Innowacje

Wyjątkowa gmina, której pomogliśmy być smart

Daria Drabik Daria Drabik
03 lipca 2023
Wyjątkowa gmina, której pomogliśmy być smart

Lądek-Zdrój będzie pierwszą w Polsce samowystarczalną energetycznie gminą i właśnie otrzymał nagrodę Smart City Award dla najlepszego smart city do 30 tys. mieszkańców. Mamy w tym swój udział, dostarczając gminie system Smart Light do zarządzania oświetleniem ulicznym.

Gmina Lądek-Zdrój, jako jedyna w Polsce, jest w pewnym sensie elektrownią i jej operatorem. To tutaj powstała Lądecka Spółdzielnia Energetyczna, która zarządza gminną farmą fotowoltaiczną. Na razie dysponuje potencjałem 1 MW z instalacją gotową pod magazyny energii. Docelowo farma będzie mieć 10 MW mocy.

Zielony prąd gminny

Zielona energia zasili szkoły, przedszkole, ośrodek opieki społecznej, Urząd Miasta i Gminy, instytucje kultury, Dom Zdrojowy, oczyszczalnie, instytucje komunalne, świetlice wiejskie, ochotniczą straż pożarną i oświetlenie nocne. Zgodnie z umową spółdzielnia płacić będzie tylko za dystrybucję energii elektrycznej. Po rozbudowie, prądu wystarczy także dla mieszkańców. Pierwsi w kolejce po najtańszą energię będą gospodarstwa, które zrezygnują z pieców na rzecz ogrzewania elektrycznego.

Koniec z kopciuchami

Gdy Lądek-Zdrój rozpoczynał swoją drogę ku niezależności energetycznej, ta słynna miejscowość uzdrowiskowa tonęła w smogu. W 2014 r. tylko w obrębie lądeckiego rynku działały aż 453 piece węglowe.

Z tym problemem postanowił się zmierzyć Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka Zdroju. Troska o jakość powietrza dla mieszkańców była motorem do działa. Prąd z odnawialnych źródeł nie jest alternatywą dla tradycyjnych sposobów pozyskiwania energii. To droga, którą wcześniej czy później będą podążać wszystkie gminy, bo innej drogi nie ma - przekonuje Roman Kaczmarczyk. Chociaż w Polsce rachunki za energię elektryczną szybują w górę, to prąd jest… tani. Pod warunkiem, że jest wytwarzany na miejscu. Drogi jest sam przesył, a nie produkcja.

Smart Light pomaga w przemianie

Wytwarzanie prądu to tylko jeden z elementów niezależności energetycznej. Kolejny to przekształcenie infrastruktury w taki sposób, aby zużywała jak najmniej prądu. I tu z pomocą przyszedł Orange z systemem Smart Light do zarządzania oświetleniem ulicznym.

W Lądku-Zdroju i 9 okolicznych wsiach zmodernizowaliśmy całe oświetlenie, montując energooszczędne oprawy z inteligentnym zarządzaniem zdalnym. Łącznie jest to ponad 1200 punktów oświetleniowych (oprawy, słupy, wysięgniki, linie kablowe oraz uruchomienie inteligentnego systemu sterownia). Szacujemy, że dzięki Smart Light zużycie energii będzie niższe o ponad 60%.

Energia z ziemi

Lądek-Zdrój wykorzystuje też gorące źródła termalne. Dla przykładu przy przedszkolu gminnym wykonano 9 odwiertów geotermalnych i zamontowano pompy ciepła, które zapewniają ogrzewanie podłogowe i ciepłą wodę. Rekuperacja chłodzi przedszkole latem i grzeje zimą.

W mieście zainstalowano jedne z pierwszych w Polsce ładowarki do samochodów elektrycznych i wymieniono gminny sprzęt komunalny na elektryczny np. autobusy, kosiarki, zamiatarki itp.

Samowystarczalności energetyczna idzie w parze z dekarbonizacją, likwidacją niskiej emisji i smogu. Kolejny krok gminy to wymiana na panele na podczerwień oraz pompy ciepła wszystkich pieców na paliwa stałe i gaz, które ogrzewają domy.

Lądek-Zdrój inspiruje

Przykład tej gminy to nie tylko historia o nowych technologiach w służbie społeczeństwu. To także opowieść o ludziach, którzy dla swojej społeczności robią rzeczy niemożliwe i nie poddają się, nawet gdy formalności pochłaniają siedem lat! Każdej gminie życzymy takiego burmistrza jak Roman Kaczmarczyk i mieszkańców, którzy rozumieją jak ważna jest ochrona środowiska.


Bezpieczeństwo

Uważajcie na wakacjach!

Michał Rosiak Michał Rosiak
29 czerwca 2023
Uważajcie na wakacjach!

Lipiec lada moment, niebawem zapomnimy na trochę o pracy i wejdziemy w tryb "na wakacjach". Wyjedziemy do ciepłych albo jakichkolwiek innych krajów, zapomnimy o codzienności. Być może obniżymy też "gardę" w dbaniu o nasze bezpieczeństwo online. Ostrzegam, że nie warto.

Jeśli czytacie bloga regularnie, wiecie, że takie teksty piszę co roku od wielu lat. Pewnie nawet, nie upierając się zbytnio, dałoby się znaleźć w nich sporo podobieństw. Czy to źle? Nie sądzę. Rokrocznie statystyki wskazują, że robimy błędy i dajemy się oszukiwać - warto więc odświeżać nawet informacje, które wydają się oczywiste.

Na wakacjach odpocznijmy od internetu

Przynajmniej ja mam taki plan. Nie da się oczywiście tak zupełnie, ale podczas tygodniowego zagranicznego wypadu z dziećmi zamierzam korzystać z telefonu wyłącznie jako aparatu, nawigacji, karty płatniczej i pilota do drona. To bardziej psychologia niż cyberbezpieczeństwo, ale sami przyznajcie - nie macie dość "bycia w sieci" 24/7? Zaręczam Wam, że to znacznie bardziej pomoże w pełnym psychicznym odpoczynku.

Dlatego jeśli wyjdziecie gdzieś na spacer, a Wasz hotel dysponuje sejfami w pokojach - zostawcie tam wszystkie niepotrzebne gadżety. Kindla, tablet, nawet portfel z dokumentami! W latach 20. XXI wieku do wszystkiego wystarczy telefon, a jego akurat w dzisiejszych czasach warto mieć przy sobie. Jeśli wychodzicie na dłużej, wrzućcie do kieszeni, czy plecaka, powerbank.

Jeśli będziecie natomiast musieli doładować telefon gdzieś "na mieście" - nie przesadzajcie z brakiem zaufania do publicznych ładowarek. To trochę bajka o żelaznym wilku - zajrzyjcie po prostu do mojego tekstu na ten temat na stronie CERT Orange Polska.

Bankomat może być groźny

Choć sam z bankomatów korzystam od wielkiego dzwonu, ale jestem w stanie zrozumieć tych, którzy z gotówką czują się bezpieczniej. A ponieważ o bezpieczeństwie właśnie piszemy - o czym trzeba pamiętać, jeśli korzystamy z bankomatu, szczególnie w miejscowościach turystycznych?

  • Obejrzyj, czy urządzenie nie wygląda podejrzanie. Głównie okolice klawiatury i wejścia na kartę. Poruszaj slotem od karty, zobacz, czy da się odczepić klawiaturę/cały panel. W razie jakichkolwiek wątpliwości – bankomatów w miejscowościach turystycznych jest dużo, wybierz po prostu inny.
  • Jeśli wpisujesz PIN, obowiązkowo zasłaniaj rękę drugą dłonią. Wtedy zasłonisz ew. mikrokamerę. Na skimmer nałożony na klawiaturę niestety nie poradzisz. No i unikniesz sytuacji, gdy łobuz zobaczywszy Twój PIN po prostu wyrwie Ci kartę i ucieknie.
  • Na czas wakacji zmień limity płatności internetowych na zero, a wypłat z bankomatu - na niższe. Wiem, to czasem bywa męczące, ale ja na przykład wolę wypłacić dwa razy, niż martwić się, że ktoś inny wypłacił sobie moje pieniądze.
  • Karta zginęła? Natychmiast zmniejsz wszystkie limity do zera. Dlaczego nie blokować? Bo może została w hotelu, czy w samochodzie. Zmiana limitów jest odwracalna. Zastrzeżenie karty - nie.
  • A może w ogóle zastanów się, czy brać kartę? Mobilne płatności zbliżeniowe są bezpieczniejsze, a telefon trudniej zgubić.
  • W Polsce, jeśli tylko możesz, używaj BLIK-a. To rozwiązanie nieporównywalnie bezpieczniejsze niż płacenie kartą, a BLIK przy wypłatach z bankomatu zmniejsza ryzyka okradzenia do zera..

Zabezpiecz telefon...

Last, but not least. Tak jak pisałem - smartfon to niezbędnik w dzisiejszych czasach i zawsze może się przydać, czy to do płacenia, znalezienia drogi, zrobienia mnóstwa zdjęć, z których większość potem usuniemy, czy - czego Wam nie życzę - wezwania pomocy.

Pytanie jednak jak zabezpieczacie telefon? Najlepiej użyć odcisku palca i mocnego hasłem. Dodatkowo warto skonfigurować automatyczne kasowanie zawartości urządzenia po [x] nieudanych próbach odblokowania. Nie możecie go znaleźć? Jeśli to Android, spróbujcie tutaj; jeśli iPhone - tutaj. Tak, czy siak - pamiętajmy, by zdjęcia wysyłać automatycznie do chmury. Dzięki temu nawet jeśli stanie się tragedia, zostaną przynajmniej pamiątki z wyjazdu.

...a maili na wakacjach nie odbieraj

Kto nigdy odebrał maila na wakacjach, niech pierwszy rzuci kamieniem! Ja tego nie zrobię. W tym roku spróbuję dać radę. Służbowych na pewno odbierał nie będę, bo komputer zostanie w pracy, a na telefonie nie mam firmowego maila.

Przestępcy jednak muszą (hmmm, mogliby się w sumie wziąć za uczciwą robotę!) jakoś zarobić. I choć wedle naszych statystyk w wakacje faktycznie robi się spokojniej, to jednak na pewno znajdą się tacy, którzy po krótkim odpoczynku znowu zaczną wysyłać phishingi. I poza naszą niefrasobliwością będą jeszcze liczyć na wakacyjne „roztrzepanie”. Na to, że wyjechawszy na wakacje będziemy zastanawiać się mniej nad tym, co do nas przyszło i klikniemy odruchowo.

Wątpliwości, czy faktycznie mamy niedopłatę o prąd? Oj tam, nawet jeśli to prawda i wyłączą nam prąd, to przecież... i tak nie ma nas w domu! Nie stresuj się. Przecież jesteś na wakacjach! Dostajesz mail z adresu, z którego nie znasz? Zostaw go. Do czasu aż wrócisz do domu. Z urlopu i tak nic nie zrobisz. Masz wakacje. Nie dawaj przyjemności oszustom.

I tego Wam właśnie życzę. A sam jeszcze trochę popracuję, zanim udam się na ładowanie akumulatorów.


Oferta

Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
29 czerwca 2023
Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT

Właśnie ukazał się Raport TOP200 magazynu Computerworld podsumowujący 2022 rok wraz z rankingiem spółek telekomunikacyjnych i informatycznych. To ważny punkt odniesienia dla całego rynku ICT w Polsce, bo pokazuje jego rozwój i pozycję firm. Kolejny raz mamy się czym pochwalić.

Przypomnę, że w 2022 roku przychody Orange Polska z usług ICT wyniosły blisko 1.4 mld zł. W 2 lata urośliśmy aż o 46%. Z jednej strony pokazuje to postępującą cyfryzację i automatyzację, z drugiej - nasze kompetencje - firmy chętnie sięgają po nasze wsparcie. W efekcie Orange Polska zwyciężył w kategorii „Największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce”. Jesteśmy także liderem wśród firm IT o największym zysku netto i czwartą spółką z największymi nakładami na badania i rozwój.

AI, Big Data i edge computing

- Raport Computerworld TOP 200 kolejny rok z rzędu pokazuje, że Grupa Orange Polska jest coraz silniejszym graczem na rynku IT. Zarówno sam Orange, jak i nasze spółki nie tylko umocniły pozycje w sprzedaży rozwiązań dla kluczowych sektorów gospodarki, ale też urosły w tak ważnych częściach rynku jak cyberbezpieczeństwo, usługi chmurowe i serwisowe - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku B2B. - Nasi klienci poszukują kompleksowego wsparcia w cyfryzacji swoich organizacji i właśnie tak działamy, oferując obok usług także wiedzę i doświadczenie ekspertów z najważniejszych dziedzin IT. Widzimy jednocześnie, jak rośnie rola generatywnego AI, Big Data czy edge computing. Stają się one kluczowe dla biznesu i będziemy je rozwijać - dodaje.

Szczególnie cieszy nas ponad 30% dynamika wzrostu w sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa, która pokazuje, że w ochronie danych i infrastruktury jesteśmy dla biznesu i instytucji publicznych wiarygodnym partnerem. Imponujące wzrosty zanotowaliśmy w sprzedaży usług IT dla branży użyteczności publicznej (+847%), telekomunikacyjnej (+712%), edukacyjnej (+241% ) i handlowej (+192% ).

W grupie największa siła

Świetnie radzą sobie spółki należące do Grupy Orange Polska. Integrated Solutions wypracował w ubiegłym roku 888 mln zł przychodów i zajął trzecie miejsce wśród firm integratorskich w Polsce. Szczególnie dobrze radzi sobie w sprzedaży rozwiązań dla instytucji publicznych (2 miejsce w rankingu) i w branży transportowo-logistycznej (również 2 pozycja). Duże sukcesy odnosi też w sektorach: użyteczności publicznej (#6), handlu (#7) bankowości (#8) i finansach (#9). W rankingu największych dostawców usług IT, IS awansował na 6 miejsce z 19 (+123%), a w gronie największych dostawców bezpieczeństwa zajmuje wysoką 8 pozycję. Spółka nadal pozostaje też w czołówce sprzedaży do dużych firm i korporacji (#5).

Bluesoft jest już 6. największym dostawca usług integracyjnych w Polsce. To samo miejsce zajął w kategorii testowania oprogramowania, a 12 jako dostawca rozwiązań IT dla sektora bankowego i handlowego.

Craftware to 9. firma w Polsce pod względem przychodów z systemów RPA, co pokazuje rosnącą rolę automatyzacji procesów biznesowych. Świetnie radzi sobie także na rynku dostawców rozwiązań IT dla przemysłu -  tutaj spółka zajęła miejsce tuż za podium (4 lokata, awans o 2 pozycje, +33%).

Warto wspomnieć, że wśród największych informatycznych Grup Kapitałowych w Polsce nasza Grupa Orange Polska znalazła się na 5 pozycji. To mówi samo za siebie, ale stanowi też dla nas zobowiązanie, któremu chcemy sprostać.

Scroll to Top