Odpowiedzialny biznes

Wywołaj uśmiech na dziecięcych buziach

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
31 stycznia 2014
Wywołaj uśmiech na dziecięcych buziach

Zapraszam Was do udziału w polskiej edycji „Happy Faces” akcji, która spełnia marzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Robimy ją wspólnie z firmą Samsung i ruszamy od jutra w naszych 276 salonach. Aby wywołać uśmiech na dziecięcej twarzy wystarczy, że zrobicie sobie zdjęcie telefonem Samsung Galaxy Note 3, a następnie przy pomocy zainstalowanej w nim aplikacji, umieścicie je na internetowej mapie Polski. Dzięki akcji do potrzebujących osób trafi 70 tabletów Samsung. Wasze wsparcie otrzyma Fundacja Dziecięca Fantazja. Akcja ma zasięg międzynarodowy i odbywa się także w Belgii, Francji, Luksemburgu i Rumunii. Aby zobaczyć mapę uśmiechniętych twarzy z Europy zajrzyjcie tutaj. W projekcie możecie wsiąść udział do końca lutego br.

f5c867a8039a635ea4d9eaf84961fbb9980


Oferta

Posurfuj na stoku

Marta Krajewska Marta Krajewska
31 stycznia 2014
Posurfuj na stoku

Sezon narciarski trwa w najlepsze. W tym roku nie planuję zimowego urlopu, postanowiłam więc poszukać miejsc na weekendowy wypad na narty. Okazało się, że pozjeżdzać można na Roztoczu, w Jacni. Ta mała miejscowość to nie tylko piękne widoki i przyjemna trasa do zjazdów, ale także miejsce, gdzie dotarliśmy z zasięgiem od Orange. Na stoku można korzystać z połączeń głosowych i internetu mobilnego 20Mb/s.

Jest to możliwe dzięki pilotażowemu uruchomieniu technologii small cells, czyli małych punktów dostępowych. Small cells zapewniają zasięg w promieniu ok. 0,5 km. Dobrze sprawdzają się w terenie pagórkowatym i miejscach, gdzie budowa BTSów (stacji bazowych) jest utrudniona.

To na razie test - chcemy sprawdzić, jak działają small celle przy dużym ruchu w sieci mobilnej na ograniczonym obszarze. Jeśli więc będziecie w okolicy, sprawdźcie nasz zasięg i dajcie znak na blogu, czy jest ok :-)

22265d14d869e50ca1d90658b0ef3c0a6ae

Swoją drogą, możecie polecić jakieś fajne aplikacje mobilne na stok? Endomondo jest ok., ale może macie sprawdzone inne rozwiązania?


Bezpieczeństwo

Ameryko, ucz się od Polski!

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 stycznia 2014
Ameryko, ucz się od Polski!

Wyobraźcie sobie sytuację, gdy ktoś cichaczem, gdy nie patrzycie, wyciąga Wam z kieszeni kartę płatniczą. Żeby tylko sam robił za nią zakupy, ale nie - on umieści ją w sklepie on-line, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł ją sobie kupić, a dla ułatwienia dostanie nawet informację o mieście, w którym mieści się wydający ją oddział banku. Nie brzmi dobrze, prawda? No to teraz pomnóżcie to przez 110 milionów...

Pewnie niektórzy powiedzą, że ten tekst to odgrzewany kotlety, jednak sprawa sieci sklepów Target, o której huczą całe USA, w Polsce znalazła miejsce tylko na stronach WWW, poświęconych bezpieczeństwu IT, a jest o czym opowiadać.

Target to druga największa sieć sklepów detalicznych w USA, z 1921 lokalizacjami i niemal 3 mld zyskuj netto ustępująca tylko bardziej znanemu u nas Walmartowi. Ostatnio jednak nie piszę się o sukcesach firmy z Minneapolis, lecz o tym, jak stała się (a w zasadzie jej klienci) ofiarą jednego z największych cyber-ataków w historii - wyciek pełnych danych (numery kart, daty ważności, kody CVV, dane adresowe) 110 milionów klientów pozwolił Targetowi od razu wbić się na podium tej niechlubnej klasyfikacji i dołączyć jako trzecia firma do "Klubu 100".

Jak wyglądał atak? Według informacji uzyskanych przez Briana Krebsa, znanego blogera, zajmującego się bezpieczeństwem IT, cyber-przestępcy dostali się do wewnętrznej sieci firmy korzystając z luki w wadliwie napisanej aplikacji zarządzającej. Stamtąd - co też łagodnie mówiąc nie świadczy dobrze o praktykach stosowanych przez Target - byli w stanie zlecić instalację na terminalach kasowych aplikacji, która w momencie przeciągania przezeń karty płatniczej zrzucała obraz pamięci terminala, w którym przez chwilę znajdowały się wszystkie wrażliwe dane. Informacje ze wszystkic zarażonych kas automatycznie przesyłały się na postawiony przez przestępców (wciąż w wewnętrznej sieci firmy!) serwer, skąd raz na jakiś czas paczkami były wysyłane do złych ludzi. A teraz trafiają regularnie na czarny rynek, gdzie chętnych na nie jest aż nadto.

Najgorsze jest to, że ze strony klienta praktycznie nie ma możliwości ochronić się przed tego typu atakiem. Z naszego punktu widzenia przecież wszystko wygląda dobrze: kartę trzymałem cały czas w kieszeni, podaję ją kasjerce, z której nie spuszczam oka, a i tak tracę pieniądze. Trochę to przerażające, prawda?

Oczywiście można zapłacić gotówką, ale przecież nie po to wymyślano samochody, by jeździć konno, poza tym akurat w USA nie jest to zbyt popularna metoda pokrywania należności. Można też... mieszkać w Polsce. Serio. Akurat narzędzia płatnicze w bankowości to nie jest coś, w czym musimy się czuć się gorsi od Amerykanów! Oczywiście przy płaceniu "naszymi" kartami wciąż możemy używać paska magnetycznego, ale znaczna większość terminali pozwala zamiast tego wsunąć kartę w otwór czipem do przodu i potwierdzić transakcję PINem. Czy to sprawi, że będziemy bezpieczni? Nie, bo nie ma czegoś takiego jak rozwiązanie bezpieczne (poza płaceniem gotówką), ale bez wątpienia będziemy znacznie bezpieczniejsi, o ile oczywiście nie podamy nikomu PINu, bądź nie jest on trywialnie prosty. Tymczasem znaczna większość kart za oceanem chipa po prostu... nie posiada, więc nie dość, że można w sposób trywialny wykraść dane z paska magnetycznego, to jeszcze można wgrać je na fałszywą kartę, z fałszywym nazwiskiem i sfałszowanym podpisem!

Podsumowując:

Nie używamy paska podczas transakcji

Nie stosujemy kodów PIN z "Top 10": 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969

Ja bym na listę zakazanych dodał jeszcze 2580

A na wypadek gdybyśmy mieli wyjątkowego pecha warto ustawić limity transakcji, bądź informacje SMS od banku

A tak w ogóle to zastanawiam się, czy w dzisiejszych czasach w ogóle chciałbym korzystać z opartych na internecie usług firmy, która nazywa się "Cel" i ma tak jednoznaczne logo? Przecież to trochę tak, jakby nosić przyklejoną na plecach kartkę "Kopnij mnie"..

223106cf0e93693dfd55140c8e45e3d2d19

Scroll to Top