarzy na wakacje 😉
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 18:40 07-07-2023
  Na wakacje najlepiej przełożyć kartę SIM w starą nokie i .....odpocząć od internetu. Ja w tym roku tak robię 😜
  Odpowiedz

;

Oferta

Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT (1)

Wojtek Jabczyński

29 czerwca 2023

Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT
1

Właśnie ukazał się Raport TOP200 magazynu Computerworld podsumowujący 2022 rok wraz z rankingiem spółek telekomunikacyjnych i informatycznych. To ważny punkt odniesienia dla całego rynku ICT w Polsce, bo pokazuje jego rozwój i pozycję firm. Kolejny raz mamy się czym pochwalić.

Przypomnę, że w 2022 roku przychody Orange Polska z usług ICT wyniosły blisko 1.4 mld zł. W 2 lata urośliśmy aż o 46%. Z jednej strony pokazuje to postępującą cyfryzację i automatyzację, z drugiej – nasze kompetencje – firmy chętnie sięgają po nasze wsparcie. W efekcie Orange Polska zwyciężył w kategorii „Największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce”. Jesteśmy także liderem wśród firm IT o największym zysku netto i czwartą spółką z największymi nakładami na badania i rozwój.

AI, Big Data i edge computing

– Raport Computerworld TOP 200 kolejny rok z rzędu pokazuje, że Grupa Orange Polska jest coraz silniejszym graczem na rynku IT. Zarówno sam Orange, jak i nasze spółki nie tylko umocniły pozycje w sprzedaży rozwiązań dla kluczowych sektorów gospodarki, ale też urosły w tak ważnych częściach rynku jak cyberbezpieczeństwo, usługi chmurowe i serwisowe – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku B2B. – Nasi klienci poszukują kompleksowego wsparcia w cyfryzacji swoich organizacji i właśnie tak działamy, oferując obok usług także wiedzę i doświadczenie ekspertów z najważniejszych dziedzin IT. Widzimy jednocześnie, jak rośnie rola generatywnego AI, Big Data czy edge computing. Stają się one kluczowe dla biznesu i będziemy je rozwijać – dodaje.

Szczególnie cieszy nas ponad 30% dynamika wzrostu w sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa, która pokazuje, że w ochronie danych i infrastruktury jesteśmy dla biznesu i instytucji publicznych wiarygodnym partnerem. Imponujące wzrosty zanotowaliśmy w sprzedaży usług IT dla branży użyteczności publicznej (+847%), telekomunikacyjnej (+712%), edukacyjnej (+241% ) i handlowej (+192% ).

W grupie największa siła

Świetnie radzą sobie spółki należące do Grupy Orange Polska. Integrated Solutions wypracował w ubiegłym roku 888 mln zł przychodów i zajął trzecie miejsce wśród firm integratorskich w Polsce. Szczególnie dobrze radzi sobie w sprzedaży rozwiązań dla instytucji publicznych (2 miejsce w rankingu) i w branży transportowo-logistycznej (również 2 pozycja). Duże sukcesy odnosi też w sektorach: użyteczności publicznej (#6), handlu (#7) bankowości (#8) i finansach (#9). W rankingu największych dostawców usług IT, IS awansował na 6 miejsce z 19 (+123%), a w gronie największych dostawców bezpieczeństwa zajmuje wysoką 8 pozycję. Spółka nadal pozostaje też w czołówce sprzedaży do dużych firm i korporacji (#5).

Bluesoft jest już 6. największym dostawca usług integracyjnych w Polsce. To samo miejsce zajął w kategorii testowania oprogramowania, a 12 jako dostawca rozwiązań IT dla sektora bankowego i handlowego.

Craftware to 9. firma w Polsce pod względem przychodów z systemów RPA, co pokazuje rosnącą rolę automatyzacji procesów biznesowych. Świetnie radzi sobie także na rynku dostawców rozwiązań IT dla przemysłu –  tutaj spółka zajęła miejsce tuż za podium (4 lokata, awans o 2 pozycje, +33%).

Warto wspomnieć, że wśród największych informatycznych Grup Kapitałowych w Polsce nasza Grupa Orange Polska znalazła się na 5 pozycji. To mówi samo za siebie, ale stanowi też dla nas zobowiązanie, któremu chcemy sprostać.

Udostępnij: Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:41 07-07-2023
  Jest moc 💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej